• Możliwość przekroczenia granicy na podstawie ważnego dowodu osobistego​​​​ lub paszportu.
 • Brak wymogu posiadania wizy.
 • Brak wymaganej minimalnej ważności paszportu.
 • Szczepienia nie są wymagane.
[data: 03.04.2024]
Przed wykupieniem wycieczki polecamy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie rządowej.
https://www.gov.pl/web/bulgaria/informacje-dla-podrozujacych

Bułgaria

Na turystów wybierających się na wakacje do Bułgarii czekają luksusowe kurorty i urokliwe miasta, zabytki klasy światowej, smaczna kuchnia i przyjaźni mieszkańcy. Piaszczyste plaże i ciepła woda zachęcają do plażowania. Bułgaria to miejsce gdzie naprawdę można wypocząć!

Najlepsze kierunki w Bułgarii

Złote Piaski
 • miejsce zatłoczone Ano
 • restauracja Ano
 • turystyka Ano
 • plaża piaskowa Ano
 • odpowiedni dla dzieci Ano
 • podróżowanie samochodem Ano

Najlepiej ocenione hotele w Bułgarii

Belleville

Belleville

Ocena: 4/5

Bułgaria, Djuni, Duni

Ocena 4,9 / 5

od 1 049 za osobę

Wave Resort

Wave Resort

Ocena: 5/5

Bułgaria, Pomorie, Pomorie

Ocena 4,8 / 5

od 1 077 za osobę

Grifid Encanto Beach

Bułgaria, Złote Piaski, Złote Piaski

Ocena 4,7 / 5

od 1 009 za osobę

Bilyana Beach

Bilyana Beach

Ocena: 4/5

Bułgaria, Nessebar, Nessebar

Ocena 4,7 / 5

od 539 za osobę

Astor Garden

Astor Garden

Ocena: 5/5

Bułgaria, Święty Konstantyn i Helena , Święty Konstantyn i Helena

Ocena 4,7 / 5

od 1 891 za osobę

Serenity Bay

Serenity Bay

Ocena: 4/5

Bułgaria, Tsarevo, Tsarevo

Ocena 4,7 / 5

od 1 623 za osobę

Atrakcje i ciekawe miejsca

Lunapark

Lunapark

Lunapark to park rozrywki położony na Słonecznym Brzegu. Znajdziesz tu wiele atrakcji, takich jak doświadczenie siły 3,6 G, kolejka górska zawierająca 360 pętli i Nawiedzony Dom. Małe dzieci w towarzystwie rodziców mogą odwiedzić samochodziki lub skocznię kosmiczną.

Rozrywka Place zabaw dla dzieci
Molo w Burgas

Molo w Burgas

Najbardziej reprezentacyjne miejsce w całym Burgas, prawie każdy spacer w tym mieście kończy się na tym molo, położonym w centrum miasta. Jest to naturalne zakończenie starej części pięknego Parku Nadmorskiego prowadzącego 300 m do spektakularnego Morza Czarnego. Jest to zatem symbol miasta, który co roku przyciąga turystów. Romantyzm tego miejsca oczaruje nie tylko niekończącymi się widokami na morze, ale także tętniącymi życiem tarasami wzdłuż całej jego długości. Molo nadaje się zarówno do spacerów, jak i relaksu, zwłaszcza na 22-metrowej platformie widokowej z ławkami.

Architektura
Ruiny świątyni św. Zofii

Ruiny świątyni św. Zofii

Ruiny kościoła św. Zofii lub Starego Biskupstwa były cerkwią prawosławną, obecnie tylko ruiną w Nesebyrze, we wschodniej Bułgarii. Świątynia ta znajduje się w starej części miasta, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zabytek ten znajduje się w centrum starożytnego miasta, a jego początki sięgają V wieku. Jest to trójnawowa, sklepiona bazylika z półkolistą absydą, ściany wykonane są z kamienia i cegły, a podłoga pokryta jest mozaikami.

Budynki historyczne
Bazylika Matki Boskiej "Eleusa"

Bazylika Matki Boskiej "Eleusa"

Bazylika Matki Bożej Większej znajduje się na północnym wybrzeżu półwyspu. Bazylika została zbudowana w VI wieku i jest trójnawową cerkwią, z której dziś pozostały tylko szczątki. Zabytek ten ma 28 metrów długości i 18 metrów szerokości. Pierwotnie był to główny kościół dawnego kompleksu, obecnie dominuje nad nim okrągła wieża, która nie ma nic wspólnego z klasztorem, ale jest ruiną wiatraka. Bazylika jest popularnym zabytkiem, zwłaszcza ze względu na swoje położenie na wybrzeżu z pięknym widokiem.

Budynki historyczne

Bułgaria na wakacje

Bułgaria to kraj bałkański położony w południowo-wschodniej Europie nad Morzem Czarnym (godzina do przodu w stosunku do Polski). Graniczy z pięcioma państwami – od północy z Rumunią, z Serbią oraz Macedonią Północną od zachodu oraz Grecją i Turcją na południu. To wyjątkowe miejsce, przepełnione ciekawymi zabytkami, atrakcyjnym wybrzeżem i różnorodną kuchnią.

Bułgaria to czarnomorski hit wakacyjny, który na swój urlop wybierają co roku miliony turystów. Wczasy w Bułgarii to nie tylko okazja do spędzenia czasu nad morzem. Chociaż świetne warunki klimatyczne i nowoczesna infrastruktura kurortów to największe atuty wakacji w tym bałkańskim kraju, nie zapominajmy o jego pozostałych bogactwach.

Bułgaria – kierunki podroży

Miłośnicy leniuchowania i planujący wakacje w Bułgarii w opcji all inclusive, na niezapomniane wczasy powinni wybrać się do najsłynniejszych kurortów, takich jak Słoneczny Brzeg czy Złote Piaski. Oferują one wiele atrakcji, w tym dogodne warunki do uprawiania sportów wodnych, wczasy w stylu SPA i zakwaterowanie w hotelach różnej klasy - od pięciogwiazdkowych resortów, do rodzinnych pensjonatów, oraz tanich i popularnych noclegów.Smakosze odnajdą w pobliskich tawernach pyszną bułgarską kuchnię oraz lokalne wino.

Jeśli turysta ma ochotę na tanie wakacje z dala od zgiełku kurortów – na cel swojej bułgarskiej przygody polecamy wybrać hotel w jednym z uroczych nadmorskich miasteczek - np. w Carewie. Do najstarszych kurortów należą Św. Konstantyn i Elena, z kolei Albena może poszczycić się Niebieską Flagą. Tutejsze plaże są naprawdę piękne, a charakter tego kurortu kusi rozrywkowych turystów. Hotele w Bułgarii są dosyć dobrze wyposażone i oferują różne udogodnienia i atrakcje, jak przykładowo aquaparki, spa, czy animacje.

Hotele w Bułgarii

Turyści planujący wczasy mogą wybierać spośród wielu różnych propozycji, jeśli chodzi o tutejsze hotele. Bułgaria ma wiele obiektów z rozbudowaną infrastrukturą turystyczną, czego przykładem jest 4-gwiazdkowy Ralitsa Superior w Albenie, który ma liczne udogodnienia dla rodzin i osób aktywnych, a także daje bezpłatny wstęp do aquaparku. Jeśli turystom zależy na miejscu noclegowym w centrum kurortu, z aquaparkiem, a przy tym by znajdował się on przy plaży, mogą wybrać 4-gwiazdkowy obiekt Kuban Resort & Aqua Park w Słonecznym Brzegu. Bezpośrednie położenie przy plaży w Pomorie zapewnia 5-gwiazdkowy Wave Resort, a w Primorsku 3-gwiazdkowy Perla Sun Park.

Bułgaria – co warto zobaczyć?

Bez wątpienia zabytki Bułgarii i wyjątkowe krajobrazy są tym, co przyciąga tu turystów. Wypoczywając na urlopie last minute w Słonecznym Brzegu, czy w Złotych Piaskach, można skorzystać z oferty wycieczek fakultatywnych albo zwiedzać na własną rękę dzięki dobrze zorganizowanej komunikacji autokarowej. Te kurorty cieszą się szczególną popularnością, co sprawia, że tętnią one życiem zarówno w dzień jak i w nocy. Tylko kilka kilometrów dzieli Złote Piaski (same leżące na terenie Parku Narodowego) od Monastyru Aładża, wykutego w skale. Niedaleko znajduje się też związana z polską historią Warna.

Spędzając wakacje w Słonecznym Brzegu, koniecznie trzeba udać się do położonego w pobliżu, starożytnego miasta-rezerwatu archeologicznego, Nessebar (wpisanego na listę UNESCO).

Warto odwiedzić także Sozopol (również znajdujący się na liście UNESCO). Uroku dodaje mu przepiękna, zabytkowa starówka i atrakcyjna plaża. Bułgaria ma niezwykle bogatą historię, w której mieszają się wpływy prawosławne z osmańskimi. Najpiękniejszymi monastyrami zachwycimy się w Sofii, na południu zaś zabytkami z czasów Imperium Osmańskiego - meczetami i łaźniami tureckimi.

Bułgaria – nietypowe atrakcje

Zwolennikom aktywnego relaksu szczególnie polecamy wycieczkę do Małego Tyrnowa, znajdującego się w górach Strandża. Można tam zwiedzić grobowce i świątynie oraz wspiąć się na szczyt - Golyamo Gradiszte.

Bułgaria – wycieczki fakultatywne

Podczas pobytu warto odpocząć na piaszczystych plażach, skorzystać z uroków wybranego hotelu i jego infrastruktury turystycznej, ale można również wybrać się na wycieczki fakultatywne, organizowane na miejscu przez lokalne i polskie biura podróży. Wśród nich warto wymienić:

 • Nesebyr – jedna z największych atrakcji bułgarskiego wybrzeża, nazywana perłą Morza Czarnego, wpisana na listę UNESCO. Wycieczka pozwala na odwiedzenie najstarszej osady w Bułgarii, liczącej bagatela 5000 lat. Nesebyr nazywany jest „miastem czterdziestu cerkwi” i w przeszłości był ważnym ośrodkiem religijnym. Turyści wybiorą się na spacer wąskimi uliczkami Starego Miasta w Nesebyrze, gdzie zobaczą ruiny średniowiecznej fortecy i kościołów prawosławnych. Tuż obok mieści się port.
 • Sozopol i rejs łódką po bułgarskiej Amazonii – wycieczka rozpoczyna się od wizyty w klasztorze św. Jerzego w Pomorie, zamieszkałym przez prawosławnych mnichów. Następnym punktem jest rezerwat przyrody Ropotamo, nazywany „bułgarską Amazonią”. Zaplanowano rejs łódką po rzece, podczas którego turyści mogą podziwiać dziką faunę i florę. W programie wycieczki jest także Sozopol, czyli starogrecka Apollonia, gdzie zobaczyć można malowniczy port czy Stare Miasto. Pierwsze wzmianki o Sozopolu pochodzą z 611 r p.n.e. Na koniec turyści pojadą do portowego miasta Burgas na zakupy.
 • Stambuł – podczas wakacji w Bułgarii można wybrać się na szczególną zagraniczną wycieczkę do Stambułu – tureckiego miasta położonego nad cieśniną Bosfor, na dwóch kontynentach – europejskim i azjatyckim. W programie zwiedzania jest słynny Błękitny Meczet, Hagia Sofia, Hipodrom czy też pałac Topkapi i Wielki Targ.
 • Warna i delfinarium – wycieczka do miasta Warna, czyli do morskiej stolicy Bułgarii, gdzie można zobaczyć zabytkową zabudowę czy Sobór Zaśnięcia Matki Bożej. W programie znajduje się wizyta w delfinarium w Warnie, podczas której turyści wezmą udział w niesamowitym pokazie.
 • Bałczik i Kaliakra – wycieczka krajobrazowa, która obejmuje wizytę w „Białym Mieście”, czyli w uroczym zakątku Bałczik, gdzie znajdują się wapienne klify. Słynie również ze szczególnego pałacu rumuńskiej królowej Marii, który został wybudowany w latach 1865-1927 przez króla Ferdynanda I. Program wycieczki obejmuje spacer po ogrodzie z kolekcją aż 250 gatunków kaktusów. Na koniec wycieczka jedzie na przylądek Kaliakra, który tworzą czerwone skały o wysokości nawet 70 m.

Podczas wycieczki objazdowej po Bułgarii turyści mają okazję zobaczyć największe atrakcje tego kraju.

Bułgaria – plaże

Bułgarskie wybrzeże liczy ponad 350 km, a najdłuższą plażą poszczycić się może Achtopol - miasto uznane również za najbardziej słoneczne. Prócz tego piękne piaszczyste plaże, otoczone barami i restauracjami, z licznymi rozrywkami, znajdują się w Złotych Piaskach i Słonecznym Brzegu. Ciszy i spokoju zakosztować można w miejscowości św. Konstantyn i Elena. W Albenie jest z kolei plaża odznaczona Niebieską Flagą.

Wakacje z dziećmi w Bułgarii

Niezależnie od tego, czy rodzice wybierają się wraz z dziećmi jeżdżącymi jeszcze w wózkach, przedszkolakami czy starszymi pociechami i nastolatkami, zawsze można znaleźć miejsca, które zapewnią im odpowiednie warunki pobytu i atrakcje dostosowane do wieku. Wiele hoteli w Bułgarii proponuje płytkie brodziki dla najmłodszych i rozbudowane aquaparki dla starszych pociech, a przy tym animacje dzienne i wieczorem, place zabaw na świeżym powietrzu czy kluby i pokoje gier. Dobrym wyborem będzie zdecydowanie się na hotel położony przy samej plaży – dzieci uwielbiają bawić się w piasku, a taka lokalizacja obiektu noclegowego im to zapewni.

Oferty cenowe w Bułgarii

Tuż po majówce można wybrać się do Słonecznego Brzegu w Bułgarii, a za pobyt na 7 nocy w 4-gwiazdkowym obiekcie z przelotem i śniadaniami w cenie zapłacić należy od około 880 zł od osoby. Na tygodniowe wakacje do Bułgarii, do 3-gwiazdkowego obiektu w Słonecznym Brzegu, bez wyżywienia, z przelotem w cenie pod koniec sierpnia można pojechać już w cenie od 1 200 zł. Warto sprawdzać okazje last minute do Bułgarii, ponieważ w niskiej cenie można znaleźć atrakcyjne oferty, również z wyżywieniem all inclusive (wszystko w cenie).

Uwaga: podane ceny są orientacyjne.

Co zabrać do Bułgarii?

Właściwie nie ma specjalnych wymagań co do tego, co należy zapakować do walizki turysty. Najczęściej wystarczy krem z filtrem, czapka lub kapelusz do ochrony przed słońcem i zmiana cieplejszej odzieży, ponieważ wieczorami bywa chłodniej. W Bułgarii nie są potrzebne buty do wody.

Urlop w Bułgarii

Hotele na miejscu są dobrze wyposażone, często też znajdziesz w nich ofertę wypożyczenia sprzętu do sportów wodnych. Można tam uprawiać surfing, jazdę na nartach, nurkowanie czy żeglarstwo. Ilość i różnorodność atrakcji sprawią, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Wśród biur podróży, które oferują wakacje w Bułgarii są takie biura jak:

Bułgaria – hotele z najlepszymi opiniami

Jitka Havlová

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.cz) Data pobytu 2.6. - 8.6.2024 Oceniono: Czerwiec 2024

Bilyana Beach Ocena: 4/5 Bułgaria, Nessebar

Fantastyczne przeżycie. To jedno z naszych najlepszych wakacji. Stary Nesebyr – bajka

Fantastyczne przeżycie. To jedno z naszych najlepszych wakacji. Stary Nesebyr – bajka

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Zakwaterowanie
Ładny pokój, widok na morze, dobre łóżka, dostępna kawa, herbata, zimne napoje

Wyżywienie
Duży wybór, fantastyczne desery, różnorodne owoce, przyjemne sałatki warzywne. Również duży wybór napojów

Obsługa w hotelu
Doskonale. Sympatyczny personel, wszędzie czysto, gościnnie i pomocnie w recepcji.

Plaża
Sandy, morze weszło powoli, trochę więcej wodorostów, ale mi to nie przeszkadzało

Ta recenzja została automatycznie przetłumaczona za pomocą Google Translate

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (1)

Sabina P.

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Travelplanet.pl) Data pobytu 21.5. - 26.5.2024 Oceniono: Maj 2024

Wave Resort Ocena: 5/5 Bułgaria, Pomorie

Jesteśmy bardzo zadowoleni z pobytu w hotelu Wave Resort. Warunki, obsługa, czystość na najwyższym poziomie.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z pobytu w hotelu Wave Resort. Warunki, obsługa, czystość na najwyższym poziomie.

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Zakwaterowanie
Pokój przestronny z balkonem i bocznym widokiem na morze. Codziennie zmieniane ręczniki , codziennie sprzatane i po 3 dniach byla wymiana pościeli. Pokój wyposażony w suszarkę do włosów, czajnik, ekspres do kawy na kapsułki oraz herbatę i zioła. Pod prysznicem dostępny był żel pod prysznic, szampon i odżywka do włosów. Wszystko bardzo dobrej jakości. Niestety w pokoju brakowało małej łyżeczki.

Wyżywienie
Jedzenie przepyszne. Dostępne całą dobę. Zmiany dostępności jedzenia w różnych pomieszczeniach w zależności od godziny. Byliśmy z dzieckiem 5 letnim chorym na cukrzycę typu 1 i tutaj mogę naprawdę polecić, ponieważ wybór zdrowych posiłków, warzyw i owoców był ogromny. Według mnie brakowało tylko słodkich przekąsek z obniżoną zawartością cukru lub po prostu bez cukru. Nie było również dostępnego ksylitol lub erytrytolu dla osób które nie używają cukru. Ekspresy do kawy dostępne w restauracjach. Jedynie czego brakowało to po prostu łyżeczek do tych kaw. Zastąpiono je patyczkami drewnianymi a znalezienie łyżeczki graniczyło z cudem.

Obsługa w hotelu
Niestety nie korzystaliśmy z usług dodatkowych proponowanych przez hotel typu masaż, sauny tureckie.

Plaża
Plaża w obrębie obiektu zadbana, czyszczona, grabiona codziennie. Dostępne leżaki, parasole, blisko toalety. Wykonany podjazd dla osób niepełnosprawnych na wózkach aż do leżaków znajdujących się na plaży.

Czy ta recenzja była pomocna? (1) (0)

Bułgaria – Hotele z opiniami

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Mapa Bułgarii

Poradnik turystyczny – Bułgaria

Warto przed wyjazdem zagranicznym dowiedzieć się nieco więcej o miejscu, do którego wybiera się turysta. Pomocny okaże się z pewnością nasz miniprzewodnik po Bułgarii.

Czy Bułgaria jest w Unii Europejskiej?

Tak, od 2007 roku Bułgaria jest członkiem Unii Europejskiej i nie obowiązku wizowego przy przekraczaniu granicy - dokumentem podróżnym uprawniającym do wjazdu jest zatem ważny paszport albo dowód osobisty. Bułgaria nie należy jednak do Strefy Schengen.

Po przyjeździe do Bułgarii trzeba przestawić zegarki o godzinę do przodu w stosunku do polskiego czasu. Jest to kraj generalnie bezpieczny, warto jednak uważać na kieszonkowców i kradzieże, dlatego lepiej nie pozostawiać cennych rzeczy bez opieki. Na miejscu można korzystać z opieki medycznej, podstawą jest tylko okazanie Europejskiej Karty Ubezpieczeniowej (EKUZ), którą można wyrobić w Polsce w placówce NFZ. Bułgarzy to wyjątkowo serdeczni i gościnni ludzie – na co dzień porozumiewają się w języku bułgarskim, ale w turystycznych miejscowościach z reguły można też porozmawiać się po angielsku, czy niemiecku. Co ciekawe, gesty w Bułgarii różnią się znaczącą od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. Warto pamiętać, że kręcenie głową na boki oznacza przytaknięcie, a kiwanie głową do przodu zaprzeczenie.

Hotele na miejscu są dobrze wyposażone, często też znajdziesz w nich ofertę wypożyczenia sprzętu do sportów wodnych. Można tam uprawiać surfing, jazdę na nartach, nurkowanie, czy żeglarstwo. Ilość i różnorodność atrakcji sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Do Bułgarii można się dostać samolotem lub samochodem. Odległość z Warszawy do Warny wynosi ok. 1600km i najkrótsza droga prowadzi przez Słowację, Węgry i Rumunię. Na miejscu można swobodnie poruszać się korzystać z komunikacji miejskiej, która jest bardzo dobrze rozwinięta. Wypożyczenie auta wiąże się z kosztami w granicy 25 euro za dzień. Samolotem można lecieć do Bułgarii z Lublina, Poznania, Gdańska czy Katowic. Czas trwania to lotu to średnio 2 godziny np. z Warszawy do lotniska w Warnie.

Ile trwa lot do Bułgarii?

Do Bułgarii można się dostać samolotem lub samochodem. Odległość z Warszawy do Warny wynosi ok. 1600km i najkrótsza droga prowadzi przez Słowację, Węgry i Rumunię. Samolotem można lecieć do Bułgarii z Lublina, Poznania, Gdańska czy Katowic. Czas trwania to lotu to średnio 2 godziny np. z Warszawy do lotniska w Warnie.

Jaka waluta obowiązuje w Bułgarii?

Walutą obowiązującą w kraju jest lew, w przeliczeniu 1 lew = ok. 2,20 zł.

Bułgaria to kraj bałkański położony w południowo-wschodniej Europie nad Morzem Czarnym (godzina do przodu w stosunku do Polski). Graniczy z pięcioma państwami – od północy z Rumunią, z Serbią oraz Macedonią Północną od zachodu oraz Grecją i Turcją na południu. To wyjątkowe miejsce, przepełnione ciekawymi zabytkami, atrakcyjnym wybrzeżem i różnorodną kuchnią.

Jakie są ceny w Bułgarii?

Oferty na wakacje w Bułgarii można znaleźć w bardzo okazyjnych cenach. Dzięki temu kierunek cieszy się dużą popularnością wśród turystów – za urlop all inclusive zapłacisz już od 1500 zł.

Wybierając się na wczasy warto orientacyjnie wiedzieć jakich cen można spodziewać się na miejscu. Na szczęście za podstawowe artykuły nie przepłacisz, a ceny nie zrujnują Twojego portfela.  Oczywiście zależy jak zaplanujesz swoje wakacje – miejsca turystyczne na pewno będą droższe, niż bardziej kameralne zakątki oddalone od najbardziej popularnych atrakcji. Walutą obowiązującą w kraju jest lew, w przeliczeniu 1 lew = ok. 2,20 zł. Na miejscu zakupy możesz zrobić m.in. w jednym z dyskontów znanych w Polsce, czyli przykładowo w Lidlu bądź w Kaufladzie, gdzie ceny będą zbliżone do polskich.

Przykładowe ceny za podstawowe artykuły spożywcze to: ok. 1,7 zł za 1l wody niegazowanej, 2,3 zł za chleb, 73 grosze za bułkę, 5 zł za dużą butelkę Coca Coli, 3 zł za makaron (400g), 4,2 zł za 1 l mleka. Oczywiście są one podane w przybliżeniu i mogą zmieniać się w zależności od miejsca, w którym dokonujesz zakupu. Ile kosztuje obiad w Bułgarii? W lokalnej restauracji zjesz już od 15 zł, a w droższych restauracjach ceny zaczynają się od 20-25 zł.

Na miejscu znajdziesz różnorodne opcje noclegów. Dzięki dużej konkurencji dostępne są miejsca noclegowe na każdą kieszeń – zarówno drogie hotele, jak i tańsze apartamenty. Ceny w tańszych noclegach w Złotych Piaskach zaczynają się już nawet od ok 50 zł za noc.

Warto pamiętać, że poruszanie się po drogach w Bułgarii związane jest z opłatami. Istnieją 4 rodzaje winiet, a na tydzień najlepiej wykupić winietę za 8 euro (ok 34 zł). Paliwo dostępne jest w cenie porównywalnej do Polski, czyli ok 4,40 zł za litr. Należy jednak pamiętać, że ceny mogą się zmieniać w zależności od tego, kiedy pojedziesz do Bułgarii, od miejsca wypoczynku, a także sklepu w którym dokonujesz zakupu.

Jaki transport wybrać w Bułgarii?

Na miejscu można swobodnie poruszać się korzystać z komunikacji miejskiej, która jest bardzo dobrze rozwinięta. Wypożyczenie auta wiąże się z kosztami w granicy 25 euro za 3 dni.

Warto pamiętać, że poruszanie się po drogach w Bułgarii związane jest z opłatami. Paliwo dostępne jest w cenie porównywalnej do Polski. Należy jednak pamiętać, że ceny mogą się zmieniać w zależności od tego, kiedy organizowany jest wyjazd do Bułgarii.

Pamiątki – co warto przywieźć z Bułgarii?

Bułgaria jest krajem ciekawym i charakterystycznym, który dzięki walorom naturalnym i lokalnym tradycjom ma dużo do zaoferowania turystom. To sprawia, że na miejscu można znaleźć wiele atrakcyjnych produktów i pamiątek, które będą przypominać Ci udane wakacje.

Ten kraj to królestwo róż, które wykorzystywane są zarówno w kosmetyce jak i są motywem przewodnim w wielu innych produktach, jak np. alkoholach, czy saszetkach zapachowych. Szczególnie popularne są kremy, mydła i inne kosmetyki na bazie olejku różanego. To właśnie róża z tak dużym powodzeniem jest uprawiana na ciągnących się po horyzont polach i stawia Bułgarię na pierwszym miejscu na świecie wśród krajów produkujących olejek różany. Takie pamiątki dostępne są praktycznie we wszystkich miejscach turystycznych i sprzedawane są w atrakcyjnych cenach.

Kraj ten słynie też z wysokiej jakości win. Tradycja winiarska kształtowała się od lat, dzięki czemu Bułgaria od dawna już kojarzona jest z tym trunkiem. Szczególnie polecane są czerwone wina, przykładowo Melnik, Mawrut,  Mezek, czy Gymza, a także białe: Riesling, Tamianka, czy Damianica. Popularnym trunkiem jest również rakija (najczęściej produkowana z winogron, brzoskwiń, czy słiwek) oraz anyżówka i mentówka.

Wśród pamiątek na uwagę zasługują również wszelkie wyroby artystyczne, a w szczególności lokalnie wytwarzana ceramika – wszelkie kubki, garnki, czy talerze w barwach narodowych Bułgarii urozmaicają lady lokalnych sklepików. Popularne są również ręczne haftowane obrusy i serwety z motywami ludowymi. Miłośnicy zakupów nie będą narzekać – Bułgaria słynie również z wyrobów skórzanych i kusi kurtkami, rękawiczkami i innymi rzeczami w dość atrakcyjnych cenach. Chcesz przywieźć ze sobą namiastkę bułgarskiej kuchni? Zwróć uwagę na ogólnodostępne przyprawy – papryka, czy czubrica (cząber górski) na pewno urozmaicą smak potraw. Do dyspozycji są również różnorodne miody i konfitury (szczególnie różane i figowe). Warto też przywieźć ze sobą charakterystyczny bułgarski ser (kaszkawał czy sirene).

Co oferuje lokalna kuchnia w Bułgarii?

Kuchnia bułgarska kusi różnorodnością – na miejscu jest wiele ciekawych potraw, które zaskakują wyjątkowym smakiem i aromatem. Jej korzenie sięgają prastarych czasów, a obecne oblicze ma sporo wspólnego z tradycyjną kuchnią innych narodów bałkańskich. Czego warto spróbować wybierając się na wakacje do Bułgarii?

 1. Sałatka szopska. To prosta, a jednocześnie bardzo smaczna przekąska przygotowywana ze świeżych warzyw. Składa się z pomidorów, pokrojonych ogórków, papryki, cebuli i posypywana słonym serem owczym sirene. Czasem dodaje się również oliwki bądź marynowaną paprykę.
 2. Musaka. Ta słynna zapiekanka warzywna z dodatkiem mięsa i przypraw stanowi do tej pory nierozstrzygnięty obiekt sporu Bułgarów z Grekami. W wersji bułgarskiej danie to występuje z ziemniakami, w Grecji natomiast najczęściej podawana jest ona z bakłażanami.
 3. Chłodnik tarator. Szczególnie popularny w upalne dni – jest to chłodnik z ogórków przygotowywany na bazie kwaśnego mleka.
 4. Banica, gyuzleme i parlenka, czyli dania na bazie ciast. Banica z reguły nadziewana jest serem sirene, czasem również szpinakiem i dynią. Dwie kolejne propozycje podawane są również z serem, gdzie parlenka swym wyglądem bardziej przypomina pizzę.

Warto również spróbować mięsne kebabcze, przygotowywane na grillu z wieprzowiny lub wołowiny, zupy rybnej z nadmorskiego kurortu Sozopol. Na stołach w zależności od pory roku królują różne dania – od typowo warzywnych potraw, po takie, gdzie podstawą jest mięso. W menu widnieją także ryby i owoce morza, które królują w bułgarskiej kuchni przez okrągły rok. Z kolei Sarmi przypominają gołąbki – to zawinięty w liście kapusty farsz z ryżu i mięsa.

Na deser najczęściej podawana jest przepyszna baklava składająca się z orzechów, miodu i ciasta listkowego. W zaspokojeniu pragnienia na pewno pomogą wyjątkowe bułgarskie wina, np. z winnic Terra Tangra, Villa Melnik czy Shestaka oraz "domowej roboty" rakija, szczególnie popijana ajranem. Smaczne są również konfitury, które można nabyć w popularnych kurortach, np. różane czy figowe.

Bułgaria – pogoda

Bułgaria leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego. Nad morzem panuje klimat podzwrotnikowy, wilgotniejszy, a w górach występuje piętrowość klimatyczna. Niezależnie od tego, czy rezerwujemy wczasy first czy last minute, w sezonie zawsze można liczyć na dobrą pogodę - temperaturę od 25 do 30 stopni i ciepłą wodę w morzu. Szczyt sezonu przypada na drugą połowę czerwca, lipiec i sierpień. Średnia temperatura wody morskiej w tym czasie to 23 stopnie. Jesień w Bułgarii jest pogodna, dzięki czemu jest to bardzo dobry moment, jeśli planujesz zwiedzanie. Jeśli chcesz poczuć wyjątkowy klimat Bułgarii - zaplanuj wakacje w czerwcu. To właśnie wtedy miejsce to zamienia się w różane królestwo, o czym przekonają atrakcje, odbywającego się w mieście Kazanłyk, słynnego Festiwalu Róż.

W lipcu Bułgarię odwiedza coraz więcej turystów, a temperatura wzrasta nawet do 40 stopni, w Bułgarii organizowanych jest wiele imprez folkowych, przedstawień baletowych i teatralnych. To najgorętszy miesiąc w roku, dlatego warto pamiętać o piciu dużej ilości wody i odpowiednim nakryciu głowy.

Bułgaria we wrześniu, na cześć greckiego boga Appolina, Sozopol na 10 dni przekształca się w wielką scenę, która rozbrzmiewa muzyką, śpiewem i tańcem. Odwiedzając kolejne atrakcje podczas wycieczek nie zapomnijmy o skosztowaniu przepysznej bułgarskiej kuchni.

Najlepszy miesiąc na wakacje

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 1. Styczeń
 2. Luty
 3. Marzec
 4. Kwiecień
 5. Maj
 6. Czerwiec
 7. Lipiec
 8. Sierpień
 9. Wrzesień
 10. Październik
 11. Listopad
 12. Grudzień

Balchik

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 • Styczeń Sty 7 °C woda 8 °C

 • Luty Lut 9 °C woda 8 °C

 • Marzec Mar 12 °C woda 8 °C

 • Kwiecień Kwi 16 °C woda 10 °C

 • Maj Maj 21 °C woda 15 °C

 • Czerwiec Cze 26 °C woda 21 °C

 • Lipiec Lip 29 °C woda 24 °C

 • Sierpień Sie 29 °C woda 25 °C

 • Wrzesień Wrz 24 °C woda 22 °C

 • Październik Paź 19 °C woda 18 °C

 • Listopad Lis 13 °C woda 14 °C

 • Grudzień Gru 8 °C woda 10 °C

Burgas

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 • Styczeń Sty 6 °C woda 10 °C

 • Luty Lut 7 °C woda 9 °C

 • Marzec Mar 13 °C woda 9 °C

 • Kwiecień Kwi 15 °C woda 11 °C

 • Maj Maj 20 °C woda 16 °C

 • Czerwiec Cze 25 °C woda 21 °C

 • Lipiec Lip 27 °C woda 24 °C

 • Sierpień Sie 27 °C woda 24 °C

 • Wrzesień Wrz 24 °C woda 22 °C

 • Październik Paź 18 °C woda 19 °C

 • Listopad Lis 12 °C woda 15 °C

 • Grudzień Gru 8 °C woda 12 °C

Kiten

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 • Styczeń Sty 8 °C woda 10 °C

 • Luty Lut 9 °C woda 9 °C

 • Marzec Mar 12 °C woda 9 °C

 • Kwiecień Kwi 15 °C woda 11 °C

 • Maj Maj 20 °C woda 16 °C

 • Czerwiec Cze 24 °C woda 21 °C

 • Lipiec Lip 26 °C woda 24 °C

 • Sierpień Sie 26 °C woda 24 °C

 • Wrzesień Wrz 23 °C woda 22 °C

 • Październik Paź 18 °C woda 19 °C

 • Listopad Lis 13 °C woda 15 °C

 • Grudzień Gru 9 °C woda 12 °C

Przydatne informacje