Zakopane - wczasy

Piękne Zakopane jest jednym popularniejszych ośrodków turystycznych w Polsce, odwiedzanym przez wszystkie miesiące w roku. Także w sezonie letnim można tam skorzystać z wielu atrakcji i przede wszystkim napawać się wspaniałymi krajobrazami.

Zakopane

Ta zjawiskowa, górska miejscowość położona jest w polskiej części Tatr w województwie małopolskim, w niedalekiej odległości od Bukowiny i Białki Tatrzańskiej. Chociaż Zakopane często nazywane jest zimową stolicą polski, to o każdej innej porze roku można tam się dobrze bawić. W drugiej połowie XIX wieku ze zwykłego, góralskiego miasta zmieniło się ono w ważny ośrodek polskiej kultury.

W Zakopanem mieszkało lub wypoczywało wielu wybitnych artystów, takich jak Stanisław Witkiewicz i jego syn Witkacy, Henryk Sienkiewicz, Jan Kasprowicz czy Stefan Żeromski. Przyczyniło się to do rozwoju taternictwa, wtedy też w Zakopanem zaczęły pojawiać się pierwsze teatry, w których swoje sztuki wystawiali najlepsi, polscy dramatopisarze. To właśnie tam działał w dwudziestoleciu międzywojennym teatr formistyczny, założony przez Witkacego, do dziś w mieście wystawiane są sztuki artystów dawnych i współczesnych.


Zakopane - gdzie i co zobaczyć? Architektura miasta i muzea

Letnie wczasy w tym górskim mieście to doskonała okazja, aby móc na własne oczy zapoznać się z budowlami wzniesionymi w stylu zakopiańskim. Został on stworzony na początku XX wieku przez wybitnego architekta, Stanisława Witkiewicza, który tam żył i tworzył. Zabytki te wykonane są głównie z drewna i kamienia i prezentują się bardzo urokliwie. W takim stylu została zaprojektowana m.in. Willa Koliba, Pod Ledlami, Oksza, a także kaplica Albertynek oraz Kaplica na Jaszczurówce. W tej pierwszej budowli swoją siedzibę ma Muzeum Stylu Zakopiańskiego.

W mieście znajdziemy też inne ciekawe miejsca, w których można podziwiać różnorodne wystawy, a do najciekawszych należą; Muzeum Tatrzańskie, Miejska Galeria Sztuki oraz Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Zakopane to też prawdziwa gratka dla amatorów architektury sakralnej, można tam spotkać liczne świątynie nie tylko katolickie, ale też protestanckie, prawosławne czy nawet jedną buddyjską.

Wieczorem warto przespacerować się na Krupówki, reprezentacyjną ulicę miasta, na której o każdej porze roku tętni życie. Na miejscu natrafimy na liczne lokale gastronomiczne, nie tylko regionalne, a także sklepy z pamiątkami, galerie i wiele innych. To właśnie tam znajdują się też niektóre z lokalnych zabytków.

Zakopane - najlepiej ocenione hotele

Zakopane - Najczęściej kupowane hotele

Opinie o hotelach

Daniel Luty 2019

Data pobytu: 2.2. - 9.2.2019

Ocena 4,9/5
Hotel na piątka gorąco polecam
Całkowita ocena

Hotel na piątka gorąco polecam

Zakwaterowanie 4,9/5

Wyżywienie 5,0/5

Okolica 5,0/5

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Daniel Luty 2019

Data pobytu: 2.2. - 9.2.2019

Ocena 4,9/5
Hotel na piątka gorąco polecam
Całkowita ocena

Hotel na piątka gorąco polecam

Zakwaterowanie 4,9/5

Wyżywienie 5,0/5

Okolica 5,0/5

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Zakopane - Ostatnio kupione hotele

Kiedy pojechać do Zakopanego? Pogoda, atrakcje, ciekawostki

Sezon turystyczny trwa w Zakopanem cały rok, właściwie zawsze miasto pełne jest turystów polskich i zagranicznych. Lipiec i sierpień to miesiące najcieplejsze i najbardziej słoneczne, często wybierane też przez rodziny podróżujące z dziećmi w wieku szkolnym.

Tanie wakacje można zaplanować w maju oraz październiku, kiedy to pogoda jest nieco mniej udana, ale za to hotele oferują niższe ceny uwagi na krótszy popyt. Podróżni pragnący spędzić czas w sposób ekonomiczny, mogą też poszukać tanich ofert last minute, które dostępne są praktycznie przez cały rok. Z kolei aktywny wypoczynek w Tatrach najlepiej wypadnie wiosną oraz jesienią, kiedy nie ma zbyt dużych upałów.

W okolicach Zakopanego można znaleźć wiele różnorodnych szlaków turystycznych, zarówno dla zaawansowanych piechurów, jak i seniorów oraz małych dzieci. Dobrym pomysłem jest też wybrać się na przejażdżkę koleją liniowo-terenową Gubałówka, w trakcie podróży można podziwiać wspaniałe, górskie krajobrazy, praktycznie bez żadnego wysiłku. Wakacje w Zakopanem to również idealna okazja, aby wybrać się na wyprawę nad Morskie Oko, to wspaniałe jezioro tatrzańskie jest niezwykle malownicze, to właśnie tam powstają najlepsze zdjęcia z podróży!

Najlepszy miesiąc na wakacje

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 1. Styczeń
 2. Luty
 3. Marzec
 4. Kwiecień
 5. Maj
 6. Czerwiec
 7. Lipiec
 8. Sierpień
 9. Wrzesień
 10. Październik
 11. Listopad
 12. Grudzień

Przydatne informacje