• Wiza nie jest wymagana dla obywateli UE. Można przebywać do 90 dni bez wizy.
 • Możesz podróżować z dowodem osobistym lub paszportem.
 • Brak szczególnych wymagań dotyczących szczepień.
[data: 10.04.2024]
Przed wykupieniem wycieczki polecamy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie rządowej.
https://www.gov.pl/web/wlochy/idp

Sycylia

Sycylia jest najgorętszą z włoskich wysp. Jej antyczne miasta, prosperujące porty, sieć rzeczna, czynne wulkany oraz zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO przyciągają swoją wspaniałością turystów kochających Italię w każdej odsłonie.

Jest największą wyspą Morza Śródziemnego słynną głównie za sprawą Etny - najwyższego i największego w Europie czynnego starowulkanu. Jednak to nie jedyna atrakcja, która co roku przyciąga tu wczasowiczów na tanie wakacje last minute z najodleglejszych zakątków świata.

Wyspa ma do zaoferowania o wiele więcej wrażeń i przygód. Oblewana jest dwoma morzami - Tyrreńskim i Jońskim, skłaniającymi do kąpieli i wodnych szaleństw. Piękne plaże czekają wręcz na turystów spragnionych podczas wakacji promieni słonecznych. Bezchmurne niebo i wysoka temperatura powietrza to niezawodne atuty wyspy, warto więc zarezerwować tu przytulny hotel.

Miłośnicy sztuki, kultury i architektury także nie będą zawiedzeni podczas wakacji na Sycylii. Do odwiedzenia jest wiele miast i miasteczek, które zachowały okazałe budowle sakralne, ruiny murów obronnych czy barokowe kamieniczki. Górskie wędrówki historycznymi szlakami zapewniają masywy Monti Iblei i Apeninów.

Sycylia na wakacje - co warto zobaczyć?

Podróżników nastawionych na wczasach na zwiedzanie z pewnością skuszą sycylijskie miasta. Mesyna, Palermo, Katania, a może Giardini Naxos? Każde z nich jest niepowtarzalne i zjawiskowe. Urzeka bogactwem architektonicznych niezwykłości w egzotycznej scenerii.

Palermo słynie z rzymskich i punickich nekropolii, pałacu królewskiego, grobowców monarchów znajdujących się w Katedrze S.Rosalia. Budowle (nie tylko sakralne) pochodzą z różnych epok historycznych, co na tak niewielkiej przestrzeni robi ogromne wrażenie.

Położona na skałach Taormina urzeka widokiem na plaże, zatoki, okoliczne wysepki oraz na Etnę. Jej niepodważalnym atutem są z pewnością wodospady oraz starożytny teatr. Malownicze położenie sprawia, że jest to jeden z ekskluzywniejszych wakacyjnych kurortów.

Kolejnym punktem wycieczki mogą być Syrakuzy. Tutaj znajduje się sanktuarium Matki Boskiej poświęcone przez Jana Pawła II oraz katakumby, gdzie swoje kazania wygłaszał apostoł Paweł. Obok katolickich miejsc kultu znajdują się świątynie (lub ich ruiny) greckich bogów i bogini m.in. Apolla i Ateny.

Estetów zachwyci z pewnością Noto - perła sycylijskiej architektury. To miasto pełne przepychu, gdzie złoto jest jednym z kruszców wykorzystywanych w zabudowie. Uroku temu miastu dodaje ogromna ilość kwiatów, które widoczne są na każdym rogu.

Sycylia – jakie wycieczki fakultatywne są organizowane na wyspie?

W trakcie pobytu warto skorzystać z bogatej oferty wycieczek fakultatywnych, by lepiej ją poznać. Wśród najbardziej popularnych ofert wyjazdowych na miejscu można wymienić:

 • Etna i Taormina – wycieczka pozwalająca na zobaczenie z bliska najwyższego czynnego wulkanu w Europie, jakim jest Etna. Jest ona symbolem Sycylii. Autokar z turystami wjeżdża na wysokość około 2000 m n.p.m. Można stamtąd zobaczyć słynny krater Monte Silvestri. Z tego poziomu turyści mogą wjechać kolejką linową, a następnie specjalnymi busami dotrzeć do kraterów głównych usytuowanych na wysokości 3000 m n.p.m. Na Etnie zobaczyć można zastygłą lawę, pola popiołu wulkanicznego czy niezwykłe formacje lawowe. Po wizycie turyści jadą do zachwycającej Taorminy na górze Monte Tauro, skąd widać przepiękną panoramę Kalabrii i Sycylii.
 • Śladami Ojca Chrzestnego – Sycylia jednoznacznie wielu turystom kojarzy się z „Ojcem Chrzestnym”, kultowym filmem Francisa Forda Copoli. Będąc tu, warto wyruszyć śladami filmowego Corleone. W planie wycieczki jest typowe sycylijskie miasteczko Forza D`Agro, skąd rozpościerają się widoki na Wybrzeże Jońskie i Kalabrię. Turyści mają okazję zobaczyć ruiny zamku i klasztor św. Trójcy, zatrzymać się w powojennym Corleone, tj. w średniowiecznej osadzie Savoca, która została założona w 1139 roku przez króla Rogera II, gdzie mieści się klasztor kapucynów i kościół św. Nicolo. Na zakończenie wycieczki turyści odwiedzają kultowy Bar Vitelli.
 • Wycieczka do Katanii – to jedno z najpiękniejszych i największych miast Sycylii, położone u stóp Etny, gdzie panuje prawdziwie sycylijska atmosfera. Turyści odwiedzają plac Duomo, katedrę p.w. św. Agaty czy lokalne targowisko.
 • Monreale i Palermo – wycieczka do przepięknej prowincji Palermo, gdzie można zobaczyć najpiękniejszą katedrę całej Sycylii – Monreale. Wpisana jest na listę UNESCO. Samo Palermo jest zachwycające. Turyści odwiedzają tutejszą katedrę z grobowcami lokalnych władców, plac Wstydu, teatr Massimo czy klasztor kapucynów.

Hotele na Sycylii

Każdy turysta przyjeżdżający na wakacje może mieć nieco inne upodobania, jeśli chodzi o położenie czy standard rezerwowanego miejsca noclegowego. Przeliczne widoki i bliskość zabytkowego Cefalu zapewni 3-gwiazdkowy hotel Santa Lucia Le Sabbie d`Oro. Wysoki komfort usług gwarantuje 5-gwiazdkowy Grand Palladium, który dysponuje zadbaną plażą z bezpłatnym serwisem. Malownicze położenie zapewniają hotele na Sycylii takie jak 4-gwiazdkowy Pollina Resort w Pollinie czy również 4-gwiazdkowy Costa Verde w Cefalu.

Wakacje z dziećmi na Sycylii

Na wyspie można znakomicie spędzić wakacje z dziećmi. Warto przy wyborze hotelu zwrócić uwagę, czy jest przyjazny dla najmłodszych i zapewnia udogodnienia dla rodzin, np. łóżeczka niemowlęce na życzenie w pokoju rodziców, krzesełka do karmienia w restauracji czy też płytki brodzik i plac zabaw na zewnątrz. Na Sycylii można znaleźć wiele hoteli położonych tuż przy plaży, które ułatwiają wypoczynek rodzinom z dziećmi. Można szukać takich propozycji wyjazdów na Sycylię na lato 2024, kiedy to przy wczesnych rezerwacjach wybór obiektów jest największy.

Wczasy na Sycylii – oferta cenowa

Za pobyt w 3-gwiazdkowym hotelu ze śniadaniem w czerwcu na 8 dni trzeba zapłacić już od około 1550 zł od osoby. Przy dojeździe własnym oferta na 8-dniowy pobyt w 4-gwiazdkowym obiekcie z dwoma posiłkami kosztuje od około 2400 zł od osoby. Jeśli lot ma być w cenie, to za urlop w 3-gwiazdkowym hotelu ze śniadaniem w czerwcu trzeba będzie zapłacić od około 2550 zł. Dobrze jest sprawdzać oferty last minute na Sycylię, ponieważ można „upolować” prawdziwą okazję.

Uwaga: podane ceny są orientacyjne.  

Czemu Sycylia

ciche miejsce restauracja pomniki plaża żwirowa odpowiedni dla par podróżowanie samochodem

Sycylia - Najlepiej ocenione hotele

Acacia Resort

Acacia Resort

Ocena: 4/5

Włochy, Sycylia, Campofelice di Roccella

Ocena 4,5 / 5

od 2 727 za osobę

Serenusa Village

Włochy, Sycylia, Licata

Ocena 4,4 / 5

od 2 635 za osobę

Arathena Rocks

Arathena Rocks

Ocena: 4/5

Włochy, Sycylia, Giardini Naxos

Ocena 4,4 / 5

od 1 323 za osobę

Grand Palladium

Włochy, Sycylia, Campofelice di Roccella

Ocena 4,3 / 5

od 2 719 za osobę

Baraka

Baraka

Ocena: 4/5

Włochy, Sycylia, Scoglitti

Ocena 4,2 / 5

od 3 431 za osobę

Costa Verde

Costa Verde

Ocena: 4/5

Włochy, Sycylia, Cefalu

Ocena 4,1 / 5

od 1 829 za osobę

Zdjęcia z regionu

Atrakcje i ciekawe miejsca

Piazza IX Aprile

Piazza IX Aprile

Piazza IX Aprile to główny plac i przestrzeń publiczna wyłożona klifami, widokami i kościołami. Mniej więcej w połowie głównej ulicy, Corso Umberto, znajduje się centrum Piazza IX Aprile, wspólna przestrzeń życiowa w postaci tarasu z widokiem na Morze Jońskie. Plac jest otoczony przez kawiarnie i artystów, więc jest to idealne miejsce, aby cieszyć się cappuccino i poczuć relaksującą atmosferę Taorminy.

Miasta / Place / Ulice
Etna

Etna

Etna jest obecnie najwyższym aktywnym wulkanem i drugim najpotężniejszym wulkanem w Europie. W 2013 roku została wpisana na listę UNESCO. Przy wysokości 3 329 m jest około dwa i pół razy większa od drugiego co do wielkości wulkanu - Wezuwiusza. Etna jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie z najdłuższym udokumentowanym zapisem erupcji. Ze względu na gęsto zaludniony obszar, w którym znajduje się wulkan, Etna jest szczególnie monitorowana. Żyzna gleba wulkanu pozwala na uprawę winorośli i sadów na jego zboczach.

Atrakcje przyrodnicze Góry
Ortygia

Ortygia

Ortygia to mała wyspa, która stanowi historyczne centrum Syrakuz. Znajduje się we wschodniej części Syrakuz i jest oddzielona od ich części wąskim kanałem. Jest połączona ze stałym lądem trzema mostami. Wyspa, znana również jako Stare Miasto, zawiera wiele zabytkowych miejsc.

Miasta / Place / Ulice Wyspy
Ucho Dionizosa

Ucho Dionizosa

Ucho Dionizosa to wapienna jaskinia wykuta w górze Temenites w mieście Syrakuzy, na wyspie Sycylia. Jej nazwa pochodzi od jej kształtu, który przypomina ludzkie ucho.

Wcześniej jaskinia służyła jako miejski zbiornik wodny, jednak z powodu trzęsienia ziemi, które uszkodziło całą okolicę, nie było to już możliwe. Najpierw wykopano wąski tunel, który następnie poszerzono, aby uzyskać ten niezwykły kształt.

Atrakcje przyrodnicze Jaskinie

Sycylia - Najczęściej kupowane hotele

Acacia Resort

Acacia Resort

Ocena: 4/5

Włochy, Sycylia, Campofelice di Roccella

Ocena 4,5 / 5

od 2 727 za osobę

Zahira Resort

Ocena: 4/5

Włochy, Sycylia, Tre Fontane

Ocena 3,6 / 5

od 4 327 za osobę

Dolcestate

Dolcestate

Ocena: 4/5

Włochy, Sycylia, Campofelice di Roccella

od 2 223 za osobę

Serenusa Village

Włochy, Sycylia, Licata

Ocena 4,4 / 5

od 2 635 za osobę

Sycylia – hotele z najlepszymi opiniami

Silvia P.

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.sk) Data pobytu 6.7. - 13.7.2024 Oceniono: Lipiec 2024

Serenusa Village Ocena: 4/5 Włochy, Sycylia

brak opinii opisowej

brak opinii opisowej

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Oleksandr F.

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.sk) Data pobytu 6.7. - 13.7.2024 Oceniono: Lipiec 2024

Serenusa Village Ocena: 4/5 Włochy, Sycylia

brak opinii opisowej

brak opinii opisowej

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Sycylia – Hotele z opiniami

Sycylia - Ostatnio kupione hotele

President Park

President Park

Ocena: 4/5

Włochy, Sycylia, Prowincja Katania

od 1 526 za osobę

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Mapa

Poradnik turystyczny – Sycylia

Planując wakacje, warto sprawdzić, jak poruszać się po wyspie, ile trwa lot czy co zalicza się do narodowych przysmaków kuchni sycylijskiej. Tego wszystkiego można dowiedzieć się z naszego mini przewodnika po Sycylii.

Ile trwa lot na Sycylię?

Na wyspie znajdują się trzy lotniska – Palermo, Katania oraz Trapani. Lot z Polski trwa około 2 godziny i 20 minut.

Jaka waluta obowiązuje na Sycylii?

Obowiązującą walutą jest tutaj euro.

Jakich cen można się spodziewać na Sycylii?

W ofercie all inclusive na Sycylii wszystkie posiłki, a także napoje zimne i ciepłe, turyści mają zapewnione w cenie wyjazdu. Natomiast przy wyborze urlopu z wyżywieniem własnym z pewnością będą chcieli znać orientacyjne ceny na miejscu. W sklepach Sycylii można spotkać się z następującymi:

 • mleko 1 l – 0,95 euro,
 • jajka 18 sztuk – 2,99 euro,
 • winogrono różowe 1 kg – 1,79 euro,
 • szynka suszona 120 g – 1,29 euro,
 • chleb 750 g – 1,79 euro,
 • mango 1 szt. – 0,99 euro,
 • melon żółty 1 kg – 0,85 euro,
 • banany 1 kg – 0,99 euro,
 • Coca-Cola 0,5 l – 0,69 euro.

Jaki transport wybrać na Sycylii?

Wyspa jest świetnie skomunikowana. Pomiędzy poszczególnymi miejscowościami można poruszać się z wykorzystaniem autobusów (np. linii Alibus czy AMT), podmiejskich pociągów, ale i taksówek. Średni koszt wynajmu auta na Sycylii to około 30 euro za 1 dzień. W samej Katanii można skorzystać z metra obsługiwanego przez firmę Ferrovia Circumetnea.

Co oferuje lokalna kuchnia na Sycylii?

Kuchnia sycylijska łączy wpływy z wielu krajów i od licznych narodów. To połączenie włoskiej, arabskiej i hiszpańskiej. Warto spróbować podczas wakacji na Sycylii takich potraw jak:

 • Pasta alla Norma – makaron z bakłażanem, ricottą i pomidorem,
 • przekąski antipasti – składają się głównie z serów, oliwek, potraw warzywnych itp.,
 • Caponata – sycylijskie danie z bakłażana i pomidorów,
 • pizza sfincione – pizza sycylijska z gęstym sosem pomidorowym, lokalnym serem caciocavallo, cebulą, anchois i oliwkami.

Pogoda na Sycylii, informacje dla turystów

Sycylia to wyspa targana żywiołami. Ukształtowanie terenu ma duży wpływ na pogodę w różnych jej rejonach. Co do zasady podążając coraz bardziej w głąb, robi się chłodniej, a słupki rtęci pokazują coraz niższe wartości. Dlatego Sycylię warto odwiedzać na wiosnę lub latem, gdy temperatura przekracza 40°C, a opady są rzadkością. Jesień to okres obfitych deszczów, który może skutecznie przeszkodzić w cieszeniu się wczasami. Zimy nie są szczególnie mroźne, a śnieg potkamy jedynie w górach. Tam też można oddać się zimowym szaleństwom na stoku.

Zwiedzając Sycylię podczas tanich wakacji last minute trzeba pamiętać o specyficznych zasadach praktykowanych przez Włochów dotyczących poruszania się po drodze. Dlatego warto być ostrożnym nawet na przejściach dla pieszych. Tak jak w wielu śródziemnomorskich kurortach, tutaj także obowiązuje popołudniowa siesta, uniemożliwiająca zakupy w sklepach oraz korzystanie z niektórych atrakcji turystycznych. Jesteśmy wtedy skazani na plażę, spacery bądź atrakcje w hotelu. Odwiedzając miejsca sakralne, których jest tu mnóstwo, warto zadbać o odpowiedni strój.

Włosi słyną z wybornej kuchni. Są bardzo gościnni i dbają o to, by turyści dobrze się czuli w ich kraju. Dlatego serwowane specjały należy szczodrze chwalić, aby nie zrazić wrażliwych na tym punkcie mieszkańców.

Planując wakacje na Sycylii można skorzystać z ofert biur podróży Itaka, Exim Tours czy Rainbow.

Najlepszy miesiąc na wakacje

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 1. Styczeń
 2. Luty
 3. Marzec
 4. Kwiecień
 5. Maj
 6. Czerwiec
 7. Lipiec
 8. Sierpień
 9. Wrzesień
 10. Październik
 11. Listopad
 12. Grudzień

Pogoda teraz

 • Temperatura 36 °C w nocy 27 °C

 • Temperatura wody 25 °C

Temperatura w kolejnych dniach

 • Środa 37 °C w nocy 27 °C

 • Czwartek 37 °C w nocy 27 °C

 • Piątek 37 °C w nocy 28 °C

 • Sobota 36 °C w nocy 27 °C

Pogoda

 • Styczeń Sty 15 °C woda 16 °C

 • Luty Lut 16 °C woda 15 °C

 • Marzec Mar 18 °C woda 15 °C

 • Kwiecień Kwi 21 °C woda 16 °C

 • Maj Maj 25 °C woda 18 °C

 • Czerwiec Cze 30 °C woda 22 °C

 • Lipiec Lip 33 °C woda 25 °C

 • Sierpień Sie 34 °C woda 26 °C

 • Wrzesień Wrz 30 °C woda 26 °C

 • Październik Paź 25 °C woda 23 °C

 • Listopad Lis 20 °C woda 20 °C

 • Grudzień Gru 16 °C woda 18 °C

Przydatne informacje