• Wszyscy obywatele Polski podróżujący do Bułgarii, są zwolnieni z obowiązku okazywania negatywnego testu COVID-19 oraz certyfikatu szczepień.
 • Wymagane wypełnienie i posiadanie deklaracji zdrowia oraz karty lokacyjnej POBIERZ ZE STRONY
 • Powrót do Polski
  • Od 28.03.2022 został zniesiony obowiązek odbycia kwarantanny po przekroczeniu polskiej granicy, co oznacza że po powrocie z wakacji nie ma już obowiązku: legitymowania się podczas przekraczania granicy certyfikatami szczepienia, wykonywania testów w kierunku COVID-19 oraz odbywania tzw. kwarantanny przyjazdowej.
  • Warunki te mogą ulec zmianie. Przed podróżą sprawdź aktualne przepisy rządowe na stronie www.gov.pl

Balchik

W Bułgarii nie brakuje znakomitych kurortów turystycznych, które zapewniają mnóstwo rozrywek. Szczególną miejscowością wypoczynkową jest jednak Balchik (Bałczik). Najczęściej turyści wybierają się tu na wycieczki fakultatywne, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by jechać tam na waakcje.

Wakacje w Bałczik

Miejscowość jest malowniczym ośrodkiem na mapie Bułgarii, z pozoru małą wioską, która jednak roztacza wokół siebie szczególny czar, a to za sprawą białych skał, na których została wybudowana. Bałczik, położony na północnym wschodzie kraju, nad zatoką Morza Czarnego, kryje wiele atrakcji, które tylko czekają na ich odkrycie.

Bałczik – atrakcje

Kredowobiałe klify stały się inspiracją do tego, by nadać Bałczikowi taką, a nie inną nazwę. Często słyszy się również określenie „białe miasto”. Turyści przyjeżdżający w te strony zobaczą malownicze miasteczko z bogatą historią, gdzie domy ukryte są w cieniu wysokich białych klifów. Atrakcją są tutaj m.in. spacery stromymi, wybrukowanymi uliczkami, przy których wybudowano wieki temu urocze domki ze ścianami bielonymi wapnem i kontrastującymi czerwonymi dachami.

Można wybrać się podczas wczasów w Bałcziku na zwiedzanie Pałacyku królowej Marii czy muzeum historycznego i etnograficznego.

Bałczik – co warto zobaczyć?

Z uwagi na fakt, że Bałczik jest jednym z najstarszych miast w Bułgarii, zapewnia wiele miejsc godnych zobaczenia. Jego szczególne położenie również ma duże znaczenie. Wielokrotnie przez kolejne stulecia zmieniała się nazwa miasteczka. Początkowo była to tracka osada, skolonizowana w starożytności przez jońskich Greków. W tym czasie zyskała miano Krunoy. Następnie nazwa ta została zmieniona na Dionizopolis. Przechodziła z rąk do rąk, była własnością m.in. Imperium Osmańskiego. Dopiero w XVI wieku nadano jej nazwę Bałczik.

Wapienne skały, na których położona jest miejscowość, to miejsce, które po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy. Niepodzielnie budzą one zachwyt. Warto tu zobaczyć także letnią rezydencję rumuńskiej królowej Marii Koburg, wzniesioną na przełomie XIX i XX wieku przez króla Ferdynanda I. Do królewskiego pałacu nazywanego „Cichym Gniazdem” przylega park, który w 1955 roku za sprawą Uniwersytetu w Sofii został przekształcony na ogród botaniczny, gdzie rosną setki gatunków roślin.

W mieście jest 5 cerkwi, z czego 4 działające, i meczety. Są tu także ruiny świątyni Wielkiej Matki Bogów Kybele, zbudowanej zgodnie z datowaniem archeologów około 280-260 r. p.n.e.

Bałczik – plaże

Publiczna plaża w kurorcie i mniejsze plaże w okolicy są piaszczyste, z łagodnym zejściem do morza. Sprzyjają relaksowi, ale i zabawie w piasku wraz z dziećmi.

Bałczik – wycieczki fakultatywne

Pobyt może stać się okazją do skorzystania w polskich i lokalnych biurach podróży z oferty wycieczek fakultatywnych, jaka obejmuje takie opcje jak:

 • Warna i delfinarium – położona mniej więcej w odległości od Bałcziku. Warna jest pięknym miastem, które warto podziwiać podczas spaceru z przewodnikiem i zobaczyć m.in. katedrę Wniebowzięcia NMP. W trakcie wycieczki zaplanowana jest wizyta w delfinarium – jedynym na Półwyspie Bałkańskim.
 • Kaliakra – położona nieopodal Bałcziku Kaliakra to przylądek zbudowany z wapiennych czerwonych skał. Turyści podczas wycieczki mają okazję zobaczyć monumentalne klify Kaliakry i średniowieczną twierdzę.
 • Tuzłata – wycieczka do słynnego uzdrowiska położonego nieopodal Bałcziku. Turyści mogą skorzystać z kąpieli w leczniczych źródłach i kąpieli błotnych.

Hotele w Bałcziku

Znajdujące się w Bałcziku hotele mają bogatą ofertę rozrywkową dla turystów. Są i takie, które zapewnią kameralny wypoczynek w ciszy i spokoju. Dla miłośników plażowania znakomicie będzie nadawał się 4-gwiazdkowy obiekt Royal Bay Apartments położony bezpośrednio przy plaży. Piękne widoki czy dostęp do centrum odnowy biologicznej i pola golfowego zapewni 5-gwiazdkowy Lighthouse Golf & Spa Resort.

Wakacje z dziećmi w Bałcziku

Przy planowaniu wakacji z dziećmi warto wybrać taki hotel, który zapewnia udogodnienia dla najmłodszych, np. płytki brodzik czy wysokie krzesełka w restauracji oraz place zabaw i zjeżdżalnie wodne. Dobrym pomysłem będzie zatrzymanie się w ośrodku tuż przy plaży.

Oferta cenowa – Bałczik

W cenie już od około 1700 zł od osoby można spędzić 8-dniowe wczasy w 4-gwiazdkowym hotelu bez wyżywienia w terminie wrześniowym. W cenie jest już przelot. Za pobyt 8-dniowy w 5-gwiazdkowym hotelu ze śniadaniem, przelotem w terminie wakacyjnym – z początkiem lipca turysta zapłaci od około 2400 zł. Niespełna 3200 zł od osoby należy zapłacić za wakacje all inclusive w Bałcziku przy wyjeździe we wrześniu do 5-gwiazdkowego obiektu na 7 nocy.

Uwaga: podane kwoty są orientacyjne.

Balchik - Najlepiej ocenione hotele

Atrakcje i ciekawe miejsca

Balchik - Najczęściej kupowane hotele

Balchik – hotele z najlepszymi opiniami

Lenka Kiglerová

Ocena 4,7 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.cz) Data pobytu 7.6. - 14.6.2022 Oceniono: Czerwiec 2022

Royal Bay Apartments (Ikantalak) Ocena: 4/5 Bułgaria, Balchik

Zakwaterowanie było miłe, mały hotel z dwoma własnymi piaszczystymi plażami. Wieczór jest cichy, nie ma dyskotek. Bary są otwarte wieczorem. Pokoje czyste, cały widok na morze. Jedzenie było dobre. Byłem tu drugi raz i znowu zadowolony. Cały personel przyjazny i pomocny.

Zakwaterowanie było miłe, mały hotel z dwoma własnymi piaszczystymi plażami. Wieczór jest cichy, nie ma dyskotek. Bary są otwarte wieczorem. Pokoje czyste, cały widok na morze. Jedzenie było dobre. Byłem tu drugi raz i znowu zadowolony. Cały personel przyjazny i pomocny.

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 3,5 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Ta recenzja została automatycznie przetłumaczona za pomocą Google Translate

Czy ta recenzja była pomocna? (1) (0)

Klient chciał pozostać anonimowy

Ocena 4,3 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.cz) Data pobytu 20.6. - 27.6.2023 Oceniono: Lipiec 2023

Royal Bay Apartments (Ikantalak) Ocena: 4/5 Bułgaria, Balchik

brak opinii opisowej

brak opinii opisowej

Zakwaterowanie 3,8 / 5

Wyżywienie 4,5 / 5

Okolica 4,5 / 5

Cena 4,5 / 5

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Balchik – Hotele z opiniami

Balchik - Ostatnio kupione hotele

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Balchik - mapa

Poradnik turystyczny - Balchik

Warto dowiedzieć się nieco więcej o Bałcziku, jeśli to właśnie tam turysta planuje spędzić swoje wakacje.

Ile trwa lot do Bałcziku?

Lot do oddalonej o 40 km od Bałcziku Warny z Polski trwa około 2 godziny.

Jaka waluta obowiązuje w Bałcziku?

Obowiązująca walutą jest lew bułgarski.

Jaki transport wybrać w Bałcziku?

Do kurortu można dojechać autobusem. Miasteczko jest niewielkie, dlatego warto po nim spacerować, a na większych odległościach korzystać z taksówek i autobusów.

Co oferuje lokalna kuchnia w Bałcziku?

W restauracjach warto spróbować musaki – zapiekanki na bazie bakłażana i mięsa mielonego, czy banicy, czyli dania w formie placka zrobionego z ciasta kori.

Pogoda Bałczik

Najlepsza pogoda na wakacje w Bałcziku obowiązuje od początku czerwca do końca września. Słońce najmocniej operuje na niebie w szczycie wakacji. We wrześniu jest nieco chłodniej, ale za to woda w morzu jest mocno nagrzana, zaś turystów na ulicach jest niewielu.

Najlepszy miesiąc na wakacje

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 1. Styczeń
 2. Luty
 3. Marzec
 4. Kwiecień
 5. Maj
 6. Czerwiec
 7. Lipiec
 8. Sierpień
 9. Wrzesień
 10. Październik
 11. Listopad
 12. Grudzień

Pogoda teraz

 • Temperatura 7 °C w nocy 4 °C

 • Temperatura wody 8 °C

Temperatura w kolejnych dniach

 • Środa 7 °C w nocy 5 °C

 • Czwartek 8 °C w nocy 6 °C

 • Piątek 10 °C w nocy 6 °C

 • Sobota 11 °C w nocy 8 °C

Pogoda

 • Styczeń Sty 6 °C woda 8 °C

 • Luty Lut 9 °C woda 8 °C

 • Marzec Mar 12 °C woda 8 °C

 • Kwiecień Kwi 16 °C woda 10 °C

 • Maj Maj 22 °C woda 15 °C

 • Czerwiec Cze 26 °C woda 21 °C

 • Lipiec Lip 29 °C woda 24 °C

 • Sierpień Sie 27 °C woda 25 °C

 • Wrzesień Wrz 24 °C woda 22 °C

 • Październik Paź 18 °C woda 18 °C

 • Listopad Lis 12 °C woda 14 °C

 • Grudzień Gru 8 °C woda 10 °C

Gdzie na wakacje?

Wybierz kierunek

Przydatne informacje