Historia Turcji

Takiego bogactwa kultury i licznych wpływów innych cywilizacji, jak w dzisiejszej Turcji, nie napotkamy chyba nigdzie indziej na świecie. <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/turcja/">Wakacje w Turcji</a> to świetna okazja, by poznać ten ciekawy kraj, także od strony historycznej.<br/> <rys1><rys2 p=""></rys2></rys1> <h2>Kiedy powstała Turcja?</h2> Azja Mniejsza była zamieszkana od zarania dziejów ludzkości. Najstarsze ślady stałego osadnictwa pochodzą z okresu <strong>neolitu</strong>, z okolic <strong>Konyi</strong>. W XVI w p.n.e. w Kapadocji powstało państwo założone przez <strong>Hetytów</strong>, ze stolica w Hattusas. Wkrótce wchłonęła je <strong>Asyria</strong>.

Pogoda w Turcji

Dzisiaj, 28.4 24°C
Takiego bogactwa kultury i licznych wpływów innych cywilizacji, jak w dzisiejszej Turcji, nie napotkamy chyba nigdzie indziej na świecie. Wakacje w Turcji to świetna okazja, by poznać ten ciekawy kraj, także od strony historycznej.

Kiedy powstała Turcja?

Azja Mniejsza była zamieszkana od zarania dziejów ludzkości. Najstarsze ślady stałego osadnictwa pochodzą z okresu neolitu, z okolic Konyi. W XVI w p.n.e. w Kapadocji powstało państwo założone przez Hetytów, ze stolica w Hattusas. Wkrótce wchłonęła je Asyria. Wybrzeża Morza Egejskiego znajdowały się natomiast pod wpływem ludów greckich. Od XI w. p.n.e. Grecy skolonizowali cale wybrzeże. Ich miasta jak Smyrna, Efez, Milet i Halikarnas oddziaływały na cywilizacje całej Anatolii Centralnej. Następujące po sobie kultury: mykeńska, dorycka i jońska, odznaczały się dużymi osiągnięciami w literaturze, filozofii, ceramice, rzeźbie i architekturze.

Burzliwe lata w dziejach Turcji

W VI w. p.n.e. obszar dzisiejszej Turcji został podbity przez Persów. Panowaniu perskiemu w Azji Mniejszej położyła kres wyprawa Aleksandra Wielkiego (334-333 p.n.e.) dając zarazem początek okresowi hellenistycznemu.

W II i II w. p.n.e. większa część obszaru Turcji znalazła się pod rządami syryjskich Seleucydów. Ich z kolei na przełomie naszej ery zastąpili Rzymianie. Cesarz Imperium Rzymskiego - Konstantyn Wielki przeniósł stolice nad Bosfor do Bizancjum. Od tego czasu rozpowszechniło się chrześcijaństwo, stając się od IV w. oficjalna religia cesarstwa. Bizancjum, nazwane z czasem Konstantynopolem stało się natomiast centrum chrześcijaństwa wschodniego. Od VII do XI w. Cesarstwo Bizantyjskie musiało się zmagać z inwazja Arabów. To oni pierwsi wprowadzili do Azji Mniejszej islam. Jednak silniejszym przeciwnikiem okazały się wkrótce nadciągające od wschodu plemiona tureckie. W X w. na południu, w Konyi, osiedla się turecka dynastia muzułmańska Seldzuków. Już pod koniec XI w. opanowała ona prawie cala Azje Mniejsza tworząc z niej tzw. sultanat konijski. Z początkiem XIV w. władzę objęła dynastia osmańska. W 1326 r. Osmanie zdobyli Burse, wkrótce zaczeli podbijac Pólwysep Balkanski i zagrazac klejnym panstwom Europy. Zdobycie Konstantynopola w 1453 r. polozylo ostateczny kres istnieniu Cesarstwa Bizantyjskiego. Miasto zostalo stolica Imperium Osmanskiego, a wspaniala Hagia Sophia, glówna swiatynia prawoslawia, zostala zamieniona na meczet.

Okres najwiekszego rozkwitu imperium przypada na XVI w. za panowania Sulejmana Wspanialego. Obejmowalo wówczas znaczna czesc Europy, Bliskiego Wschodu i pólnocnej Afryki. Jednak z koncem XVII w. imperium zaczelo stopniowo upadac. Poczatek upadku znaczyla kleska wojsk tureckich pod Wiedniem w 1683 r., pokonanych skuteczna odsiecza wojsk polskich pod wodza króla Jana III Sobieskiego. Kolejne przegrane wojny z Austria, Rosja oraz walki wyzwolencze podbitych narodów w XIX wieku spowodowaly znaczne straty terytorialne na Balkanach.

Historia współczesna Turcji

W XIX w. wladcy tureccy podjeli reformy majace na celu zahamowanie upadku kraju. Rozwinal sie ruch zwolenników ustroju konstytucyjnego - mlodoturków - czego rezultatem byla rewolucja burzuazyjna w 1908 r.

Opowiedzenie sie po stronie Niemiec i przegrana w I wojnie swiatowej doprowadzilo panstwo osmanskie do ostatecznego upadku. Jego pozostalosci mialy byc podzielone pomiedzy okoliczne panstwa chrzescijanskie. Turcje ocalilo ogólnonarodowe powstanie w 1919 r. pod wodza Mustafy Kemala Paszy. Przywódca przyjął tytuł Atatürka, czyli Ojca Turków. Stolice nowej Republiki Tureckiej ustanowi w 1920 r. w Ankarze. Nakazał odcięcie się od osmańskiej przeszłości i zainicjował daleko idące reformy, mające na celu europeizacje kraju.

W okresie powojennym nastąpiła względna liberalizacja życia politycznego, choc zazwyczaj armia miała największy wpływ na rząd. Turcja stałą się ważnym w tej części świata sojusznikiem Stanów Zjednoczonych Ameryki, uzyskując członkostwo w NATO. Obecnie, pod autorytarnymi rządami Erdogana, lawirując miedzy wschodem, zachodem i światem arabskim, Turcja dąży do zajęcia pozycji lokalnego mocarstwa, niezależnego od Europy i będącego najważniejszą siłą w regionie.

Zobacz też: Najciekawsze atrakcje w Turcji


Opinie o miastach w Turcji

5,0
Tekirova Daria S.
Mała miejscowość wypoczynkowa kilkanaście kilometrów od Kemer. Hotele w tej miejscowości otaczają piękne widoki: skaliste góry, lasy oraz przepiękne plaże. W centrum miasteczka znajduje się mnóstwo restauracji, jest też kilka ciekawych miejsc do odwiedzenia, jak np. ruiny starożytnego miasta portowego Phaselis. Jest to również idealna miejscowość dla miłośników sportów wodnych, istnieje bowiem możliwość nurkowania, wzięcia udziały w spływie kajakowym, pontonowym, czy spróbowania swoich sił w windsurfingu lub na nartach wodnych.

Turcja na skróty