• Od dnia 19 kwietnia 2022 r. wjazd bez wizy dla pobytów turystycznych i tranzytowych do 90 dni w ciągu 180 dni.
 • Możliwość przekroczenia granicy na podstawie ważnego dowodu osobistego​​​​ lub paszportu.
 • Paszport musi być ważny co najmniej 60 dni dłużej niż dozwolony okres pobytu bezwizowego (minimum 150 dni, licząc od pierwszego dnia wjazdu do Turcji).
 • Ważność dowodu osobistego powinna obejmować cały planowany okres pobytu.
 • Udając się w podróż z dzieckiem, zalecane jest, by zabrać ze sobą wielojęzyczny odpis aktu urodzenia dziecka.
 • Brak szczególnych wymagań dotyczących szczepień.
[data: 20.03.2024]
Przed wykupieniem wycieczki polecamy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie rządowej.
https://www.gov.pl/web/turcja/informacje-dla-podrozujacych

Lato 2024 w Turcji

Podróżni poszukujący ciekawego miejsca na wakacje 2024 powinni zainteresować się Turcją. W tym pięknym kraju znajdziemy wiele letnich kurortów, w których czas mija na plażowaniu, zwiedzaniu zabytków i korzystaniu z innych, niezliczonych atrakcji.

Najlepsze kierunki w Turcji

Najlepiej ocenione hotele w Turcji

Xanadu Island

Xanadu Island

Ocena: 5/5

Turcja, Riwiera Egejska, Akyarlar

Ocena 5,0 / 5

od 2 849 za osobę

Delphin Deluxe

Delphin Deluxe

Ocena: 5/5

Turcja, Riwiera Turecka, Okurcalar

Ocena 4,9 / 5

od 2 567 za osobę

Cullinan Belek

Cullinan Belek

Ocena: 5/5

Turcja, Belek, Belek

Ocena 4,9 / 5

od 3 792 za osobę

Melas Resort

Melas Resort

Ocena: 5/5

Turcja, Side, Side

Ocena 4,9 / 5

od 1 672 za osobę

Atrakcje i ciekawe miejsca

Zamek w Alanyi

Zamek w Alanyi

Zabytkowy budynek zamku położony jest na niewielkim półwyspie w południowej części Alanyi. Zamek wznosi się na wysokość 250 metrów. Głównym zadaniem zamku była niegdyś ochrona mieszkańców wsi przed najazdami, które chciały opanować okolice Alanyi i przejąć nad nimi kontrolę. Obecnie służy jako muzeum, pomnik historyczny i atrakcja turystyczna.

Plotka głosi, że w grubych murach zamku trzymano więźniów, którzy nie mogli uciec. Był jednak jeden sposób na ucieczkę z więzienia. Wystarczyło wykonać pozornie proste zadanie - zrzucić z krawędzi klifu kamień albo nawet kozę. Jednak kształt klifu bardzo to utrudniał, wręcz uniemożliwiał. Jeśli więźniowi nie udało się nawet za trzecim razem, sam został zrzucony z klifu. Mimo wszystko, można samemu spróbować tego pomysłowego zadania.

Zamki / pałace
Brama Myndos

Brama Myndos

Podobnie jak  inne budowle - jak słynne mauzoleum, z którego niewiele pozostało, czy starożytny amfiteatr - Brama Myndos jest jednym z dzieł powstałych za panowania króla Mauzolosa w IV wieku p.n.e. Pierwotnie składała się z czterech wież i przylegała do fortyfikacji miejskich

Budynki historyczne
Mauzoleum w Halikarnasie

Mauzoleum w Halikarnasie

Mauzoleum znajduje się w mieście Halikarnas. Jest to miejsce dawnego monumentalnego grobowca króla Mauzolosa i jego żony (oraz siostry). Dziś na jego miejscu pozostały jedynie fundamenty i część murów. Na terenie można zobaczyć wystawę z modelem mauzoleum.

Budowla została wpisana na listę siedmiu cudów świata przez Antypatera z Sydonu.

Budynki historyczne
Plaża Kleopatry

Plaża Kleopatry

Plaża znajduje się na Riwierze Tureckiej i jest uważana za jej najpiękniejszą plażę. Marcus Antonius podarował plażę Kleopatrze jako prezent ślubny, podobno nawet położono na niej piasek, stąd nazwa Cleopatra's Beach.

Wokół plaży w górach Alanyi uprawia się wiele owoców i warzyw, w tym pomidory, banany, granaty i pomarańcze, które można kupić na lokalnym tradycyjnym targu.

Plaże

Turcja na lato 2024

Ze względu na swoje położenie geograficzne Turcja posiada dostęp aż do trzech różnych mórz: Śródziemnego, Egejskiego oraz Czarnego. Największą popularnością wśród turystów cieszy się region Riwiery Tureckiej oraz Cylicji, usytuowany wzdłuż wybrzeża śródziemnomorskiego. Znajdziemy tam wspaniałe, piaszczyste plaże oraz liczne zabytki architektury greckiej, osmańskiej oraz rzymskiej. To tam mieszczą się najnowocześniejsze kurorty Turcji; Alanya, Antalya, Belek oraz Kemer.

Region Morza Egejskiego polecany jest na lato 2024 osobom ceniącym spokojny wypoczynek. Znajdziemy tam malownicze kurorty i wioski rybackie, a także wiele starożytnych ruin. Natomiast na wybrzeżu Morza Czarnego, w którego rejonie znajduje się Istambuł, natrafimy na wspaniałe okazy architektury osmańskiej. Jest to region chłodniejszy niż pozostała część Turcji, polecany jest podróżnym preferującym aktywny wypoczynek.

Rozrywki i zwiedzanie na najbliższe wczasy w Turcji

Osoby odwiedzające Riwierę Turecką oraz Cylicję, będą odpoczywać na wspaniałych, pokrytych drobnym piaskiem plażach. Leniwy pobyt na wybrzeżu można urozmaicić bardziej aktywną formą wypoczynku. Wzdłuż całego wybrzeża śródziemnomorskiego panują bardzo dobre warunki do uprawiania sportów wodnych, przede wszystkim nurkowania.

W kurortach takich jak Belek czy Alanya funkcjonują duże ośrodki nurkowe, które oferują nie tylko wypożyczenie kompletnego sprzętu, ale też kursy nurkowe oraz podwodne wyprawy z instruktorem. Dla mniej odważnych podróżnych polecany jest snorkeling, forma nurkowania bezdechowego, z pomocą maski z fajką i płetw. W regionie Morza Egejskiego plaże są znacznie mniej zatłoczone, panują tam też doskonałe warunki do uprawiania surfingu, kite i windsurfingu.

W poszukiwaniu starożytnych zabytków najlepiej wybrać się do Kemer, jednego z kurortów Riwiery Tureckiej. W okolicy znajdziemy antyczne miasta, Phaselis oraz Olympos, pełne ciekawych ruin, okolone wspaniałym parkiem krajobrazowym. Również region Turcji Egejskiej to prawdziwa gratka dla amatorów antycznego świata. Na miejscu będziemy podziwiać ruiny legendarnej Troi, pozostałości świątyni Artemidy w Efezie, miasta Pergamonu czy amfiteatru w Milecie.

Oferty wcześniej-taniej do Turcji

Jednym ze sposobów, by zoptymalizować wydatki związane z rezerwacją wyjazdu na tanie wakacje do Turcji jest skorzystanie z ofert wcześniej-taniej. Polegają one na tym, że touroperatorzy - polscy i zagraniczni – publikują propozycje wycieczek do różnych tureckich kurortów nawet na rok przed wyjazdem. Oznacza to, że nawet z końcem sierpnia jednego roku można już planować urlop w Turcji na kolejne lato.

To przeciwieństwo wyjazdów last minute do Turcji, kiedy po rezerwacji wylot organizowany jest nawet po kilku dniach, a czasami godzinach. Trzeba więc szybko podejmować decyzję i móc elastycznie planować urlop.

Wielu turystów z góry musi planować swój letni urlop i inne terminy wzięcia wolnego w pracy, dlatego taka opcja na wycieczki i wczasy do Turcji jest stworzona właśnie dla nich.

Atutem takich ofert jest nie tylko to, że są tańsze od propozycji katalogowych, ale i to, że turysta ma duży wybór różnych kierunków, hoteli w Turcji i atrakcji dodatkowych. Wczesna rezerwacja wyjazdu pozwala zdecydować się na to, co klientowi naprawdę pasuje, a nie brać pod uwagę tylko imprezy, które nie zostały zarezerwowane przez innych.

Można skorzystać z opcji wyżywienia w wybranej formule – BB – bed and breakfast, czyli tylko ze śniadaniem, HB – half board, czyli ze śniadaniem i obiadokolacją, FB – full board, czyli pełnego wyżywienia, które w hotelach oznacza zwykle po prostu 3 posiłki. W Turcji turyści najczęściej wybierają opcje all inclusive i ultra all inclusive. Takie modele wyżywienia w hotelach gwarantują wszystkie główne posiłki, przekąski, napoje zimne i gorące oraz alkohole w cenie jednego wyjazdu. Ultra all inclusive jest zwykle świadczone przez 24 godziny na dobę, w przeciwieństwie do all inclusive, które zwykle trwa tylko do określonej godziny późnego wieczoru.

Warto sprawdzić przed zakupem wakacji 2024 w Turcji, czy po rezerwacji w określonym czasie można bez konsekwencji natury finansowej zmienić destynację czy nawet odwołać cały wyjazd.

Turcja na wakacje 2024 - gdzie pojechać?

Jednym z ważnych pytań przy wybieraniu ofert wakacji 2024 w Turcji jest: gdzie jechać? Jaki kierunek wyjazdu będzie odpowiedni dla osób, które lubią zwiedzać atrakcje turystyczne, a jaki dla tych, którzy preferują relaks nad morzem? Turcja zapewnia tak wiele kierunków podróży i ma tyle atrakcji, że jest w stanie spełnić oczekiwania prawie każdego turysty.

Możliwości jest wiele – to między innymi kurorty znajdujące się na terenie Riwiery Tureckiej na południowym wybrzeżu Turcji czy Riwiery Egejskiej na zachodnim wybrzeżu. Wakacje czy choćby kilkudniowa wycieczka po Stambule, znanym jako miasto na dwóch kontynentach – europejskim i azjatyckim, również mogą być rezerwowane na długo przed wyjazdem.

Riwiera Turecka słynie z przepięknej pogody, ciepłego morza i licznych zabytków. Właściwie podobnie jak Turcja Egejska, która jednak jest postrzegana jako ta bardzie europejska część. Można wybrać wczasy na lato 2024 na Riwierze Tureckiej w Alanyi, Antalyi, Belek, Kemer czy Side. Natomiast wśród najczęściej wybieranych kierunków podróży do Turcji Egejskiej wymienia się Bodrum, Dalaman-Fethiye czy Kusadasi i Marmaris.

Wybór wakacji wcześniej-taniej w Turcji obejmuje pobyty kilku- i kilkunastodniowe, podczas których można korzystać z atrakcji w wybranym hotelu albo z oferty wycieczek fakultatywnych z polskich i lokalnych biur podróży. Kolejną opcją jest organizacja takich wyjazdów na własną rękę. Pomocny przy tym może okazać się nasz przewodnik po Turcji.

Wiele hoteli w Turcji to przepiękne obiekty, które oferują każdemu turyście liczne udogodnienia. To obiekty dla rodzin z dziećmi albo wręcz przeciwnie - tylko dla dorosłych, gdzie panuje cisza i spokój w ciągu dnia, a wieczorami organizowane są dyskoteki z muzyką na żywo. W hotelach tureckich, które są przyjazne dla dzieci, można oczekiwać płytkich brodzików, zjeżdżalni wodnych, a nawet dużych aquaparków.

Turcja – hotele z najlepszymi opiniami

Klient chciał pozostać anonimowy

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.cz) Data pobytu 6.6. - 13.6.2024 Oceniono: Czerwiec 2024

Delphin Deluxe Ocena: 5/5 Turcja, Riwiera Turecka

brak opinii opisowej

brak opinii opisowej

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Danuta S.

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Travelplanet.pl) Data pobytu 3.6. - 10.6.2024 Oceniono: Czerwiec 2024

Nirvana Dolce Vita Ocena: 5/5 Turcja, Kemer

brak opinii opisowej

brak opinii opisowej

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Turcja – Hotele z opiniami

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Mapa Turcji - położenie

Turcja - pogoda, ważne informacje przed wyjazdem

W zależności od regionu Turcji, w którym planujemy wakacje, możemy spodziewać się innej pogody. Kurorty położone nad Morzem Czarnym są bardzo ciepłe w lipcu oraz sierpniu, jednak w pozostałych miesiącach temperatura oscyluje koło 20-25 stopni. Dlatego jeśli chcemy spędzić wakacje 2021 poza szczytem sezonu i nadal cieszyć się wysoką temperaturą, najlepiej wybrać Riwierę Turecką, gdzie słoneczna pogoda trwa nieprzerwanie od maja aż do października.

Coraz więcej podróżnych wybiera aktywny wypoczynek w Turcji, zwiedzając najlepsze zabytki na wybrzeżu oraz w głębi lądu. Idealnym czasem na tego typu urlop będzie wiosna oraz jesień, czyli okres ciepły i słoneczny, jednak pozbawiony upałów.

Polacy odwiedzający Turcję muszą posiadać paszport ważny przez co najmniej 6 miesięcy, oraz wizę - do kupienia na lotnisku. Mimo, że przed wyjazdem nie są wymagane żadne szczepienia, to zalecana jest profilaktyka przeciwko żółtaczce. W typowo turystycznych kurortach panują europejskie obyczaje, dlatego nie musimy martwić się o swoją garderobę. Wyjątek stanowią wizyty w meczetach, gdzie należy mieć zakryte ramiona oraz kolana. Inaczej sytuacja wygląda w głębi kraju, szczególnie w wioskach przywiązanych do tradycji skromnego ubioru, zwłaszcza u kobiet.

Najlepszy miesiąc na wakacje

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 1. Styczeń
 2. Luty
 3. Marzec
 4. Kwiecień
 5. Maj
 6. Czerwiec
 7. Lipiec
 8. Sierpień
 9. Wrzesień
 10. Październik
 11. Listopad
 12. Grudzień

Alanya

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon

Antalya

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon

Riwiera Turecka

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon

Przydatne informacje