Przejdź do... | Przejdź do głównego menu

Jak pije się kawę na świecie?

Według dostępnych statystyk, każdego dnia na świecie wypijane są ponad dwa miliardy filiżanek kawy! Co więcej, kawa – oprócz pysznego, charakterystycznego smaku, ma również wiele innych zastosowań, jak masaże, peelingi, a nawet… nawozy do roślin. Jest to drugi najpopularniejszy napój świata, po który sięgać możemy zarówno dla dodatkowego zastrzyku energii, jak i w celu odprężenia i pełnego relaksu. Dowiedz się, jaką kawę pija się w różnych zakątkach świata i wyrusz w podróż za tą najsmaczniejszą!

Kawa to popularny napój spożywany na całym świecie, który zyskał sobie rzesze fanów ze względu na swój wyjątkowy smak i właściwości pobudzające. Jednak… skąd pochodzi kawa? Czy kawa jest zdrowa? Gdzie wypijemy najlepszą kawę na świecie? Zapraszamy do lektury!

Skąd pochodzi kawa, czyli o kawie słów kilka

Kawa pochodzi z Etiopii, gdzie jej nazwa "buna" oznacza ziarno. Legenda głosi, że pewien pasterz zauważył, że jego kozy były bardziej aktywne po zjedzeniu owoców kawy, co zachęciło go do wypróbowania tej rośliny jako napoju. Od tego czasu kawa stała się popularna na całym świecie i jest uprawiana w krajach jak Brazylia, Kolumbia, Wietnam, Indonezja i Etiopia.

Nie ma wątpliwości, że kawa ma także swoje korzyści dla zdrowia. Badania sugerują, że umiarkowana ilość kawy może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób takich jak choroby serca, cukrzyca typu 2 i choroba Parkinsona. Kawa zawiera również wiele antyoksydantów, które mogą pomóc w ochronie przed chorobami, takimi jak rak i choroby neurodegeneracyjne.

Kawy świata

W różnych miejscach na świecie pije się różne rodzaje kawy, na co znacząco wpływa kultura danego miejsca, historia, dostępność surowców, tradycje i oczywiście preferencje smakowe.

Na przykład, kawa we Włoszech jest zwykle mocna i intensywna w smaku, ponieważ Włosi cenią sobie pobudzające właściwości kawy, która daje im energię do dalszych działań. Kawa w Ameryce Południowej, natomiast, jest zwykle słodka i gęsta. Sama kultura picia kawy również różni się w zależności od kraju. We Francji picie kawy w kawiarniach jest często integralną częścią kultury miejskiej i społecznej, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych kawa na wynos w podawana w papierowych kubkach papierowych jest znacznie bardziej powszechna.

Wybierzmy się zatem w podróż śladami kawy…

Kawa po turecku

Kawa po turecku, nazywana także kawą turecką lub arabską, to jedna z najstarszych i najbardziej tradycyjnych form picia kawy na świecie. Ta metoda parzenia kawy jest wciąż popularna w wielu krajach na Bliskim Wschodzie, w Azji i w Europie Wschodniej, a jej smak i aromat stały się synonimem dla kultury i gościnności tureckiej.

Proces parzenia kawy po turecku znacznie różni się od tradycyjnego sposobu parzenia, który znamy z naszych domów. Kawę po turecku zaczyna się od zmielenia świeżych ziaren (bardzo drobno!), a następnie gotuje w wodzie z dodatkiem cukru lub innych aromatycznych dodatków. W tym celu używa się specjalnego naczynia. Tygielek do kawy po turecku to naczynie, które tradycyjnie używane jest właśnie do parzenia kawy w stylu tureckim. Jest to mały, okrągły garnek z uchwytem i wąskim wylotem, zwykle wykonany z miedzi lub innego metalu.

Aby przygotować kawę w tyglu, należy wlać do niego wodę i dodać mieloną kawę. Następnie umieścić tygielek na palniku i podgrzewać, mieszając zawartość aż do uzyskania piany. Po ugotowaniu, kawę należy ostrożnie przelać do filiżanek, zostawiając osad na dnie tygla.

W czasie parzenia, kawa po turecku tworzy jednolitą, gęstą i aromatyczną masę, którą uważnie odlewamy do filiżanek, by uniknąć osadu. Podaje się ją zwykle w małych porcjach, wraz z cukrem i innymi tradycyjnymi dodatkami, jak przyprawy, orzechy lub słodkie ciastka. Jednym z powodów popularności kawy po turecku jest jej wyjątkowy smak i sposób przygotowania. Ta kawa ma unikalną mieszankę smaków - jest silna, ale jednocześnie delikatna i aromatyczna. Dodatek cukru lub innych przypraw sprawia, że nabiera ona słodkiego, egzotycznego posmaku.

Obecnie kawa po turecku jest popularna na całym świecie. Można znaleźć ją w wielu kawiarniach i restauracjach. Ludzie cenią ją za jej unikalny smak i aromat, a także kulturową i historyczną wartość. 

Wakacje w Turcji

Włoskie espresso

Espresso to jedno z najbardziej charakterystycznych i popularnych napojów we Włoszech. Ta intensywna, aromatyczna włoska kawa jest prawdziwie wyróżniającym się elementem kultury i stylu życia. Espresso jest zazwyczaj podawane w małych filiżankach, co pozwala właściwie docenić jej smak i aromat.

Co ciekawe, Włosi uwielbiają pić espresso na stojąco - w kawiarniach, które można znaleźć w każdym mieście we Włoszech. Picie espresso to dla wielu Włochów część codziennego rytuału, który jest nie tylko sposobem na pobudzenie organizmu, ale także na spędzenie czasu z przyjaciółmi i rodziną. Espresso jest zwykle serwowane bez dodatków, ale można zamówić również z mlekiem lub cukrem.

Wakacje we Włoszech

Szwedzki grug

Grug to rodzaj kawy, który przygotowywany jest na zasadzie gotowania ziaren kawy na wolnym ogniu wraz z dodatkiem przypraw, takich jak goździki i cynamon. Ten proces gotowania powoduje, że kawa ma intensywny smak i aromat, który idealnie nadaje się na zimowe wieczory.

Kawa grug jest często podawana w specjalnych kawiarniach i restauracjach, a także w domach prywatnych, podczas rodzinnych spotkań czy uroczystości. W Szwecji picie kawy grug stało się również tradycyjnym zwyczajem w okresie bożonarodzeniowym. Wówczas kawa ta jest podawana w specjalnych, ozdobnych kubkach z dodatkiem śmietany lub mleka.

Tradycja picia kawy grug jest silnie związana z historią Szwecji, a niektórzy twierdzą, że grug był jednym z pierwszych sposobów parzenia kawy w tym kraju. Dziś kawa grug jest nadal ważnym elementem kultury kawowej w Szwecji i wiele osób nadal chętnie sięga po nią, aby zaznać autentycznego szwedzkiego smaku i aromatu.

Ciekawym aspektem kawy w Szwecji jest także koncepcja "fika", czyli przerwy kawowej, które odbywają się w ciągu dnia. W czasie "fika" Szwedzi zwykle spotykają się z przyjaciółmi lub rodziną w kawiarniach lub domach prywatnych, aby wypić kawę i zjeść coś słodkiego, jak cynamonowe bułeczki lub ciasta.

Kawa po wiedeńsku

Kawa po wiedeńsku, zwana również kawą wiedeńską, to jedna z najbardziej znanych i lubianych kaw na świecie. Ta kawa, która pochodzi z Austrii, charakteryzuje się bogatym smakiem i aromatem, którym zachwyca swoich koneserów od XIX wieku.

Kawa po wiedeńsku składa się z mocnej czarnej kawy, którą przykrywa gęsta, słodka i delikatna warstwa bitej śmietany. Całość jest zwykle ozdobiona cynamonem lub kakao. Jednym z głównych powodów popularności kawy po wiedeńsku jest jej unikalny smak i sposób przygotowania. Kawa po wiedeńsku to połączenie dwóch skrajności: mocnej, gorzkiej kawy i słodkiego, gęstego kremu. Ta mieszanka smaków i tekstur jest po prostu niezwykła i stanowi idealne połączenie dla wielu miłośników kawy.

Obecnie kawa po wiedeńsku jest popularna na całym świecie i można ją znaleźć w wielu kawiarniach i restauracjach. Co ciekawe, kawa po wiedeńsku może być podawana zarówno z dodatkiem czekolady, jak i bez. W zależności od kawiarni, w której zamawiamy kawę, możemy otrzymać różne wersje kawy po wiedeńsku. Klasyczna kawa po wiedeńsku składa się z espresso, bitej śmietany i cukru pudru - bez dodatku czekolady.  Warto jednak zauważyć, że w kawach po wiedeńsku z dodatkiem czekolady, ta ostatnia jest zazwyczaj podawana w postaci gorzkiego kakao lub czekoladowego syropu. Pozwala zachować charakterystyczny smak kawy po wiedeńsku i uniknąć zbyt słodkiego smaku.

Wycieczki do Wiednia

Frappe w Grecji

Frappe to jedno z najpopularniejszych napojów w Grecji, zwłaszcza w okresie letnim. Co ciekawe, napój ten powstał jako wynik przypadkowego połączenia kawy rozpuszczalnej, wody, cukru i lodu. Nazwa "frappe" pochodzi od francuskiego słowa "frapper", co oznacza "uderzyć". Frappe podawane jest w szklance z dużą ilością lodu. W zależności od preferencji, można zamówić frappe w wersji czarnej lub z dodatkiem mleka.

Picie frappe jest dla Greków nie tylko sposobem na ochłodzenie w upalne dni. Z czasem stało się elementem kultury i stylu życia. Grecy często spotykają się w kawiarniach i piją frappe, rozmawiając z przyjaciółmi lub czytając gazety. Turystom poleca się spróbowanie frappe jako jednego z najbardziej charakterystycznych napojów w Grecji.

Wakacje w Grecji

Tradycyjna kawa z Etiopii

Etiopia to ojczyzna kawy - to tutaj, w regionie Kaffa, od wieków rośnie kawa. Ta aromatyczna roślina jest dla Etiopczyków nie tylko ważnym źródłem dochodu, ale także elementem kultury i tradycji. Etiopia słynie z różnorodnych odmian kawy, z których najbardziej znane to Arabica i Robusta. Roślina ta uprawiana jest głównie na małych plantacjach i zbierana ręcznie. Proces produkcji kawy zaczyna się od wybrania dojrzałych ziaren, które następnie suszy się na słońcu. Po usunięciu skorupek ziarna są prażone i gotowe do parzenia.

W niektórych krajach kawa ma także znaczenie rytualne - w Etiopii przygotowanie tradycyjnej kawy zajmuje prawie dwie godziny. Co ciekawe, etiopska kawa jest tradycyjnie podawana z solą, masłem i przyprawami, zwłaszcza w regionie Kaffa. Kawa spożywana jest tam przede wszystkim rano i w trakcie przerw w ciągu dnia. Jednym z popularnych rodzajów kawy w Etiopii jest „buna qalaa”, czyli kawa gotowana na wodzie z dodatkiem korzenia zatwornicy i liści, co daje jej wyjątkowy smak i aromat.

Tajskie kafe yen

W Tajlandii kawa nie jest tradycyjnym napojem, w przeciwieństwie do krajów, które mają długą historię związaną z jej uprawą i spożywaniem - jak Włochy czy Etiopia. Niemniej jednak, w ciągu ostatnich kilku dekad kawa stała się bardzo popularnym napojem w Tajlandii, a lokalna kawa tajska zyskała na popularności na całym świecie.

Kawa tajska jest zwykle mocno palona, a jej ziarna są często mieszane z ziarnami ryżu lub soi, co daje jej unikalny smak i aromat. Kawa tajska często serwowana jest w formie kawy mrożonej, z dodatkiem syropów smakowych, mleka skondensowanego i lodu, co w Tajlandii nazywa się "kafe yen", czyli "iced coffee".

Ponadto, w Tajlandii popularna jest kawa z dodatkiem mleka skondensowanego i cukru, nazywana "kawa o bali hai" lub "kawa o-liang". Innym popularnym napojem kawowym jest "cappuccino" lub "cappu" w języku tajskim, ale zazwyczaj serwowane jest ono z mlekiem o smaku waniliowym lub orzechowym, a nie tradycyjnym mlekiem spienionym, jak w Europie.

Wakacje w Tajlandii

Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie, a jej konsumpcja i przygotowywanie różni się w zależności od kraju i regionu. Miłośnicy kawy mogą więc połączyć odkrywanie nowych krajów i kultur z odkrywaniem… nowych smaków palonych ziaren.

22.02.2023 Arnika Persona

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.

Czy podobał Ci się ten artykuł?

Możesz ten artykuł udostępnić znajomym.