Kavala - Przewodnik

<p><strong>Kavala </strong>jest miastem położonym w północnej części Grecji kontynentalnej, w Zatoce Kawala, dokładnie naprzeciwko <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/grecja/thassos/" target="_self">wyspy Thassos</a>. Najbliższy port lotniczy w <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/grecja/saloniki/" target="_blank">Salonikach</a> jest oddalony od tej miejscowości o 165 km i pełni funkcję głównego portu Wschodniej <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/grecja/" target="_blank">Macedonii</a> (obszar Grecji). Kavala jest stolicą prefektury Kavala. Sąsiadują tu ze sobą luksusowe kurorty tętniące życiem przez całą dobę, jak i niewielkie wioski rybackie, które zachwycają tradycyjną gościnnością.

Pogoda w Kavali

Dzisiaj, 17.4 21°C

Kavala jest miastem położonym w północnej części Grecji kontynentalnej, w Zatoce Kawala, dokładnie naprzeciwko wyspy Thassos. Najbliższy port lotniczy w Salonikach jest oddalony od tej miejscowości o 165 km i pełni funkcję głównego portu Wschodniej Macedonii (obszar Grecji). Kavala jest stolicą prefektury Kavala. Sąsiadują tu ze sobą luksusowe kurorty tętniące życiem przez całą dobę, jak i niewielkie wioski rybackie, które zachwycają tradycyjną gościnnością.

W regionie Kavala krzyżowały się różne kultury - grecka, bizantyjska i rzymska. Ukształtowało to szczególny charakter i różnorodność całej prefektury. Była ona przez wiele stuleci ośrodkiem wschodniej Macedonii i Tracji. Prowadzą tu szlaki morskie, powietrzne i lądowe.

Kavala jest miastem, w którym warto spędzić urlop wybierając się na letnie wakacje do Grecji. Znajduje się tu pokaźny amfiteatr i góra Symbol. To właśnie w tym miejscu Królowa Macedonii miała swój zamek. W kurorcie mieszczą się liczne hotele, restauracje, zabytkowe magazyny tytoniu, przepiękne Stare Miasto z wąskimi uliczkami czy tawerny serwujące ryby i owoce morza. Ryby sprzedawane są na przystani rybackiej Ichtyoscala. To tam z kutrów rybacy wyładowują połów i w drodze szybkiej licytacji sprzedają złowione w danym dniu ryby.

Będąc na wakacjach Last Minute w Kavali warto zobaczyć dzielnicę Panagia, wybrać się do Faros - latarni morskiej, czy też zgubić się na spacerze po uliczkach starówki. Pouczająca może być wycieczka do Muzeum Miejskiego w Kavali zajmującego klasyczny budynek, w którym cała sala poświęcona jest twórczości pochodzącego z Thassos rzeźbiarza Polygnotosa Vagisa. W mieście tym znajduje się ratusz oraz klasycystyczne budynki, jak również Muzeum Archeologiczne, gdzie zgromadzono kolekcję znalezisk prehistorycznych oraz wykopaliska z terenów Neapolis i Amphipolis.

W regionie można zobaczyć tradycyjne osady rybackie, w których żywe są obyczaje greckie - Nikisiani, Messoropi i Moustheni. Aby ujrzeć okazałe rezydencje greckie trzeba wybrać się do osady Eleftheroupolis. W Filippi mieści się Muzeum Archeologiczne z kolekcją znalezisk ze starożytnej osady Dikili Tas, helleńskiego, rzymskiego i wczesnochrześcijańskiego miasta. W tej samej miejscowości, nad stanowiskiem archeologicznym, góruje Akropol w Filippi. W Paleochori (Vranokastro), na szczycie góry Paggeo liczącej sobie 1956 m n.p.m. wysokości, jest bizantyjski zamek, z którego rozciąga się przepiękny widok na całą okolicę. Panoramę Morza Egejskiego można także podziwiać z Anactoroupolis w Nea Peramos oraz z wieży Appotonii z okresu Bizancjum.

Przepiękne, szerokie, piaszczyste plaże regionu przyciągają tu na wakacje czy krótkie wycieczki tysiące turystów z Grecji, z Europy i z całego świata. Podróżni chcący odpocząć na słońcu i zakosztować kąpieli w ciepłym morzu jak najbardziej powinni tu przyjechać, podobnie jak osoby chcące wypoczywać aktywnie i zwiedzać atrakcyjne zabytki. Okolice Kavali obejmują nawet sto kilometrów plaż wymarzonych do wypoczynku. Godne polecenia są plaże Nea Peramos z magicznymi Piaszczystymi Wzgórzami - Ammolofi, plaże Ofrynio, Sarakina, Mytrofyto, Eleochori, Almyra oraz Kariani.

Turyści chcący podreperować swoje zdrowie, mogą wybrać się do źródeł termalnych Eletheres, które wspomagają leczenie schorzeń reumatologicznych i chorób kobiecych. W Krinides można zaś zażywać kąpieli błotnych i borowinowych, które leczą reumatyzm, artretyzm, choroby skórne i kobiece.

Mieszkańcy Kavali chętnie przyjmują przybyszów przez cały rok, goszcząc ich nawet we własnych domach.
 


Grecja na skróty