Warmia i Mazury

Położone w północno - wschodniej Polsce Warmia i Mazury słyną z licznych jezior, bliskości natury i malowniczych krajobrazów. Niezwykłe walory przyrodnicze i wypoczynkowe sprawiają, że region ten jest wyjątkowym miejscem na wakacyjnej mapie naszego kraju.

Wakacje na Warmii i Mazurach - atrakcje

Piękny obszar Warmii i Mazur został doceniony w 2011 roku, kiedy to stanął do konkursu na Nowe 7 Cudów Natury. Trudno się dziwić temu wyróżnieniu, jeśli choć raz zobaczy się na własne oczy rozległe jeziora i niezmierzone zalesione obszary, które dają schronienie wielu zwierzętom. Popularność tych terenów sprawia, że warto trochę wcześniej zarezerwować tanio hotel, by móc cieszyć się niezapomnianym czasem na wakacjach.

Warmia i Mazury słyną z doskonałych warunków do żeglowania. Połączone kanałami jeziora i rzeki tworzą atrakcyjne szlaki turystyczne. Pod tym względem wyróżnia się Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, do których należą m.in. Śniardwy i Mamry. Coraz większa oferta wynajmu jachtów i łódek przyciąga również amatorów, pragnących zakosztować żeglugi. Poprawiająca się infrastruktura umożliwia także uprawianie innych sportów wodnych. Popularnością cieszy się kajakarstwo i kitesurfing. Po zabawie w wodzie można się zrelaksować na zadbanych plażach, których na Warmii i Mazurach nie brakuje.

Atrakcje dla dzieci – Warmia i Mazury

Można ciekawie zaplanować czas, by dzieci się nie nudziły w trakcie wczasów, np. odwiedzić muzeum we Fromborku czy w Malborku. Atrakcją dla najmłodszych może być rejs po kanale Ostródzko-Elbląskim czy przejazd Ełcką koleją wąskotorową. W Kadzidłowie z kolei, na terenie Puszczy Piskiej mieści się Park Dzikich Zwierząt, a w Olsztynie, właściwie na obrzeżach miasta – Warmiński Zwierzyniec. Z pewnością dzieci nie będą się tu nudzić. Można z dużym wyprzedzeniem, nawet na kilka miesięcy wcześniej planować wakacje 2024 na Warmii i Mazurach, czyli first minute, wraz z najmłodszymi, kiedy wiele hoteli ma jeszcze sporo wolnych terminów.

Co warto zobaczyć?

Wartym zwiedzenia jest Olsztyn, którego główną atrakcją jest XIV-wieczny Zamek Kapituły Warmińskiej oraz fragment murów miejskich z Bramą Wysoką. Największym olsztyńskim jeziorem jest Jezioro Krzywe, na którego brzegu można oddać się plażowaniu. Znanym akwenem w tym mieście jest również Jezioro Długie, wzdłuż którego zostały wytyczone ścieżki rowerowe.

Jednym z najbardziej popularnych kurortów na wczasy w tym regionie są położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich Mikołajki. Oprócz wypoczynku nad jeziorami: Tałty i Mikołajskim, miasto oferuje szereg imprez kulturalnych i festiwali. Dużą popularnością cieszy się także ulokowane między jeziorami Mamry i Niegocin Giżycko. Turystów przyciągają do tego miasta idealne warunki do żeglugi i wypoczynku na plaży, Twierdza Boyen i Port Żeglugi Mazurskiej. Osoby, które interesują się historią, w tym zakątku Polski nie będą się nudzić.

Widowiskowa inscenizacja na polach Grunwaldu corocznie przyciąga do tego miejsca tłumy turystów. Ciekawymi miastami pod tym względem są również Ryn, który znany jest głównie z pokrzyżackiego zamku z XIV wieku oraz Frombork, w którym znajduje się gotycka katedra. Popularną historyczną atrakcją jest również Wilczy Szaniec.

Przyroda Warmii i Mazury

Ogromnym walorem Warmii i Mazur jest zróżnicowana przyroda. Wyjątkowe bogactwo fauny i flory występujące w Puszczy Piskiej ucieszy miłośników pieszych wycieczek i osób planujących rodzinne wakacje. Obszar ten jest też ostoją dla wielu gatunków zwierząt. Do najpopularniejszych należą: wilki, lisy i borsuki oraz liczne gatunki ptaków.

Planując wczasy w tym rejonie Polski, warto również wziąć pod uwagę położoną na skraju Pojezierza Ełckiego Puszczę Borecką. Cechą charakterystyczną puszczy są żyjące w niej żubry. Osoby, które chcą zobaczyć te piękne zwierzęta z bliska, powinny udać się miejscowości Wolisko. Krajobraz Puszczy Boreckiej wzbogacają jeziora oraz wyniosłe wzgórza: Góra Lipowa, Góra Gęsia i Diabla Góra.

Mniej popularny, ale również atrakcyjny jest teren Puszczy Rominckiej. Szczególnie kojarzone z tym miejscem są mosty w Stańczykach. Będąc na terenie Puszczy wart również zobaczyć pałac w Gelwieciach oraz Zabytkowy park w Bludziach.

Obfitujące w jeziora i urozmaiconą przyrodę krajobrazy przyciągają co roku tu turystów, którzy poszukują wypoczynku na łonie natury. Chociaż obszar Warmii i Mazur jest głównie rajem dla kajakarzy i żeglarzy, to świetnie nadaje się także na romantyczny wyjazd lub wakacje z dziećmi.

Weekend dla dwojga - Warmia i Mazury

Chociaż obszar ten jest głównie rajem dla kajakarzy i żeglarzy, świetnie nadaje się także na romantyczny wyjazd. Centra SPA w głuszy, piękne widoki, zachody słońca nad jeziorami czy możliwość wspólnego nacieszenia się sobą z dala od tłumów turystów. To wszystko można uzyskać w trakcie weekendu we dwoje na Warmii i Mazurach.

Wakacje z dziećmi - Warmia i Mazury

Plażowanie, wędkowanie, a także spacery po szlakach turystycznych, wycieczki rowerowe oraz ciekawe zabytki – wszystko to czeka na rodziców wybierających się wraz z dziećmi. Można wyjechać własnym samochodem i cieszyć się swobodą zwiedzania w takim modelu. Atrakcji na Warmii i Mazurach jest bardzo dużo, a wystarczy wybrać takie, które najbardziej spodobają się całej rodzinie. Można plażować na wielu kąpieliskach, zwiedzać okoliczne miasta albo wypożyczyć rowerki wodne na jeziorach, by móc poleniuchować na wodzie. Turyści mogą spontanicznie się tu wybrać i zarezerwować odpowiedni dla najmłodszych hotel w ofercie last minute na Warmii i Mazurach.

Warmia i Mazury - plaże

Największym olsztyńskim jeziorem jest Jezioro Krzywe, na którego brzegu można oddać się plażowaniu. Do znanych akwenów należy również Jezioro Długie, wzdłuż którego zostały wytyczone ścieżki rowerowe.

Na plażowanie na Warmii i Mazurach najlepiej nadają się plaże przy jeziorze Czos, w kąpielisku mrągowskim, plaże miejskie w Ełku, w Giżycku nad jeziorem Niegocin czy też w Gołdapi i w Rynie, nad jeziorem Ołów. Urokliwe widoki zapewni kąpielisko na jeziorze Mikołajskim w Mikołajkach czy kąpielisko Skanda  i plaża Ukiel w Olsztynie.

Czemu Warmia i Mazury

ciche miejsce restauracja turystyka bez plaży odpowiedni dla par podróżowanie samochodem

Warmia I Mazury - Najlepiej ocenione hotele

Warmiński

Warmiński

Ocena: 3/5

Polska, Warmia I Mazury, Olsztyn

od 192 za osobę

Amax

Amax

Ocena: 3/5

Polska, Warmia I Mazury, Mikołajki

od 317 za osobę

Anek

Anek

Ocena: 3/5

Polska, Warmia I Mazury, Mrągowo

od 434 za osobę

Grand Tiffi

Grand Tiffi

Ocena: 5/5

Polska, Warmia I Mazury, Iława

od 543 za osobę

Huszcza

Huszcza

Ocena: 3/5

Polska, Warmia I Mazury, Mrągowo

od 624 za osobę

Warmia I Mazury - Najczęściej kupowane hotele

Warmiński

Warmiński

Ocena: 3/5

Polska, Warmia I Mazury, Olsztyn

od 201 za osobę

Amax

Amax

Ocena: 3/5

Polska, Warmia I Mazury, Mikołajki

od 317 za osobę

Anek

Anek

Ocena: 3/5

Polska, Warmia I Mazury, Mrągowo

od 434 za osobę

Grand Tiffi

Grand Tiffi

Ocena: 5/5

Polska, Warmia I Mazury, Iława

od 543 za osobę

Huszcza

Huszcza

Ocena: 3/5

Polska, Warmia I Mazury, Mrągowo

od 624 za osobę

Warmia I Mazury – hotele z najlepszymi opiniami

Ania

Ocena 5,0 / 5

Niezweryfikowana opinia Opinia utworzona 3 lub więcej lat temu 

Grand Tiffi Ocena: 5/5 Polska, Warmia I Mazury

Cudowny czas spędzony w wyjątkowym miejscu???? Przestronne, duże pokoje urządzone w nowoczesnym stylu. Przepyszne śniadania oraz obiadokolacje???? Wieczor relaksu w SPA sprawia, ze pobyt w hotelu zostanie w pamięci na długi czas???? Gorąco polecam!

Cudowny czas spędzony w wyjątkowym miejscu???? Przestronne, duże pokoje urządzone w nowoczesnym stylu. Przepyszne śniadania oraz obiadokolacje???? Wieczor relaksu w SPA sprawia, ze pobyt w hotelu zostanie w pamięci na długi czas???? Gorąco polecam!

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Warmia I Mazury – Hotele z opiniami

Warmia I Mazury - Ostatnio kupione hotele

Masuria

Masuria

Ocena: 4/5

Polska, Warmia I Mazury, Łukta

od 141 za osobę

Solar Palace

Solar Palace

Ocena: 3/5

Polska, Warmia I Mazury, Mrągowo

od 191 za osobę

Warmiński

Warmiński

Ocena: 3/5

Polska, Warmia I Mazury, Olsztyn

od 192 za osobę

Tiffi Boutique

Tiffi Boutique

Ocena: 4/5

Polska, Warmia I Mazury, Olsztyn

od 211 za osobę

Omega

Omega

Ocena: 3/5

Polska, Warmia I Mazury, Olsztyn

od 244 za osobę

Mazuria

Mazuria

Ocena: 3/5

Polska, Warmia I Mazury, Mrągowo

od 296 za osobę

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Mapa

Poradnik turystyczny - Warmia i Mazury

Ogrom atrakcji turystycznych i miejsc, które warto zobaczyć, sprawia, że trudno zdecydować się, co włączyć do swojego planu wycieczki. Ułatwieniem może być nasz przewodnik po Warmii i Mazurach online. Co jeszcze warto wiedzieć o tej okolicy?

Jaki transport wybrać na Warmii i Mazurach?

Pomiędzy poszczególnymi miejscowościami można przemieszczać się z wykorzystaniem transportu autobusowego, kolejowego, jak i małymi, prywatnymi busami, które docierają nawet do niewielkich wsi. Warto też zwrócić uwagę na transport wodny - motorówki i statki kursują na wielu jeziorach i korzystają z nich chętnie turyści, ponieważ stanowią dodatkową atrakcję turystyczną Warmii i Mazur.

Co oferuje lokalna kuchnia na Warmii i Mazurach?

Tradycyjna kuchnia bazuje na prostych, świeżych składnikach, m.in. na ziemniakach, rybach i jajach. Serwuje się wiele potraw z mięsa, np. grillowaną dziczyznę. Warto spróbować zupy szczawiowej z jajkiem, ziemniakami i skwarkami, albo mazurskie farszynki, które stanowią połączenie ziemniaczanego ciasta i mięsno-jajecznego farszu.

Pogoda - Warmia i Mazury

Dla osób, które wybierają się w celach rekreacyjnych, chcą korzystać z uroków sportów wodnych i plażowania, najlepszym okresem w roku na zorganizowanie takich wczasów będzie sezon letni. Temperatury powietrza w dzień sięgają wtedy 23-24 stopni Celsjusza. Woda w jeziorach także jest dosyć ciepła – temperatura przekracza 20 stopni. Dobrym okresem na wyjazd mogą być maj i czerwiec, kiedy jest już wystarczająco ciepło np. na żeglowanie lub korzystanie z kajaków. Dla osób, które lubią wycieczki piesze i jednocześnie chcą zakosztować ciszy i spokoju w głębokich lasach, polecany będzie okres kwietnia, września i października. Wówczas też hotele na Warmii i Mazurach pustoszeją i łatwo znaleźć atrakcyjną ofertę cenową.

Najlepszy miesiąc na wakacje

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 1. Styczeń
 2. Luty
 3. Marzec
 4. Kwiecień
 5. Maj
 6. Czerwiec
 7. Lipiec
 8. Sierpień
 9. Wrzesień
 10. Październik
 11. Listopad
 12. Grudzień

Pogoda teraz

 • Temperatura 30 °C w nocy 15 °C

 • Temperatura wody °C

Temperatura w kolejnych dniach

 • Wtorek 23 °C w nocy 15 °C

 • Środa 27 °C w nocy 13 °C

 • Czwartek 24 °C w nocy 15 °C

 • Piątek 25 °C w nocy 13 °C

Pogoda

 • Styczeń Sty 1 °C

 • Luty Lut 2 °C

 • Marzec Mar 6 °C

 • Kwiecień Kwi 13 °C

 • Maj Maj 18 °C

 • Czerwiec Cze 21 °C

 • Lipiec Lip 24 °C

 • Sierpień Sie 23 °C

 • Wrzesień Wrz 18 °C

 • Październik Paź 12 °C

 • Listopad Lis 5 °C

 • Grudzień Gru 1 °C

Przydatne informacje