Attyka - Przewodnik

<p><strong>Attyka </strong>jest regionem w południowej części, <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/grecja/" target="_self">wybieranej na wakacje Grecji</a>, na półwyspie<strong> położonym nad Morzem Egejskim</strong>. Obszar ten obejmuje swoim zasięgiem m.in. rzekę Kifissos oraz sztuczny zbiornik - Jezioro Maraton. Dawniej Attyka była polis słynącą z niezwykle bogatego dorobku w dziedzinie architektury i sztuki. To kolebka europejskiej kultury, której dzieje rozpoczynają się na Akropolu, gdzieś w okolicach XIII wieku przed naszą erą. Okres największej świetności Attyki przypada na V wiek p.n.e.</p> <h2>Attyka - atrakcje, co zwiedzić</h2> Panują tu wyśmienite warunki dla rozwoju turystyki. Co roku <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/grecja/attyka/" target="_self">na wakacje do Attyki</a> przybywają tysiące turystów z całego świata. Kluczowe znaczenie ma to, że główną atrakcją Attyki jest<strong> bliskość stolicy Grecji - Aten</strong> z jej licznymi zabytkami - przede wszystkim z Akropolem, wzgórzem na którym znajdują się ruiny świątyń Ateny, Partenono, Erechtejon oraz Propyleje. W Atenach koniecznie trzeba zobaczyć Forum Romanum, czy wybrać się do Nowego Muzeum Akropolu, pełnego eksponatów, posągów i elementów architektonicznych odkrytych w stolicy. W Atenach można też zobaczyć starożytny stadion, na którym rozgrywały się pierwsze Igrzyska.

Pogoda w Attyce

Dzisiaj, 27.2 16°C

Attyka jest regionem w południowej części, wybieranej na wakacje Grecji, na półwyspie położonym nad Morzem Egejskim. Obszar ten obejmuje swoim zasięgiem m.in. rzekę Kifissos oraz sztuczny zbiornik - Jezioro Maraton. Dawniej Attyka była polis słynącą z niezwykle bogatego dorobku w dziedzinie architektury i sztuki. To kolebka europejskiej kultury, której dzieje rozpoczynają się na Akropolu, gdzieś w okolicach XIII wieku przed naszą erą. Okres największej świetności Attyki przypada na V wiek p.n.e.

Attyka - atrakcje, co zwiedzić

Panują tu wyśmienite warunki dla rozwoju turystyki. Co roku na wakacje do Attyki przybywają tysiące turystów z całego świata. Kluczowe znaczenie ma to, że główną atrakcją Attyki jest bliskość stolicy Grecji - Aten z jej licznymi zabytkami - przede wszystkim z Akropolem, wzgórzem na którym znajdują się ruiny świątyń Ateny, Partenono, Erechtejon oraz Propyleje. W Atenach koniecznie trzeba zobaczyć Forum Romanum, czy wybrać się do Nowego Muzeum Akropolu, pełnego eksponatów, posągów i elementów architektonicznych odkrytych w stolicy. W Atenach można też zobaczyć starożytny stadion, na którym rozgrywały się pierwsze Igrzyska. Można uciec się do porównania tego regiony do miniatury całej Grecji. Można tu znaleźć interesujące, wielowiekowe zabytki, klimatyczne greckie wioski i piękne plaże, na których warto wypoczywać, będąc na wakacjach w Grecji. Kraina ta jest pokryta pięknymi, gęstymi lasami piniowymi. Na górzystych terenach w większości przypadków można zobaczyć również bujne gaje oliwne. Na wybrzeżu Attyki mona odwiedzić nie tylko popularne kurorty turystyczne, ale i niewielkie osady rybackie, gdzie życie od wieków toczy się swoim rytmem. To właśnie tam można poczuć prawdziwy klimat Grecji i poznać jej tradycję. Będąc w regionie Attyka warto odwiedzić w ramach wycieczki niedalekie Ateny, najważniejszy grecki port - Pireus, miasto Maraton, gdzie w 490 roku p.n.e. wojska greckie stoczyły bitwę z Persami, wyspę Eginę czy Przylądek Sunio ze świątynią Posejdona. Na przylądku tym znajduje się stroma skarpa z ruinami świątyni powstałej w V w. p.n.e., spełniająca funkcję ołtarza, na którym składano ofiary bogu mórz i oceanów. Dziś można podziwiać tylko niewielkie pozostałości imponującej budowli. Widoki rozpościerające się z niej, głównie przy zachodzie słońca, przyciągają tu tłumnie turystów. Wspominana Egina jest wyspą rybacką i jednocześnie ulubionym kurortem wypoczynkowym wśród mieszkańców Aten. Nazwa wsypy pochodzi od córki Asoposa - mitologicznej Aiginy, która została porwana przez boga bogów - Zeusa i umieszczona na wyspie. To tam miało według mitologii, dochodzić do schadzek pomiędzy Zeusem a Aiginą.

Na wakacje na terenie Attyki można wybrać Agioi Apostoli, malowniczą wioskę rybacką nad Zatoką Eubejską, położoną w odległości 60 km od Aten albo do Mati. Miejsce spokojne, które idealnie nadaje się na wczasy wraz z całą rodziną.
 
Attyka słynie z przepięknych plaż, dlatego być może nazywana jest Riwierą Ateńską. Panuje tu ciepły, śródziemnomorski klimat, sprzyjający wypoczynkowi na plaży i wycieczkom na świeżym powietrzu. Ciepłe wody Morza Egejskiego zapraszają do zażywania kąpieli, a kurorty nadmorskie oferują szeroką paletę atrakcji - głównie sporty wodne takie jak windsurfing, narty wodne czy przejażdżki na skuterach.

Opinie : w Attyce

5,0
Loutraki madziulinka1505
Bardzo polecam!!! Ogólnie: Bardzo polecam tą przepiękną miejscowość zarówno tym młodszym jak i starszym!!!
Atrakcje turystyczne: Można tutaj zobaczyć przepiękną fontanne, która zapewne połączyła już wiele samotnych serc, jest to miejsce lubiane przez zakochanych. Inną ważną atrakcją jest znajdującą się niedaleko fontanny uzdrowiskowa woda, do której przyjeżdzają ludzie z całego świata!!! Wielką atrakcją są niedalekie wycieczki m.in, do teatru Rzymskiego i innych cennych zabytków. Przepiękny widok gór leżąc na plaży!!
Aktywny wypoczynek: Można tutaj bardzo aktywnie wypoczywać!!!
Życie nocne: Życie nocne bije tutaj pełną piersią!!! Mnie jako osobę zdziwił widok siedzących po 24 starszych osób. Bardzo polecam osobą lubiącym nocny tryb, jak i tym które mniej to lubią, ale w tym magicznym miejscu napewno nie będą w stanie siedzieć wieczorami w hotelach!!!
Komunikacja: Porozumieć można się w języku angielskim, niekiedy niemieckim, oraz znajduje się kilka hoteli gdzie pracują polacy jak i jedna restauracja
Jedzenie i restauracje: Jedzenie bardzo dobre, zbliżone do naszego!!! Restaurecje super, z których wiele usytuowanych tuż nad brzegiem morza, nadających się na romantyczne kolacje
Zdrowie i bezpieczeństwo: Bezbieczeństwo 100%, pozostawione rzeczy napewno nie zginą
Pogoda: Pogoda dopisuje przez cały rok, ja polecam pory letnie
Plaża: Plaża kamienista, lecz w niczym to nie przeszkadza

Grecja na skróty

Oferty:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY