

Przejdź do... | Przejdź do głównego menu | Przejdź do wyszukiwarki
Bogata i burzliwa historia Polski zaowocowała w niezliczone ilości zabytków – wiele z nich zostało wpisanych na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. W całym kraju można podziwiać liczne zamki, twierdze i obiekty sakralne. Na uwagę zasługuje również zróżnicowany świat natury. Z dominującą w Polsce bujną zielenią kontrastuje leżąca na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej Pustynia Błędowska. W całej Europie obszar ten to niewątpliwie fenomen, ponieważ panujący na kontynencie klimat nie sprzyja takim cudom natury.
Wieliczka to wyjątkowa kopalnia soli, która jako jedyna na świecie może pochwalić się tym, że eksploatacja trwa nieprzerwanie od średniowiecza do dziś. Wydobycie zostało wstrzymane dopiero w 2007 roku, gdy stwierdzono, że kopalnia jest zbyt kosztowna w eksploatacji. W czasie jej istnienia pod ziemią powstało aż 300 km tuneli w dziewięciu poziomach na głębokości od 64 do 327 metrów. Wielką atrakcją tych tuneli są wszechobecne posągi, sale i monumentalne kaplice - wszystkie wykute bezpośrednio we wszechobecnej soli. Nic więc dziwnego, że Kopalnia Soli w Wieliczce uzyskała w 1978 roku status światowego dziedzictwa UNESCO.
Brama Floriańska od zawsze była najważniejszą częścią murów miejskich. To przez nią wracali królowie ze zwycięskich bitew, a także przechodziły orszaki koronacyjne i pogrzebowe. Brama o wysokości 34,5 metra była jedną z siedmiu wież obronnych, które stanowiły część murów miejskich. Dokładny rok jej budowy nie jest znany, wiadomo jednak, że stała tu już w połowie XIV wieku. Dzisiejszy wygląd baszty pochodzi z XVII wieku, co widać zwłaszcza na fasadzie i barokowym dachu. Co niewiarygodne, w pierwszej połowie XX wieku przez wieżę przejeżdżał tramwaj wąskotorowy, który musiał za każdym razem składać pantograf, aby przejechać przez bramę.
Wzgórze, na którym znajduje się dzisiejszy zamek królewski, ma bogatą historię. Znaleziska archeologiczne dowodzą, że ludzie żyli tu już sto tysięcy lat temu i od tego czasu to wapienne wzgórze jest stale zamieszkiwane. Zamek stał tu już w IX wieku, kiedy to służył jako siedziba księcia, a kilka przedromańskich budynków dobudowano na przełomie X i XI wieku. Dzisiejszy zamek pochodzi z XIV wieku, kiedy to istniejące budynki zostały całkowicie przebudowane. Jednak po pożarze w XVII wieku i późniejszym przeniesieniu dworu królewskiego do Warszawy, zamek powoli ale skutecznie zaczął niszczeć. Dawną świetność przywrócono mu dopiero na początku XX wieku, kiedy to zaczęto go remontować. Do zamku powróciły także cenne dzieła sztuki oraz przedmioty, które w przeszłości zostały skradzione.
Rynek Główny został założony w XIII wieku, kiedy Kraków otrzymał status miasta. Rynek został zbudowany w tak wspaniałym stylu, że dziś jest to największy średniowieczny plac w całej Europie. Kościół Mariacki, pomnik polskiego pisarza Adama Mickiewicza, kilka wspaniałych pałaców i Rynek Sukiennicki, którego historia sięga początków samego placu. Dziś znajduje się tu wiele restauracji, kawiarni, sklepów i muzeów, a także wszechobecne dorożki, które czekają na romantyczne przejażdżki ulicami urokliwego Krakowa.
Polska - gdzie warto pojechać?
Pod względem turystycznym wyjątkowo atrakcyjne jest Pomorze. Warto się tu wybrać na wczasy, aby wypocząć na zadbanych, piaszczystych plażach. Osobom, dla których spacer brzegiem morza w poszukiwaniu bursztynów to za mało, polecany jest Półwysep Helski, na którym panują wymarzone warunki do uprawiania sportów wodnych. Na uwagę zasługuje także Wybrzeże Słowińskie, na którym można podziwiać ruchome wydmy. Ozdobą tego regionu są także jeziora Gardno i Łebsko, warto więc zarezerwować tu tani hotel.
Położone w północno-wschodniej Polsce Mazury również cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród turystów. Trudno się temu dziwić, gdyż tamtejszy krajobraz obfituje w niezliczone jeziora, rozległe lasy i łąki. Mazurska sceneria przyciąga surferów i wędkarzy oraz pasjonatów żeglarstwa i kajakarstwa. Miłośnicy bliskiego kontaktu z naturą powinni koniecznie wybrać się do Puszczy Piskiej. Na terenie puszczy znajduje się również Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. W trakcie wycieczki można zobaczyć z bliska takie zwierzęta jak: wilk, ryś, cietrzew czy puchacz. W najbogatszej pod względem przyrodniczym części Puszczy Pilskiej utworzono Mazurski Park Krajobrazowy.
Do popularnych mazurskich kurortów należą: Giżycko, Ruciane Nida i Mikołajki.
Polska - atrakcje dla dużych i małych
Zwolennicy pieszych wędrówek po górach mają w Polsce w czym wybierać. Tatry, Beskidy, Bieszczady, Pieniny, Góry Świętokrzyskie czy Karkonosze – każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Zapierające dech w piersiach widoki przyciągają osoby w każdym wieku. Alternatywą dla górskich szlaków jest Jura Krakowsko – Częstochowska, w której są doskonałe warunki do wspinaczki skałkowej.
Polska jest także wspaniałym miejscem do spędzenia wakacji z dziećmi. Wartym zobaczenia jest Szlak Piastowski, który nie tylko jest pretekstem do nauki historii, ale i okazją do podziwiania pięknych polskich krajobrazów. To tutaj znajdują się słynne jeziora: Gopło i Lednica. Atrakcyjnym miejscem na rodzinny wypoczynek jest również miejscowość Kurozwęki. Miejsce to słynie z największej w Polsce hodowli bizonów i kukurydzianego labiryntu. Można tutaj zwiedzić także ruiny zamku Krzyżtopór i zrelaksować się nad jeziorem Chańcza.
Turystów z całego świata do Polski przyciągają również wyróżniające się wielowiekową tradycją miasta. Kraków, Warszawa, Gdańsk czy Wrocław urzekają licznymi zabytkami i unikalną architekturą. Warto również wybrać się na wycieczkę do mniejszych miejscowości i wsi, które również są świadectwem wyjątkowej polskiej kultury.
Marek Svoboda
Zweryfikowana opinia (Invia.cz) Data pobytu 17.12. - 22.12.2022 Oceniono: Grudzień 2022
Grand Nosalowy Dwór Polska, Tatry
brak opinii opisowej
brak opinii opisowej
Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)
Karel H.
Zweryfikowana opinia (Invia.cz) Data pobytu 25.10. - 29.10.2022 Oceniono: Listopad 2022
Grand Nosalowy Dwór Polska, Tatry
Świetne zakwaterowanie w nowoczesnym kompleksie hotelowym.
Świetne zakwaterowanie w nowoczesnym kompleksie hotelowym.
Zakwaterowanie
Ładne i gustownie urządzone pokoje.
Wyżywienie
Doskonałe śniadanie i obiad. Zróżnicowany wybór. Zdrowe produkty. Surowce regionalne i typowe dla danego krajobrazu. Zawsze smaczne dania.
Obsługa w hotelu
Dostępne sauny i basen.
Ta recenzja została automatycznie przetłumaczona za pomocą Google Translate
Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)
Wybierz kierunek
Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!
Jesteśmy dostępni pn. - pt: 7:00 - 23:00, sb. - nd.: 8:00 - 22:00.
Pogoda w Polsce jest niezwykle zmienna i nieprzewidywalna, co jest efektem starć różnych mas powietrza. Szacunkowo jednak najlepszy okres na spędzenie urlopu w kraju przypada między majem a wrześniem. Kapryśną pogodę rekompensują liczne atrakcje, które z powodzeniem mogą konkurować z leniwym dniem spędzonym na nadmorskiej plaży.