Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Co zobaczyć w Wenecji? Atrakcje dla turystów

Wenecja wypełniona jest atrakcjami – aż nie wiadomo od czego zacząć! Wędruj po urokliwych małych uliczkach i pasażach, wzdłuż kanałów i cudów architektury. Sprawdź TOP najlepszych atrakcji w Wenecji!

Bazylika św. Marka - atrakcje Wenecji

Bazylika św. Marka - atrakcje Wenecji

Wenecja podzielona jest na sześć sestieri, dzielnic o wyraźnie różnych charakterach. San Marco jest centralną dzielnicą, otoczoną z trzech stron wielką pętlą Kanału Grande. Po drugiej stronie mostu Rialto znajduje się dzielnica rzemieślników San Polo, a po drugiej stronie Wielkiego Kanału na południu znajduje się stylowe Dorsoduro z prestiżowymi muzeami sztuki i tętniącymi życiem placami. Sprawdź, co najlepiej zobaczyć w Wenecji i przygotuj się na podróż, którą zapamiętasz na całe życie!

Bazylika św. Marka

Bazylika św. Marka to najbardziej znany kościół w Wenecji i jeden z najłatwiej rozpoznawalnych na świecie. Basilica di San Marco była pierwotnie prywatną kaplicą doży, ozdobioną skarbami sztuki bizantyjskiej, które są częścią łupów przywiezionych przez weneckie statki po upadku Konstantynopola.

Wewnątrz znajdziemy aż 4 240 metrów kwadratowych złotych mozaik, które pokrywają kopuły i ściany. Nadają one wyraźnie bizantyjski ton, ale znajdziemy tu także skarby z innych okresów, w tym późniejsze mozaiki zaprojektowane przez Tycjana i Tintoretta.

Wspaniały złoty ołtarz, Pala d'Oro, jeden z najwspanialszych w Europie, został zapoczątkowany przez artystów z początku XII wieku, a wieki później ozdobiony prawie 2000 klejnotów i kamieni szlachetnych. Jeśli uda Ci się oderwać wzrok od mozaikowych kopuł i mnóstwa bogato zdobionych ołtarzy, spójrz też na podłogę - arcydzieło marmurowej inkrustacji.

Piazza San Marco (Plac św. Marka)

Plac św. Marka - atrakcje Wenecji

Plac św. Marka - atrakcje Wenecji

Rozległa przestrzeń największego placu Wenecji sprawia oogromne wrażenie. Trzy strony otoczone są arkadami, pod którymi znajdują się modne sklepy i jeszcze modniejsze kawiarnie. Otwarty koniec oznaczony jest nieregularnymi, egzotycznymi krzywiznami, zawijasami, mozaikami i koronkowymi kamiennymi filigranami Bazyliki Świętego Marka.

Palazzo Ducale (Pałac Dożów) i Most Westchnień

Pałac Dożów - atrakcje Wenecji

Pałac Dożów - atrakcje Wenecji

Goście przybywający do Wenecji schodzili kiedyś na ląd pod fasadą tego niezwykłego pałacu. Współcześnie nawet podróżnicy XXI wieku wzdychają z podziwu dla wspaniałości pałacu i wystawnych dekoracji. Zobaczysz tu dzieła wszystkich weneckich mistrzów, w tym Tintoretto, którego słynny „Raj” jest największym obrazem olejnym na świecie.

Niezapomniany będzie również spacer przez Most Westchnień do ciemnych cel Prigioni - więzienia, z którego Casanova dokonał swojej słynnej ucieczki.

Canale Grande (Wielki Kanał)

Wielki Kanał - atrakcje Wenecji

Wielki Kanał - atrakcje Wenecji

Przecinający serce Wenecji, Canale Grande jest głównym bulwarem łączącym Piazza San Marco, most Rialto oraz punkty przyjazdu stacji kolejowej i mostu.

Tylko cztery mosty przecinają jego 3,8-kilometrową długość, ale rozebrane gondole zwane traghetti kursują tam i z powrotem w kilku punktach między mostami. Co ciekawe, pałace wszystkich wiodących rodzin otwierają się właśnie na kanał, a ich efektowne weneckie gotyckie i wczesnorenesansowe fasady zwrócone są w stronę wody.

Te wspaniałe pałace - a przynajmniej ich fasady - są dziś dobrze zachowane, a wycieczka wzdłuż kanału vaporetto, pływającym systemem transportu publicznego w Wenecji, wciąż jest najlepszym sposobem, aby je zobaczyć.

Przejażdżka gondolą wzdłuż Wielkiego Kanału jest jedną z najbardziej romantycznych rzeczy do zrobienia w Wenecji!

Ponte di Rialto (most Rialto) i San Polo

Most Rialto - atrakcje Wenecji

Most Rialto - atrakcje Wenecji

Niegdyś jedyny most przecinający Wielki Kanał, Most Rialto wyznacza miejsce pierwszej osady na wyspie, zwanej Rivus Altus (wysoki brzeg). Oprócz tego, że służy on jako ruchliwe przejście w połowie drogi wzdłuż kanału, jest ulubionym punktem widokowym dla turystów.

Po drugiej stronie mostu Rialto znajduje się ruchliwy targ spożywczy, na którym kupują świeże produkty i owoce morza. W wąskich uliczkach San Polo, poza targiem, znajdują się także sklepy rzemieślnicze i pracownie tworzenia słynnych weneckich masek - jedno z najlepszych miejsc na zakupy w Wenecji. Znajdziesz tu również restauracje, które nie są tak wypełnione turystami, jak te bliżej San Marco.

Torre dell'Orologio (Wieża Zegarowa)

Wieża Zegarowa - atrakcje Wenecji

Wieża Zegarowa - atrakcje Wenecji

Po jednej stronie bazyliki, wychodzącej na Piazza San Marco, znajduje się jeden z najbardziej znanych symboli Wenecji - wieża zegarowa zwieńczona parą Maurów z brązu, którzy co godzinę uderzają w duży dzwon. Tarcza zegara przedstawia fazy księżyca i zodiaku na niebieskim tle, a nad zegarem znajduje się mały balkon i posąg Matki Boskiej.

Powyżej znajduje się skrzydlaty Lew św. Marka i mozaika ze złotych gwiazd na niebieskim tle. Sama wieża pochodzi z XV wieku i jest typowa dla weneckiej architektury renesansowej. Przez łukowatą bramę u jej podstawy biegnie jedna z najbardziej ruchliwych ulic Wenecji, wąska Calle Mercerei.

Można także wspiąć się na wieżę, aby bliżej przyjrzeć się mechanizmowi zegara.

Ca' d'Oro

Wraz z Porta della Carta w Palazzo Ducale, również stworzonym przez Bartolomeo Bon, Ca' d'Oro jest uważany za najdoskonalszy przykład weneckiego gotyku. Wystarczy tylko przyjrzeć się charakterystycznej, koronkowej fasadzie starannie wyrzeźbionej w kamieniu.

Obecnie mieści się tam muzeum sztuki, zapewniające zarówno oprawę dla dzieł sztuki. Koneser odpowiedzialny za uratowanie pałacu, baron Giorgio Franchetti, przekazał swoją kolekcję sztuki państwu w 1922 roku - wraz z dziełami Tycjana, Mantegny, Van Dycka, Tullio Lombardo i Berniniego.

Santa Maria della Salute

Santa Maria della Salute - atrakcje Wenecji

Santa Maria della Salute - atrakcje Wenecji

Jeden z najczęściej fotografowanych kościołów w Wenecji, Santa Maria della Salute wznosi się na krańcu półwyspu - naprzeciwko Pałacu Dożów.

Monumentalny barokowy kościół zbudowany został na cześć końca zarazy w 1630 roku. Co ciekawe, kruchy grunt nie utrzymałby wtedy ogromnego ciężaru, więc jego architekt nakazał wbić ponad milion drewnianych belek w dno laguny.

 

Spędź urlop w przepięknej Wenecji i poczuj magię tego niezwykłego miejsca. Gwarantujemy, że żadne miejsce nie krzyczy „romans!” tak głośno jak Wenecja. Koniecznie wybierz się również na przejażdżkę gondolą przez jeden z okolicznych kanałów!

 

Podsumowanie

  • Bazylika św. Marka: Znajduje się w centrum miasta i jest najsłynniejszym kościołem w Wenecji. Wewnątrz bazyliki można podziwiać 4 240 m² złotych mozaik oraz słynny złoty ołtarz, Pala d'Oro, ozdobiony niemal 2000 klejnotami.

  • Piazza San Marco: To największy plac w Wenecji, otoczony arkadami z modnymi sklepami i kawiarniami. Jego charakterystyczną cechą są mozaiki i kamienny filigran Bazyliki św. Marka.

  • Palazzo Ducale i Most Westchnień: Niezwykły pałac z bogatą historią, gdzie można zobaczyć dzieła weneckich mistrzów. Most Westchnień słynie z widoków oraz historii ucieczki Casanovy.

  • Canale Grande: Główna arteria wodna Wenecji, którą przecinają tylko cztery mosty. Najlepszym sposobem na zobaczenie okazałych, historycznych pałaców jest rejs vaporetto.

  • Most Rialto i San Polo: Rialto to najstarszy most na Wielkim Kanale, obok którego znajduje się żywy targ. Dzielnica San Polo słynie z rzemieślniczych sklepów i mniej turystycznych restauracji.

  • Torre dell'Orologio: Znana wieża zegarowa z XV wieku, z której można podziwiać mechanizm zegara oraz mozaiki. Brama u jej podstawy prowadzi na jedną z najruchliwszych ulic Wenecji.

  • Ca' d'Oro: Majstersztyk weneckiego gotyku, obecnie muzeum sztuki z dziełami Tycjana i innych. Znany z charakterystycznej, koronkowej fasady.

  • Santa Maria della Salute: Barokowy kościół zbudowany jako podziękowanie za koniec zarazy. Znany z fotogenicznej architektury i unikalnej konstrukcji wspartej na ponad milionie drewnianych belek.

29.04.2024 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.