Wakacje w Bieszczadach

Bieszczady cieszą się ogromną popularnością wśród turystów, których nie brakuje tam zimą i latem. Jest to idealne miejsce dla osób, które pragną na łonie natury odpocząć od miejskiego zgiełku. Jakich atrakcji można spodziewać się odwiedzając region?

Czemu Wakacje w Bieszczadach

ciche miejsce restauracja turystyka bez plaży odpowiedni dla par podróżowanie autobusem

Bieszczady - Najlepiej ocenione hotele

Bieszczady - Najczęściej kupowane hotele

Opinie o hotelach

Anonim Sierpień 2021

Data pobytu: 11.7. - 16.7.2021

Ocena 4,0 / 5
brak opinii opisowej
Całkowita ocena

brak opinii opisowej

Zakwaterowanie 4,0 / 5

Wyżywienie 4,0 / 5

Okolica 4,0 / 5

Cena 4,0 / 5

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Anonim Sierpień 2021

Data pobytu: 11.7. - 16.7.2021

Ocena 4,0 / 5
brak opinii opisowej
Całkowita ocena

brak opinii opisowej

Zakwaterowanie 4,0 / 5

Wyżywienie 4,0 / 5

Okolica 4,0 / 5

Cena 4,0 / 5

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Bieszczady - Ostatnio kupione hotele

Mapa

Pogoda w Bieszczadach

Bieszczady są pasmem górskim Karpat, mieszczącym się na pograniczu Polski, Słowacji oraz Ukrainy. W Polsce znajduje się ich zachodnia część, potocznie nazywana po prostu Bieszczadami. Cały region jest najsłabiej zagospodarowaną częścią kraju, w większości pokrywają go dziewicze lasy i pasma górskie. Z tego powodu Bieszczady są idealnym miejscem dla osób, które pragną bliskiego kontaktu z naturą.

Podczas wczasów, w regionie znajdziemy niewiele dużych miast, do największych należą Sanok, Lesko i Ustrzyki Dolne. Jednak najbardziej oblegane przez turystów są niewielkie wsie i osady, takie jak; Łukowe, Myczkowce i Polańczyk. Można tam spotkać mnóstwo pensjonatów turystycznych i gospodarstw agroturystycznych. Wybierając się w Bieszczady, warto zabrać ze sobą wygodną odzież i obuwie. Cały region przecinają liczne szlaki turystyczne, wiodące pośród przepięknych krajobrazów.

Bieszczady - gdzie warto pojechać?

Niewielka osada turystyczna Lesko znana jest już od Średniowiecza, do dzisiaj można zwiedzić tam okazały, późnogotycki zamek Kmitów. Budowla została odrestaurowana po wojnie, obecnie wokół niej ciągnie się dobrze utrzymany park, również otwarty dla zwiedzających. Odwiedzając Lesko warto wybrać się na wycieczkę do kurkitu, cmentarza żydowskiego, na którym znajdziemy macewy z czasów od XVI do XX wieku.

Największym miastem w okolicy jest Sanok, usytuowany w malowniczej dolinie Sanu. Jedną z ciekawszych, tamtejszych atrakcji jest Muzeum Budownictwa Ludowego. Wakacyjna wycieczka po tym okazałym skansenie to idealny, a przy tym tani sposób na poznanie etnografii Podkarpacia nieco bliżej. Na obrzeżach Sanoku, w Zagórzu, wznoszą się okazałe ruiny klasztoru Karmelitów Bosych. W rejonie miasta ciągnie się Rezerwat Przyrody Polanki, w którym można podziwiać ciekawe okazy podkarpackiej fauny i flory.

Niezwykle malowniczą, wiejską osadą w Bieszczadach jest również Polańczyk, usytuowana w okolicy Jeziora Solińskiego. Cały akwen objęty jest strefą ciszy, dlatego spokoju nie zakłócają motorówki. Natomiast powszechnie praktykowany jest tam windsurfing i żeglarstwo. Polańczyk jest miejscowością uzdrowiskową, chętnie odwiedzają ją kuracjusze z całej Polski.

Bieszczady - kiedy zaplanować wczasy, inne atrakcje

Na urlop w Bieszczadach można się wybrać niemalże o każdej porze roku. Najlepsze warunki pogodowe na wakacje panują tam w lipcu i sierpniu, kiedy to temperatura jest wysoka i praktycznie nie występują opady. Jednak turyści zaczynają zjeżdżać się tam już od długiego weekendu majowego, również jesienią nie brakuje odwiedzających w tutejszych tanich hotelach. W Bieszczadach mieszczą się też liczne ośrodki narciarskie, dlatego również zimą w regionie jest pełno zwiedzających.

Pora wiosenno-letnia to idealny czas na piesze wędrówki po Bieszczadach. Niezwykłą popularnością wśród piechurów cieszą się trasy biegnące poprzez Połoninę Caryńską i Wetlińską. Bardziej doświadczeni wędrowcy mogą wybrać się na Tarnicę, najwyższy szczyt w Bieszczadach. Jednak największą atrakcją regionu jest z pewnością wycieczka w głąb tamtejszych lasów. Jest to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć niespotykane gatunki zwierząt, m.in. rysie, niedźwiedzie oraz żubry.

Warto wybrać się też w podróż Bieszczadzką Kolejką Leśną, w trakcie jazdy za oknem rozpościerają się zapierające dech w piersiach krajobrazy. Przejazdy organizowane są przez cały rok, również w sezonie zimowym, istnieje możliwość zakupienia biletu ulgowego. Wagony ciągnięte są przez zabytkową kolejkę, napędzaną silnikiem parowym.

Najlepszy miesiąc na wakacje

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 1. Styczeń
 2. Luty
 3. Marzec
 4. Kwiecień
 5. Maj
 6. Czerwiec
 7. Lipiec
 8. Sierpień
 9. Wrzesień
 10. Październik
 11. Listopad
 12. Grudzień

Pogoda teraz

 • Temperatura 25 °C w nocy 15 °C

 • Temperatura wody °C

Temperatura w kolejnych dniach

 • Czw 31 °C w nocy 15 °C

 • Pt 33 °C w nocy 16 °C

 • Sob 34 °C w nocy 18 °C

 • Ndz 20 °C w nocy 17 °C

Pogoda

 • Styczeń Sty °C

 • Luty Lut 2 °C

 • Marzec Mar 7 °C

 • Kwiecień Kwi 13 °C

 • Maj Maj 18 °C

 • Czerwiec Cze 21 °C

 • Lipiec Lip 23 °C

 • Sierpień Sie 22 °C

 • Wrzesień Wrz 17 °C

 • Październik Paź 13 °C

 • Listopad Lis 7 °C

 • Grudzień Gru 1 °C

Przydatne informacje