Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Pięć atrakcji, które warto zobaczyć w Bodrum

Chcesz zaznać uroków śródziemnomorskiego kurortu? Lubisz łączyć zwiedzanie miasta z podziwianiem piękna przyrody? Zatem tureckie miasto Bodrum będzie istnym spełnieniem Twoich marzeń! Jesteśmy przekonani, że właśnie to miejsce dostarczy Ci niezapomnianych wrażeń i z chęcią będziesz do niego niejednokrotnie powracać.

Bodrum to tureckie miasto położone w południowo-zachodniej części Anatolii, u wybrzeży Morza Egejskiego, naprzeciw greckiej wyspy Kos, którą można dostrzec z brzegu. Dzięki swojemu malowniczemu położeniu, bogatej historii a także tolerancyjnej atmosfery, od lat osiemdziesiątych XX wieku Bodrum stało się niezwykle popularnym i często odwiedzanym ośrodkiem turystycznym.

Bodrum cieszy się ogromną popularnością pośród turystów - sprawdźmy zatem, co tak przyciąga do tej niepozornej miejscowości. Listę wybranych atrakcji Bodrum oraz tego, co warto zwiedzić w Bodrum, przedstawiamy poniżej.

Wakacje w Mauzoleum w Halikarnasie – jednym z siedmiu cudów świata!

Mauzoleum w Halikarnasie (należące współcześnie do Bodrum) należy do słynnych antycznych siedmiu cudów świata. Wakacyjne zwiedzanie ruin tego zabytkowego przybytku będzie niesamowitą podróżą do historycznego świata antycznej estetyki, podczas której będziemy mogli wczuć się w obcowanie z dawnym cudem architektury. Samo mauzoleum pełniło funkcję grobowca Mauzolosa, który był perskim satrapą Karii. Budowlę wzniesiono ok. 350 p.n.e., a zaprojektowali go znamienici architekci starożytni Satyros i Pyteos na polecenie wdowy po Mauzolosie – królowej Artemizji. Kunsztownych zdobień mauzoleum dokonali zręczni rzeźbiarze: Skopas, Timoteos, Leochares oraz Bryaksis z Karii. Choć aktualnie podziwiać możemy jedynie ruiny, ponieważ zabytek prawdopodobnie uległ zniszczeniu w wyniku silnego trzęsienia ziemi, to od niedawna pojawiły się również plany odbudowania Mauzoleum w Halikarnasie. Ponadto obecnie okazałą część budowli podziwiać można w londyńskim British Museum.

Turcja

Zaplanuj wakacje marzeń w

Turcji


Sprawdź oferty

Wczasy na Zamku świętego Piotra

Związany historycznie z Mauzoleum w Halikarnasie, Zamek świętego Piotra również należy do jednych z najciekawszych atrakcji Bodrum. Dawniej pełnił funkcję obronną miasta, dlatego usytuowany jest w centralnym punkcie miasta, nieopodal pięknego portu. Ten niepowtarzalny zabytek został wzniesiony w 1420 przez Zakon Szpitalników świętego Jana z Jerozolimy, jednak po zdobyciu twierdzy przez Sulejmana Wspaniałego w 1522 roku zamek św. Piotra został odbudowany po części z materiałów pochodzących właśnie ze słynnego Mauzoleum w Halikarnasie. Ta masywna zabytkowa fortyfikacja, położona tuż nad brzegiem morza, robi piorunujące wrażenie – rozmiary oraz ciężar historyczny budowli zdecydowanie daje się odczuć podczas zwiedzania murów twierdzy. Ponadto obecnie wewnątrz Zamku świętego Piotra utworzono Muzeum Archeologii Podwodnej, przez co można poznać fascynującą historię tego zakątka świata. To będą niezapomniane wczasy!

Relaks na plaży Halk w Bodrum

Sprzyjająca słoneczna pogoda, która panuje w Bodrum przez większość roku, zachęca do korzystania z uroków nadmorskiego kurortu. Pierwszym, co się nasuwa w takiej sytuacji, to oczywiście plażowanie – miasto posiada jednak wyłącznie jedną piaszczystą plażę. W innych miejscach wybrzeże jest bardziej kamieniste. Jednak skaliste zatoczki, w pobliżu których rosną krępe drzewa oliwne, stanowią przecież również doskonałe miejsce do spacerów i podziwiania pięknych widoków. Choć oczywiście plaża Halk to nie jedyna piaszczysta plaża w okolicy i nieopodal znajduje się więcej tego rodzaju miejsc.

Plaża w Turcji to istny raj, wymarzone miejsce do wczasów i wypoczynku – zarówno aktywnego, jak i tego, skupionego bardziej na relaksie i opalaniu z dobrą książką. Ku temu drugiemu zwłaszcza zachęcają urokliwe okoliczności przyrody – z jednej strony bezkresny widok na błękitne morze, z drugiej zaś wznoszące się zabytkowe zabudowania Bodrum, otoczone górzystym krajobrazem w ziemistym odcieniu. Jednak w tym kontrastowym połączeniu bardzo dobrze jest też uprawiać różnego rodzaju sporty wodne, z żeglowaniem czy nurkowaniem włącznie – to drugie zwłaszcza z uwagi na niezwykle przejrzystą wodę.

Bazary w Bodrum

Jeżeli chcesz posmakować prawdziwego życia codziennego mieszkańców i mieszkanek Bodrum, doskonałym pomysłem będzie udanie się na niepowtarzalne bazary. To prawdziwe świątynie handlu, gdzie targowanie się jest prawdziwą sztuką, a jaskrawe kolory oraz niespotykane aromaty potrafią naprawdę oszołomić niejednego turystę. W każdy dzień tygodnia, od rana do wieczora, odbywają się targi w różnych miejscach półwyspu, choć oczywiście najsłynniejszy jest ten w samym mieście Bodrum. W wakacje na wonnych bazarach można nabyć pamiątki z wakacji – choćby słynne „oczka proroka” w różnych formach, które mają za zadanie chronić właścicielka lub właścicielkę przed zauroczeniem, czy innego rodzaju bibeloty. Podobnie często nabywanymi produktami przez turystów są barwne, płócienne tkaniny z regionalnymi wzorami, naturalne mydełka z oliwek czy też wonne przyprawy oraz pieczone placki – lokalny przysmak, czyli gozleme. Naprawdę warto spróbować miejscowej kuchni, która jest naprawdę wyśmienita!

Nocne życie Bodrum – dyskoteki

A na koniec owocnego dnia, które upłynęło na zwiedzaniu oraz korzystaniu z uroków nadmorskiego kurortu, Bodrum oferuje bogate życie nocne. Szczególnie w sezonie turystycznym to tureckie miasto zaczyna naprawdę ożywać, oferując doskonałą zabawę rodem z imprezowej Ibizy. Wydaje się to ciekawym kontrastem, jeżeli zwrócimy uwagę na turecką kulturę obyczajową, panującą w innych częściach kraju. Zatem dla aktywnych klubowiczów proponujemy bogatą ofertę nocnych lokali. Jednak spośród najpopularniejszych klubów i dyskotek nocnych na pierwsze miejsce zasługuje dyskoteka Halikarnas, gdzie pod gołym niebem może bawić się jednocześnie nawet aż pięć tysięcy osób! Zatem to doskonałe podsumowanie naszej top piątki atrakcji Bodrum. Lasery, światła, najlepsi DJ-e oraz wyśmienite drinki z palemką współtworzą doskonałe okoliczności, sprzyjające tańcom do białego rana! Koniecznie skorzystaj z tej formy rozrywki, będąc w Bodrum na wczasach.

Wymienione atrakcje Bodrum to oczywiście jedne z wielu, z których można skorzystać, będąc na wczasach w tym urokliwym zakątku świata. W naszym artykule wymieniliśmy te, które naszym zdaniem stanowią absolutne must-see tego miejsca. Mamy nadzieję, że obierając ten kierunek w swojej podróży, nasi czytelnicy będą naprawdę zadowoleni i, oprócz pięknej opalenizny czy pamiątek z lokalnego bazaru, przywiozą również bagaż niezapomnianych wspomnień oraz ciekawych fotografii. 

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.