La Valetta - Przewodnik

<strong><a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/malta/valletta/valletta/" target="_blank">La Valetta</a> - informacje podstawowe: </strong>

Pogoda w La Valetcie

Dzisiaj, 22.7 29°C
La Valetta - informacje podstawowe: Liczba mieszkańców: 9 tys.
Konsulat honorowy RP: Stephen P. England, 60, South Street, w Malcie brak polskiej ambasady, ambasador RP we Włoszech jest akredytowany w Republice Malty
Numer kierunkowy telefonu: 00356
Ważniejsze numery telefonu:
Policja: 196
Pierwsza pomoc: 196
Czas lokalny: Warszawa: 12.00, Malta: 12.00
Komunikacja miejska:
Autobus: sprawna komunikacja autobusowa obejmuje miasto i całą wyspę
Adres informacji turystycznej: przy głównej bramie miasta (City Gate)

Historia
Nazwa miasta pochodzi od imienia rycerza, który dowodził obrona przed Turkami w 1565. Po przeniesieniu stolicy z pobliskiej Mdiny, La Valletta stała się główną siedzibą rycerzy zakonu św. Jana - joannitów, zwanych później maltańskimi oraz siedzibą rządu maltańskiego.

Od początku XIX wieku, po opanowaniu wyspy przez Brytyjczyków, znacznie zwiększył się udział ludności angielskiej. Podczas swojej podróży po krajach morza śródziemnego Walter Scott opisał Vallette jako “miasto zbudowane przez dżentelmenów dla dżentelmenów".

Gdy wyspa uzyskała pełna niezależność w 1974 r. Valetta stała się stolicą niezależnej Republiki Malty.

Główne atrakcje
Dzisiejsze stare miasto w obrębie dobrze zachowanych obwarowań XVI - wiecznych jest na tyle nieduże, ze bez trudu można przejść je pieszo nie mecząc się zbytnio. Zajmuje ono koniec niewielkiego półwyspu o szerokości zaledwie kilkuset metrów, otoczonego od południa, wschodu i północy morzem. Od głównej bramy miejskiej City Gate prowadzi ulica przez szereg placów otoczonych wspaniałymi pałacami i kościołami. Jednym z najokazalszych jest pałac Auberge de Castille. Był siedzibą hiszpańskiej i portugalskiej legii w zakonie joannitów. Obecnie jest siedziba premiera Malty i otwarty jest dla publiczności.

Pośród licznych wspaniałych ogrodów w mieście najbardziej wyróżnia się Upper Barrakka Gardens. Dawniej był to prywatny ogród włoskich rycerzy w zakonie św. Jana. Rozciąga się z niego wspaniały widok na port. Katedra św. Jana (St John''s Co-Cathedral) z lat 1573 - 1577 posiada bogate barokowe wnętrze z marmurowymi płytami nagrobnymi upamiętniającymi zmarłych rycerzy.

Szczególnie bogaty Pałac Wielkich Mistrzów - Palace of the Grand Masters - był siedzibą władców od 1574 r. Dziś mieści we wnętrzu muzeum, jak także siedzibę prezydenta i parlamentu maltańskiego. Fort St Elmo przyciąga turystów przewodnikami przebranymi za rycerzy maltańskich. Tu także urządzane są pokazy historycznych walk.

Muzea i galerie
The Malta Experience (Śródziemnomorskie Centrum Konferencyjne przy głównym porcie) - pokaz odbywający się co godzinę, którego celem jest zapoznanie turystów z najważniejszymi informacjami dotyczącymi wyspy
Muzeum Katedralne - posiada kolekcje flamandzkich gobelinów oraz dwa ostatnie obrazy włoskiego artysty Caravaggia.
Pałac Wielkich Mistrzów (Palace of the Grand Masters) - we wnętrzu można podziwiać wspaniale malowidła i flamandzkie gobeliny.

Zakupy
Nie można wyjechać z Malty bez zaopatrzenia się w pamiątkę z tego szczególnego euro - arabskiego kraju. W tym celu dobrze wybrać się na główną ulicę handlową miasta Rupublic Street oraz odwiedzić pobliski targ, w dużej części przypominający arabskie suqi.

Dobrą pamiątką w wyspy będą wyroby rzemiosła artystycznego. Dla tych, którzy nie dotarli jeszcze do arabskiej Afryki Północnej będzie to dobra okazja, by zaopatrzyć się w produkty z tych krajów.

Gdzie zjeść
Hibernia House, Depiro Street, tel. 333859 - elegancka restauracja oferująca dania kuchni arabskiej i europejskiej, dobrze jest wcześniej zarezerwować miejsce
Agius Pastizzeria, 273 St Paul''s Street, tani lokal, który oferuje także wyśmienite dania na wynos.

Rozrywka
Pobyt na Malcie zapewni spokój i oderwanie się od gwarnej cywilizacji. Czysta woda morska, powiew wiatru i cisza w kraju, w którym dodatkowo bez problemów z każdym można porozmawiać po angielsku są niewątpliwymi atutami Malty. Do najlepszych plaż - Golden Bay - dojechać można z centrum Valletty autobusem nr 47.

Upalnie dnie i senne zachęcają do większej aktywności w nocy. Po całym dniu spędzonym na plaży tym większej nabiera się ochoty na zabawienie się wieczorem. Najatrakcyjniejsze życie nocne w stolicy oferują przedmieścia: Sliemy, St. Julian i Paceville. Znajduje tu się największa ilość klubów, nocnych lokali i dyskotek. Do najbardziej znanych dyskotek należy Axis przy Saint Georges Road w Paceville. Zapewniają one intensywną zabawę do białego rana.

W celu odwiedzenia La Valetty, sprawdź - oferty na wakacje w Malcie

Zobacz również:

Malta na skróty