Tesalia - Przewodnik

<p>Tesalia to region w Grecji, a jednocześnie kraina historyczna. Położona jest nad Morzem egejskim, na południe od Macedonii. Ukształtowanie powierzchni tego obszaru powoduje, że staje się on świetnym miejscem na wycieczki górskie dla miłośników takiego trybu wypoczywania na świeżym powietrzu. Okolicę Tesalii otaczają masywy górskie - Pelion, Pindos, Olimp i Othris.

Pogoda w Tesalii

Dzisiaj, 28.3 23°C

Tesalia to region w Grecji, a jednocześnie kraina historyczna. Położona jest nad Morzem egejskim, na południe od Macedonii. Ukształtowanie powierzchni tego obszaru powoduje, że staje się on świetnym miejscem na wycieczki górskie dla miłośników takiego trybu wypoczywania na świeżym powietrzu. Okolicę Tesalii otaczają masywy górskie - Pelion, Pindos, Olimp i Othris.

W XII wieku p.n.e. pierwszym ludem zamieszkującym Tesalię byli Besalowie, którzy stworzyli na jej terenach silne państwo plemienne. Pod jurysdykcją Tesalii w VI wieku p.n.e. była spora część północnej Grecji. W 344 roku państwo to podbił Filip II Macedoński i włączył do Macedonii. Dopiero pod koniec II wieku p.n.e. odzyskała niezależność i panował tam Związek Tesalski. Później przeszła w ręce Bizancjum. Ostatecznie do Grecji Tesalia powróciła w 1919 roku.

Będąc w Tesalii na wakacjach warto zobaczyć zabytki sakralne regionu - tzw. meteory. Wśród nich trzeba wymienić klasztor Roussanou, nazywany również Aija Warwara, czyli klasztor św. Barbary zbudowany w XIII wieku, z pięknymi freskami. Monaster jest usytuowany na kamiennej iglicy i ma trzy kondygnacje oraz mur, będący przedłużeniem pionowych ścian skalnych. Powstał w 1288 roku za sprawą dwóch mnichów - Nikodema i Benedykta. Z czasem popadł on w ruinę, ale został odbudowany przez braci Joazafa i Maksyma z Epiru w 1545 roku. Kiedyś do klasztoru można było wejść tylko po sznurowanych drabinach, które niestety z biegiem czasu się urywały, stwarzając śmiertelne niebezpieczeństwo dla mnichów. Pod koniec XIX wieku powstały dwa mosty drewniane, które połączyły klasztor św. Barbary z sąsiednią górą.  Dziś we wnętrzu Monasteru znajduje się świątynia p.w. Przemienienia Pańskiego, z freskami przedstawiającymi Sąd Ostateczny. Klasztor zamieszkują zakonnice.

Kolejny warty uwagi klasztor to Agios Stefanos, św. Stefana, obejmujący dwa kościoły, w tym jeden z zabytkowym ołtarzem wykonanym z drewna; klasztor Agia Triada, czyli Świętej Trójcy, z urokliwą kaplicą wtopioną w skały; klasztor Varlaam z XVI wieku z licznymi zdobieniami i kopułą w kształcie krzyża i relikwiami świętych w skarbcu; klasztor Agios Nikolaos, czyli jeden z 6 meteorów, świątyń wybudowanych w XV wieku na wysokich wzgórzach, z piętową konstrukcją.

Zapierające dech w piersiach widoki zapewnia okazała świątynia „Wielki Meteor”, czyli Megalou Meteorou, klasztor Przemienienia Pańskiego, ze złoconym ołtarzem, do którego wejście wiedzie przez korytarze i schody wykute w skałach. To klasztor męski, do którego prowadzi dokładnie 115 schodów.  Początek budowli dała mała kaplica wybudowana w 1340 roku przez św. Atanazego. Jego dzieło kontynuowali mnisi Joazaf i Symeon.

W Tesalii można także zobaczyć ruiny wyroczni w Delfach, znajdujące się na górskim tarasie, u stóp dwóch szczytów Parnasu. Według mitów, bóg Apollin uśmiercił zamieszkującego tu węża Pytona i stworzył wyrocznię Pytię. Jadąc na wycieczkę do Delf, przejeżdża się przez Termopile, czyli miejsce historycznej bitwy pomiędzy Spartanami dowodzonymi przez króla Leonidasa, a perską armią Kserksesa w 480 r. p.n.e. Spartan było zaledwie 5200 (nie 300, jak głosi film o legendzie Leonidasa), ale byli oni w stanie przez dwa dni stawać opór Persom. Na pamiątkę walecznych Spartan zbudowano tu pomnik Leonidasa i wyryto słowa Symonidesa: „Przechodniu, powiedz Sparcie, że leżymy tutaj, wierni jej prawom do ostatniej godziny”.

Na wczasy do Tesalii warto wybrać się do Agios Ioannis, miejscowości z długą, czystą plażą odznaczoną certyfikatem Błękitnej Flagi. W poszukiwaniu ciszy i spokoju można udać się do Kala Nera nas zatoką, gdzie panują doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Ładne plaże i krystalicznie czystą wodę zaoferuje turystom Milina, ze świetnie przygotowaną infrastrukturą hotelową.


Opinie : w Tesalii

4,3
Velika Artur
Nasz pobyt w Velice możemy krótko skwitować,jako coś wspaniałego. Pogoda, cieple morze , niesamowicie ciepli ludzie, z którymi się zaprzyjaźniliśmy , bezpieczeństwo ( brak jakiejkolwiek złego nastawienia ze strony mieszkańców a wręcz przeciwnie). Jest , to miejsce dla osób ceniących sobie ciszę i spokój na plaży . Co do cen jadąc tam trzeba się z góry nastawić, że jest to miejscowość turystyczna, gdzie ceny poszczególnych artykułów są trochę wyższe jak w mieście, choćby w Larisie.
Ja osobiście polecam, to miejsce, gdyż oboje razem z żoną przeżywaliśmy drugą młodość.
Jeżeli chodzi o organizację całego pobytu, to TravelPlanet stanęło na wysokości zadania.

Grecja na skróty

Oferty:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY