Geografia Turcji

<a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/turcja/" target="_blank">Turcja</a> jest krajem polozonym zarówno w Azji jak i Europie. Lezaca po zachodniej stronie ciesniny <strong>Bosfor</strong> czesc europejska to tylko 3% powierzchni kraju. Pozostale 97 % zajmuje pólwysep <strong>Azji Mniejszej</strong>.

Pogoda w Turcji

Dzisiaj, 23.10 21°C
Turcja jest krajem polozonym zarówno w Azji jak i Europie. Lezaca po zachodniej stronie ciesniny Bosfor czesc europejska to tylko 3% powierzchni kraju. Pozostale 97 % zajmuje pólwysep Azji Mniejszej. Wyzynno-górskie uksztaltowanie Azji Mniejszej przesadza o specyfice calego kraju. Centralna i zachodnia czesc pólwyspu zajmuje Wyzyna Anatolijska, wzniesiona srednio do 800-1500 m n.p.m. Porozcinana jest licznymi, rozleglymi, kotlinowatymi obnizeniami.

Nad cala wyzyna dominuja wygasle wulkany, z których najwyzszy jest Erciyas (3917 m n.p.m.). Wyzyna niemal ze wszystkich stron otoczona jest górami. Na pólnocy wzdluz wybrzeza Morza Czarnego ciagna sie Góry Pontyjskie z najwyzszym szczytem Kackar Dagi - 3932 m n.p.m.
Artemis Princess

Artemis Princess

Cena za 1 osobę:
734 zł
Na poludniu, wzdluz wybrzeza Morza Sródziemnego, ciagna sie na dlugosci okolo 1500 km góry Taurus. Najwieksza wysokosc i najbardziej strzeliste formy osiagaja w czesci srodkowej. Znajduje sie tu najwyzszy szczyt calego lancucha górskiego Kaldi Dag - 3734 m n.p.m. Pasmo jest w znacznej czesci zbudowane z wapieni, w których rozwinely sie formy krasowe z jaskiniami.

Wschodnia czesc Turcji stanowi Wyzyna Armenska, wypietrzona przecietnie 1000 - 2000 m n.p.m., oficjalnie zwana w tym kraju Wschodnia Anatolia. Przecinaja ja liczne pasma górskie i urozmaicaja stozki wygaslych wulkanów.

Najwyzej wznosi sie przykryty czapa lodowa Ararat (5122 m n.p.m.). Ten najwyzszy szczyt Turcji byl w starozytnosci uwazany za najwyzsza góre swiata. Znany jest z biblijnej Ksiegi Rodzaju jako miejsce spoczynku Arki Noego.

Niewielkie niziny wystepuja tylko na wybrzezach, przy ujsciach rzek np. Nizina Adana. W europejskiej czesci kraju lezy natomiast Nizina Tracka. Na pozostalym obszarze europejskiej czesci Turcji przewazaja rozlegle plaskowyze.

Turcja lezy w strefie klimatów podzwrotnikowych. Na wybrzezach jest to klimat morski typu sródziemnomorskiego. Srednia temperatura stycznia wynosi od 5 do 10°C, a lipca od 25 do 30°C.

Srodkowa i wschodnia Turcja ma natomiast klimat kontynentalny suchy. Zima jest mrozna ze srednia temperatura stycznia od (-5)°C w centrum kraju do (-15)°C na krancach wschodnich. Lata sa upalne, gdyz srednia temperatura lipca wynosi od 25°C w centrum do 32°C na poludniowym-wschodzie.

Najwiecej opadów przypada na jesien i zime. Roczna suma opadów waha sie od 200-300 mm w srodku kraju i 500-700 mm na wybrzezach do ponad 2000 mm w górach Taurus. We wschodniej czesci Gór Pontyjskich opady przekraczaja nawet 3000 mm.

Z gór Pontyjskich i Taurus splywaja liczne, krótkie i bystre rzeki. Na podgórskich równinach czesto bardzo silnie meandruja. To wlasnie tu znajduje sie rzeka Meander o wyjatkowo kretym przebiegu, rozslawiona w Iliadzie Homera.

Na wyzynach Anatolijskiej i Armenskiej siec rzeczna jest znacznie rzadsza. Najwiekszy jest przeplywajacy przez Wyzyne Anatolijska Kizilirmak (Rzeka Czerwona). Choc jest nieco dluzszy od Wisly - 1150 km, to znacznie mniej zasobny w wode. Na Wyzynie Armenskiej zródla maja Tygrys i Eufrat, splywajace ku nizinie Mezopotamii i dalej do Zatoki Perskiej.

Dla Turcji charakterystyczne jest wystepowanie sporej liczby jezior. Sa to najczesciej zasolone akweny pochodzenia tektonicznego. Najwieksze z nich - Wan - slone, glebokie i bezodplywowe lezy na Wyzynie Armenskiej.
Titan Select

Titan Select

Cena za 1 osobę:
817 zł
Plytkie i równiez slone Tuz w Anatolii latem prawie wysycha. Slodkie jeziora Beysehir i Egridir wykorzystywane sa do sztucznego nawadniania.

Szata roslinna Turcji odzwierciedla zróznicowanie klimatu. Wieksze formacje lesne wystepuja jedynie w Górach Pontyjskich i Taurus. Na wybrzezach dominuja zarosla typu makii. Natomiast na wyzynach Anatolijskiej i Armenskiej przewaza roslinnosc stepowa i pólpustynna.

Opinie o miastach w Turcji

4,6
Antalya Katarzyna
Świetna miejscowość! byłam w Turcji 5 razy i za każdym razem jestem tak samo zachwycona! Całkowicie bezpiecznie! okolica piekna a plaże i hotele przygotowane idealnie na rodzinne wakacje w ciagle słonecznej Antaly! :)

Okazje Last Minute: Turcja

7 dni 15.12 - 22.12 Inne terminy Warszawa All Inclusive TUI Dobry wybór

Wyróżniliśmy hotel ze względu na:

  • Bliskość słynnej plaży Kleopatry i centrum miasta
  • Intymną atmosferę - hotel tylko dla dorosłych
  • Smaczne i urozmaicone posiłki
  • Serdecznych i pomocnych pracowników
864 zł/os.
cena za 2 os.: 1 728 zł
7 dni 15.12 - 22.12 Inne terminy Warszawa HB - Dwa posiłki TUI
925 zł/os.
cena za 2 os.: 1 850 zł
7 dni 08.12 - 15.12 Inne terminy Katowice All Inclusive TUI
954 zł/os.
cena za 2 os.: 1 908 zł

Turcja na skróty

Przewodnik: