Chios - Przewodnik

<p><a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/grecja/" target="_blank">Wyspy greckie</a> stanowią częsty cel turystycznych wypraw turystów, w tym Polaków. Mniej znaną wyspą w Grecji jest <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/grecja/chios/" target="_blank"><strong>Chios</strong></a>, położona na Morzu Egejskim, na azjatyckim szelfie kontynentalnym, niedaleko wybrzeży Turcji.

Pogoda na Chios

Dzisiaj, 13.6 32°C

Wyspy greckie stanowią częsty cel turystycznych wypraw turystów, w tym Polaków. Mniej znaną wyspą w Grecji jest Chios, położona na Morzu Egejskim, na azjatyckim szelfie kontynentalnym, niedaleko wybrzeży Turcji.

Wyspa kapitanów
W przeszłości wyspa Chios, znajdująca się w archipelagu Wysp Egejskich, nazywana była „wyspą kapitanów”. Inny jej przydomek brzmiał „wyspa kupców”. Była ważnym ośrodkiem handlu, ze względu na swoje położenie i bliskość Turcji.
Obecnie wyspa jest ważnym ośrodkiem turystycznym na Morzu Egejskim, gdzie w jednym miejscu spotykają się wulkaniczne tereny północy, graniczące z soczyście zielonym południem. Chios ma piękne plaże, przy których znajdziemy kamienne wiatraki, stanowiące wizytówkę tej urokliwej wyspy. Jej mieszkańcy żyją w małych, kamiennych domkach, pielęgnując swoje greckie tradycje.

Światowe centrum mastyksu
Największy skarb wyspy Chios stanowi mastyks - aromatyczna żywica, którą pozyskuje się z drzew mastyksowych, a właściwie pistacji kleistej. Mastyks był wysoko ceniony już w średniowieczu. Nazywano go „Łzami Chios”. Ma on szerokie zastosowanie, m.in. w produkcji kosmetyków, leków, słodyczy, lokalnych alkoholi ouzo czy dżemów. Cała wyspa pachnie mastyksem, co jest jej cechą charakterystyczną.

Przy największych połaciach drzew mastyksowych powstały mastyksowe wioski na południu wyspy, nazywane mastichochorie. Mieszkańcy pracują tu przy pozyskiwaniu cennej żywicy. Jedną z najpiękniejszych wiosek tego typu na Chios jest Pyrgia, gdzie ściany domów pokryte są geometrycznymi wzorami z czarnego piasku wulkanicznego, nazywanymi ksistami. Z kolei miasteczko Mesta zostało zaprojektowane na kształt labiryntu, a odkrywanie jego wszystkich tajemnic, może być wspaniałą przygodą.

Atuty turystyczne Chios
Tym, co zdecydowanie przyciąga do Chios turystów, jest ciepły klimat i czyste plaże ze złotym piaskiem. To dlatego na wyspie powstało wiele kurortów i hotelu. Najbardziej popularną plażą na Chios jest plaża w Karfas, w ośrodku życia nocnego wyspy.
W poszukiwaniu ciszy i spokoju można udać się do Mavra Volia, gdzie plaża jest co prawda kamienista, ale nie ma na niej tłumów. Popularna jest też plaża Komi w Kalamoti, która także jest długa, ale piaszczysta. Często spędzają tu wakacje rodziny z małymi dziećmi. Wspaniałymi plażami mogą pochwalić się miejscowości Deskalopetra, Megas Limnionas i Agia Ermoni.

Zwiedzanie wyspy
Wakacje w Chios na pewno nie będą nudne, ponieważ wyspa zachwyca bogactwem zabytków. Znajduje się tu m.in. klasztor bizantyjski Nea Moni z XI wieku, który został wpisany na listę UNESCO. W jego wnętrzu można podziwiać wspaniałe mozaiki i ekspozycję muzealną. Niedaleko otwarte dla zwiedzających są ruiny bizantyjskiej wioski Anavatos, położonej na stromej skale, na której szczycie stoi średniowieczny zamek. Na dnie wąwozu u stóp zamku mieści się zaś amfiteatr.
Na Chios można zobaczyć meczet z kamiennym dziedzińcem, ruiny świątyni Apolla w Kao Fana, czy leżące u stóp historycznej fortecy miasto Volissos. Wyspa stwarza znakomite warunki do uprawiania sportów wodnych i do wędrówek górskich.


Grecja na skróty

Oferty:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY