Limnos - Przewodnik

<p><a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/grecja/" target="_blank"><strong>Limnos</strong></a>, nazywana „wyspą Hefajstosa”, należy do Wysp Egejskich. Rozwija się na niej obecnie uprawa winorośli, warzyw i owoców oraz turystyka.

Pogoda w Limnos

Dzisiaj, 24.2 16°C

Limnos, nazywana „wyspą Hefajstosa”, należy do Wysp Egejskich. Rozwija się na niej obecnie uprawa winorośli, warzyw i owoców oraz turystyka.

Rezydencja boga Hefajstosa
Kiedy Zeus wyrzucił z Olimpu boga Hefajstosa, według mitologii greckiej spadł on na wyspę Limnos, która stała się jego rezydencją. Dlatego też kult tego boga był bardzo ważny dla mieszkańców wyspy. Jest ona wspominana także w innym miejscu w mitologii, jako miejsce postoju Argonautów, którzy wyruszyli na poszukiwanie złotego runa.  

Pierwsi osadnicy na wyspie pojawili się według przekazów historycznych w okolicy VII wieku przed naszą erą i posługiwali się językiem lemnijskim. Później wyspa przechodziła z rąk do rąk. Była własnością Persji, Rzymu, Cesarstwa Bizantyjskiego i Turcji. Do Grecji przyłączono ją dopiero w 1912 roku, w czasie wojny bałkańskiej.

Wakacje w ciszy i spokoju
Oddalona od stałego lądu wyspa Limnos kusi tym, że nie ma tu masowej turystyki. To wyspa w dużym stopniu spalona słońcem, gdzie niewiele jest roślinności. Największą miejscowością Limnos jest jej stolica - Mirina. Atrakcją miasteczka są górujące nad nim ruiny twierdzy - zamku weneckiego zbudowanego na urwistej skale. Jeszcze w XIII wieku był on najbardziej okazałym zamkiem na Morzu Egejskim.

W wąskich uliczkach Myriny można poczuć się, jak za dawnych czasów. Stoją przy nich kamienne domy z czasów romańskich, a przy uliczkach miejscowi wystawiają stragany, które chętnie odwiedzane są przez turystów. W Myrinie znajduje się również szeroka promenada, która wiedzie od strony portu w kierunku twierdzy. Wdrapując się na skałę z zamkiem, można podziwiać wspaniałą panoramę. Na wyspie znajdują się ponadto antyczne ruiny Świątyni Artemidy, Świątyni Hefajstosa oraz klasztor Agios Sozon.

Wyspa Limnos oferuje malownicze krajobrazy, spokój i ciszę. To miejsce dla miłośników windsurfingu i kitesurfingu, z uwagi na wiejące tu, sprzyjające wiatry na wybrzeżu. Na Limnos dostępne są plaże pokryte złotym piaskiem, a woda w morzu jest bardzo ciepła. Będąc na wakacjach na wyspie Limnos, można odwiedzić rezerwat Gomati - o pustynnym charakterze, a także zobaczyć jezioro Chortarolimni, chronione programem Natura 2000, ponieważ występuje tu ogromna ilość gatunków ptaków.


Grecja na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY