Wyspa Gozo

W poszukiwaniu wspaniałej pogody, pięknej przyrody i licznych atrakcji warto wybrać się na Maltę. W kraju znajdziemy wiele ciekawych kurortów, niektóre ulokowane są na pobliskich wyspach. Jedną z nich jest Gozo, idealne miejsce na tropikalne wakacje.

Wakacje na Wyspie Gozo

Wyspa Gozo to nieduża i niezwykle urokliwa wyspa, która należy do archipelagu Wysp Maltańskich. Ulokowana obok Malty (dzieli je zaledwie 6 kilometrów) oczarowuje pięknem plaż, wysokimi klifami i wąwozami. Dodatkowo można tutaj nieco pozwiedzać i spróbować pysznej kuchni.

Wakacje z dziećmi na Wyspie Gozo

Gozo jest wspaniałą okazją do tego, by spędzić ciekawie czas z dziećmi. Czekają tutaj bowiem zarówno atrakcje historyczne, jak i perełki przyrodnicze, czy miejsca pełne rozrywki. Wyspa ta daje naprawdę wiele możliwości spędzania wolnego czasu, co docenią i dorośli, i dzieci. Wakacje all inclusive na Wyspie Gozo to okazja do tego, by się o tym przekonać.

Atrakcje na Wyspie Gozo

Mimo, że Wyspa Gozo jest dość mała nie trzeba się martwić o to, że zabraknie tu ciekawych propozycji co do zwiedzania, czy przeróżnych aktywności. Jest tutaj bowiem w czym wybierać.

Wśród atrakcji na wyspie czekają takie doświadczenia jak:

 • zobaczenie klifów Ta’Cent, które położone są nieopodal wioski Sannat - to najwyższe klify na wyspie, mają wysokość 130 metrów i opadają stromo do morza,
 • klify Sanap, które znajdują się niedaleko plaży Xlendi, prowadzi do nich niezwykle malowniczy szlak,
 • wspaniała jaskinia Tal-Mixta Cave ukryta w klifie z zapierającym dech w piersiach widokiem,
 • zwiedzanie miasteczka Xlendi, które ulokowane jest w uroczej zatoczce,
 • wycieczka nad zatokę Dwejra Bay i zobaczenie Fungus Rocks - 65-metrową skałę, która wyglądała jakby wyrastała z morza.

Jak widać atrakcji jest tutaj naprawdę wiele, a to zaledwie początek, bo prócz cudów natury na Wyspie Gozo czeka znacznie więcej ciekawych zakątków.

Co zobaczyć na Wyspie Gozo

Słońce, bajeczne plaże i malownicze krajobrazy to nie jedyne atrakcje, które można podziwiać na Wyspie Gozo. Kierunek ten bowiem posiada także sporo ciekawych zabytków, więc idealnie nadaje się dla miłośników zwiedzania.

Oto kilka propozycji, co warto zobaczyć będąc latem 2024 na Wyspie Gozo:

 • Cytadela należąca do stolicy wyspy Victorii, która góruje nad miastem, co sprawia, że przy okazji można tutaj podziwiać też wspaniałe widoki; godziny otwarcia: codziennie od 9:00 do 17:00; cena biletu wstępu: od 2,5 do 5 euro,
 • Katedra Wniebowzięcia (również ulokowana w stolicy), którą projektował Lorenzo Gafa i która zachwyca bajeczną fasadą w stylu barokowym oraz wnętrzem pełnym dzieł sztuki; godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku od 8:00 do 12:00; cena biletu wstępu to 5 euro,
 • Kościół św. Małgorzaty w wiosce Sannat zachwycający architekturą barokową; otwarty w godzinach: od poniedziałku do soboty od 5:00 do 8:30, od 11:00 do 12:00 oraz od 17:00 do 19:45 (w czwartek do 20:00), a w niedzielę od 5:00 do 12:00 oraz od 17:00 do 19:45, wejście jest bezpłatne.

Co warto zobaczyć na Wyspie Gozo z dziećmi

Chociaż większość takich atrakcji jak parki wodne, czy parki tematyczne czekają na dzieci na Malcie, to jednak Gozo także ma sporo do zaoferowania jeśli chodzi o ciekawe spędzanie czasu. Oto kilka propozycji, co warto zobaczyć i robić z dziećmi na wakacjach last minute na Wyspie Gozo:

 • wyprawa rowerowa lub piesza po okolicznych trasach, które są niezwykle malownicze,
 • odwiedzenie słynnej Blue Hole, a właściwie miejsca, które po niej zostało oraz nurkowanie w tutejszych krystalicznie czystych wodach,
 • wspólna zabawa w Marsa Sports Club ulokowanym nieopodal stolicy - to wielki kompleks sportowy pełen propozycji przeróżnych zajęć; godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku od 9:00 do 13:00 oraz od 14:00 do 17:00, a w sobotę od 9:30 do 12:30;cena zależy od czasu i wyboru sportu,
 • relaks na tutejszych pięknych plażach i brodzenie w wodzie,
 • zwiedzanie stolicy oraz okolicznych miasteczek.

Muzea na Wyspie Gozo

Na Wyspie Gozo czeka także parę interesujących muzeów, które prezentują lokalne tradycje i tutejszą kulturę. Oto kilka z nich, które można zwiedzić będąc w mieście Victoria:

 • Muzeum Archeologiczne ulokowane w Cytadeli w stolicy wyspy, w którym można zobaczyć zbiory dotyczące historii Gozo; godziny otwarcia: codziennie od 9:00 do 17:00; ceny biletów wstępu: dzieci od 6 do 11 lat - 1,5 euro, młodzież powyżej 12 lat - 2 euro, a dorośli - 3 euro,
 • Muzeum Folkloru w Cytadeli - można tutaj zobaczyć tradycyjne stroje oraz rzemiosło, które w XVI wieku używali rycerze; godziny otwarcia: codziennie od 9:00 do 17:00; ceny biletów wstępu: dzieci od 6 do 11 lat - 1,5 euro, młodzież powyżej 12 lat - 2 euro, a dorośli - 3 euro,
 • Gozo Nature Muzeum (także ulokowane w Cytadeli) prezentujące niesamowite okazy fauny oraz flory, które występowały na wyspie kiedyś i żyją na niej dziś; godziny otwarcia: codziennie od 9:00 do 17:00; ceny biletów wstępu: dzieci od 6 do 11 lat - 1,5 euro, młodzież powyżej 12 lat - 2 euro, a dorośli - 3 euro.

Hotele na Wyspie Gozo

Gozo to piękna wyspa, która zachwyca bogatą bazą noclegową. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Hotele na wyspie Gozo potrafią oczarować malowniczym położeniem, atrakcjami, a także wspaniałą kuchnią. Tydzień na Gozo w sezonie dla jednej osoby ze śniadaniami w hotelu 5-gwiazdkowym to koszt około 6000 zł.

Plaże na Wyspie Gozo

Plaże na Gozo idealnie nadają się dla osób, które pragną ciszy i spokoju. Są nieco bardziej kameralne i mniejsze niż na Malcie, a największa z nich, na której można cieszyć się miękkim piaskiem to Ramla. Jest ona strzeżona przez ratowników, można tutaj pysznie zjeść i wypożyczyć leżak. W sezonie może być dość zatłoczona. Miłośnicy sportów wodnych docenią natomiast malutką piaszczysto-kamienistą plażę Hondoq Bay. Niezwykle cicha zaś jest Dahlet Qorrot. Takich perełek jest tutaj znacznie więcej.

wyspa Gozo - Najlepiej ocenione hotele

St. Patrick´s

St. Patrick´s

Ocena: 3/5

Malta, wyspa Gozo, Xlendi

Ocena 4,0 / 5

od 1 154 za osobę

Grand

Grand

Ocena: 4/5

Malta, wyspa Gozo, Mgarr

od 1 189 za osobę

Ta Cenc

Ta Cenc

Ocena: 5/5

Malta, wyspa Gozo

od 2 219 za osobę

San Andrea

San Andrea

Ocena: 3/5

Malta, wyspa Gozo, Xlendi

od 1 189 za osobę

Atrakcje i ciekawe miejsca

Cytadela

Cytadela

Cytadela jest uważana za historyczny skarb Gozo. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1241 roku, ale archeolodzy szacują jej wiek na jeszcze starszy. Cytadela zawsze chroniła mieszkańców przed najazdami piratów. Najbardziej przydała się podczas najazdów tureckich, kiedy to wszyscy mieszkańcy wyspy schronili się w niej na 3 dni. W 1600 roku została odnowiona i w takiej formie zachowała się do dziś. Wewnątrz twierdzy znajdują się muzea, więzienie, silosy zbożowe, katedra - wszystko połączone wieloma alejkami. Można też obejrzeć wystawę poświęconą II wojnie światowej, kiedy to mieszkańcy ukrywali się przed bombardowaniami w masywie skalnym. Z Cytadeli roztacza się wspaniały widok zarówno na miasto, jak i na wyspę, ponieważ zajmuje ona strategiczną pozycję na wzniesieniu w centrum wyspy. Z jej murów wiele oczu może zobaczyć morze aż do wybrzeża Malty.

Budynki historyczne
Akwedukt

Akwedukt

Dobrze zachowany sztuczny most wodny (akwedukt) stanowi ciekawe tło w malowniczym krajobrazie, w pobliżu stolicy Gozo. Został zbudowany w latach 1839-1843 w celu zaopatrzenia ludności stolicy Victorii w wodę pitną. System rur doprowadzał wodę ze wzgórza Ghar Ilma do centralnego zbiornika w Cytadeli (Victoria). Aby uczcić dostawy wody do miasta, wzniesiono pamiątkowy obelisk. Unikalna konstrukcja została zastąpiona pompami elektrycznymi i obecnie jej panorama przypomina o niedawnej historii. Malta ma bardzo ograniczone zasoby wody pitnej (jedne z najmniejszych na świecie według Organizacji Narodów Zjednoczonych), więc znaczna jej część jest pozyskiwana poprzez odsalanie wody morskiej.

Budynki historyczne
Wieża Xlendi

Wieża Xlendi

Najstarsza zachowana wieża strażnicza na Gozo została zbudowana w 1650 roku w celu obrony wybrzeża przed najazdami wrogów (piratów, przemytników). W 1681 r. konstrukcja została uszkodzona (z powodu warunków pogodowych), a następnie zrekonstruowana. Podczas II wojny światowej wieża służyła jako policyjny posterunek obserwacyjny, a w 1954 r. stała się własnością prywatną (obecnie jest własnością państwa Malta). 9-metrowa wapienna wieża jest dostępna z zewnątrz po schodach, a płaski dach jest wyposażony w wyrzutnie. Budynek jest obecnie poddawany renowacji.

Budynki historyczne
Blue Hole

Blue Hole

Jedno z najpopularniejszych miejsc do nurkowania na Malcie znajduje się na wyspie Gozo (w pobliżu San Lawrenz), zostało wykopane przez wieki wiatru i fal morskich... Unikalna naturalna formacja w kształcie komina zanurza się na głębokość 45 metrów i jest połączona z morzem podwodnym sklepieniem o wysokości 8 metrów. Doświadczeni nurkowie mogą podziwiać skomplikowane formacje jaskiniowe i bogate życie podwodne (mureny, papugoryby, ośmiornice, sardynki) w krystalicznie czystej wodzie. Morze w okolicy jest chronione przez otaczające skały i dlatego jest stosunkowo spokojne. W San Lawrenz znajduje się szkoła nurkowania z wypożyczalnią sprzętu do nurkowania.

Atrakcje przyrodnicze Nurkowanie

wyspa Gozo - Najczęściej kupowane hotele

St. Patrick´s

St. Patrick´s

Ocena: 3/5

Malta, wyspa Gozo, Xlendi

Ocena 4,0 / 5

od 1 154 za osobę

Grand

Grand

Ocena: 4/5

Malta, wyspa Gozo, Mgarr

od 1 189 za osobę

Ta Cenc

Ta Cenc

Ocena: 5/5

Malta, wyspa Gozo

od 2 219 za osobę

San Andrea

San Andrea

Ocena: 3/5

Malta, wyspa Gozo, Xlendi

od 1 189 za osobę

wyspa Gozo – hotele z najlepszymi opiniami

Klára K.

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.cz) Data pobytu 30.5. - 6.6.2024 Oceniono: Czerwiec 2024

St. Patrick´s Ocena: 3.5/5 Malta, wyspa Gozo

Bezproblemowe wakacje, wspaniałe wrażenia, chętnie wrócimy. W tej lokalizacji szczególnie cenimy sobie zorganizowany transfer z lotniska do hotelu - gdy już znaleźliśmy na lotnisku stanowisko informacji turystycznej, wszystko poszło gładko.

Bezproblemowe wakacje, wspaniałe wrażenia, chętnie wrócimy. W tej lokalizacji szczególnie cenimy sobie zorganizowany transfer z lotniska do hotelu - gdy już znaleźliśmy na lotnisku stanowisko informacji turystycznej, wszystko poszło gładko.

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Zakwaterowanie
Hotel w duchu wyspiarskiej architektury z pięknym widokiem z dachu na całą dolinę, leżakami i małym basenem na dachu. Tuż przy morzu, w pobliżu liczne restauracje w różnych przedziałach cenowych, przystanek autobusowy, w pobliżu szlaki turystyczne. Pokój nie jest luksusowy, ale ładny i czysty, codziennie sprzątany. Wifi działało bez problemów w całym budynku. Ogólnie bardzo zadowolony.

Wyżywienie
Śniadania w formie bufetu z klasycznym menu, ale naprawdę wyśmienitą kawą, a do tego słodki wybór lokalnych deserów. Zniżka na koncie w restauracji hotelowej - szeroka oferta obejmująca podwieczorek. Jedliśmy tam dwa razy i bardzo nam się podobało.

Obsługa w hotelu
Personel jest bardzo miły i pomocny, poza pytaniami dotyczącymi informacji na temat wycieczek, nie korzystaliśmy z innych usług.

Plaża
Plaża w zatoce jest mała, kamienista i bardziej nadaje się do pływania niż do opalania. Poza tym wokół zatoki dużo ławeczek i miejsc do opalania, drabinki do wody i trampoliny. Woda lazurowa. Raj dla nurków.

Ta recenzja została automatycznie przetłumaczona za pomocą Google Translate

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Radka D.

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.sk) Data pobytu 12.9. - 17.9.2023 Oceniono: Wrzesień 2023

St. Patrick´s Ocena: 3.5/5 Malta, wyspa Gozo

Doskonały wybór na wyspę Gozo, również doskonały wybór hotelu.Wszystko jest w odległości spaceru od restauracji, baru, sklepów spożywczych i przystanku autobusowego.

Doskonały wybór na wyspę Gozo, również doskonały wybór hotelu.Wszystko jest w odległości spaceru od restauracji, baru, sklepów spożywczych i przystanku autobusowego.

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Zakwaterowanie
Hotel jest bardzo przytulny, czysty, dobrze wyposażony

Wyżywienie
Jedzenie jest doskonałe, nie mam na co narzekać

Obsługa w hotelu
Pokoje sprzątane codziennie rano podczas śniadania, wymiana ręczników, łazienka zdezynfekowana. Duża satysfakcja

Plaża
Dostęp do plaży bezpośrednio pod hotelem, sporty wodne na wyciągnięcie ręki, pływanie łódką, nurkowanie i snorkeling.Plaża jest czysta, zadbana

Ta recenzja została automatycznie przetłumaczona za pomocą Google Translate

Czy ta recenzja była pomocna? (1) (0)

wyspa Gozo – Hotele z opiniami

wyspa Gozo - Ostatnio kupione hotele

Grand

Grand

Ocena: 4/5

Malta, wyspa Gozo, Mgarr

od 1 189 za osobę

San Andrea

San Andrea

Ocena: 3/5

Malta, wyspa Gozo, Xlendi

od 1 189 za osobę

Calypso

Calypso

Ocena: 4/5

Malta, wyspa Gozo, Marsalforn

od 1 279 za osobę

Grand Gozo

Grand Gozo

Ocena: 4/5

Malta, wyspa Gozo, Mgarr

od 1 388 za osobę

St. Patrick´s

St. Patrick´s

Ocena: 3/5

Malta, wyspa Gozo, Xlendi

Ocena 4,0 / 5

od 1 509 za osobę

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Mapa

Poradnik turystyczny - Wyspa Gozo

Przed wyprawą na Wyspę Gozo warto się zorientować co do najważniejszych informacji o tym pięknym skrawku świata. Dzięki temu przygotowania okażą się znacznie spokojniejsze, podobnie jak i całe wakacje.

Ile trwa lot na Wyspę Gozo

Lot z Polski na Gozo wynosi około 3 godzin.

Jaka waluta obowiązuje na Wyspie Gozo

Walutą obowiązującą na Wyspie Gozo jest euro.

Ceny na Wyspie Gozo

Warto wiedzieć, że na Gozo jest nieco drożej niż w Polsce. Ceny zakwaterowania za noc plasują się tutaj od 13 euro za miejsce w hostelu do 185 euro za pobyt w luksusowym hotelu. Za espresso zapłacimy tutaj 1,7 euro, a za posiłek w taniej restauracji dla jednej osoby około 11 euro.

Komunikacja na Wyspie Gozo

Na wyspie kursują autobusy, które dojeżdżają do najpopularniejszych miejsc, więc można w tej sposób zwiedzić Gozo. Cena za 2-godzinny bilet to 2 euro (w sezonie) - można się przesiadać. Oczywiście wygodniejszą opcją jest wypożyczenie samochodu, motocyklu lub skutera. Można też korzystać z taksówek - cena początkowa to średnio 9 euro, a za kilometr podróży zapłacimy około 3 euro.

Co zjeść na Wyspie Gozo

Lokalna kuchnia na Gozo to tak naprawdę mieszanka wielu kultur oraz wpływów włoskich, brytyjskich i arabskich. Opiera się przede wszystkim na ziemniakach, makaronach, mięsie i różnych sosach.

Oto potrawy, których warto spróbować będąc na wakacjach na Wyspie Gozo:

 • timpana, czyli warstwowa zapiekanka z makaronu i ciasta francuskiego,
 • wołowe lub cielęce zrazy, czyli bragioli,
 • pizza maltija - lokalna pizza z serem kozim, kiełbasą i pomidorami,
 • zupa wdowy z tutejszych warzyw,
 • minestra, czyli gęsta zupa z kromką chleba.

Pogoda na Wyspie Gozo

Na Gozo jest około 300 słonecznych dni, co oznacza, że nie ma złego czasu na odwiedzenie tej wyspy. Najcieplej jest tu jednak w okresie od czerwca aż do września - temperatury oscylują tutaj wtedy wokół 30 stopni Celsjusza i to jest świetny czas na odwiedzenie Gozo dla miłośników plażowania. Przyjemnie jest tu również wiosną i jesienią - wtedy spokojnie można zwiedzać wyspę, spacerować, zachwycać się pięknem natury, czy też nurkować oraz aktywnie spędzać czas.

Najlepszy miesiąc na wakacje

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 1. Styczeń
 2. Luty
 3. Marzec
 4. Kwiecień
 5. Maj
 6. Czerwiec
 7. Lipiec
 8. Sierpień
 9. Wrzesień
 10. Październik
 11. Listopad
 12. Grudzień

Przydatne informacje