Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Riwiera Turecka czy Egejska - gdzie na wakacje do Turcji?

Turcja to kraj pełen słońca, zabytków, plaż i niezwykłych miejsc. Można tu naprawdę zapomnieć o całym świecie. Niewątpliwie najczęściej wybieranymi kierunkami w tej części globu są Riwiera Turecka oraz Riwiera Egejska. Które miejsce najlepiej wybrać na wymarzone wakacje w Turcji? Każde z destynacji kusi nieco innymi atrakcjami oraz zachęca do tego, by to właśnie w tej części Turcji spędzić swój urlop i dać się oczarować.

Riwiera Turecka - atrakcje i magiczne zakątki

Riwiera Turecka to przede wszystkim upalny klimat, rozległe plaże oraz zabytki pochodzące z czasów starożytnych. Najbardziej okazałe budowle, pełne detali, piękna i rozmachu stworzyli tutaj Hellenowie. Kierunkiem najczęściej wybieranym zaś w tej części Turcji jest Alanya, chociaż to niesamowite miasto jest zaledwie początkiem atrakcji czekających w tym regionie. Mnóstwo tu hoteli, plaż oraz przeróżnych atrakcji.

Wybrzeże Alanyi

Wybrzeże Alanyi

Obok miasta zaś znajdują się jaskinie Damlatas, zachwycające swoim wnętrzem. Na odwiedzających czekają tutaj liczne stalagmity i stalaktyty, a powietrze znajdujące się w środku zbawiennie wpływa na układ oddechowy. Warto także wybrać się na plażę Kleopatry, wokół której rozlewa się czysta i iskrząca woda. Można tutaj uprawiać różnorakie sporty wodne, a przede wszystkim nurkować.

Przepięknym miejscem jest także Kanion Koprulu, czyli park narodowy, który ma aż 360 kilometrów kwadratowych. Cudowne widoki, piękna natura pełna drzew i możliwość obserwowania oraz brania udziału w spływach raftingowych sprawia, że nie sposób się tutaj nudzić, a dodatkowo można naprawdę wypocząć, czy też poczuć adrenalinę i świetnie się bawić.

Na Riwierze Tureckiej można także zobaczyć słynną plażę Iztuzu, czyli plażę żółwi. To tutaj wciąż jeszcze zagrożone wyginięciem żółwie morskie Karetta wylęgują swoje młode. Dlatego też niektóre fragmenty plaży wyłączone są z użytku w trakcie tego procesu, by chronić te niezwykłe zwierzęta i ich młode.

Riwiera Turecka to także ogrom zabytków, takich jak amfiteatry, świątynie, czy łaźnie. Warto zobaczyć ruiny Sardes znajdujące się około 160 kilometrów od miasta Kusadasi, czy też odwiedzić Side i zwiedzić świątynię Apolla. Jeśli chodzi o ostatnią destynację to zachęca do tego także jej ulokowanie - nad morzem, w malowniczym miejscu.

Niezwykłe Pamukkale

Niezwykłe Pamukkale

Jeśli chodzi o relaks trudno ominąć gorące źródła znajdujące się wśród ruin miasta Herapolis oraz niedaleko klifów Pamukkale. Po zwiedzaniu warto się w nich zanurzyć, by doświadczyć ich dobroczynnych właściwości. Relaks, piękno natury i bliskość pozostałości po czasach starożytnych sprawia, że miejsce to jest naprawdę wyjątkowe.

Riwiera Egejska i jej niezwykłe zakątki

Riwiera Egejska zajmuje obecnie dawne terytorium Licji oraz Starożytnej Grecji. Można tutaj wypoczywać na przepięknych plażach, cudownych wybrzeżach, w pełnych uroku wioskach, czy zwiedzając czekające tu zabytki. To idealne miejsce, by spróbować przeróżnych sportów wodnych oraz by poznać historię tego regionu.

Ruiny w Efezie

Ruiny w Efezie

Jednym z miast, które koniecznie trzeba zobaczyć i które niewątpliwie nadaje się na wspaniałe wakacje, jest Efez. Podobno, według legendy, jego założycielkami były Amazonki. Znajdują się tu ruiny wśród wzgórz, słynna Biblioteka Celsusa, Brama Herkulesa, czy też świątynia Artemidy. Ta ostatnia zaliczana jest do siedmiu cudów świata. Efez najlepiej zwiedzać po południu, bo rankiem można spodziewać się w wielu miejscach tłumów.

Wczasy last minute na pewno udadzą się w Selçuk. Miasto to kusi olbrzymimi ruinami Bazyliki Św. Jana oraz ruinami zamku. Podobnie jest jeśli chodzi o uroczą wioskę Sirince. To raj dla smakoszy, którzy lubią próbować lokalnych produktów, a także dla tych, którzy potrafią zachwycić się tutejszą charakterystyczną architekturą.

Riwiera Egejska to także takie metropolie jak Milet, czy Troja, oraz niezwykle popularne wśród zamożnych turystów - Bodrum. Milet oraz Troja to już przede wszystkim ruiny, a w Bodrum można podziwiać wspaniałe krajobrazy, zamek Świętego Piotra oraz muzeum. Oczywiście we wszystkich tych destynacjach można zobaczyć znacznie więcej.

Wakacje w Bodrum

Wakacje w Bodrum

Ciekawie spędzić czas można także w Izmirze, w którym czeka wielki port, zatoka oraz wspaniałe stare miasto - Konak. To ostatnie zachęca, by zobaczyć znajdujący się wewnątrz Welwetowy Zamek - Kadifekale, pochodzący z IV wieku, plac Konak oraz bazar Kemeralti. Izmir to także liczne muzea, parki oraz mały meczet, który został pięknie ozdobiony ceramiką. Poza tym na odwiedzających czekają tutaj termy, które prawdopodobnie pomogły wrócić do zdrowia wojownikom z Troi.

Kiedy pojechać do Turcji w zależności od miejsca i którą destynację wybrać na wakacje?

Riwiera Turecka jest niewątpliwie bardziej znanym miejscem, niż Egejska, chociaż ten drugi rejon wydaje się być bardziej malowniczy i różnorodny, jeśli chodzi o skarby natury. Jednakże w każdym z nich można odnaleźć zarówno wspaniałe zabytki, jak i przepiękne plaże. Tak naprawdę warto zobaczyć oba i dać sobie czas, by rzeczywiście je zwiedzić, nacieszyć się ich pięknem oraz odkryć czekające w każdym z regionów skarby.

Riwiera Turecka to klimat śródziemnomorski. Najlepiej przyjechać tu na wakacje w miesiącach od maja do października. Upałów i temperatur powyżej 30 stopni można się tu spodziewać w lipcu. Jeśli chodzi o Riwierę Egejską to najcieplejsze miesiące to lipiec, sierpień oraz wrzesień. W czerwcu temperatury sięgają tu już 24 stopni, podobnie jest we wrześniu.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.