Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Plaża Kleopatry - najpiękniejsza plaża w Turcji

Riwiera Turecka to jedna z najchętniej wybieranych destynacji turystycznych. To właśnie tam znajdziemy bowiem jedne z najlepszych plaż basenu Morza Śródziemnego - w tym owianą legendami plażę Kleopatry, która uważana jest za najpiękniejszą z nich. Zanurz stopy w czystym, gorącym piasku i korzystaj ze słońca lub spędź urlop aktywnie. Wybór należy do Ciebie!

Panorama plaży Kleopatry - Alanya

Panorama plaży Kleopatry - Alanya

Alanya to miejsce owiane historią. Choć od czasów świetności XIII-wiecznego bastionu minęło wiele lat, a dziś teren ten pełni rolę uznanego kurortu wakacyjnego, na chętnych nadal czeka tam wiele tajemnic do odkrycia. Nadmorski odcinek miasta (czyli tytułowa plaża Kleopatry położona wzdłuż zatoki o tej samej nazwie) leży u stóp wzgórza Kale, na którego szczycie podziwiać możemy ruiny zamku i mury obronne.

Historia plaży Kleopatry – legenda

Ruiny przy plaży Kleopatry - Alanya

Ruiny przy plaży Kleopatry - Alanya

Plaża Kleopatry nazwana została na cześć znanej na całym świecie egipskiej królowej, Kleopatry, która podobno zwykła się tu kąpać. Zarówno zamek, jak i całe miasto Alanya, podarowane zostały Kleopatrze przez rzymskiego generała Marka Antoniusza po śmierci Juliusza Cezara. Według legendy, przybyła ona do zatoki i szczególnie upodobała sobie charakterystyczny grubozmielony piasek plaży. Mówi się nawet, że egipska królowa kąpała się tu ze swoim kochankiem, a piasek zmieszany jest z tym przywiezionym z Aleksandrii w Egipcie.

Gdzie leży plaża Kleopatry?

Widok na morze przy plaży Kleopatry - Alanya

Widok na morze przy plaży Kleopatry - Alanya

Turcja to kraj, w którym znajduje się Plaża Kleopatry, na półwyspie Alanya, w regionie Antalya – około 2 km od centrum miasta i 120 km od najbliższego lotniska. Przy wejściu na plażę naszym oczom ukaże się słynna lecznicza jaskinia Damlataş i wzgórze, na którego szczycie zobaczymy ruiny zamku. Ta dwukilometrowa plaża to bezapelacyjnie jeden z najpopularniejszych nadmorskich kurortów.

Warto tu również nadmienić, że plaża Kleopatra i Damlatas to jedno i to samo miejsce. Druga z nazw wiąże się ze słynną jaskinią znajdującą się na skraju plaży i jest częściej używana przez miejscowych.

Skąd najlepiej oglądać plażę Kleopatry?

Kolejka linowa przy plaży Kleopatry - Alanya

Kolejka linowa przy plaży Kleopatry - Alanya

Spacerując po mieście, w oczy rzucają się monumentalne fortyfikacje - pamiętające jeszcze czasy sułtanów. Seldżucka twierdza (znana jako zamek w Alanii), ze szczytu której rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na morze, stale przyciąga turystów pragnących zobaczyć plażę z innej perspektywy.

Wspomniane fortyfikacje położone są na wzgórzu Kale. Najwyższy punkt wzniesienia znajduje się około 250 metrów nad poziomem morza – i to właśnie z tego miejsca powstaną najpiękniejsze zdjęcia. By dostać się na sam szczyt, należy jednak przygotować się na kilkugodzinny spacer wśród malowniczych widoków, kupić bilet na autobus lub skorzystać z kolejki linowej – Teleferik (koszt za osobę – niecałe 100 TL). Gwarantujemy, że zdecydowanie warto!

Jak wygląda plaża Kleopatry?

Piasek na plaży Kleopatry - Alanya

Piasek na plaży Kleopatry - Alanya

Plaża Kleopatry gwarantuje bajkową scenerię z czystą (sprzątaną każdego dnia!) plażą i pięknymi, rajskimi krajobrazami – co więcej, na przestrzeni ostatnich lat plaża ta zdobyła już kilka wyróżnień Błękitnej Flagi (przyznawanych najlepszym plażom świata). Woda jest ciepła i wyjątkowo przejrzysta, piasek gruboziarnisty, a okoliczne krajobrazy niesamowicie piękne - błękit morza łączy się tu bowiem z głęboką zielenią lasków. Nie dziwi więc fakt, że widok ten uwiódł samą Kleopatrę, a plaża zyskała największą sławę właśnie dzięki błękitnej, czystej wodzie.

Nie musimy również obawiać się głębokości – plaża ma łagodne zejście do morza, a przy najbardziej oddalonych bojach dno sięga tu do 10 metrów – jednak, jak w przypadku każdej plaży, zalecamy ostrożność. Warto pamiętać, że w sezonie na miejscu stacjonuje zespół ratowników, którzy w razie potrzeby szybko zareagują.

Nauka nurkowania? Relaks na plaży? Romantyczny spacer wzdłuż brzegu i piękne zdjęcia o zachodzie słońca? Niezależnie od tego, czego oczekujesz od Twoich wakacji, gwarantujemy, że znajdziesz to właśnie na plaży Kleopatry.

Udogodnienia na plaży Kleopatry

Wejście do jaskini Damlataş - Plaża Kleopatry

Wejście do jaskini Damlataş - Plaża Kleopatry

Na plaży i wokół niej nie brakuje atrakcji. Gwarantujemy, że każde pokolenie znajdzie tu coś dla siebie, bo wybór udogodnień jest naprawdę szeroki – przy szerokiej promenadzie znajdziemy place zabaw dla dzieci, a także wiele kawiarni, klubów, barów i sklepików, w których kupimy pamiątki, pocztówki czy biżuterię i schronimy się przed słońcem.

Sama plaża wyposażona jest w przebieralnie, prysznice i toalety, z których można korzystać bezpłatnie, a także wypożyczalnie leżaków i ręczników (zapłacimy za nie około 50 TL za osobę). Większość okolicznych hoteli zapewnia jednak gościom bezpłatny sprzęt plażowy.

Co niecałe 50 metrów na plaży znaleźć możemy również małe nadmorskie sklepiki w których kupimy przekąski, jedzenie typu fast food, napoje czy lody. Turyści mają również możliwość stołowania się w nadmorskich kawiarniach i restauracjach – oczywiście z widokiem na plażę Kleopatry.

Jakie sporty wodne można uprawiać na plaży Kleopatry?

Sporty wodne na plaży Kleopatry

Sporty wodne na plaży Kleopatry

Plaża Kleopatry na Riwierze Tureckiej to także centrum surfingu, (około 1050 TL) – więc nie ma tu miejsca na nudę! Miłośnicy aktywnego wypoczynku będą mogli zapisać się również na rejs statkiem wzdłuż wybrzeża, a także spróbować ekstremalnej jazdy na bananie lub skuterze wodnym (około 460 TL od osoby). Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym nurkiem, regularnie surfujesz z rekinami – a może dopiero stawiasz w tym pierwsze kroki… na plaży Kleopatry na pewno się odnajdziesz!

Nieopodal plaży znajdziemy także wydzielone darmowe boisko do koszykówki, korty tenisowe, a nawet siłownię, które pozwolą na aktywne spędzenie czasu bez dodatkowych opłat. Nie ma co ukrywać - plaża Kleopatry z pewnością dostarczy atrakcji na cały dzień!

Atrakcje w pobliżu plaży Kleopatry

Jaskinia Damlataş przy plaży Kleopatry

Jaskinia Damlataş przy plaży Kleopatry

W pobliżu plaży nie brakuje również innych atrakcji, jak wspomniany zamek, Muzeum Archeologiczne (wstęp – 20 TL) czy imponująca jaskinia Damlataş.

Zamek w Alanii z pewnością zadowoli każdego amatora historii – w skład seldżuckiego bastionu wchodzi bowiem meczet, stocznia, kaplica bizantyjska oraz słynna Czerwona Wieża, którą zobaczyć możemy również w herbie miasta.

Jaskinię Damlatas znajdziemy natomiast na zachodnim zboczu wzgórza, z którego góruje zamek Alanya. Do jaskini tej można jednak wejść prosto z plaży Kleopatry. Jej nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza „kapiący kamień”, co nawiązuje do charakterystycznych dla jaskini stalaktytów. Mimo niewielkich rozmiarów, koniecznie warto się tam udać, by móc podziwiać wyjątkowość tych tajemniczych form skalnych. Co więcej, ze względu na rzekome lecznicze właściwości znalezionych tam złóż soli, jaskinia ta okrzyknięta została mianem „leczącej astmę”. Spróbować nie zaszkodzi, a taka wycieczka z pewnością pozwoli nam choć na chwilę odpocząć od palącego, tureckiego słońca. Za wstęp zapłacimy około 16 TL za osobę.

Kiedy wybrać się na wakacje w okolice plaży Kleopatry?

Wszystkim spragnionym słońca turystom polecamy wyjazd w sezonie letnim – od czerwca do września jest bowiem w Turcji najcieplej. W tym okresie dni są również najdłuższe, co pozwoli nam wygrzewać się na plaży niemal przez cały dzień.

Szczyt sezonu przypada jednak na lipiec i sierpień, więc – jeśli chcemy ustrzec się przed tłumem turystów - być może warto zaplanować wakacje na wiosnę lub wczesną jesień. Mimo dość silnych fal, woda pozostaje ciepła przez bardzo długi czas, a okoliczne góry chronią plażę przed wiatrem.

Owiana legendami plaża Kleopatry to idealne miejsce dla miłośników kąpieli (zarówno morskich, jak i słonecznych), aktywnego wypoczynku, imprez i dobrej zabawy. Drugiego takiego miejsca nie znajdziesz w żadnym innym zakątku świata. Wyleguj się na leżaku, korzystaj z lekcji nurkowania lub wybierz się w podróż śladami sułtanów – niezależnie od tego, co wybierzesz, gwarantujemy, że Twoje wakacje będą niezapomniane!

07.04.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.