Turcja - Przewodnik

Turcja przyciąga bardzo <strong>atrakcyjnym wybrzeżem</strong>, wspaniałymi krajobrazami i bogatą historią. Dzięki temu jest to miejsce idealne na <strong>wycieczki</strong> zarówno dla osób spragnionych wypoczynku i wygrzewania się na złocistych plażach, jak i entuzjastów aktywnego spędzania czasu. Turcja oblewana jest wodami Morza Czarnego, Marmara, Egejskiego i Śródziemnego, a jej położenie na styku dwóch kontynentów, czyli Azji i Europy sprawia, że można odnaleźć tam różnorodne wpływy.

Pogoda w Turcji

Dzisiaj, 4.12 14°C
Turcja przyciąga bardzo atrakcyjnym wybrzeżem, wspaniałymi krajobrazami i bogatą historią. Dzięki temu jest to miejsce idealne na wycieczki zarówno dla osób spragnionych wypoczynku i wygrzewania się na złocistych plażach, jak i entuzjastów aktywnego spędzania czasu. Turcja oblewana jest wodami Morza Czarnego, Marmara, Egejskiego i Śródziemnego, a jej położenie na styku dwóch kontynentów, czyli Azji i Europy sprawia, że można odnaleźć tam różnorodne wpływy. Sezon turystyczny zaczyna się tu w kwietniu i trwa aż do listopada – wycieczki do tego niesamowitego kraju to więc świetny pomysł, aby wyjechać w lecie lub oderwać się od jesienno-zimowej aury.  Dodając do tego bardzo atrakcyjne ceny i świetne hotele, mamy przepis na niezapomniany, słoneczny urlop. Zastanawiasz się, co zobaczyć w Turcji? Przedstawiamy najważniejsze atrakcje w pigułce.

Wycieczki do Turcji – niesamowite wybrzeże i piękne plaże

Do Turcji nieustannie przyjeżdżają miłośnicy plażowania. Ruch turystyczny koncentruje się głównie w regionach Riwiery Tureckiej oraz Wybrzeża Egejskiego. Riwiera Turecka to cieplejsza część wybrzeża położona od strony Morza Śródziemnego, a najpopularniejsze centra turystyczne to przede wszystkim Alanya, Antalya oraz Side. Pierwszy z nich to bardzo znany kurort, przyciągający przepięknym krajobrazem, któremu uroku dodają skaliste góry Tauros, a woda w morzu zachwyca turkusowym kolorem. Znajduje się tutaj popularna, piaszczysta plaża Kleopatry, gdzie można zaznać wymarzonego odpoczynku, a różnorodne bary i kluby na miejscu zatroszczą się o rozrywkę po zachodzie słońca. Z kolei Antalya oferuje nie tylko ciekawe atrakcje na miejscu, ale jest również świetną bazą wypadową do okolicznych atrakcji – na miłośników zwiedzania czekają ruiny w Perge, Termessos, czy Aspendos, a także wspaniałe pomniki przyrody. Z miasteczka dość łatwo też dostać się do zatopionego miasta, znajdującego się niedaleko Kekova. Urlopowa atmosfera panuje też w Side – to niezwykle urokliwy, spokojny kurort.

Turcja Egejska to region usytuowany na zachodzie kraju, który ciągnie się od Izmiru po Marmaris. To nieco spokojniejsza część Turcji, która wyróżnia się malowniczymi krajobrazami – urozmaicona linia brzegowa wypełniona jest romantycznymi zatoczkami i pięknymi plażami. Najbardziej znane miejscowości to Bodrum, nazywane „tureckim „Saint-Tropez”, Marmaris, Icmeler, Kusadasi oraz Oludeniz. Bodrum, Kusadasi i Marmaris oferują bogate życie nocne i wiele atrakcji. Pierwsze z nich jest bardzo urokliwe ze względu na tradycyjną zabudowę, czyli niskie, białe domy, a także długą piaszczystą plażę. Z kolei Kusadasi to dobry wybór, jeśli chcesz zwiedzić starożytne zabytki – w okolicy znajduje się m.in., Efez, Milet, czy Priene. Położenie pozwala też udać się na jednodniową wycieczkę na jedną z greckich wysp.

Turcja – co zwiedzić? Najbardziej popularne atrakcje

Wycieczkę do Turcji warto urozmaicić zwiedzaniem – to miejsce ma niezliczoną ilość atrakcyjnych zabytków. Jednym z obowiązkowych punktów wyjazdów jest zobaczenie Stambułu. To wielokulturowe miasto wyróżnia się słynnymi zabytkami, przyjemną atmosferą i kolorowymi bazarami. Wśród zabytków warto wyróżnić czwartą co do wielkości świątynię religijną na świecie, czyli Hagię Sofię, a także okazały Błękitny meczet.

W Turcji znajduje się też bardzo dużo wspaniałych rejonów krajobrazowych. Wyjątkowa Kapadocja przyciąga rzesze turystów, a pocztówkowy widok spektakularnych form skalnych na długo pozostaje w pamięci. Księżycowy krajobraz ukształtowany został tu przez aktywność wulkaniczną. To miejsce wygląda wyjątkowo z lotu ptaka – stąd tak popularne loty balonem nad tym regionem. Kolejną atrakcją w Turcji są Pamukkale figurujące na liście UNESCO od 1988 roku. Znajdują się tu niesamowite białe tarasy powstałe z osadów wapiennych, gdzie powstało naturalne kąpielisko zasilane przed wody termalne o zdrowotnych właściwościach. W Turcji zachowały się także wcześniej wspomniane starożytne miasta – wśród nich dużą popularnością cieszy się dobrze zachowany Efez, czyli kolejna atrakcja wpisana na listę UNESCO, a także Perge założone najprawdopodobniej w XIII wieku p.n.e. Malownicza lokalizacja przyciąga też turystów do Amasyi, gdzie znajdują się meczety i wykute w skałach grobowce. Zabytki dostępne są też w stolicy Turcji, czyli Ankarze, którą warto odwiedzić choćby podczas szybkiej wycieczki. Turcja zyskuje przewagę nad innymi destynacjami – tu znajdziesz hotele 5-cio gwiazdowe w atrakcyjnych cenach, zrobisz zakupy na tradycyjnych bazarach, czy skorzystasz z bogatej oferty wypoczynku na malowniczym wybrzeżu. Doskonale przygotowana baza hotelowa, turecka gościnność i znakomita kuchnia oraz unikalność kulturowa to powody tak licznych wycieczek turystów.

Szukasz ofert na wypoczynek podczas jesiennych miesięcy? Sprawdź: Zobacz również:

Opinie o miastach w Turcji

4,0
Okurcalar anialusawa
Za daleko.... Ogólnie: Trochę mało ruchu, ale nam to nie przeszkadzało - w końcu szukaliśmy spokoju:)
Atrakcje turystyczne: Jak się chce- to się znajdzie. Można w okolicznych biurach coś sobie wykupić, ale po co - wszystko było na miejscu!
Plaża: Czysto, ale kamienie - wiedzieliśmy o tym, więc nie było problemu.

Turcja na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY