Side - Przewodnik

Dawno temu <a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/turcja/side/" target="_blank"><strong>Side</strong></a> było małą turecką wioską z piękną, piaszczystą plażą po obu stronach i ciekawymi ruinami hellenistycznych budowli (legenda głosi, że Marek Antoniusz i Kleopatra właśnie to miejsce wybrali sobie na romantyczną schadzkę). <h2>Side - atrakcje, co zwiedzić</h2> Okazałe ruiny <strong>Side</strong> widać tuż za wioską. Najpierw warto przyjrzeć się <strong>teatrowi</strong>, jednemu z największych w Anatolii (15 tys. miejsc), powstałemu w okresie hellenistycznym i powiększonemu za rządów Rzymian. Niedaleko teatru uwagę przyciąga agora z wieloma kolumnami. <strong>Muzeum</strong> w starych rzymskich łaźniach prezentuje niewielki, ale bardzo piękny zbiór rzeźb i reliefów, m.in. wspaniałą <strong>głowę Hermesa</strong> i pozbawioną głowy <strong>Nike</strong>, boginię zwycięstwa. W ocienionym sosnami muzealnym ogrodzie stoją rzeźbione fragmenty architektoniczne i kawałki posągów.

Pogoda w Side

Dzisiaj, 23.5 30°C
Dawno temu Side było małą turecką wioską z piękną, piaszczystą plażą po obu stronach i ciekawymi ruinami hellenistycznych budowli (legenda głosi, że Marek Antoniusz i Kleopatra właśnie to miejsce wybrali sobie na romantyczną schadzkę).

Side - atrakcje, co zwiedzić

Okazałe ruiny Side widać tuż za wioską. Najpierw warto przyjrzeć się teatrowi, jednemu z największych w Anatolii (15 tys. miejsc), powstałemu w okresie hellenistycznym i powiększonemu za rządów Rzymian. Niedaleko teatru uwagę przyciąga agora z wieloma kolumnami. Muzeum w starych rzymskich łaźniach prezentuje niewielki, ale bardzo piękny zbiór rzeźb i reliefów, m.in. wspaniałą głowę Hermesa i pozbawioną głowy Nike, boginię zwycięstwa. W ocienionym sosnami muzealnym ogrodzie stoją rzeźbione fragmenty architektoniczne i kawałki posągów. Na wschodzie, między budowlami a hellenistycznymi murami miasta widać bizantyjską bazylikę z ulicą kolumnadową oraz szereg fundamentów bizantyjskich domów z mozaikowymi posadzkami. Na skraju wschodniej plaży rozciąga się druga agora.
Side Alegria Hotel & Spa (ex Holiday Point & Spa)
Cena za 1 osobę:
961 zł

Opinie : w Side

5,0
Side Dariusz
Bardzo ładne miasto. Dużo zabytków. Piaszczyste plaże.

Okazje Last Minute: Side

Febeach

Febeach 4.7
7 dni 07.12 - 14.12 inne terminy Wrocław AI - All Inclusive TUI
2 028 zł / 2 os.
1 014 zł / 1 os.

Side Corolla

Side Corolla 4.6
7 dni 23.11 - 30.11 inne terminy Wrocław AI - All Inclusive TUI
2 090 zł / 2 os.
1 045 zł / 1 os.

Jadore Deluxe

Jadore Deluxe 4.0
7 dni 23.11 - 30.11 inne terminy Wrocław AI - All Inclusive TUI
2 200 zł / 2 os.
1 100 zł / 1 os.

Dream World Hill

Dream World Hill
7 dni 18.01 - 25.01 inne terminy Wrocław AI - All Inclusive TUI
2 318 zł / 2 os.
1 159 zł / 1 os.

Turcja na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY