Wiedeń

Stolica Austrii, a niegdyś perła cesarstwa austro-węgierskiego – Wiedeń – to miasto, które słynie z przepięknych, wielowiekowych zabytków.

Wiedeń - atrakcje

Wiedeń to pełna splendoru i ciekawych atrakcji stolica Austrii, która oferuje odwiedzającym liczne muzea, pałace i zabytki. Zachwycą one niewątpliwie miłośników architektury i sztuki. Poza tym w metropolii tej czekają także świetne restauracje, a na najmłodszych (jak również na tych trochę starszych) takie cuda jak Prater, czy znajdujący się w nim Wiedeński Diabelski Młyn. To miasto pełne przepychu, warto zarezerwować sobie tutaj więcej czasu, by móc je rzeczywiście poznać i dać się zachwycić. 

Wiedeń – atrakcje za darmo

Spacer po Starówce, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, to jedna z czołowych atrakcji stolicy Austrii. Można tam zobaczyć zabytkowe, reprezentacyjne budynki. Bezpłatnie zwiedza się katedrę św. Szczepana Męczennika (bez wieży czy katakumb), można podziwiać posągi i postumenty rozlokowane w całym mieście, np. barokową marmurową Kolumnę św. Trójcy na placu Graben. Kolejnymi bezpłatnymi atrakcjami są Park Pałacowy Belweder wraz z Ogrodem Botanicznym czy ogrody pałacu Schonbrunn.

Wiedeń – atrakcje dla dzieci

Oprócz zabytków stolica Austrii zachwyca także atrakcjami dla miłośników rozrywki w każdym wieku. Będąc tutaj na wakacjach warto wybrać się do Wiener Prater, który jest ogromnym parkiem miejskim z zabytkowymi kolejkami górskimi oraz słynnym Wiedeńskim Diabelskim Młynem. Ten ostatni powstał w 1897 roku i daje możliwość podziwiania miasta z wysokości około 60 metrów. Dzieci z pewnością będą miały co robić w zoo w Schonbrunn – Tiergarten Schonbrunn. Prócz tego czeka na nie ekspozycja ze szkieletami dinozaurów w Muzeum Historii Naturalnej.

Wiedeń – nietypowe atrakcje

Willa Ottona Wagnera, w której mieści się Muzeum Ernsta Fuchsa – malarza, rzeźbiarza i architekta. Niegdyś spotykała się tu śmietanka towarzyska Wiednia, na czele z Gustavem Klimtem czy Adolfem Loosem. W lewym skrzydle willi znajduje się secesyjna sala Adolfa Bohma.

Dla romantyków i nie tylko polecana jest wizyta w willi cesarzowej Elżbiety, nazywanej „Zamkiem snów”. To Hermesvilla, będąca ślicznym pałacykiem znajdującym się na terenach łowieckich Lainzer Tiergarten. Cesarz Franciszek Józef I podarował go swojej żonie Sisi.

Wiedeń - co zobaczyć?

Wiedeń posiada w sobie tak wiele atrakcji, że trudno się zdecydować, co do tego, która z nich powinna być odwiedzona jako pierwsza. Niewątpliwie jednak to Innere Stadt, czyli Śródmieście zachęca do tego, by tutaj rozpocząć swoją przygodę. To historyczne centrum miasta bowiem posiada w sobie bardzo wiele zabytków, które nie bez powodu wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Niezwykle charakterystycznym miejscem znajdującym się w centrum jest chociażby Katedra św. Szczepana. Ta gotycka świątynia pozwala na podróż w czasie, a także zobaczenie Wiednia z wysokości. Będąc tutaj warto przede wszystkim zwiedzić katakumby, do czego potrzebny jest przewodnik, wjechać windą na Wieżę Północną, na której czeka niezwykły dzwon Pummerin, a także odwiedzić Wieżę Południową - tutaj już trzeba posiłkować się schodami. 

W czasie poznawania Wiednia koniecznie należy zobaczyć kompleks pałacowy Hofburg. Miejsce to zachwyca połączeniem kilku stylów, w tym klasycyzmu oraz baroku, a także ilością rzeczy do zobaczenia. To tutaj czeka słynna Austriacka Biblioteka Narodowa, jak również skarbiec cesarski z artefaktami władzy oraz takie muzea jak Muzeum Globusów, czy Muzeum Papirusów. Poza tym można tutaj także odwiedzić Palmiarnię oraz Motylarnię, jak widać atrakcjom nie ma końca. 

Wiedeń to idealny kierunek dla miłośników secesji. Czeka tutaj bowiem, w najstarszej części metropolii, Zegar Ankeruhr, który jest niezwykłym skarbem tego okresu. Powstał on na przełomie lat 1911-1914 i można w nim podziwiać ruchome figury, których występ na prawdę warto zobaczyć, a odbywa się on każdego dnia równo o godzinie 12:00.

Wiedeń to także Belweder, czyli dawny pałac księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Kompleks ten otoczony jest przez ambasady wielu państw i zachwyca znajdującym się w jego wnętrzu muzeum sztuki. Podzielony jest on na dwie części: Górny i Dolny Belweder, pomiędzy którymi znajdują się barokowe ogrody. 

Oprócz zabytków stolica Austrii zachwyca także atrakcjami dla miłośników rozrywki w każdym wieku. Będąc tutaj na wakacjach warto wybrać się do Wiener Prater, który jest ogromnym parkiem miejskim z zabytkowymi kolejkami górskimi oraz słynnym Wiedeńskim Diabelskim Młynem. Ten ostatni powstał w 1897 roku i daje możliwość podziwiania miasta z wysokości około 60 metrów. 

Będąc w Wiedniu na wczasach trudno nie wspomnieć o słynnym Pałacu Schönbrunn, który znajduje się w dzielnicy Hietzing i jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Było to miejsce, w którym latem przebywała tu słynna cesarzowa Sisi oraz cesarz Franciszek Józef. Obecnie bezpłatnie można podziwiać teren ogrodów, który potrafi zachwycić swoim pięknem niemal każdego.

Wiedeń nocą – co warto zobaczyć?

Cudownie oświetlony Hofburg i Glorietta w Ogrodach Schonbrunn, panorama miasta ze wzgórza Kahlenberga czy katedra św. Stefana? Nocą w Wiedniu wszystko wygląda magicznie. Miasto dba o to, by prezentować się zawsze w pełnej krasie.

Wiedeń na weekend

Czy warto pojechać do stolicy Austrii jedynie na weekend? Czemu nie! To także okazja do tego, by np. zaplanować zwiedzanie wiedeńskich zamków albo miejsc związanych z muzyką Mozarta. Popularnością cieszą się weekendowe pobyty w Wiedniu ze zwiedzaniem miasta spacerem. Dwa dni to wystarczający czas, by móc podziwiać z zewnątrz największe zabytki miasta.

Weekend w Wiedniu dla dwojga

Pięknie oświetlony Wiedeń po zmroku staje się bardzo romantyczny. Można wybrać się we dwoje na spacer, zatrzymać się w jednej z klimatycznych kawiarni i restauracji. W dzień warto udać się na rejs Dunajem albo w sentymentalną podróż śladami cesarzowej Sisi.

Wiedeń – wycieczki fakultatywne z miasta

Wyjazd można wypełnić zwiedzaniem największych atrakcji miasta oraz wycieczkami fakultatywnymi w najbliższej okolicy. Polskie i zagraniczne biura podróży urządzają je do takich miejsc jak:

 • Salzburg, Melk i Hallstatt – podczas wycieczki turyści mogą zobaczyć bajkowe Hallstatt z zapierającymi dech w piersiach widokami. Następnie jadą do historycznego Salzburga, gdzie mogą odwiedzić największe atrakcje miasta narodzin Mozarta. Jednym z punktów wyprawy jest opactwo Melk – arcydzieło architektury z widokiem na Dunaj.
 • Doliny Wachau i Dunaju – na turystów czekają przede wszystkim malownicze widoki. W programie jest także rejs statkiem po Dunaju. Pilot przedstawia imperialną historię Błękitnego Dunaju. To często okazja, by odwiedzić również benedyktyńskie opactwo Melk.
 • Bratysława – można wyruszyć z Wiednia na Słowację, do stolicy w Bratysławie, gdzie na turystów czekają zabytki znajdujące się na Starym Mieście. Powrót zaplanowany może być łodzią Twin City Liner.

Hotele w Wiedniu

Wybór hoteli w Wiedniu jest ogromny. To zarówno obiekty miejskie, będące znakomitą bazą wypadową. To np. znajdujący się przy pałacu Schonbrunn 4-gwiazdkowy Austria Trend Hotel Park Royal Palace, jak i przeznaczone głównie dla biznesmenów, 4-gwiazdkowy NH Danube City, położony w Donaustadt, niedaleko Austria Centre Vienna i Vienna International Centre. Nieco na obrzeżach leży 3-gwiazdkowy Boutiquehotel Stadthalle – między Westbahnhof a ratuszem.

Oferty cenowe – Wiedeń

Krótki wypad do Wiednia last minute w marcu z własnym dojazdem na 3 dni w 2-gwiazdkowym hotelu kosztuje już od około 300 zł od osoby. W cenie nie ma wyżywienia. Za tygodniową ofertę wakacyjną do Wiednia z własnym dojazdem i bez posiłków w połowie sierpnia w obiekcie 3-gwiazdkowym trzeba zapłacić od 1000 zł. Tygodniowe wakacje w 3-gwiazdkowym hotelu ze śniadaniem w cenie w pierwszej połowie lipca z przelotem kosztują od około 2200 zł od osoby.

Uwaga: podane kwoty są orientacyjne.

Wiedeń - Najlepiej ocenione hotele

Nh Danube City

Nh Danube City

Ocena: 4/5

Austria, Wiedeń, Wiedeń

Ocena 4,7 / 5

od 323 za osobę

Zipser

Zipser

Ocena: 3/5

Austria, Wiedeń, Wiedeń

od 475 za osobę

Wiedeń - Najczęściej kupowane hotele

Nh Danube City

Nh Danube City

Ocena: 4/5

Austria, Wiedeń, Wiedeń

Ocena 4,7 / 5

od 323 za osobę

Zipser

Zipser

Ocena: 3/5

Austria, Wiedeń, Wiedeń

od 475 za osobę

Wiedeń – hotele z najlepszymi opiniami

Martina

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.cz) Data pobytu 30.6. - 3.7.2022 Oceniono: Lipiec 2022

NH Danube City Ocena: 4/5 Austria, Wiedeń

Doskonała lokalizacja Czyste i wygodne zakwaterowanie Urozmaicone śniadanie

Doskonała lokalizacja Czyste i wygodne zakwaterowanie Urozmaicone śniadanie

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Zakwaterowanie
Wygodne łóżka Luksusowy widok na Dunaj i całe miasto Doceniamy wodę, kawę i herbatę w pokoju

Wyżywienie
Doskonałe śniadanie

Obsługa w hotelu
Miły personel

Plaża
Jej

Ta recenzja została automatycznie przetłumaczona za pomocą Google Translate

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Ladislava Kosejková

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.cz) Data pobytu 13.5. - 15.5.2022 Oceniono: Maj 2022

NH Danube City Ocena: 4/5 Austria, Wiedeń

brak opinii opisowej

brak opinii opisowej

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Wiedeń – Hotele z opiniami

Wiedeń - Ostatnio kupione hotele

Nh Danube City

Nh Danube City

Ocena: 4/5

Austria, Wiedeń, Wiedeń

Ocena 4,7 / 5

od 323 za osobę

Allegro

Allegro

Ocena: 3/5

Austria, Wiedeń, Wiedeń

od 402 za osobę

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Wiedeń - mapa

Poradnik turystyczny - Wiedeń

Przed wyjazdem do Wiednia warto dowiedzieć się o tym mieście nieco więcej z naszego miniprzewodnika.

Ile trwa lot do Wiednia?

Lot z jednego z polskich lotnisk trwa około 1 godzinę.

Jaka waluta obowiązuje w Wiedniu?

Obowiązującą walutą jest euro.

Jakich cen można się spodziewać w Wiedniu?

W sklepach i marketach można spotkać się z takimi cenami jak:

 • truskawki 500 g – 2,49 euro,
 • mięso mielone 500 g – 2,99 euro,
 • ser żółty w plastrach gouda 150 g – 1,44 euro,
 • ziemniaki 1 kg – 1,49 euro,
 • jabłka 1 kg – 1,49 euro,
 • sok owocowy 1 l – 1,99 euro,
 • piwo Gasser 0,5 l – 0,77 euro.

Jaki transport wybrać w Wiedniu?

W stolicy Austrii znakomicie funkcjonuje transport publiczny. Można przemieszczać się tramwajami, autobusami lub metrem. Na dłuższych trasach warto skorzystać z połączeń autobusowych lub kolejowych.

Co oferuje lokalna kuchnia w Wiedniu?

W mieście tym można spróbować lokalnych potraw, które jednoznacznie kojarzone są z Austrią. Wśród nich są:

 • Sznycle po wiedeńsku – mocno rozbity, cienki kotlet schabowy z panierką, podawany najczęściej z sałatą i innymi warzywami.
 • Tort Sachera – tort czekoladowy z bitą śmietaną i konfiturą morelową.
 • Apfelstrudel – rolada z cienkiego ciasta ze smażonymi jabłkami.
 • Kaiserschmarrn – omlet cesarski podawany z cukrem pudrem i powidłami śliwkowymi.

Wiedeń – ciekawostki

W stolicy Austrii mieszkało wielu znanych muzyków, na czele z Amadeuszem Mozartem, Ludwigiem van Beethovenem czy Józefem Haydnem. Prócz tego z Wiedniem związane są nazwiska Franza Liszta, Johannesa Brahmsa czy Straussów. W mieście działa kilkuset wytwórców wina. Jest to jedyna na świecie stolica z tak dużą produkcją tego trunku – szacowana jest na około 250 mln litrów wina rocznie.

Kolejna ciekawostka dotyczy pałacu Schonbrunn – znajdujące się obok niego zoo jest najstarsze na świecie. Założono je w 1752 roku jako cesarską menażerię. Jedną z najpopularniejszych atrakcji miasta jest Wiener Riesenrad, czyli najstarszy, wciąż działający diabelski młyn na świecie – wzniesiony w 1897 roku.

Co przywieźć z Wiednia?

Jako pamiątkę można przywieźć np. magnesy z wizerunkiem cesarzowej Sisi czy gadżety inspirowane twórczością Gustava Klimta. Dla łasuchów polecany będzie tort Sachera czy też wafelki Manner i czekoladki Mozartkugel.

Pogoda Wiedeń

Wiedeń posiada bardzo przyjemny kontynentalny, oceaniczny klimat, nawet w zimnym okresie jest tutaj nieco cieplej niż na przykład w Polsce. Lata bywają tu naprawdę gorące, a zimy pełne chłodu i śniegu. I chociaż można tutaj wspaniale bawić się o każdej porze roku to jednak najlepszym okresem na zwiedzanie okaże się niewątpliwie wiosna, lato, a także początek jesieni. Temperatury są tu wtedy bardzo przyjemne, można liczyć na dużo słońca i cieszyć się wszystkimi atrakcjami, jakie czekają w stolicy Austrii. 

Najlepszy miesiąc na wakacje

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 1. Styczeń
 2. Luty
 3. Marzec
 4. Kwiecień
 5. Maj
 6. Czerwiec
 7. Lipiec
 8. Sierpień
 9. Wrzesień
 10. Październik
 11. Listopad
 12. Grudzień

Gdzie na wakacje?

Wybierz kierunek

Przydatne informacje