Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

ATRAKCJE ALANYI – 5 najciekawszych miejsc, które trzeba zobaczyć

Alanya jest wyjątkowo popularnym kurortem turystycznym położonym na Riwierze Tureckiej. Jej atuty to przede wszystkim słynna, szeroka plaża, bogate życie nocne i wspaniałe hotele, a także kilka zabytków w samym mieście jak i okolicy. Alanya zachęca położeniem – usytuowana przy imponujących górach Taurus, a od strony morza otulona piaszczystym wybrzeżem prezentuje krajobrazy jak z pocztówki. Poznaj najciekawsze atrakcje Alanyi i zaplanuj, co warto zwiedzić podczas wakacji.

Plaża Kleopatry – miejsce idealne na błogi odpoczynek

Marzysz o szerokiej, piaszczystej plaży i ciepłej wodzie w morzu? W takim razie Plaża Kleopatry to odpowiedź na pytanie, co warto zobaczyć w Alanyi. Uznawana jest za jedną z najpiękniejszych plaż na Riwierze Tureckiej, a złocisty, miękki piasek i przejrzysta woda zachęcają do wielogodzinnych kąpieli. Według legendy, to właśnie w tych wodach kąpieli zażywała Kleopatra.

Plaża jest bardzo dobrze dostosowana dla turystów. Odpowiednia infrastruktura i wiele udogodnień przyciąga rodziny spragnione relaksu i przyjemnej atmosfery. Organizowane są tam różne zabawy, a także rozgrywki w siatkówkę plażową, czy piłkę nożną. Miłośnicy aktywności też poczują się tu jak w raju – odpowiednie warunki sprawiają, że w sezonie można uprawiać różne sporty wodne. Na chętnych czeka jet-ski, parasailing, czy windsurfing.

Co warto zwiedzić? Zabytkowe atrakcje Alanyi, czyli Twierdza Kalesi

Wczasy w Turcji gwarantują niezapomniane wrażenia wszystkim, którzy chcą wypocząć, a także osobom zainteresowanym aktywnym spędzaniem czasu. Podczas wakacji w Alanyi warto zwiedzić wznoszącą się nad miastem Twierdzę Kalesi. Często stanowi ona cel wycieczek turystów – widoki rozciągające się ze szczytu wzgórza robią imponujące wrażenie. Jej historia rozpoczęła się w czasach hellenistycznych, kiedy to stanowiła kluczowy punkt obronny miasta. Położenie gwarantowało bezpieczeństwo i chroniło przed najazdem obcych.

Obecnie zamek jest jedną z większych atrakcji Alanyi i jest otwarty dla zwiedzających, dzięki czemu przyjemnie można urozmaicić sobie pobyt w kurorcie. W fortecy znajdują się częściowo odnowione mury, po których można spacerować – to właśnie stamtąd roztacza się piękny widok na Morze Śródziemne. Po wschodniej stronie wzgórza leżą położone u jego stóp seldżuckie stocznie, budynek arsenału, stocznia i Czerwona Wieża. Na wzgórze Kale można wejść pieszo lub wjechać kolejką liniową (Teleferik), która dojeżdża do regionu Ehmedik znajdującego się w zamku. Przejażdżka kolejką daje niepowtarzalną możliwość zobaczenia słynnych plaż Alanyi i jej wspaniałej panoramy.

Bazar Piątkowy, czyli magia barw i zapachów w Alanyi

Przyszedł czas na atrakcje Alanyi dla miłośników zakupów. Tureckie bazary to niekwestionowany znak rozpoznawczy kraju. Kupisz tam praktycznie wszystko – od świeżych owoców, warzyw, po różnorodne pamiątki, ciuchy, perfumy, czy rękodzieło. Asortyment jest bogaty również na popularnym bazarze w Alanyi o nazwie Cuma Pazari, czyli na Bazarze Piątkowym (znajduje się na starym mieście w pobliżu portu – wejście na bazar znajduje się od strony Bulwaru Ataturka).

Przechadzając się po kolorowych uliczkach, wypełnionych lokalnymi zapachami i smakami, można nie tylko zobaczyć prawdziwą Turcję i przyjrzeć się codziennemu życiu mieszkańców, ale także kupić ciekawe lokalne produkty i rękodzieło. Elementem kultury tureckiej jest także targowanie, a bazary to idealne miejsce, gdzie można spróbować swoich sił w tej sztuce. Sprzedawcy są nastawieni na negocjacje cenowe, a wręcz ich pożądają, dlatego warto wejść w taką rozmowę.

Turcja

Zaplanuj wakacje marzeń w

Turcji


Sprawdź oferty

Czerwona Wieża i pobliski port, czyli atrakcje Alanyi nad samym morzem

Tytułowa Czerwona Wieża (Kızılkule) to zabytek kultury seldżuckiej, który jest symbolem Alanyi i obecnie znajduje się w herbie miasta. Powstała ona w celach obronnych w 1226 roku, a jej budowę zlecił Sułtan Alaeddin Keykubat. Wieża ma 33 m i roztacza się z niej piękny widok na port i Morze Śródziemne. Co ważne, możliwe jest wejście do środka, gdzie obecnie znajduje się Muzeum Etnograficzne, a na szczycie dostępny jest atrakcyjny punkt widokowy.

Po zwiedzaniu Wieży warto udać na spacer i odwiedzić port zlokalizowany zaraz obok niej. To miejsce idealne na zrobienie kilku ciekawych zdjęć, gdzie można wypić dobrą turecką herbatę i podziwiać otaczające widoki.

Atrakcje Alanyi – urzekająca Jaskinia Damlataş

Co jeszcze warto zobaczyć w Alanyi? Jaskinia Damlataş to bardzo ciekawa atrakcja zlokalizowana po zachodniej stronie półwyspu zaraz przy plaży Kleopatry. Została odkryta przez przypadek w 1948 roku i do dziś budzi zachwyt odwiedzających. Jej nazwa, czyli „Kapiący Kamień” nawiązuje do wyglądu i charakteru jaskini, gdzie woda kapie ze stalaktytów w jej wnętrzu (najłatwiej zaobserwować to zjawisko odwiedzając jaskinię w porze zimowej). Ta niewielka jaskinia zachwyca ciekawym wnętrzem, a także właściwościami leczniczymi. Jej mikroklimat sprzyja osobom ze schorzeniami astmatycznymi.

Około 12 km. od Alanyi znajduje się także znana Jaskini Dim, druga co do wielkości w Turcji. Jej wnętrze wypełnione jest stalaktytami i stalagmitami, dodatkowo znajduje się tam niewielkie jezioro. Jaskinie są odpowiednio oświetlone, co bez wątpienia dodaje im uroku.

ZOBACZ NASZ FILM i poznaj najciekawsze atrakcje Riwiery Tureckiej!

Marzysz o takich wakacjach? Najciekawsze propozycje wakacji w Turcji znajdziesz na Travelplanet.pl

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.