Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Lista najlepszych atrakcji w Turcji - te miejsca warto odwiedzić!

Wypełniona po brzegi starożytnymi zabytkami pozostałymi po paradzie imperiów i obdarzona wspaniałą scenerią, która nigdy nie przestaje zachwycać. Turcja to olśniewający cel wielu podróży, znajdujący się na pograniczu Azji i Europy. Poznaj przygotowaną przez nas listę najlepszych atrakcji w Turcji i zaplanuj niezapomniane wakacje!

Meczet Hagia Sophia w Turcji

Tętniąca życiem kultura, pyszne jedzenie i rozległa historia zachwycą każdego. Podziwiaj chwałę pięknego Stambułu podczas wypadu do miasta, spędź cały dzień wylegując się na plaży, wybierz się na wycieczkę szlakiem ruin, a na koniec zrelaksuj się w basenach Pamukkale. W Turcji nie ma miejsca na nudę! Poznaj najlepsze miejsca do odwiedzenia i zapoznaj się z naszą listą największych atrakcji turystycznych

Meczet Hagia Sophia (Aya Sofya)

Znany jako jeden z najpiękniejszych budynków na świecie, urzekający bizantyjską chwałą meczet Hagia Sophia (Aya Sofya) jest nie tylko jedną z najbardziej okazałych zabytków do zobaczenia w Stambule, ale także w całej Turcji. Zbudowany przez bizantyjskiego cesarza Justyniana w 537 roku n.e., wciąż pozostaje największym kościołem na świecie!

Oszałamiająca bryła otoczona jest pięknymi minaretami, podczas gdy wystawne i przepastne wnętrze z freskami przypomina czasy potęgi starego Konstantynopola. Ten słynny zabytek jest obowiązkowym punktem dla każdego turysty odwiedzającego ten kraj – będąc na wakacjach, nie możesz tego przegapić!

Błękitny Meczet

Wnętrze błękitnego nmeczetu w Turcji

Ten słynny meczet (nazywany meczetem Sultanahmet), stojący naprzeciwko meczetu Hagia Sophia Stambule, jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków w Turcji. Zbudowany przez sułtana Ahmeda I został on zaprojektowany na wzór pięknego Aya Sofya. Warto jednak wiedzieć, że największą sławę zyskał on dzięki zapierającemu dech w piersiach wnętrzu sali modlitewnej pokrytej dziesiątkami tysięcy niebieskich płytek Iznik (od których meczet zyskał swój przydomek), oświetlonych promieniami słonecznymi padającymi z 260 okien.

Zwiedzający są mile widziani poza godzinami modlitw. Wszyscy muszą mieć jednak zakryte kolana i ramiona, a kobiety powinny nosić na głowie chustę.

Zaplanuj wakacje marzeń

w Turcji


Sprawdź oferty

Efez

Ruiny biblioteki w Efez, Turcja

Ruiny Efezu to jedno z najbardziej kompletnych, wciąż istniejących słynnych miast starożytności w regionie Morza Śródziemnego. Jest to jedno z niewielu miejsc, które pozwalają doświadczyć tego, jak wyglądało życie w złotym wieku Cesarstwa Rzymskiego. Co ciekawe, historia tego zabytkowego miasta sięga aż X wieku p.n.e.!

W szczególności warto zwrócić uwagę na Bibliotekę Celsusa, kompleks domów szeregowych z freskami i Wielki Teatr. Warto pamiętać, że wycieczka ze zwiedzaniem zajmie co najmniej pół dnia, więc właściwie zaplanuj swoją wizytę!

Kapadocja

Krajobraz Kapadocji z balonami

Surrealistyczne, księżycowe doliny Kapadocji to marzenie każdego fotografa. Grzbiety klifów i wzgórz niczym fale o zwariowanych kształtach, uformowane zostały przez tysiąclecia działania wiatru i wody.

Wioski Kapadocji, na wpół wykute w zboczach wzgórz, gdzie podróżni zatrzymują się, aby zwiedzić okolicę, również są atrakcją samą w sobie. Chętni znajdą tam również urokliwe hotele, które pozwolą na spędzenie nocy w jaskini… przy zachowaniu pełnego, współczesnego komfortu.

Jeśli jednak nie masz ochoty na piesze wędrówki, Kapadocja również nie zawiedzie - jest to bowiem jedno z najlepszych miejsc na świecie oferujących loty balonem. Idealny wybór na romantyczny wyjazd - niezwykłe wspomnienia gwarantowane!

Pałac Topkapı

Sypialnia w pałacu Topkapi w Turcji

Przepiękny Pałac Topkapı w Stambule przenosi w fantastyczny, bogaty świat sułtanów. Wnętrza, z ich dekadencko bujnymi kafelkami i bogatym wystrojem, zapierają dech w piersiach – aż chce się robić zdjęcia!

W szczególności nie można przegapić budynku Rady Cesarskiej (w którym niegdyś ważyły się losy całego imperium) oraz olśniewających pokoi Haremu, które zaprojektowane zostały przez słynnego osmańskiego architekta Sinana. Okoliczne ogrody publiczne były niegdyś wyłączną domeną dworu królewskiego, jednak obecnie są otwarte dla wszystkich, zapewniając wytchnienie od gwarnych ulic miasta.

Pamukkale

Trawertynowe tarasy Pamukkale w Turcji

Jeden z najsłynniejszych tureckich cudów natury! Krystalicznie czyste, trawertynowe tarasy Pamukkale kaskadowo opadają w dół zbocza, tworząc tym samym śnieżnobiały krajobraz… w środku lata. Ludzie kąpią się w jego basenach od tysięcy lat, odkąd na szczycie wzniesienia pełnego gorących źródeł zbudowano starożytne greckie miasto Hierapolis.

Aby zrobić najlepsze zdjęcia, przyjdź o zmierzchu, gdy światło zachodzącego słońca odbija się od tafli wody. Gwarantujemy prawdziwie niezwykły efekt!

Wodospady Duden, Antalya

Wodospady Duden, Antalya, Turcja

Słynne wodospady w Antalyi, Duden Waterfalls, co roku przyciągają turystów z całego świata.

Górny Wodospad Duden, zwany także Wodospadem Aleksandra, to wyjątkowo urokliwy teren otoczony bujną zielenią. Historia głosi, że sam Aleksander Wielki pozwolił swoim koniom napić się tu wody, gdy przejeżdżał przez ten region. Za Górnym Wodospadem Duden znajdują się także jaskinie, do których można wejść.

Dolny Wodospad Duden, Karpuzkaldiran Selalesi (co w wolnym tłumaczeniu oznacza „wodospad arbuzowy”), znajduje się w dzielnicy Lara w Parku Duden. Oszałamiającą scenerię można również podziwiać z łodzi. Serdecznie polecamy wszystkim spragnionym rekalsu i bliskiego obcowania z naturą.

Grobowce licyjskie w Fethiye

Grobowce licyjskie w Turcji

Odkryte w Fethiye starożytne grobowce licyjskie służyły niegdyś samym królom i królowym. Jest to prawdziwy architektoniczny cud pamiętający rok 350 p.n.e., zbudowany na zboczu góry, z widokiem na miasto Fethiye.

Licyjczycy to dawny lub zamieszkujący niegdyś Licję, czyli dobrze prosperujące państwo graniczące z Morzem Śródziemnym. Licynianie wierzyli, że zmarli zabierani było do zaświatów przez skrzydlate stworzenia, dlatego lokalizacja grobowców jest tu nieprzypadkowa. Budowanie ich na zboczu klifu miało na celu zbliżenie uhonorowanych zmarłych do nieba.

Góra Nemrut

Kamienne głowy na górze Nemrut w Turcji

Jest to jeden z najwyższych szczytów pasma Antytauru. Na całej jego długości znaleźć możemy tajemnicze pozostałości gigantycznych posągów starożytnych bóstw, które go strzegły.

To wyjątkowo tajemnicze miejsce okrzyknięte zostało jednym z najbardziej osobliwych stanowisk archeologicznych w Turcji. Gigantyczne kamienne głowy dawno zapomnianych bogów spoglądają ze szczytu, tworząc prawdziwie niesamowitą atmosferę wywołującą ciarki na plecach. Najpopularniejszą porą na odwiedziny jest wschód słońca, dzięki czemu można podziwiać posągi wyłaniające się z ciemności.

Pod koniec lat osiemdziesiątych góra wpisana została na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ölüdeniz

Paralotniarstwo w Ölüdeniz w Turcji

Niesamowita, turkusowo-niebieska woda i bujny zielony las opadający w dół klifu do białej piaszczystej plaży... Osłonięta zatoka Ölüdeniz, w niewielkiej odległości od Fethiye, jest najsłynniejszą plażą w Turcji, a jej pocztówkowa sceneria sprawia, że nie ma czemu się dziwić – to wspaniałe miejsce na relaks i długie kąpiele słoneczne!

Amatorzy aktywnego wypoczynku również znajdą tu coś dla siebie. Ölüdeniz jest bowiem jednym z najlepszych na świecie miejsc do uprawiania paralotniarstwa! Wzbij się w powietrze ze szczytu potężnej Babadağ (Mount Baba), podziwiaj wspaniałe widoki z lotu ptaka i twórz niezwykłe wspomnienia, które zapamiętasz na całe życie!

Starożytny Pergamon

Pergamon w Turcji

Turcja obfituje w grecko-rzymskie ruiny, ale żadne z nich nie są tak romantyczne jak starożytny Pergamon.

Niegdyś siedziba jednej z najważniejszych bibliotek starożytnego świata (mogącej rywalizować z biblioteką aleksandryjską!), dziś wspaniałe miejsce na wycieczkę. To niezwykle klimatyczne miejsce do zwiedzania - obszar Akropolu z teatrem na zboczu wzgórza oferuje również rozległe panoramiczne widoki na okolicę. Ciesz się widokami, rób zdjęcia, poznaj niezwykłą historię tego miejsca i zobacz, jak wyglądało życie na tych terenach w epoce klasycznej.

Wielki Bazar, Stambuł

Wielki Bazar w Turcji

Jeden z najstarszych i największych bazarów na świecie, Wielki Bazar w Stambule przyciąga codziennie setki tysięcy odwiedzających. Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych w Stambule (i w całej Turcji!), więc nie przegap wycieczki na ten słynny rynek i zatrać się w krainie ręcznie tkanych dywanów, pięknej biżuterii i ceramiki.

Cieszący się złą sławą Wielki Bazar oferuje ponad 4000 sklepów, posterunek policji, wiele banków i kawiarni, pocztę i meczet. To właśnie tam znajdziesz również najlepsze pamiątki z Turcji – i to w najlepszej cenie… Pod warunkiem, że umiesz się targować!

Ruiny Troi

Ruiny Troi w Turcji

Ruiny legendarne miasta Troja są otwarte dla każdego, kto pragnie cofnąć się do czasów opowieści o wielkiej wojnie trojańskiej! Opowieść o Troi została napisana przez Homera, który szczegółowo opisał historię słynnego Achillesa i oblężenia, które zakończyło się przegraną Trojan z Grekami. Jednak to, co wcześniej uważano za mit, zostało odkryte przez jednego z archeologów w 1870 roku.

Ruiny Troi znajdują się na tureckim wybrzeżu Morza Egejskiego, w pobliżu wioski Tevfikiye. Miejsce to stało się słynną atrakcją turystyczną, obejmującą spacer po ruinach i Muzeum Troi (wraz z odwzorowanym koniem trojańskim).

Turcja obfituje we wspaniałe atrakcje. Gwarantujemy, że jest ich tyle, że nie sposób zobaczyć ich wszystkich podczas jednego wyjazdu! Mamy jednak nadzieję, że przygotowana przez nas lista najlepszych atrakcji w Turcji ułatwi nieco zadanie i pomoże przygotować się na wspaniałe wakacje w tym pięknym kraju!

Lokalizacje najlepszych atrakcji w Turcji - mapa

Podsumowanie

 • Meczet Hagia Sophia (Aya Sofya): największy kościół na świecie, wspaniałe minarety i freski.
 • Błękitny Meczet (Meczet Sultanahmet): znany z pięknych niebieskich płytek Iznik i 260 okien.
 • Pałac Topkapı: bogate wnętrza, budynek Rady Cesarskiej, pokoi Haremu i okoliczne ogrody.
 • Wielki Bazar: jeden z najstarszych i największych bazarów na świecie z ponad 4000 sklepów.
 • Efez: starożytne ruiny, takie jak Biblioteka Celsusa, kompleks domów szeregowych z freskami i Wielki Teatr.
 • Kapadocja: surrealne krajobrazy idealne dla fotografów, unikalne hotele w jaskiniach i loty balonem.
 • Pamukkale: krystalicznie czyste, trawertynowe tarasy tworzące śnieżnobiały krajobraz latem.
 • Wodospady Duden w Antalya: Górny Wodospad Duden z bujną zielenią i jaskiniami oraz Dolny Wodospad Duden w Parku Duden.
 • Grobowce licyjskie w Fethiye: starożytne grobowce na zboczu góry z widokiem na miasto Fethiye.
 • Góra Nemrut: tajemnicze pozostałości gigantycznych posągów starożytnych bóstw na jednym z najwyższych szczytów Antytauru.
 • Ölüdeniz: najsłynniejsza plaża w Turcji z turkusowym morzem, bujnymi lasami i możliwością uprawiania paralotniarstwa.
 • Starożytny Pergamon: romantyczne grecko-rzymskie ruiny, niegdyś siedziba jednej z najważniejszych bibliotek starożytnego świata.
 • Ruiny Troi: miejsce, gdzie legenda spotyka się z historią, pozwalające doświadczyć opowieści o wojnie trojańskiej.

26.05.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.