Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Pamukkale w Turcji - cud natury, który musisz odwiedzić!

Wapienne tarasy zwane Pamukkale to jedna z najpiękniejszych tureckich atrakcji. Nie dziwi więc fakt, że miejsce to wpisane zostało na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przekonaj się, dlaczego warto zwiedzić ten niezwykły cud natury!

Pamukkale jest magiczne. Z pewnością jest to jedno z najpiękniejszych miejsc do odwiedzenia w Turcji. Lśniące białe trawertyny i skamieniałe wodospady czynią to miejsce iście wyjątkowym. Sam szczyt płaskowyżu zdobią ruiny starożytnego grecko-rzymskiego miasta uzdrowiskowego i kolosalnego rzymskiego amfiteatru. Nieco dalej znajdziemy również biblijne miasto Laodycea oraz jezioro Salda. Gwarantujemy, że jest co zwiedzać!

Czym dokładnie jest Pamukkale?

Słowo Pamukkale w języku tureckim oznacza "bawełniany zamek" – i to nie bez przyczyny. To unikalne miejsce w południowo-zachodniej Turcji rzeczywiście wygląda jak wykonane z bawełny, tworząc absolutnie oszałamiający krajobraz, którego nie można znaleźć nigdzie indziej na świecie.

Wyjątkowość Pamukkale przypisuje się trwającym pod powierzchnią ziemi procesom geologicznym. Obszar ten podatny jest także na trzęsienia ziemi. Posiada ogromne zasoby gorącej lawy wulkanicznej, która podgrzewa wodę zmieszaną z wapniem. Wzbogacona w ten sposób woda spływa następnie w dół wzgórza i stygnie - tworząc piękne tarasy trawertynowe i kaskady wapienne.

Kiedy Grecy, a następnie Rzymianie, zauważyli baseny termalne w Pamukkale, postanowili zbudować tam rozległe miasto uzdrowiskowe, do którego ludzie mogli przyjeżdżać, by zanurzać się w jego leczniczych wodach. Nazwano je Hierapolis.

Hierapolis i Pamukkale przyciągały niegdyś handlarzy, podróżników, pielgrzymów i chorych. Współcześnie również niewiele się zmieniło, bowiem dziś jest to jedno z najpopularniejszych miejsc do odwiedzenia w Turcji.

Zaplanuj wakacje marzeń

w Turcji


Sprawdź oferty

Co warto zobaczyć w Pamukkale?

Pamukkale to piękne miejsce, na które warto przeznaczyć cały dzień - lub dłużej! Przekonaj się, co koniecznie warto zobaczyć i skorzystaj z przygotowanej przez nas listy!

Zrelaksuj się w naturalnych basenach

Nikogo nie zdziwi fakt, że jedną z najlepszych aktywności w Pamukkale jest – oczywiście - moczenie się w mlecznobiałych naturalnych basenach. Ogromne wapienne wzgórze liczy sobie setki takich basenów wypełnionych czystą turkusową wodą. Woda jest ciepła i wręcz idealna, by się w niej zanurzyć i zrelaksować. Podobno ma również właściwości lecznicze.

Baseny te znajdują się na trawertynowych klifach Pamukkale. Co ciekawe, zawyczaj te na samej górze są najbardziej zatłoczone. W miarę schodzenia w dół klifu znaleźć można odosobnione miejsca, gdzie zaznamy nieco prywatności i zrobimy najlepsze zdjęcia.

Warto również mieć na uwadze, że wiele z basenów zostało zamkniętych dla turystów. W praktyce tylko jeden odcinek klifu jest otwarty dla zwiedzających.

Odwiedź stanowisko archeologiczne Hierapolis

Słynne uzdrowiskowe miasto Hierapolis w Pamukkale obracało się wokół starożytnego kultu bogini Leto. Było ono domem dla rzymskich łaźni publicznych, siłowni, agory, rozległej nekropolii i starożytnego teatru - którego ruiny możemy oglądać do dziś. Zachęcamy więc do wybrania się na spacer po ruinach Hierapolis, by poczuć ducha tego niezwykłego miejsca. Gwarantujemy, że zachwyci ono każdego miłośnika historii – i nie tylko!

Popływaj w antycznym basenie Kleopatry

W obrębie Hierapolis znajduje się również zamknięta część z ciepłymi basenami, w których można się kąpać. Mówi się, że one również posiadają liczne właściwości lecznicze, a w czasach ich największej świetności pływała w nich sama Kleopatra.

Za wstęp będziemy jednak musieli uiścić dodatkową opłatę.

Wejdź do Muzeum Archeologicznego

Położone w pobliżu antycznych basenów w Pamukkale, Muzeum Archeologiczne jest najlepszym miejscem, by dowiedzieć się więcej o starożytnych rzymskich ruinach Hierapolis. Mieści się ono w zapierających dech w piersiach pomieszczeniach starożytnych łaźni rzymskich, posiada tez kilka interesujących galerii, w tym jedną na świeżym powietrzu… wyłożoną sarkofagami.

Muzeum otwarte jest codziennie w godzinach 8:00 - 19:00.

Zobacz potężny teatr Hierapolis

Jedną z najbardziej charakterystycznych atrakcji Pamukkale jest starożytny teatr Hierapolis (liczący sobie ponad 1800 lat!), który niegdyś mógł pomieścić ponad 10 000 osób. Co ciekawe, jest to jedyny taki teatr, który zachował się ze wszystkimi oryginalnymi materiałami architektonicznymi.

Poznaj starożytne miasto Laodicea

Pamukkale w Turcji jest domem nie tylko dla starożytnego miasta Hierapolis, lecz także dla ruin Laodicea, czyli innego zamożnego greckiego miasta - sięgającego aż 2500 lat wstecz. Laodicea była kiedyś słynnym centrum handlowym i domem dla bankierów i lekarzy.

Najważniejsze atrakcje Laodycei to ulica z kolumnadami, kościół z bazyliką, teatr północny, agora i pozostałości łaźni publicznej. Warto również wiedzieć, że miejsce to jest mniej znane, więc nie przyciąga tak wielu turystów.

Laodicea to świetny przystanek, jeśli planujemy spędzić w Pamukkale więcej niż jeden dzień.

Pamukkale – ceny

Opłata za wstęp do Pamukkale wynosi 200 TL (około 11 USD/EUR). Bilet ten obejmuje trawersy Pamukkale, ruiny Hierapolis oraz Muzeum Archeologiczne. Do łaźni Kleopatry trzeba będzie kupić kolejny bilet o wartości 100 TL.

Wstęp (nie licząc basenu Kleopatry) jest bezpłatny dla posiadaczy Aegean lub Turkey Museum Pass.

Należy jednak pamiętać, że ceny te są jedynie orientacyjne i mogą się różnić. Zachęcamy do sprawdzenia aktualnych cen na stronie internetowej Hierapolis.

Lokalizacja Pamukkale - mapa

Podsumowanie

  • Pamukkale to jedna z najpiękniejszych atrakcji turystycznych w Turcji, wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Pamukkale jest znane ze swoich wapiennych tarasów i skamieniałych wodospadów, które tworzą niezwykły krajobraz.
  • W Pamukkale warto odwiedzić stanowisko archeologiczne Hierapolis, które było starożytnym miastem uzdrowiskowym.
  • Można zrelaksować się w naturalnych basenach wapiennych, które są popularnym miejscem i mają właściwości lecznicze.
  • Istnieje możliwość popływania w antycznym basenie Kleopatry, jednak wymaga to dodatkowej opłaty.
  • Muzeum Archeologiczne w pobliżu basenów wapiennych jest doskonałym miejscem do zgłębienia wiedzy o starożytnych ruinach Hierapolis.
  • Charakterystyczną atrakcją Pamukkale jest potężny starożytny teatr Hierapolis, który jest jednym z nielicznych zachowanych teatrów z oryginalnymi elementami architektonicznymi.
  • Pamukkale jest również domem dla ruin starożytnego miasta Laodicea, które oferuje interesujące historyczne zabytki i jest mniej zatłoczone przez turystów.
  • Opłata za wstęp do Pamukkale obejmuje tarasy, ruiny Hierapolis i Muzeum Archeologiczne, natomiast wejście do basenu Kleopatry jest płatne dodatkowo.
  • Posiadacze Aegean lub Turkey Museum Pass mają bezpłatny wstęp do Pamukkale (z wyjątkiem basenu Kleopatry).

16.05.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.