Geografia Turcji

<a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/turcja/" target="_blank">Turcja</a> jest krajem <strong>wyżynno-górskim</strong>. Mimo, że znaczącą część powierzchni kraju zajmują góry, to szczególną rolę na mapie odgrywa ciągnące się kilometrami, wyjątkowo<strong> atrakcyjne wybrzeże</strong>. Niesamowite, piaszczyste plaże tworzą krajobraz, który od lat zachwyca odwiedzających, a <strong>sprzyjająca pogoda</strong> sprawia, że sezon trwa tu naprawdę długo. <h2>Gdzie leży Turcja?</h2> Turcja leży na styku dwóch kontynentów - <strong>Europy i Azji</strong>. Część europejska stanowi <strong>3% </strong>powierzchni kraju, a pozostałe <strong>97%</strong> zajmuje półwysep Azji Mniejszej. To kraj o niezwykłym położeniu geograficznym, bo otaczają je aż cztery morza! Morze Czarne, Morze Egejskie, Morze Śródziemne i Morze Marmara. To sprawia, że Turcja jest <strong>idealnym</strong> miejscem na wakacje.  <h2>Pogoda w Turcji – kiedy na wakacje?</h2> Turcja leży w strefie <strong>klimatu podzwrotnikowego</strong>, a na wybrzeżu pojawia się odmiana morska. W okresie letnim panują tu bardzo wysokie temperatury wahające się pomiędzy 30 a 35 stopniami na południowym - wschodzie i najcieplejszym miesiącem jest <strong>lipiec</strong>. Sezon turystyczny trwa tu średnio<strong> od kwietnia do listopada, </strong>a zatem jest to najlepszy czas na<strong> urlop w Turcji. </strong>Okres pomiędzy lipcem a wrześniem na pewno przypadnie do gustu fanom gorących temperatur. Z kolei wizyta w maju, czerwcu, październiku lub listopadzie będzie idealna dla osób, które wolą<strong> niezbyt upalną pogodę</strong>. Ze względu na aurę, <a href="http://www.travelplanet.pl/wakacje/turcja/">wakacje w Turcji</a> są jednymi z najchętniej wybieranych w biurach podróży. <p> </p> Środkowa i wschodnia Turcja charakteryzuje się natomiast klimatem <strong>kontynentalnym</strong> suchym. Zima jest mroźna ze średnią temperaturą w styczniu od (-5)°C w centrum kraju do (-15)°C na krańcach wschodnich. Jeśli zależy Ci na zwiedzaniu słynnych zabytków i ominięciu tłumów, warto wybrać <strong>wycieczkę poza sezonem</strong>. Argumentem przemawiającym za takim wyjazdem są też zdecydowanie <strong>niższe ceny</strong>, jednak wybierając się do Turcji w okresie jesienno-zimowym trzeba przygotować się na występowanie opadów deszczu w niektórych regionach w kraju. <h2>Słynne tureckie wybrzeże</h2> Turcja słynie z rewelacyjnego wybrzeża, które przyciąga piaszczystymi plażami, malowniczymi widokami, a także tętniącymi życiem <strong>kurortami wakacyjnymi</strong>. Szczególnie popularna jest <strong>Riwiera Turecka </strong>rozciągająca się nad Morzem Śródziemnym w południowo-zachodniej części kraju, a także nieco spokojniejsze <strong>Wybrzeże Egejskie</strong> zajmujące obszar <strong>od Izmiru po Marmaris</strong>.

Pogoda w Turcji

Dzisiaj, 28.4 23°C
Turcja jest krajem wyżynno-górskim. Mimo, że znaczącą część powierzchni kraju zajmują góry, to szczególną rolę na mapie odgrywa ciągnące się kilometrami, wyjątkowo atrakcyjne wybrzeże. Niesamowite, piaszczyste plaże tworzą krajobraz, który od lat zachwyca odwiedzających, a sprzyjająca pogoda sprawia, że sezon trwa tu naprawdę długo.

Gdzie leży Turcja?

Turcja leży na styku dwóch kontynentów - Europy i Azji. Część europejska stanowi 3% powierzchni kraju, a pozostałe 97% zajmuje półwysep Azji Mniejszej. To kraj o niezwykłym położeniu geograficznym, bo otaczają je aż cztery morza! Morze Czarne, Morze Egejskie, Morze Śródziemne i Morze Marmara. To sprawia, że Turcja jest idealnym miejscem na wakacje. 

Pogoda w Turcji – kiedy na wakacje?

Turcja leży w strefie klimatu podzwrotnikowego, a na wybrzeżu pojawia się odmiana morska. W okresie letnim panują tu bardzo wysokie temperatury wahające się pomiędzy 30 a 35 stopniami na południowym - wschodzie i najcieplejszym miesiącem jest lipiec. Sezon turystyczny trwa tu średnio od kwietnia do listopada, a zatem jest to najlepszy czas na urlop w Turcji. Okres pomiędzy lipcem a wrześniem na pewno przypadnie do gustu fanom gorących temperatur. Z kolei wizyta w maju, czerwcu, październiku lub listopadzie będzie idealna dla osób, które wolą niezbyt upalną pogodę. Ze względu na aurę, wakacje w Turcji są jednymi z najchętniej wybieranych w biurach podróży.

 

Środkowa i wschodnia Turcja charakteryzuje się natomiast klimatem kontynentalnym suchym. Zima jest mroźna ze średnią temperaturą w styczniu od (-5)°C w centrum kraju do (-15)°C na krańcach wschodnich. Jeśli zależy Ci na zwiedzaniu słynnych zabytków i ominięciu tłumów, warto wybrać wycieczkę poza sezonem. Argumentem przemawiającym za takim wyjazdem są też zdecydowanie niższe ceny, jednak wybierając się do Turcji w okresie jesienno-zimowym trzeba przygotować się na występowanie opadów deszczu w niektórych regionach w kraju.

Słynne tureckie wybrzeże

Turcja słynie z rewelacyjnego wybrzeża, które przyciąga piaszczystymi plażami, malowniczymi widokami, a także tętniącymi życiem kurortami wakacyjnymi. Szczególnie popularna jest Riwiera Turecka rozciągająca się nad Morzem Śródziemnym w południowo-zachodniej części kraju, a także nieco spokojniejsze Wybrzeże Egejskie zajmujące obszar od Izmiru po Marmaris. Lokalizacja wspomnianego Wybrzeża pozwala na atrakcyjne wycieczki do sąsiadujących wysp greckich, gdzie przykładowo rejs z Bodrum na Kos zajmie ok. 20 minut. Na miejscu można też znaleźć wiele atrakcji – ruiny starożytnych miast, bardzo malowniczą, urozmaiconą linię brzegową i dogodne kurorty takie jak Marmaris, Bodrum, czy Kasadasi. Idealne warunki do wypoczynku zapewniają też miejsca na Riwierze Tureckiej, czyli najcieplejszym regionie w Turcji, gdzie nadmorskie kurorty zachęcają do relaksu, a także pozwalają na zasmakowanie rozrywki.

Malownicze góry w Turcji

Niesamowite wrażenie robi majestatyczny masyw góry Ararat, która jest najwyższym szczytem w Turcji wznoszącym się na wysokość 5137 m n.p.m. Malownicze pasma górskie znajdują się również w górach Taurus, które rozciągają się wzdłuż południowego wybrzeża śródziemnomorskiego przez ok. 1500 km oraz w Górach Pontyjskich biegnących wzdłuż północnego, czarnomorskiego wybrzeża. Centralna i zachodnia część półwyspu zajmuje Wyżyna Anatolijska, wzniesiona średnio na wysokość 800-1500 m n.p.m. Porozcinana jest licznymi, rozległymi, kotlinowatymi obniżeniami. Nad całą wyżyną dominują wygasłe wulkany, z których najwyższy jest Erciyas (3917 m n.p.m.). Ukształtowanie powierzchni sprawia, że Turcja jest idealnym kierunkiem dla amatorów wspinaczki i trekkingów. Szczególnie popularne są wycieczki w niższych partiach gór, gdzie dominują urozmaicone widoki i ciekawa roślinność. W górach Taurus dużą popularnością cieszy się tzw. Szlak Licyjski. Wschodnią część Turcji stanowi Wyżyna Armeńska, wypiętrzona przeciętnie 1000 - 2000 m n.p.m., oficjalnie zwana w tym kraju Wschodnia Anatolia. Przecinają ją liczne pasma górskie i urozmaicają stożki wygasłych wulkanów.

Rzeki i jeziora

Z gór Pontyjskich i Taurus spływają liczne, krótkie i bystre rzeki. W zachodniej Turcji swój bieg zaczyna rzeka Meander o wyjątkowo krętym przebiegu, rozsławiona w Iliadzie Homera.

Na wyżynach Anatolijskiej i Armeńskiej sieć rzeczna jest znacznie rzadsza. Największy jest przepływający przez Wyżynę Anatolijska Kizilirmak (Rzeka Czerwona). Choć jest nieco dłuższy od Wisły - 1150 km, to znacznie mniej zasobny w wodę. Na Wyżynie Armeńskiej źródła maja Tygrys i Eufrat, spływające ku nizinie Mezopotamii i dalej do Zatoki Perskiej. Dla Turcji charakterystyczne jest występowanie sporej liczby jezior. Są to najczęściej zasolone akweny pochodzenia tektonicznego. Największe z nich - Wan - słone, głębokie i bezodpływowe leży na Wyżynie Armeńskiej.


Opinie o miastach w Turcji

4,0
Kemer Zachwycona
Wspaniałe miejsce. Z jednej strony otwarte morze,a z drugiej strony góry i to wszystko w zasięgu wzroku :)
Warto wybrać się na wycieczkę i poznać historię tej części Turcji.

Turcja na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY