Kalymnos - Przewodnik

Mity dotyczące antycznej Grecji wciąż są żywe w umysłach wszystkich Greków oraz osób zafascynowanych grecką kulturą, sztuką i obyczajami. Przyciągają one do Grecji tysiące turystów rocznie, którzy m.in. na wyspach greckich mogą odpocząć, z gwarantowaną pogodą i wieloma możliwościami zwiedzania. Stwarza je również<strong> region Kalymnos</strong>.

Pogoda w Kalymnos

Dzisiaj, 24.2 17°C
Mity dotyczące antycznej Grecji wciąż są żywe w umysłach wszystkich Greków oraz osób zafascynowanych grecką kulturą, sztuką i obyczajami. Przyciągają one do Grecji tysiące turystów rocznie, którzy m.in. na wyspach greckich mogą odpocząć, z gwarantowaną pogodą i wieloma możliwościami zwiedzania. Stwarza je również region Kalymnos. Gdzie leży Kalymnos?
Kalymnos lub Kalimnos to grecka wyspa znajdująca się na Morzu Egejskim, w archipelagu Dodekanezu, w regionie Wyspy Egejskie Południowe. Leży na północ od wyspy Kos, w pobliżu wybrzeży tureckich. Tworzą ją dwie żyzne doliny wciśnięte pomiędzy wapienne grzbiety górskie. Stolicą regionu jest Pothia (Kalimnos) - jednocześnie największe miasto oraz port regionu. Wyspa słynie przede wszystkim z połowu gąbek, ale można tu także wypoczywać. Atutem dla turystów szukających ciszy i spokoju jest paradoksalnie słabo rozwinięta infrastruktura turystyczna. Dlatego na Kalymnos można rzeczywiście relaksować się z dala od wielkomiejskiego hałasu i poznawać prawdziwą Grecję, dzięki jej uśmiechniętym i uczynnym mieszkańcom. Noclegi zapewniają zwykle hotele i apartamenty prywatne.

Atrakcje na wyspie
Surowy, skalisty krajobraz wyspy Kalymnos przeplatany jest widokiem soczyście zielonych dolin. Atrakcją jest wspinaczka górska dla aktywnych turystów. Natomiast inni mogą zwiedzać ciekawe miejsca na wyspie, w tym miasto Chora, które było niegdyś stolicą. Dlatego po dziś dzień zachowały się w nim pozostałości po zamkach, świątyniach i klasztorach, łącznie z niecodziennym kościołem Chrystusa, który wzniesiono w ruinach świątyni Apolla. Warto odwiedzić zamek joannitów Kastro Chrissocherias. Interesujące jest też miasto - forteca Pera Kostra i XVIII-wieczny klasztor Agios Vasilios. Zamek znajduje się także na pobliskiej wulkanicznej wyspie Telendos. Swoistą atrakcją są jaskinie o kolorowych ścianach w południowo-zachodniej części wyspy.
Dla osób oczekujących wrażeń i nocnego życia, polecana jest wycieczka do Masouri lub wynajęcie tam miejsc noclegowych, ponieważ to najbardziej popularna miejscowość turystyczna na Kalymnos.

Muzeum Poławiaczy Gąbek i Muzeum Archeologiczne
To największa atrakcja wyspy, związana ściśle z jej wielusetletnią historią połowu gąbek. Zbiory prezentowane odwiedzającym prezentują specyfikę tego zajęcia, wiążące się z nim ryzyko i zagrożenia, jak i techniczne szczegóły rzemiosła. 
Obecnie na wyspie poławianie gąbek to już zajęcie marginalne, jako że na przełomie XX wieku gąbki dotknęła zaraza. Te, dostępne na straganach i sklepach są jedynie przetwarzane na wyspie, a pochodzą z dalekich zakątków, np. z Karaibów. Z kolei tutejsze Muzeum Archeologiczne organizuje wystawy poświęcone czasom prehistorycznym. Dlatego zobaczymy tu m.in. wystawę dotyczącą świątyni Apollina, czyli najważniejszego ośrodka religijnego w regionie w czasach antycznych, czy ekspozycję z Damos, gdzie prowadzone są wykopaliska. W muzeum warto zobaczyć  także kolekcję brązowych odlewów, wśród których znajduje się m.in. wielki posąg słynnej Damy z Kalymnos.

Plaże na wyspie
Wczasy w Grecji nierozerwalnie wiążą się z możliwością wypoczywania na plaży, zażywania kąpieli morskich i słonecznych. Najlepsze warunki do plażowania stwarza południowa część wyspy Kalymnos. Znajdują się tu głównie żwirowe plaże, choć w okolicach Masouri usypana została piaszczysta, szeroka plaża o tej samej nazwie. Rozciąga się z niej widok na pobliską wyspę Telendos.
Warto odwiedzić i inne plaże: piaszczystą i żwirową z płytką wodą Vlivhadia, Therma Beach z ciepłymi źródłami czy plażę Emporiou na północy, gdzie panują doskonałe warunki do nurkowania i uprawiania windsurfingu. Przejrzystą, turkusową wodę znajdziemy zaś w niewielkiej zatoczce przy plaży Arginonta - również na północy wyspy.

Jak dotrzeć do Kalymnos?
Turyści docierają do Kalymnos różnymi drogami. Między innymi można polecieć do Aten, na Rodos lub Lesbos i stamtąd promem przeprawić się na wyspę. Jest ona dobrze skomunikowana i podróżni mogą się tu poruszać taksówkami, lokalnymi autobusami lub wynająć tanio samochód.

Wszystkim chcącym odwiedzić Kalymnos polecamy poszukać wczasów wśród propozycji last minute do Grecji.

Grecja na skróty