Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Kuchnia turecka - potrawy do spróbowania podczas wakacji

Przemierzając w czasie wakacji Turcję oraz spędzając w tym kraju urlop warto spróbować tutejszej kuchni, w której królują potrawy mięsne, ale też te z warzyw, czy ryżu. Można w niej odnaleźć wpływy pochodzące z kultury Imperium Osmańskiego, a jej początki połączone są przede wszystkim z Pałacem Toktapi, który znajdował się na terenie obecnego Istambułu. To właśnie w owym pałacu można było odnaleźć najznamienitszych kucharzy, którzy łączyli ze sobą smaki z różnych stron świata. 

Jakich tureckich potraw warto spróbować podczas wakacji?

Kuchnia turecka to przede wszystkim przeróżne połączenia smaków, w których skład wchodzą świeże warzywa i owce oraz ryż albo kasza. Jedną z bardziej rozpoznawalnych kasz jest tutaj bulgur. Do dać dodaje się takich przypraw jak cynamon, kmin rzymski, chilli czy czarnuszka oraz ziół - kolendra, mięta, pietruszka. 

Turecki kebab

Turecki kebab

Z potraw najbardziej znanych można oczywiście wymienić słynny kebab. Co ciekawe w Turcji podaje się go najczęściej na talerzu, a nie tak jak chociażby w Polsce - w dużej bułce. Kebab to grillowane jagnięce lub baranie mięso oraz warzywa. Mięso zazwyczaj przygotowuje się na pionowym grillu. Jest ono obracane i opiekane z każdej strony, a potem odcinane. Co ciekawe kebab podawany w chlebie pita, który polany jest jogurtem połączonym z sosem pomidorowym, w Turcji nazywany jest Iskender. 

Bardzo dobrze znane w tym kraju są także Meze, czyli przystawki. Są dość małe, ale jednocześnie syte. Warto spróbować tych najbardziej słynnych, czyli patlican salatasi - zimną sałatkę bakłażanową, cacik - sos z jogurty, czosnku i ogórka, który był uprzednio starty oraz acili ezme, czyli pastę chilli, dość pikantną. Jedną z ciekawszych przystawek jest niewątpliwie yaprak dolmasi, czyli liście winogron, które zostały nafaszerowane ryżem, mięsem mielonym, cebulą i rodzynkami. Można też skosztować wersji bezmięsnej. 

Meze

Meze

Jeśli zaś chodzi o zupy to będąc w Turcji na wakacjach koniecznie trzeba spróbować tradycyjnej zupy corba. W zależności od tego w jakiej części kraju jest się na urlopie, można trafić na różnorakie jej wersje, bowiem w jej skład wchodzą warzywa charakterystyczne dla danego regionu. Może ona być kapuściana, pomidorowa, czy nawet z ozorka. Warto więc dopytać, gdy zamawia się ją dla siebie, jaki ma skład i jakie zawiera warzywa, bo w każdym z regionów może być nieco inna. 

Po sytym obiedzie i odpowiednim przystawkach warto skusić się na deser. Słodkości w Turcji są dość charakterystyczne, a ich spożywanie jest czymś w rodzaju ceremonii, w której można się dzielić pysznościami z innymi. Z deserów warto spróbować chociażby takich rarytasów jak Tavuk göğsü, który stanowi jeden z najsłynniejszych łakoci, choć jego skład zadziwia. Składa się on bowiem z piersi kurczaka z ryżem, mlekiem, cynamonem i cukrem. Dzięki długiemu gotowaniu powstaje coś w rodzaju puddingu, który ma naprawdę wspaniały smak.

Baklava

Baklava

Bardzo sławne w Turcji jest również ciasto Baklava. Powstaje ono z połączenia wielu warstw ciasta filo, pomiędzy którymi jest rozsmarowany miód z różnymi orzechami. Przepyszny jest także ryżowy pudding sütlaç oraz suszone morele gotowane do zmiękczenia w syropie cukrowym i faszerowane mlekiem bawolim z posypką pistacjową. Warto dodać, że tureckie desery wyróżniają się tym, że są naprawdę słodkie, co warto uwzględnić zamawiając sobie któryś z nich. Najlepiej bowiem rozważyć porcję, którą podzieli się przynejmniej na dwie osoby. 

Co warto wiedzieć o kuchni tureckiej?

Na kuchnię turecką niewątpliwie ma wpływ tradycja islamu, dlatego też panuje w niej zakaz spożywania zwierzęcej krwi, czy wieprzowiny, a także zabijania zwierząt inaczej niż poprzez podcięcie gardła. Jednocześnie warto tutaj dodać, że według Islamu alkohol także jest zakazany, co nie jest przestrzegane przez każdego. 

Posiłki należy celebrować, w żadnym wypadku nie wolno się spieszyć. Turcy uwielbiają herbatę i podaje się ją w szklankach w kształcie tulipanów. Jest ona bardzo słodka i mocna, rozcieńcza się ją wodą i popija często do wielu posiłków. 

W regionach nadmorskich w przeróżnych restauracjach można skosztować wielu odmian ryb oraz owoców morza, a już bardziej w głąb kraju raczej przeważają dania na bazie warzyw i mleka. Jeśli chodzi o przystawki to warto wiedzieć, że w Turcji panuje zwyczaj jedzenia ich palcami i nie jest to w dobrym tonie, jeśli w tym wypadku chce się jednak zjeść za pomocą sztućców. 

W Turcji warto spróbować oliwek oraz oliwy, bowiem kraj ten jest ich głównym eksporterem. Uprawia się tutaj aż 86 odmian oliwek, więc ich miłośnicy na pewno odnajdą tutaj te, które uznają za za swoje ulubione. 

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.