Naxos - Przewodnik

To największa i najbardziej żyzna z Wysp Cykladzkich. Jest górzysta i zielona, różni się bardzo od swych sąsiadek. Ta odmienność jest widoczna także w <strong>unikalnej architekturze</strong> wielu wiosek położonych w głębi wyspy. Od XIII do XVI wieku wyspa była pod panowaniem Wenecjan, którzy pozostawili po sobie wieże i ufortyfikowane rezydencje rozrzucone po całym jej obszarze.

Pogoda na Naxos

Dzisiaj, 18.4 18°C
To największa i najbardziej żyzna z Wysp Cykladzkich. Jest górzysta i zielona, różni się bardzo od swych sąsiadek. Ta odmienność jest widoczna także w unikalnej architekturze wielu wiosek położonych w głębi wyspy. Od XIII do XVI wieku wyspa była pod panowaniem Wenecjan, którzy pozostawili po sobie wieże i ufortyfikowane rezydencje rozrzucone po całym jej obszarze. Obecnie Naxos słynie z upraw oliwek, winogron i cytrusów, ale również z dobrej bazy turystycznej. Znajdują się tu wspaniałe piaszczyste plaże i malownicze doliny.

Centrum wyspy to miasto Naxos połączone długą groblą z wysepką Palatia. Na niej, według legendy, porzucił Ariadnę brutalny Tezeusz, gdy wracał z Krety do domu. Wciąż tu stoi olbrzymie, kamienne wejście do Świątyni Apollina. Była ona budowana na rozkaz tyrana Lygdamisa w VI w. p.n.e., lecz nigdy nie została dokończona. Wart odwiedzenia jest również zamek Kastro, skąd Marco Sanudo i jego następcy rządzili Cykladami w imieniu Wenecjan. Inne zabytki zachowane na wyspie to XVII-wieczny klasztor urszulanek, rzymskokatolicka katedra i Szkoła Francuska. Obecnie mieści się w niej doskonale Muzeum Archeologiczne z bogatą kolekcją znalezisk z Naxos, Koufonissi, Keros i Donoussy wraz ze szczególnym zbiorem wczesnocykladzkich figurek. Na Naxos mieszka kilku cenionych rzemieślników wytwarzających sandały. Wyspa jest również słynna ze swoich win i likierów.

Grecja na skróty

Oferty:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY