Wyspa, do której usilnie chciał powrócić mityczny Odyseusz - Itaka, w której czekała wierna żona Penelopa, jest jedną z wysp greckich chętnie wybieranych przez turystów udających się do Grecji na wakacje lub krótką wycieczkę. Itaka jest zlokalizowana na Morzu Jońskim, w archipelagu Wysp Jońskich, na zachód od Peloponezu. Stolicą wyspy i jej głównym portem jest miejscowość Itaka, nazywana również Vathi (Wati), położona w głębi zatoki. Miasto zostało gruntownie odbudowane, ponieważ uległo zniszczeniu w wyniku trzęsienia ziemi w 1953 roku. Miejscowość miała ogromne znaczenie w XVI wieku, kiedy to przeniosła się tu osada Paleochora, nękana przez piratów. W Wati mieści się kilka muzeów, a turystów w szczególności przyciągają plaże: Déksa i Loútsa, nieco dalej w Skínos i Sarakíniko. W pobliżu Itaki znajdują się mniejsze wysepki - Paxi, Andripaxi, Maganisi i Skorpos.
Itaka posiada górzyste ukształtowanie terenu i zajmuje 96 km kwadratowych powierzchni. Obejmuje dwa wapienne masywy górskie, połączone wąskim przesmykiem. Najbliżej niej znajduje się wyspa Kefalonia, oddzielona od niej cieśniną Itacką. Można się dostać na Itakę promem z miasta Fiskardo z Kefaloni.
Bogata historia Itaki znajduje odzwierciedlenie w jej licznych zabytkach. Odkryto tu ślady kultury mykeńskiej. Od około II w. p.n.e. wyspa znajdowała się pod panowaniem Rzymu, a później Bizancjum. Przeszła w ręce Normanów na przełomie XII i XIII wieku, a później podbiło ją Imperium Osmańskie. W końcu stała się własnością Wenecji, a w XVIII wieku - Francji. W latach 1800-1807 wchodziła w skład Republiki Siedmiu Wysp, a w XIX wieku należała do Wielkiej Brytanii. W końcu, w 1864 roku Itaka została oswobodzona przez Grecję.
Dziś Itaka przyciąga do siebie turystów pięknymi krajobrazami oraz spokojnymi miejscowościami nadmorskimi, w których nie ma tłoku charakterystycznego dla innych wysp greckich - Krety, Rodos, Kos czy Korfu.
Na Itace jest niewiele plaż, co stanowi jej wadę z punktu widzenia turysty. W większości są one skrawkami ziemi pokrytymi kamieniami. Linia brzegowa jest skalista i trudno tu rozkoszować się kąpielami słonecznymi.
Warto jednak wybrać się do Itaki na wycieczkę krajoznawczą i zobaczyć wszystkie jej atrakcje. Wśród nich wymienia się Grotę Nimf, gdzie według legend Odyseusz miał ukryć skarby otrzymane od króla Feaków, Alkinoosa. Godne uwagi są starożytne ruiny w Alalkomenaj, w środkowo-zachodniej części wyspy oraz pozostałości starożytnych budowli na zboczu wzgórza Pelikata, obok Stavrós, które prawdopodobnie były dworem króla Odyseusza. W samym Stavrós wznosi się pomnik Odyseusza. To drugie co do wielkości miasto Itaki. Amatorzy plażowania powinni wybrać się na wycieczkę lub dłuższe wakacje do jednej z miejscowości pomiędzy Frikes a Kióni.
Kolejną atrakcją jest źródło Aretuzy, do którego, według Homera, przybył Eumajos, wierny sługa Odysa, aby napoić stado świń. Źródło znajduje się w południowo-wschodniej części wyspy, w pobliżu jej stolicy. Niedaleko można zobaczyć Grotę Eumajosa. Cała wyspa sprzyja wędrówkom pieszym, a malownicze widoki wynagradzają trudy wycieczek po drogach i bezdrożach. Na wyspie można zakosztować kuchni greckiej i międzynarodowej oraz zabawy w klubach nocnych, choć akurat ich jest tutaj niewiele.