Skopelos - Przewodnik

<p><strong>Skopelos</strong> jest <strong>grecką wyspą</strong>, należącą <strong>do archipelagu Sporadów Północnych</strong>. Leży pomiędzy <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/grecja/skiathos/" target="_blank">Skiathos</a> a Alonissos i nazywana jest<strong> najbardziej zieloną wyspą na Morzu Egejskim</strong>. Jest jedną z mniej znanych wysp greckich, tymczasem powstał tam choćby słynny musical "Mamma Mia!" z Meryl Streep w roli głównej. Ma zaledwie 96 km2 powierzchni, porasta ją ponad 5 mln sosen i prawie 60 tys. drzewek oliwnych.

Pogoda na Skopelos

Dzisiaj, 21.4 18°C

Skopelos jest grecką wyspą, należącą do archipelagu Sporadów Północnych. Leży pomiędzy Skiathos a Alonissos i nazywana jest najbardziej zieloną wyspą na Morzu Egejskim. Jest jedną z mniej znanych wysp greckich, tymczasem powstał tam choćby słynny musical "Mamma Mia!" z Meryl Streep w roli głównej. Ma zaledwie 96 km2 powierzchni, porasta ją ponad 5 mln sosen i prawie 60 tys. drzewek oliwnych.

Film wpłynął na zwiększenie popularności Skopelos wśród podróżnych, ale nadal jest ona właściwie nieskażona komercją. Mieszka tu na stałe około 3 tys. ludzi, z których większość żyje w sezonie letnim z turystyki, a zimą z uprawy oliwek i tradycyjnej produkcji koziego sera. Jeśli oczekujemy na wczasach okazałych hoteli, modnych restauracji i dyskotek, z pobytu na Skopelos nie będziemy zadowoleni. Nie ma tu wielkiej promenady, ani nocnych klubów. Za to jest względna cisza i spokój w malowniczo położonych wioskach.

Skopelos - atrakcje, co zwiedzić

Stolicą wyspy jest miasto Skopelos, w którym znajduje się kościół i klasztor poświęcony św. Reginusowi, patronowi rybaków, który zgodnie z legendą uwolnił wyspę przed potężnym smokiem. Każde miasteczko na wyspie posiada podobną zabudowę - biało-niebieskie domy, z drewnianymi, wysokimi balkonami ozdobione kwiatami i wąskie uliczki - to znak rozpoznawczy dla wielu regionów Grecji. 

Starożytne mity greckie głoszą, że pierwszym mieszkańcem Skopelos był król Stafylos, syn boga wina - Dionizosa. W 1936 roku archeolodzy rzeczywiście odkryli na skraju półwyspu Stafylos królewski grób z mieczem ze złotą rękojeścią. Legendy przekazywane z pokolenia na pokolenie mówią zaś, że kiedyś stał tu zamek, w którym ukryto kosztowności.

Na miłośników wypoczywania czekają kameralne, malownicze plaże, z których najsławniejsza jest plaża kasztanowa. Wzięła swoją nazwę od drzew rosnących w jej pobliżu. Znajduje się tu bar z łożami i małymi stoliczkami, zbudowany na potrzeby kręcenia filmu „Mamma Mia!”, z którego rozciąga się widok na niewielką wyspę Dasia - dziką i niezamieszkałą. Ponoć to właśnie tam piraci ukrywali swoje skarby. Plaża Velanio przeznaczona jest zaś dla naturystów. Pozostałe są niezagospodarowane i w tym niewątpliwie tkwi ich szczególny urok.

Fani  nurkowania i poznawania podwodnego świata koniecznie powinni odwiedzić centrum nurkowe, w którego ramach można m.in. oglądać wrak statku, który zatonął u wybrzeży w 1986 roku.

Będąc na wakacjach na Skopelos warto odwiedzić klasztor św. Eustathiosa, na górze Karia, gdzie głęboko pod ziemią pochowani są dzielni mieszkańcy wyspy, którzy w XV wieku stawili opór admirałowi wojsk imperium osmańskiego - Barbarossie. Legendy mówią, że na wzgórzu leży 18 skrzynek ze skarbami, których pilnują duchy piratów. Wybierając się na wycieczkę pieszą na wzgórze, można ich poszukać, a nagrodą na pewno będzie widok, jaki z tego punktu rozpościera się na całą okolicę.

Atrakcją turystyczną jest także Agios Ioannis, czyli kapliczka św. Jana stojąca na samotnej skale o wysokości 100 metrów, w północno-zachodniej części wyspy. Mieszkańcy wykuli w zboczu aż 105 stopni i wznieśli na jego szczycie kapliczkę.

Turyści wybierający się na wczasy na urokliwą wyspę Skopelos mogą wsiąść na prom w porcie Volos.  Płynie się około 2 godziny, a prom dobija w tym czasie tylko na wyspę Skiathos. Samolotem można dotrzeć wyłącznie na ląd albo na Skiathos, skąd i tak trzeba przesiąść się na prom lub statek.

Opinie : na Skopelos

5,0
Skopelos Hanna
Wyspa Skopelos zachwyciła nas od pierwszego dnia. Wyobraźcie sobie wieczorny spacer pośród zapachu 8 milionów (!) sosen. Plażę z czystą, turkusową wodą, widok na gęste lasy, a jak się poszczęści to są duże szanse, że na dzikiej Hovolo Beach spędzicie ten czas sami. W zaułkach uliczek Grecy celebrują wspólne posiłki z rodziną, biesiadują na tarasach, śpiewają i odwzajemniają greckie powitania. Ten klimat relaksu, „siga, siga” (powoli, powoli), udzieli Ci się od samego początku. Nerwy? Pośpiech? Na Skopelos czas płynie inaczej.

Grecja na skróty