Samos - Przewodnik

<p>Klasyczna sztuka Grecji z okresu antycznego, miała ogromny wpływ na kształt cywilizacji europejskiej. Ośrodkiem rozwoju sztuki była między innymi <strong>Wyspa Samos</strong>. Obecnie panują tam doskonałe warunki do wypoczywania, przez długo trwający sezon wakacyjny.

Pogoda w Samos

Dzisiaj, 20.9 25°C

Klasyczna sztuka Grecji z okresu antycznego, miała ogromny wpływ na kształt cywilizacji europejskiej. Ośrodkiem rozwoju sztuki była między innymi Wyspa Samos. Obecnie panują tam doskonałe warunki do wypoczywania, przez długo trwający sezon wakacyjny.

Położenie wyspy Samos
Grecka Wyspa Samos położona jest na Morzu Egejskim, u wybrzeży Azji Mniejszej - stąd niedaleko do zachodniego wybrzeża Turcji, głównie do Izmiru. Należy do archipelagu Wysp Egejskich, ma nieregularny, nieco rozciągnięty kształt. Najwyższym jej szczytem górskim jest Kerketeus w łańcuchu Ameblos, którego wysokość to 1436 m n.p.m.

Historia i podania dotyczące wyspy
Według mitologii greckiej Wyspa Samos była miejscem narodzin bogini Hery, którą miejscowi nazywali Herają i Toneą. Także i tu urodził się jeden z najsłynniejszych greckich filozofów i matematyków - sam Pitagoras. Z wyspą łączony jest filozof Epikur oraz astronom Arystarch z Samos.

Z badań archeologicznych wynika, że już w okresie neolitu na Wyspie Samos mieszkali pierwsi ludzie. Kolejno zasiedlali ją Karowie, Lelegowie i Jonowie. To ci ostatni pod wodzą Proklesa z Epidauros dali początek współczesnym mieszkańcom. W siódmym wieku przed naszą erą Samos rozkwitało, będąc jednym z jońskich miast-republik. Pod panowaniem tyrana Polikratesa, Samos w VI wieku p.n.e. stało się hegemonem na Morzu Egejskim. W kolejnych latach wyspa była w Związku Morskim Aten, pod panowaniem Rzymian, a także w granicach Imperium Osmańskiego. Najważniejsze atrakcje wyspy Samos
Inżynieryjnym cudem, dziełem robotników, którzy prymitywnymi narzędziami przebijali Wzgórze Kastro na Samos na wylot ponad 2,5 tys. lat temu, jest tunel Eupalinosa, niedaleko miasta Pitagorio. Stworzył go architekt Eupalinos na zlecenie władcy Polikratesa. Chciał on, aby tunelem mogła popłynąć woda z gór. Na Samos znajduje się największy obiekt sakralny w całej Grecji - świątynia Hery, którą przebudowali Rojkos i Teodoros, a później również Euaplinos. Świątynia zajmowała ponad 5,5 tys. mkw, była otoczona podwójną kolumnadą, ale do dziś przetrwało niewiele jej śladów.

Wyspa ma kilka ośrodków turystycznych, spośród których wyróżnia się niewielki kurort Kambos Marathokampos, który łączy tradycyjne zajęcia mieszkańców, jak produkcję własnoręcznych łodzi przez szkutników, z nowoczesnością, której reprezentantami są przyjeżdżający na Samos turyści.


Opinie : w Samos

4,8
Kambos Marathokambos Aga
Miasteczko spokojne, obok hotelu fajny market. Dużo tawern. Wypożyczalnia prowadzona przez Polaka jest dodatkowym plusem

Grecja na skróty