Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

TOP5 atrakcji Side i okolic

Side to niezwykle urokliwe miasteczko ulokowane około godziny drogi od Antalyi. Można tutaj wypocząć, zrelaksować się i zainspirować. Na turystów czeka tutaj śliczna plaża,  punkty widokowe, antyczne ruiny i ogrom zabytków. Miejsce to zachwyca ulokowaniem (to południowa część wybrzeża Turcji), wspaniałą pogodą, malowniczością oraz atrakcjami, które czekają zarówno w samym miasteczku, jak i w jego okolicach. Warto dowiedzieć się, co koniecznie zobaczyć będąc w tej części kraju, by nie przegapić perełek, które czekają tutaj na odwiedzających.

Wakacje w Side

Wakacje w Side

Najważniejsze atrakcje Side i okolic

Wakacje w Side to idealny sposób, by dać sobie to, czego najbardziej może brakować pośród zapracowanych szarych dni z mała ilością słońca - czekają tutaj zupełnie nowe, orientalne miejsca, wymarzona pogoda, kamienne uliczki, by spacerować po nich bez końca oraz interesujące zakątki, które koniecznie trzeba zobaczyć. Oto pięć najsłynniejszych atrakcji czekających na turystów w miasteczku Side i jego okolicach.

Devlet Agorası

Samo miasteczko zachwyca przede wszystkim starym miastem - Devlet Agorası. To ewidentnie atrakcja, którą można zaliczyć do top 5 w tej części świata. Można tutaj zachwycić się skarbami architektury tureckiej, kamiennymi uliczkami, starożytną Męską Świątynią, czy też ruinami hamamu pochodzącego ze starożytności. Na turystów czeka tutaj również Świątynia Apolla, a trochę dalej muzeum Side oraz antyczny teatr. 

Ruiny w Side

Ruiny w Side

Wodospad Manavgat

Niedaleko Side natomiast, nieopodal miasta, znajduje się kolejna niezwykła atrakcja, która zapiera zapiera dech w piersiach. To Wodospad Manavgat, ulokowany około czterech kilometrów od centrum Side. To jedno z miejsc, którego nie można pominąć, bowiem jest zjawiskowe. Z wysokich klifów woda spływa niczym szeroka, rozległa rzeka w nietypowych kolorach. To istna ambrozja dla oczu, a szum wody dodatkowo sprawia, że można się tutaj głęboko zrelaksować. Nic dziwnego, że malarze i fotografowie uwielbiają to miejsce. Sam wodospad ulokowany jest na rzece o tej samej nazwie, której początek sięga Gór Taurus. Można tutaj uprawiać takie sporty jak kajakarstwo czy rafting oraz wybrać się w rejs statkiem. Dodatkowo cały region obfituje w ogrom różnorodnych gatunków ptaków i ryb tworząc naturalne schronienie i niejako oazę dla każdego, kto tu się zjawi.

Ruiny Lyrbe 

Do top pięciu najpopularniejszych atrakcji Side i okolic niewątpliwie należy zaliczyć ruiny Lyrbe. Znajduje się one na zboczu pięknych gór Taurus, nieopodal Manavgat. Co ciekawe zostały one odkryte naprawdę niedawno, bo około 50 lat temu. Nie wiadomo jednak czy rzeczywiście są to ruiny miasta Lyrbe, czy jak uważano wcześniej Seleukeia. Jednakże mimo tego pewne jest, że to wyjątkowy zakątek. To co zachwyca w tym miejscu to agora, a także fragmenty takich perełek architektonicznych jak kościół, łaźnia, świątynie czy mury obronne. Miejsce to przyciąga również pozostałością grobowców. 

Antyczna Turcja

Antyczna Turcja

Jaskinia Beldibi

Ogromną atrakcją jest także Jaskinia Beldibi. To niesamowita, duża grota obfitująca w fantazyjne skalne sklepienia. Można ją odnaleźć na obrzeżach popularnego kurortu o tej samej nazwie. Jaskinia ta posiada niezwykłe rysunki, które wykonane zostały 9 tysięcy lat .p.n.e w epoce paleolitu i neolitu, w miejscu tym odnaleziono także przedmioty z tego okresu. To niezwykła okazja, by odwiedzić zakątek, który ma ponad 11 tysięcy lat, a może i więcej. 

Top 5 atrakcji Side i okolic spokojnie może zamknąć miejscowość Beldibi, w której można doświadczyć ciszy, spokoju i piękna natury. Na turystów czekają tutaj górskie krajobrazy, krystalicznie czyste i ciepłe morze, mnóstwo zieleni oraz możliwość komfortowego relaksu wśród licznych udogodnień. Beldibi ulokowane jest na wybrzeżu zachodnim Zatoki Antalyjskiej, nieopodal Kemer. To świetny kierunek dla miłośników nart wodnych, windsurfingu, kitesurfingu, czy też nurkowania. Dodatkowo bez końca można się tutaj cieszyć pięknym słońcem i spacerować po nadmorskiej promenadzie. W zależności od preferencji miasteczko to zapewnia naprawdę dużo wrażeń. 

Turcja

Zaplanuj wakacje marzeń w

Turcji


Sprawdź oferty

Kiedy wybrać się tutaj na wakacje?

Do Side i w jego okolice można się wybrać o każdej porze roku. Zawsze jest tutaj miło,a pogoda zachęca do eksploracji i wycieczek. W sezonie wakacyjnym można spodziewać się wysokiej temperatury i wielu turystów, jednakże i wtedy wakacje w tej części Turcji mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Od kwietnia do czerwca natomiast, oraz w październiku, temperatura nieco spada, nie trzeba już obawiać się ani upałów, ani tłumów. Jednocześnie jest przyjemnie ciepło i można liczyć na większy spokój.

Wakacje all inclusive w Side i okolicach, zaplanowane wcześniej lub last minute, a może wyprawa jedynie z plecakiem lub z możliwością odwiedzania tutejszych restauracji i kafejek - każdy wybór jest świetny jeśli chodzi o tę część Turcji. To na co można tutaj liczyć to niewątpliwie wysokie temperatury, radośni ludzie, pyszna kuchnia, niezwykła natura i pełna inspiracji architektura. Turcja zachwyca swoim ulokowaniem, a także takimi perełkami jak miasteczko Side i atrakcje, które znajduje się wokół niego. To przepis na niezapomniany czas, pełen wrażeń.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.