Valletta - wczasy

Wyspa Malta każdego roku zapełnia się tłumami turystów, którzy odwiedzają tamtejsze kurorty w poszukiwaniu słońca i pięknych krajobrazów. Jednym z popularniejszych miast jest stolica wyspy, Valletta, która zachwyca zabytkami architektonicznymi.

Valletta, czyli stolica Malty

Malownicza stolica Malty usytuowana jest w jej północno-wschodniej części, na styku dwóch zatok. Na terenie całej Valletty można znaleźć ślady dawnych czasów, szczególnie starówka przyciąga wieloma zabytkami architektonicznymi.

Terytorium Malty jest bardzo dobrze ze sobą skomunikowane, dlatego w trakcie wakacji można zapuścić się na wycieczkę po okolicy. Na uwagę zasługuje z pewnością Birkirkara, niewielkie miasteczko położone kilka kilometrów od stolicy, które zachwyca pięknymi rezydencjami dawnych władców wyspy. Warto też zawitać do kościoła św. Heleny, który spodoba się każdemu miłośnikowi architektury sakralnej. Można też zapuścić się do pobliskiej Floriny, która słynie z fenomenalnego ogrodu botanicznego Maglio Gardens. Można w nim skryć się przed prażącym słońcem, podziwiając piękna roślinność, znajduje się tam też pomnik jednego z władców wyspy, Vilhena.


Wypoczynek i zwiedzanie zabytków Valletty

W samej Valletcie nie znajdziemy rozłożystych plaż, tamtejsze wybrzeże otoczone jest skałami, dużą jego część zajmuje również malowniczy port. Jednak na potrzeby turystów gdzieniegdzie przygotowano płaskie tereny skalne, na których można doskonale wypocząć i zaznać morskich kąpieli. Z tego powodu dużą popularnością wśród podróżnych cieszą się rejsy wzdłuż wybrzeża Valletty, w których trakcie można zwiedzić najciekawsze zatoczki, korzystając z uroków ciepłego morza. Taka wycieczka to też prawdziwa gratka dla miłośników pięknych krajobrazów, statek przepływa blisko monumentalnych murów miejskich, które idealnie prezentują się na zdjęciach.

Wakacje w stolicy Valletty przypadną do gustu amatorom zwiedzania zabytków, na każdym kroku można spotkać tam ciekawe budowle, zachwycające piękną architekturą. Cała starówka Valletty została wpisana na listę UNESCO, jedną z ciekawszych atrakcji jest Pałac Wielkich Mistrzów, dawna rezydencja władców Malty. Nie można przegapić też wizyty w Katedrze św. Jana. Jest to urzekająca świątynia barokowa, w której wnętrzu, prócz wspaniałych ornamentów, znajdziemy też obraz Caravaggia. Na uwagę zasługuje również lokalne Muzeum Archeologiczne, w którym będziemy podziwiać ciekawe, lokalne artefakty.

Valletta - Najlepiej ocenione hotele

Valletta - Najczęściej kupowane hotele

Valletta - Ostatnio kupione hotele

Valletta - kiedy pojechać i co warto wiedzieć przed? Pogoda, ciekawostki

Dzięki temu, że Malta położona jest daleko na południu Europy, to można wybierać się tam na wczasy przez większość miesięcy w roku. Szczyt sezonu przypada na okres od czerwca do września, kiedy to temperatura przekracza 30 stopni, a dni są długie i bezchmurne. Osoby, które liczą na tanie wakacje, lub też nie przepadają za wielkimi upałami, mogą rezerwować urlop w kwietniu, maju lub październiku. Wówczas dostępne są atrakcyjne wycieczki last minute, a hotele przyciągają dużymi rabatami na noclegi. Ze względu na obfitość opadów Malta nie jest polecana na wakacje w okresie od listopada do lutego. Z kolei początek wiosny to dobra opcja dla osób, które pragną aktywnie spędzić urlop w trakcie pieszych wycieczek po okolicach Valletty.

Panie przebywające na terenie kraju powinny unikać spacerów w skąpym stroju, jest on dopuszczalny jedynie na terenie plaży czy hotelu. Przed opuszczeniem stolicy wyspy warto zaopatrzyć się w lokalne pamiątki, które będą przypominać o przyjemnym pobycie. W tym celu warto wybrać się do pobliskiego miasteczka Qormi, w którym co roku odbywa się Festiwal Lokalnego Wina. Poza tym można odwiedzić również Hamrun, niewielką wioskę, która słynie z wieloletniej tradycji wyplatania koszy.

Przydatne informacje