Malta

Wakacje na Malcie to chwile spędzone w ciepłym klimacie nad lazurowymi wodami Morza Śródziemnego. Niesamowite zabytki, urzekające widoki i ciepłe morze od lat skłaniają turystów do przyjazdu w to miejsce. Czas na wakacje na pięknej wyspie!

Najlepsze kierunki na Malcie

Najlepiej ocenione hotele na Malcie

Sea View

Sea View

Ocena: 2/5

Malta, Bugibba i Qawra, Qawra

Ocena 4,7 / 5

od 468 za osobę

Preluna & Spa

Preluna & Spa

Ocena: 4/5

Malta, Sliema, Sliema

Ocena 4,5 / 5

od 1 409 za osobę

Atrakcje i ciekawe miejsca

Cytadela

Cytadela

Cytadela jest uważana za historyczny skarb Gozo. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1241 roku, ale archeolodzy szacują jej wiek na jeszcze starszy. Cytadela zawsze chroniła mieszkańców przed najazdami piratów. Najbardziej przydała się podczas najazdów tureckich, kiedy to wszyscy mieszkańcy wyspy schronili się w niej na 3 dni. W 1600 roku została odnowiona i w takiej formie zachowała się do dziś. Wewnątrz twierdzy znajdują się muzea, więzienie, silosy zbożowe, katedra - wszystko połączone wieloma alejkami. Można też obejrzeć wystawę poświęconą II wojnie światowej, kiedy to mieszkańcy ukrywali się przed bombardowaniami w masywie skalnym. Z Cytadeli roztacza się wspaniały widok zarówno na miasto, jak i na wyspę, ponieważ zajmuje ona strategiczną pozycję na wzniesieniu w centrum wyspy. Z jej murów wiele oczu może zobaczyć morze aż do wybrzeża Malty.

Budynki historyczne
Akwedukt

Akwedukt

Dobrze zachowany sztuczny most wodny (akwedukt) stanowi ciekawe tło w malowniczym krajobrazie, w pobliżu stolicy Gozo. Został zbudowany w latach 1839-1843 w celu zaopatrzenia ludności stolicy Victorii w wodę pitną. System rur doprowadzał wodę ze wzgórza Ghar Ilma do centralnego zbiornika w Cytadeli (Victoria). Aby uczcić dostawy wody do miasta, wzniesiono pamiątkowy obelisk. Unikalna konstrukcja została zastąpiona pompami elektrycznymi i obecnie jej panorama przypomina o niedawnej historii. Malta ma bardzo ograniczone zasoby wody pitnej (jedne z najmniejszych na świecie według Organizacji Narodów Zjednoczonych), więc znaczna jej część jest pozyskiwana poprzez odsalanie wody morskiej.

Budynki historyczne
Wieża Xlendi

Wieża Xlendi

Najstarsza zachowana wieża strażnicza na Gozo została zbudowana w 1650 roku w celu obrony wybrzeża przed najazdami wrogów (piratów, przemytników). W 1681 r. konstrukcja została uszkodzona (z powodu warunków pogodowych), a następnie zrekonstruowana. Podczas II wojny światowej wieża służyła jako policyjny posterunek obserwacyjny, a w 1954 r. stała się własnością prywatną (obecnie jest własnością państwa Malta). 9-metrowa wapienna wieża jest dostępna z zewnątrz po schodach, a płaski dach jest wyposażony w wyrzutnie. Budynek jest obecnie poddawany renowacji.

Budynki historyczne
Blue Hole

Blue Hole

Jedno z najpopularniejszych miejsc do nurkowania na Malcie znajduje się na wyspie Gozo (w pobliżu San Lawrenz), zostało wykopane przez wieki wiatru i fal morskich... Unikalna naturalna formacja w kształcie komina zanurza się na głębokość 45 metrów i jest połączona z morzem podwodnym sklepieniem o wysokości 8 metrów. Doświadczeni nurkowie mogą podziwiać skomplikowane formacje jaskiniowe i bogate życie podwodne (mureny, papugoryby, ośmiornice, sardynki) w krystalicznie czystej wodzie. Morze w okolicy jest chronione przez otaczające skały i dlatego jest stosunkowo spokojne. W San Lawrenz znajduje się szkoła nurkowania z wypożyczalnią sprzętu do nurkowania.

Atrakcje przyrodnicze Nurkowanie

Malta na wakacje

Malta to najdalej wysunięte na południe państwo europejskie, położone na archipelagu wysp maltańskich, w skład których wchodzą Gozo i Comino. Bogata kultura i historia tego kraju jest widoczna zwłaszcza na ulicach stolicy wyspy – La Valletty. Turyści, wędrując wąskimi uliczkami podziwiają wznoszące się z obu stron żółte kamienice. Pięknem ustępują one Pałacowi Wielkiego Mistrza, gdzie niegdyś rezydował zakon maltański, a dziś mieszka prezydent. Miłośnicy sztuki i architektury, podczas wczasów nie ominą też Katedry Św. Jana Chrzciciela. Na sklepieniu budowli namalowano 18 scen z życia patrona przybytku, a ołtarz zdobi obraz sławnego malarza Caravaggiego.

Na uwagę letników zasługuje miasteczko Mdina, gdzie mieszczą się: Pałac Wielkiego Mistrza i katedra św. Piotra. Fanów Gry o tron ucieszy fakt, że właśnie to miasto zostało wybrane na scenerię King’s Landing.

Zwiedzanie i atrakcje Malty

Z licznych atrakcji na Malcie, warte zobaczenia są Katakumby św. Pawła z IV i V wieku w miejscowości Rabat. Kilka kilometrów dalej, letnicy na wczasach ujrzą klify Dingli, które wznoszą się na wysokość 250 m n.p.m. To z nich rozciąga się cudowny widok na Morze Śródziemne.

Będąc na Malcie koniecznie trzeba udać do stolicy – wcześniej wspomnianej Valletty, aby zobaczyć jeden z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie. To przepiękne miasto odkryje przed Tobą urokliwe uliczki, historyczne budynki i przepiękne ogrody. Obowiązkowym punktem wakacji na Malcie jest miasteczko Marsaxlokk. Tysiące kolorowych łódek luzzu kołyszą się w przystani, tworząc niepowtarzalny klimat.

Wrażeń dostarcza też wpłynięcie stateczkiem do Blue Grotto – światło odbija się od wody, a na skałach widzimy kobaltowe refleksy. Po powrocie na stały ląd, zajrzyjmy do Għar Lapsi. To plaża o skalistym brzegu otoczona białymi skałami, gdzie powstało naturalne kąpielisko. Wśród naturalnych skarbów Malty znajduje się także przepiękna zatoka Blue Lagoon, zlokalizowana u wybrzeży wyspy Comino. Zachwyca krystaliczne czystą wodą, pięknymi widokami i dobrymi miejscami do snorkelingu.

Gdzie warto sie wybrać na wczasy jeśli szukamy piaszczystego gruntu? Warto zdecydować się na Paradise Bay ulokowaną koło Cirkewwa. Otoczona przez białe skały, przyciąga z daleka widokiem niebieskich parasoli, szerokim nabrzeżem i łagodnym zejściem do wody. Idealnymi miejscami na wakacyjne lenistwo są plaże Armier Bay i Golden Bay. Natomiast aktywniejsi wczasowicze na Malcie zanurkują w wodach Morza Śródziemnego czy wzniosą się nawet 18 metrów nad poziomem wody, uprawiając flyboard. Zarówno zmęczeni sportowcy, jak i turyści odpoczną po dniu pełnym wrażeń w jednym z atrakcyjnych maltańskich hoteli.

Szeroka oferta hoteli oraz wyloty z wielu polskich lotnisk ułatwiają znalezienie wymarzonych wakacji. Na Maltę możemy polecieć samolotem np. z Rzeszowa, Wrocławia, Poznania, Gdańska czy Krakowa. Touroperatorzy oferujący takie wczasy to m.in.:

Jakie wycieczki fakultatywne organizowane są na Malcie?

Na Malcie turyści mają szerokie możliwości wypoczywania, ale i zwiedzania. Jakie są największe atrakcje turystyczne tej wyspy? Warto wybrać się na jedną z wymienionych wycieczek fakultatywnych:

 • Mdina – miasto Mdina ma przepiękną, zabytkową fortyfikację, która była świadkiem średniowiecznej historii. Podczas wycieczki do Mdina, dawnej stolicy Malty, można przespacerować się krętymi uliczkami, które wiodą do imponujących bastionów, czy też przy budowlach cechujących się różnymi stylami architektonicznymi. Przykładem są pałace Siculo-Normanów. Turyści, zwiedzając centralną część wyspy, na czele z Mdiną, nazywaną Cichym Miastem, mogą zobaczyć klify w Dingli i ogród botaniczny San Anton podczas jednej wycieczki.
 • Wycieczka morska – Gozo, Comino i Błękitna Laguna – wycieczka statkiem rozpoczyna się w porcie Sliema Ferries, a trasa wiedzie w kierunku wyspy Gozo i Comino. Można więc zobaczyć m.in. port Mgarr i stolicę wyspy Gozo – Victorię albo pływać na Błękitnej Lagunie w drodze do wyspy Comino.
 • Świątynia Hagar Qim i kopalnia wapienia – Malta słynie ze swoich kamieniołomów, a turyści mogą odwiedzić jeden z najstarszych z nich, który przekształcono w atrakcję turystyczną. Warto wybrać się do stanowiska archeologicznego Hagar Qim, podziwiać widok na Morze Śródziemne i wysepkę Filfla. W programie jest również wizyta w Wied iż-Zurrieq, gdzie na chętnych czeka fakultatywna wyprawa łodzią do Błękitnej Groty.
 • Marsaxlokk i Błękitna Grota – wizyta w Błękitnej Grocie przewidziana jest dla chętnych również podczas wycieczki do wioski rybackiej Marsaxlokk, gdzie cumują kolorowe łódki luzzu. W wiosce tej turyści idą na gwarny, wielokolorowy bazar, ale i mogą z punktu widokowego podziwiać skalistą wysepkę Filfla.
 • Valletta – stolica Malty tętni życiem przez całą dobę. To miasto warowne zbudowane przez rycerzy zakonu św. Jana w 1566 roku. W programie wycieczki jest wizyta w Wielkim Porcie, a także ogrody Barracca, Kontrkatedra św. Jana czy Pałac Wielkich Mistrzów i plac św. Jerzego.

Wycieczki fakultatywne pozwolą poznać największe atrakcje wymienione w naszym przewodniku po Malcie. Może on stać się też dobrym źródłem informacji o wyspie podczas urządzania zwiedzania na własną rękę.

Hotele na Malcie

Miejski hotel czy ośrodek wypoczynkowy położony nad samym morzem? Bez względu na to, jakie są zapatrywania turysty wybierającego się na wczasy na Maltę, znajdzie odpowiedni dla siebie nocleg. Nad piękną, piaszczystą plażą Mellieha Bay położony jest m.in. obiekt czterogwiazdkowy Seabank Resort & Spa. Bliskość lokalnych atrakcji turystycznych zapewni czterogwiazdkowy hotel Maritim Antonine Hotel & Spa, który ma na dachu basen z pięknym widokiem na morze. Nieopodal centrum Vallety znajduje się pięciogwiazdkowy Grand Excelsior. Hotele na Malcie mają różny standard, co przekłada się na cenę pobytu.

Wakacje z dziećmi na Malcie

Ogrom atrakcji turystycznych, piękne piaszczyste plaże i niezapomniane widoki, a przy tym ciepłe Morze Śródziemne sprawiają, że na Malcie z powodzeniem można spędzić wakacje wraz z dziećmi. Przy rezerwacji hoteli warto zwrócić uwagę na odległość obiektu od plaży i na to, czy łatwo można na nią dotrzeć np. z wózkiem dziecięcym. Na rodzinne wakacje najbardziej nadają się hotele zapewniające udogodnienia dla najmłodszych, np. brodzik, aquapark czy animacje dzienne i wieczorne. By móc wybrać optymalny hotel, można zainteresować się ofertami na lato 2024 na Maltę, gdy ich wybór jest największy – na długo przed planowanym wylotem.

Wczasy na Malcie – oferta cenowa

Najtaniej na Maltę na urlop można polecieć na 7 dni (6 nocy) do hotelu 3-gwiazdkowego bez wyżywienia w cenie od 1055 zł od osoby. Oferta nie obejmuje wyżywienia, a wylot zaplanowany jest na początek listopada.

Niewiele więcej, bo około 1200 zł od osoby, kosztuje pobyt tygodniowy w czterogwiazdkowym hotelu ze śniadaniem w cenie, a oferta dotyczy wylotu pod koniec stycznia. W terminie listopadowym można lecieć na tydzień na wakacje na Maltę do hotelu 3-gwiazdkowego w dobrej cenie – około 1670 zł od osoby. Będzie to pobyt all inclusive na Malcie.

Malta – hotele z najlepszymi opiniami

Katarzyna G.

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Travelplanet.pl) Data pobytu 29.4. - 4.5.2024 Oceniono: Maj 2024

San Antonio Hotel & Spa Ocena: 4/5 Malta, Mellieha

Wakacje na Malcie godne polecenia. Piękna wyspa, przyjazna atmosfera, wspaniałe widoki.

Wakacje na Malcie godne polecenia. Piękna wyspa, przyjazna atmosfera, wspaniałe widoki.

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Zakwaterowanie
Hotel na wysokim poziomie. Pokoje czyste, codziennie sprzątane. Dobrze wyposażone.

Wyżywienie
Posiłki urozmaicone, można było skorzystać z wielu możliwości. Smacznie i przyjemnie podawane. Przyjemna obsługa.

Obsługa w hotelu
Hotel zadbany z możliwością leżakowania przy basenach. Duża strefa wypoczynku i relaksu. Wiele możliwości na przyjemne spędzanie czasu.

Plaża
Plaża blisko, mało ludzi w początkach miesiąca maja. Możliwość planowania i spacerowania w czystym, przyjemnym otoczeniu.

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Josef K.

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.cz) Data pobytu 6.4. - 9.4.2024 Oceniono: Kwiecień 2024

Luna Holiday Complex Ocena: 3/5 Malta, Mellieha

Zadowolenie ze wszystkiego. Profesjonalne podejście wszędzie, gdzie byliśmy przez całe wakacje. Lot, transfer, nocleg, lokalna komunikacja miejska, prom na Gozo, pływanie, mogę tylko gorąco polecić Malta, która stała się naszym sercem i na pewno tu wrócimy.

Zadowolenie ze wszystkiego. Profesjonalne podejście wszędzie, gdzie byliśmy przez całe wakacje. Lot, transfer, nocleg, lokalna komunikacja miejska, prom na Gozo, pływanie, mogę tylko gorąco polecić Malta, która stała się naszym sercem i na pewno tu wrócimy.

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Zakwaterowanie
Pokój trzyosobowy z kuchnią, a w hotelu pokój cichy, klimatyzacja i dwa baseny. Na dachu z widokiem na okolicę i cieplej w środku z jacuzzi.

Wyżywienie
W formie bogatego bufetu. Ciasta są szczególnie doskonałe na Malcie. Kolacja składa się z 3 do 5 dań.

Obsługa w hotelu
Odpowiedzieli na wszystko i byli dostępni 24 godziny na dobę.

Ta recenzja została automatycznie przetłumaczona za pomocą Google Translate

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Malta – Hotele z opiniami

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Mapa Malty

Poradnik turystyczny – Malta

Wybierając się na wakacje, warto dowiedzieć się czegoś więcej o tym wyspiarskim kraju. Nawet jeśli spontanicznie bukowany jest wyjazd last minute na Maltę, książkowy lub internetowy przewodnik po wyspie ułatwi poruszanie się po niej i przybliży jej specyfikę.

Ile trwa lot na Maltę?

Lot z Polski na Maltę, na lotnisko w Vallecie, trwa około 3 godziny.

Jaka waluta obowiązuje na Malcie?

Na Malcie obowiązującą walutą jest euro. Z reguły koszty są porównywalne do tych, jakie spotkamy w innych popularnych wakacyjnych destynacjach takich jak Włochy czy Hiszpania.

Jakich cen można się spodziewać na Malcie?

Ceny poszczególnych usług bądź produktów mogą nieznacznie się różnić – ważne jest na pewno miejsce, gdzie dokonujesz zakupu, lokalizacja (szczególnie w przypadku restauracji koszty są wyższe przy plaży), a także termin wyjazdu, gdyż w szczycie sezonu na pewno będzie drożej.

Zacznijmy od cen jedzenia. W najdroższych restauracjach ceny startują od ok. 15-20 euro (ok. 60-85 zł), jednak w tańszych lokalach są oczywiście bardziej przystępne i mieszczą się w granicach 10-15 euro (ok. 40-63zł). Klasyczna pizza to koszt w granicy 7 euro (ok. 28 zł), a za tradycyjną maltańską zupę zapłacimy ok. 5 euro (ok 10 zł). Z tańszych opcji dostępna jest wcześniej wspomniana ftira, czyli sporych rozmiarów kanapka z różnymi dodatkami za ok. 3 euro (ok. 12 zł). Ceny podstawowych artykułów spożywczych przedstawiają się następująco: chleb – 1 euro (ok. 4,20 zł) litr mleka 0,80 euro (ok. 3,30 zł), dwulitrowa butelka wody 0,25 euro (ok. 1 zł), kilogram fileta z kurczaka ok. 6,50 euro (ok. 27 zł), jajka 1,90 euro za 12 sztuk (ok. 7 zł).

Jaki transport wybrać na Malcie?

Na Malcie funkcjonują właściwie dwa podstawowe środki transportu, jakimi są autobusy miejskie i podmiejskie, a także promy, pozwalające na swobodne przemieszczanie się po sąsiednich wyspach. Malta jest niewielkim krajem, po którym można podróżować także taksówkami czy wypożyczonym samochodem. Należy jednak podkreślić, że obowiązuje tu ruch lewostronny.

Transport na Malcie jest bardzo dobrze zorganizowany i turyści chętnie korzystają z lokalnych autobusów. Bilet kosztuje ok. 1,5 – 2euro (ok. 6,30-8 zł), natomiast za kartę z 12 biletami zapłacimy 15 euro (ok. 63 zł). Wypożyczenie auta to koszt ok. 200 zł za dobę.

Co oferuje lokalna kuchnia na Malcie?

Maltańska kuchnia ulegała różnorodnym wpływom i w menu znajdziemy wiele dań zainspirowanych obcymi kulturami. Miłośnicy pizzy na pewno wrócą zadowoleni – na wyspie bardzo popularne są dania włoskie (głównie ze względu na bliskość tego kraju). To oznacza, że można liczyć również na pyszne makarony, czy bardzo popularny sycylijski deser o nazwie cannoli. Na miejscu znajdziesz też wiele dań zaczerpniętych z kuchni brytyjskiej, czyli steki, rybę z frytkami, czy szarlotkę. Tradycyjne potrawy również na stałe zagościły w maltańskim menu. Zobacz, czego warto spróbować na wakacjach:

 1. Królik na czerwonym winie, czyli tzw. fenek. To najbardziej popularna lokalna potrawa – z reguły na początku królik jest marynowany w winie, a następnie smażony lub pieczony i podawany z sosem. Istnieje tez inna wersja tej potrawy przygotowywanej we włoskim stylu – to spaghetti z króliczym mięsem.
 2. Różnorodne zupy, od warzywnych po odpowiednio przyprawione zupy rybne – przykładowo Aljotta, Brodu, Kawlata, Minestra, Soppa tal-armla.
 3. Ftira to tradycyjna kanapka maltańska. Często jest nadziewana tuńczykiem, kaparami, cebulą i oliwkami. Obecnie można spotkać różne wersje tej potrawy, gdzie szczególnie popularne jest mięsne nadzienie.
 4. Maltański talerz, czyli danie składające się z różnorodnych składników, przykładowo kiełbasy, dipu z ziół i fasoli o nazwie bigilla, czy gbejniet – słynnego maltańskiego sera.

Wakacje na Malcie to też dobra okazja do spróbowania świeżych ryb i owoców morza, a także potraw przygotowanych z regionalnych warzyw i mięsa. Jeśli lubisz słodkości, Malta ma wiele propozycji – na miejscu dostępne są chałwy, babki, ciasta (np. migdałowe figolli, pastizzi z ricottą, czy słodkie imqaret). Do popicia podaje przykładowo się wino, miejscowe piwo Cisk, czy gazowany napój Kinnie z gorzkich pomarańczy. Ten ostatni to miejscowy specjał, dlatego warto skosztować Kinnie podczas wakacji.

Pamiątki, czyli co przywieźć z wakacji

Zwiedzając Maltę na każdym kroku możemy natknąć się na różnorodne pamiątki. Poza klasycznymi gadżetami w postaci ręczników, torebek, magnesów czy pocztówek warto zwrócić uwagę na tradycyjne wyroby. Okazuje się, że łatwo jest trafić na bardzo ciekawe produkty nawiązujące do lokalnej kultury. Co zatem przywieźć z Malty, aby na długo pamiętać wakacyjny klimat?

Co istotne, na miejscu znajduje się kilka centrów rzemieślniczych, gdzie można zobaczyć codzienną pracą przy tworzeniu rzemiosła artystycznego z których najbardziej znane to Ta'Qali Craft Centre i Ta'Dbiegi Crafts Village. Dużą popularnością cieszą się wyroby ceramiczne, które dodadzą uroku każdemu wnętrzu. Zdobione jasnymi kolorami, najczęściej nawiązujące do rustykalnego stylu mogą być oryginalną maltańską pamiątką. Wyspa słynie także z ciekawych wyrobów z dmuchanego szkła. Możliwości jest dużo – od wazonów, garnków, figurek po różnorodne szklane dekoracje. Wykorzystanie niebieskiej i czerwonej kolorystyki sprawia, że taka pamiątka na pewno wyróżni się na tle pozostałych.

Turystki często zachwycają się też maltańską biżuterią, która jest wykonywana ze szczególną starannością. Poza tym warto zwrócić uwagę na miejscowe, ręcznie robione koronki i tkaniny, które zyskały dużą popularność na wyspie Gozo i w wiosce Marsaxlokk. Najczęściej można kupić serwetki, obrusy, koronkowe chusty czy chusteczki do nosa. Warto też pomyśleć o przywiezieniu lokalnych produktów spożywczych – na liście uplasowały się miody, dżemy, słodycze, wina i likiery. Polecana jest również oliwa z Gozo, a także pomidorowe przeciery (kunservy).

Ciekawostką są także ogólnodostępne figurki, a w wśród nich – figurki autobusów, które kiedyś kursowały po maltańskich ulicach. W wielu miejscach znajdziemy też figurki religijne.

Pogoda na Malcie, informacje praktyczne

Malta położona jest w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego. Lata są zwykle gorące i temperatura często przekracza 30 stopni Celsjusza. Sezon letni zaczyna się w połowie kwietnia i trwa do listopada, a najcieplejszym miesiącem jest sierpień. Jeśli turyści złapią w tym okresie tanią ofertę last minute, doświadczą ponad dziesięciu słonecznych godzin w ciągu dnia. To idealne warunki do przebywania na plaży i kąpieli. W tym czasie deszcz zdarza się niezwykle rzadko i turystów na co dzień wita bezchmurne niebo.

Wiatrem charakterystycznym dla Malty w okresie letnim jest Sirocco, który niesie gorące powietrze z Afryki oraz wysokie temperatury. Turyści mogą skryć się podczas niego w hotelu lub ochłodzić w morzu. Woda w sezonie letnim ma średnio od 16 do 24 stopni Celsjusza. Należy pamiętać o odpowiednim ubiorze chroniącym przed słońcem, a także stosowaniu kremów z filtrem, aby uniknąć poparzeń słonecznych i udarów. Czapka i butelka wody to niezbędne minimum, jeśli planujemy dłuższe spacery czy opalanie.

Ci, którzy pragną popływać w krystalicznie czystym akwenie śródziemnomorskim i zwiedzać zabytki w chłodniejsze dni, powinni wybrać tanią ofertę last minute na wczasy w kwietniu bądź listopadzie. Na początku wakacyjnego sezonu średnia miesięczna temperatura powietrza wynosi 18 stopni Celsjusza, a wody 16 stopni. Natomiast pod koniec sezonu temperatura powietrza wynosi 21 stopni, ale wody już 19, ponieważ morze jest wciąż nagrzane po upalnym lecie. Wakacje poza sezonem mają jeszcze inne plusy – na miejscu jest taniej, a także mniej tłoczno co pozwala na przyjemny relaks i zwiedzanie topowych atrakcji.

Sprawdź oferty na wypoczynek podczas jesiennych miesięcy:

Zimy na wyspie są łagodne – najniższa temperatura w styczniu i w lutym osiąga 14 stopni Celsjusza. Warto pamiętać, że w grudniu, styczniu i lutym odnotowywane są częste opady deszczu – dobrze wziąć to pod uwagę planując urlop na Malcie w tym okresie. Najchłodniejszym miesiącem jest styczeń.

Malta jest wyspą położoną na Morzu Śródziemnym, na południe od Włoch. Od 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej, co oznacza, że można przekraczać granicę na podstawie dowodu osobistego lub paszportu. Turyści coraz częściej wybierają wakacje na tej śródziemnomorskiej wyspie ze względu na przyjemny klimat, wiele ciekawych zabytków i różnorodną kuchnię. Co warto wiedzieć, jeśli planujemy odwiedzić ten kraj? Czas na garść informacji praktycznych.

Malta jest generalnie krajem bezpiecznym, choć tak jak wszędzie należy pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Najważniejsze jest zwrócenie szczególnej uwagi na swoje rzeczy osobiste, gdyż zdarzają się kradzieże kieszonkowe. Lepiej nie pozostawiać rzeczy bez opieki, a także uważać w bardziej turystycznych miejscach. Na Malcie językiem urzędowym jest język maltański i angielski, co zdecydowanie ułatwia komunikację na miejscu. Po Brytyjczykach pozostał tam także ruch lewostronny oraz standardowe gniazdka (czyli 3 wtyczki), co oznacza, że najlepiej zaopatrzyć się w przejściówkę. Na Malcie znajdują się różnorodne hotele i tańsze miejsca noclegowe, dzięki czemu można wybrać miejsce dostosowane do swoich potrzeb.

Na wyspie dominującą religią jest katolicyzm i jest to jedno z bardziej religijnych państw w Europie. Wchodząc do kościołów warto pamiętać o odpowiednim stroju i zachowaniu. Z kolei święta to wyjątkowy czas, kiedy odbywają się huczne procesje, a komunikacja z reguły nie kursuje. W inne dni jest inaczej i autobusy stanowią podstawowy środek transportu na wyspie, z którego stale korzystają turyści i lokalni mieszkańcy. Dzięki odpowiednim połączeniom można dojechać praktycznie wszędzie – trzeba pamiętać, że większość przystanków jest „na żądanie”, a autobusy rzadko kursują zgodnie z rozkładem jazdy.

Na Malcie nie są wymagane żadne szczepienia ochronne. Warto mieć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która uprawnia do opieki medycznej w ramach ubezpieczenia w kraju. Polecane jest także wykupienie dodatkowego ubezpieczenia prywatnego, które w razie potrzeby pokryje koszty dodatkowego leczenia.

Najlepszy miesiąc na wakacje

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 1. Styczeń
 2. Luty
 3. Marzec
 4. Kwiecień
 5. Maj
 6. Czerwiec
 7. Lipiec
 8. Sierpień
 9. Wrzesień
 10. Październik
 11. Listopad
 12. Grudzień

St. Julian

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 • Styczeń Sty 16 °C woda 17 °C

 • Luty Lut 16 °C woda 16 °C

 • Marzec Mar 18 °C woda 16 °C

 • Kwiecień Kwi 20 °C woda 17 °C

 • Maj Maj 24 °C woda 19 °C

 • Czerwiec Cze 29 °C woda 22 °C

 • Lipiec Lip 31 °C woda 26 °C

 • Sierpień Sie 32 °C woda 27 °C

 • Wrzesień Wrz 28 °C woda 26 °C

 • Październik Paź 25 °C woda 24 °C

 • Listopad Lis 21 °C woda 22 °C

 • Grudzień Gru 17 °C woda 19 °C

wyspa Gozo

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 • Styczeń Sty 16 °C woda 17 °C

 • Luty Lut 16 °C woda 16 °C

 • Marzec Mar 18 °C woda 16 °C

 • Kwiecień Kwi 20 °C woda 17 °C

 • Maj Maj 24 °C woda 19 °C

 • Czerwiec Cze 29 °C woda 22 °C

 • Lipiec Lip 31 °C woda 26 °C

 • Sierpień Sie 32 °C woda 27 °C

 • Wrzesień Wrz 28 °C woda 26 °C

 • Październik Paź 25 °C woda 24 °C

 • Listopad Lis 21 °C woda 22 °C

 • Grudzień Gru 17 °C woda 19 °C

Bugibba i Qawra

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 • Styczeń Sty 16 °C woda 17 °C

 • Luty Lut 16 °C woda 16 °C

 • Marzec Mar 18 °C woda 16 °C

 • Kwiecień Kwi 20 °C woda 17 °C

 • Maj Maj 24 °C woda 19 °C

 • Czerwiec Cze 29 °C woda 22 °C

 • Lipiec Lip 31 °C woda 26 °C

 • Sierpień Sie 32 °C woda 27 °C

 • Wrzesień Wrz 28 °C woda 26 °C

 • Październik Paź 25 °C woda 24 °C

 • Listopad Lis 21 °C woda 22 °C

 • Grudzień Gru 17 °C woda 19 °C

Przydatne informacje