Epirus - Przewodnik

<p>Epirus, a właściwie Epir to region w północno-zachodniej Grecji, położony nad <strong>Morzem Jońskim</strong>. Graniczy z <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/grecja/" target="_blank">Tesalią</a> na wschodzie, z Etolią i Akarnanią na południu oraz z Albanią na północy. Górzyste ukształtowanie terenu sprawia, że jest to miejsce idealne na organizację wycieczek pieszych w góry. Epir obejmuje swoim zasięgiem m.in. góry <strong>Pindos</strong> czy wapienne wzgórza, o wysokości nawet 2000 m n.p.m.  Niegdyś historyczna kraina Epirus rozciągała się aż na tereny dzisiejszej <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/albania/" target="_self">Albanii</a>. Obecnie część albańska jest nazywana Epirem Północnym, który zamieszkany jest przede wszystkim przez Albańczyków, choć mieszka tu wiele rodzin greckich.

Pogoda w Epirusie

Dzisiaj, 22.7 36°C

Epirus, a właściwie Epir to region w północno-zachodniej Grecji, położony nad Morzem Jońskim. Graniczy z Tesalią na wschodzie, z Etolią i Akarnanią na południu oraz z Albanią na północy. Górzyste ukształtowanie terenu sprawia, że jest to miejsce idealne na organizację wycieczek pieszych w góry. Epir obejmuje swoim zasięgiem m.in. góry Pindos czy wapienne wzgórza, o wysokości nawet 2000 m n.p.m.  Niegdyś historyczna kraina Epirus rozciągała się aż na tereny dzisiejszej Albanii. Obecnie część albańska jest nazywana Epirem Północnym, który zamieszkany jest przede wszystkim przez Albańczyków, choć mieszka tu wiele rodzin greckich.

Malownicza kraina nad Morzem Jońskim jest ojczyzną Pyrrusa, ma świetne warunki dla rozwoju turystyki - górzyste krajobrazy, piękne zabytki i plaże to atuty, obok których nie można przejść obojętnie. Jednak Epirus po dziś nie jest zatłoczonym regionem turystycznym Grecji. Warto spędzić tu swoje wakacje i rzeczywiście poznać Greków oraz ich kulturę. Mieszkańcy tego regionu są gościnni i otwarci dla gości. Głównym ośrodkiem miejskim oraz stolicą Epiru jest miasto Joannina. Wokół niego rozciągają się uprawy tytoniu czy oliwek. Graniczy z Albanią i często nazywany jest po prostu Janiną. Miasto leży nad wielkim jeziorem o tej samej nazwie, na którym są liczne wyspy. Stały się one miejscem, w którym wybudowano klasztory bizantyjskie. Będąc na wczasach w Epirusie warto wybrać się na wycieczkę do Joanniny i zobaczyć klasztor Aghios Nicolaos Dilios z przepięknymi, świetnie zachowanymi freskami „Sąd Ostateczny” oraz „Judasz oddający 30 srebrników”.

Miasto zdecydowanie najlepiej rozwijało się pod panowaniem Turcji i w czasie, kiedy było pod władaniem możnowładcy albańskiego - Alego Paszy. Wówczas Joannina była najbogatszym miastem w Grecji, gdzie prężnie rozwijało się rzemiosło artystyczne. W stolicy Epirusu można zobaczyć Meczet Zwycięstwa, będący pozostałością po tureckich rządach, czy twierdzę Paszy, usytuowaną na cyplu wchodzącym w jezioro. Przyjemnie jest spacerować po starówce, która zachowała swój średniowieczny charakter. Warto zobaczyć mury obronne oraz meczet - muzeum Aslan Aga z 1619 roku.

Poza tym, w regionie Epiru można odwiedzić port rybacki i miasteczko Preveza, które położone jest nad cieśniną łączącą Zatokę Ambrakijską z Morzem Jońskim. Na turystów czekają tu liczne atrakcje. Przy wąskich uliczkach miasta stoją pięknie pomalowane domy, a w lokalnych tawernach i restauracjach można skosztować przysmaki kuchni greckiej. Ważną atrakcją są gorące źródła, zamek górujący nad miastem, stanowiący przepiękny punkt widokowy, z którego można podziwiać Góry Tesportyjskie oraz Morze Jońskie. Do wypoczywania nad morzem zachęcają plaże w Prevezie. Atutem wybrzeża Epiru jest brak tłoku nawet w szczycie sezonu. Stamtąd można wybrać się na krótką wycieczkę do ruin miasta Nikopolis, zbudowanego ku czci walczących w słynnej bitwie pod Akcjum. Od Prevezy ruiny dzieli 7 km. Na zachód od miasta znajduje się główna twierdza miasta - Pantokrator.

Swoje letnie wakacje w Epirusie można spędzić w miejscowości Parga, gdzie znajduje się wenecki zamek położony na skalistym wzgórzu, albo w Igumenitsa oraz Sivota.


Opinie : w Epirusie

4,3
Parga Kasia z rodziną
Tragaki to piękna, spokojna i cicha okolica. Idealne miejsce dla osòb ceniących spokój, jak ròwnież jako baza wypadowa do zwiedzania wyspy.

Grecja na skróty

Oferty: