Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Jak targować się na bazarach? Praktyczne porady!

Będąc na wakacjach w Turcji, Tunezji czy Egipcie z pewnością spotkaliście się z targowaniem. Jest to nieodłączna część tamtejszej kultury. Sprzedawcy na rynku są ekspertami w targowaniu się i tego samego oczekują od swoich klientów. Przekonaj się, że targowanie się wcale nie jest skomplikowane! Kto wie, może dzięki temu uda Ci się zakupić pamiątki po bardzo niskiej cenie?

Ceny na bazarach z reguły nie są narzucone, dlatego w takim przypadku wręcz należy się targować. Targowanie to bardzo istotny element kultury całego Bliskiego Wschodu. Wyjątek stanowią jedynie większe sklepy oraz supermarkety.

Rozejrzy się po okolicy

Bazary z reguły zorganizowane są tematycznie, więc sąsiednie stoiska często sprzedają te same produkty. Jeśli wiecie już, że chcecie zakupić konkretny przedmiot, warto przespacerować się po okolicy, aby poznać średnie ceny i dostępność produktu. W ten sposób będziecie mieli większe szanse na wynegocjowanie najlepszej ceny. Wiedza to potęga, zwłaszcza, jeśli chodzi o kupowanie przedmiotów na bazarze.

Wyznacz czas na zakupy

Pora lunchu to często najlepszy czas na targowanie się. Sprzedawcy nie śpią już od wielu godzin i wielu z nich jest gotowych na sjestę. Jeśli możesz zaplanować swoje zakupy na czas od 11 rano do 1 po południu, na pewno uda ci się zdobyć najlepsze oferty. Deale mogą nie być aż tak dobre we wczesnych godzinach, ponieważ sprzedawcy dopiero zaczynają pracę, więc są gotowi do proponowania wyższych kwot. Pamiętajcie też, że jeśli robicie zakupy na mało uczęszczanych ulicach, możecie dostać lepsze oferty niż u sprzedawców z głównej alei.

Nie wyglądaj na zbyt zainteresowanego

Polecamy wejść do sklepu i spokojnie się rozejrzeć. Gdy zobaczycie coś, co chcielibyście kupić, nie zatrzymujcie się tam. Dopiero, gdy będziecie gotowi do rozpoczęcia targowania się, swobodnie zapytajcie o cenę. Okazanie zbyt dużego zainteresowania może poskutkować sztucznym zawyżaniem cen przez sklepikarza, przez co trudniej będzie wytargować przystępną kwotę.

Wybierz swoją cenę maksymalną

Zanim zaczniecie się targować, ustalcie w myślach cenę maksymalną. Najlepiej jest zacząć od bardzo niskiej ceny, zaoferować gotówkę i obserwować, co się dzieje. Dzięki ustalonej kwocie maksymalnej wiecie, kiedy najlepiej przestać się targować i… po prostu odejść. Co ciekawe, jeśli odejdziesz, sprzedawca może obniżyć cenę, aby tylko dokonać sprzedaży.

Zacznij od bardzo niskiej ceny

Najlepiej zacząć od niskiej ceny i gotówki w ręku. Kiedy sprzedawca widzi, że jesteście gotowi do zakupu i macie wyliczoną kwotę, może nie będziecie musieli dużo zapłacić. Warto pamiętać, że - targując się - nie można powrócić do niższej ceny, więc warto rozpocząć od jak najniższej kwoty.

Niektórzy klienci oferują nawet połowę lub jedną trzecią ceny, jaką są w stanie zapłacić. Jeśli wcześniej rozejrzeliście się po okolicy, wiecie, jak inni sprzedawcy wycenili podobne przedmioty. Warto od tego zacząć.

Nie czuj się zobowiązany do zakupu

Pracownicy sklepu pokażą Wam wiele produktów i zadadzą sobie jeszcze więcej trudu, aby je rozpakować i pokazać. Jest to jednak część rytuału sprzedaży, więc nie powinniście czuć się zobowiązani do ich kupienia.

Raz powiedziane jest święte

Kiedy już zaproponujecie cenę i sprzedawca się na nią zgodzi, nie możecie dalej się targować - musicie kupić produkt w tej cenie. Zastanówcie się więc dobrze, ile dany produkt jest dla Was wart, zanim wystosujecie ofertę.

Uważaj na kieszonkowców

Kieszonkowcy szukają nieświadomych kupujących – zwłaszcza na ruchliwym rynku. Doświadczeni złodzieje doskonale wiedzą, czego szukać i - jeśli dacie im szansę - wykorzystają ją. Nie wkładajcie niczego do kieszeni, zwłaszcza tylnych. Nie zabierajcie też ze sobą wszystkich swoich pieniędzy, ich większą część najlepiej zostawić w sejfie w pokoju hotelowym.

Bądź miły i baw się dobrze

Przede wszystkim - uśmiechnijcie się, bądźcie uprzejmi i cieszcie się doświadczeniem i wspaniałymi wakacjami! Pozwólcie zaprosić się na pyszny czaj i urządźcie sobie miłą pogawędkę z okolicznymi sprzedawcami. W końcu zawsze miło jest pochwalić kraj sprzedającego!

Mamy nadzieję, że tych kilka prostych wskazówek pomoże Wam wytargować najlepszą cenę. Wiele osób uważa, że targowanie się na bazarach bywa dosyć uciążliwe, jednak gwarantujemy, że ma ono swój urok. Pamiętajcie jednak, by nie kupić zbyt wielu pamiątek, przez które nie zamkniecie walizki w drodze powrotnej!

Podsumowanie

 • Targowanie jest nieodłączną częścią kultury w Turcji, Tunezji i Egipcie.
 • Rozejrzyj się po okolicy, aby poznać średnie ceny i dostępność produktów.
 • Najlepszy czas na targowanie to pora lunchu, gdy sprzedawcy są bardziej gotowi do negocjacji.
 • Nie wykazuj zbyt dużego zainteresowania, aby uniknąć zawyżania cen.
 • Ustal maksymalną cenę przed rozpoczęciem targowania.
 • Zacznij od bardzo niskiej ceny i miej gotówkę przy sobie.
 • Nie czuj się zobowiązany do zakupu, nawet jeśli sprzedawca pokazuje wiele produktów.
 • Po zaakceptowaniu ceny nie jest mile widziane targowanie się dalej.
 • Uważaj na kieszonkowców i nie wkładaj wartościowych przedmiotów do tylnych kieszeni.
 • Bądź miły, ciesz się doświadczeniem i baw się dobrze.
 • Nie kupuj zbyt wielu pamiątek, aby zmieścić się w walizce powrotnej.

13.05.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.