Ios - Przewodnik

Szczególną sympatią darzą <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/grecja/ios/" target="_blank">wyspę Ios</a> ludzie młodzi. Po szalonych nocnych przeżyciach można spędzić romantyczne chwile spacerując wzdłuż urokliwych brzegów morza lub odpocząć na jednej z pięknych plaż. Dlatego też słusznie twierdzą jej mieszkańcy, że Ios posiada wiele twarzy. <h2>Ios - atrakcje, co zwiedzić</h2> Ta niewielka wyspa usytuowana jest w południowej części Cyklad. Pokrywa ją wspaniała zieleń drzew oliwnych i winnic. <strong>Gialos</strong> oraz Chora to główne miasteczka wyspy, w których zatrzymuje się większość turystów. Wieczorami wypełniają oni liczne bary i dyskoteki bawiąc się do późnych godzin nocnych. Warto zwiedzić zabytki wyspy a zwłaszcza pozostałości <strong>starożytnego miasta Plaktatos</strong> oraz ruin <strong>weneckiego zamku</strong> w Agios Theodotis. Jednym z ładniejszych miejsc jest <strong>plaża Maganari położona na południowym krańcu wyspy. Nieco dalej znajduje się bizantyjski klasztoru <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/grecja/mykonos/agios-ioannis/" target="_blank">Agios Ioannis</a></strong> zwany również Kalamos. 28 sierpnia odbywa się tu najważniejsze święto religijne. Na wschodnim wybrzeżu poniżej Agia Theodoti i Paleokastro położona jest z kolei malownicza <strong>zatoka Psathi</strong>. Jest ona ulubionym miejscem windsurfingowców, dzięki silnemu, północnemu wiatrowi od morza.

Pogoda na Ios

Dzisiaj, 24.2 17°C
Szczególną sympatią darzą wyspę Ios ludzie młodzi. Po szalonych nocnych przeżyciach można spędzić romantyczne chwile spacerując wzdłuż urokliwych brzegów morza lub odpocząć na jednej z pięknych plaż. Dlatego też słusznie twierdzą jej mieszkańcy, że Ios posiada wiele twarzy.

Ios - atrakcje, co zwiedzić

Ta niewielka wyspa usytuowana jest w południowej części Cyklad. Pokrywa ją wspaniała zieleń drzew oliwnych i winnic. Gialos oraz Chora to główne miasteczka wyspy, w których zatrzymuje się większość turystów. Wieczorami wypełniają oni liczne bary i dyskoteki bawiąc się do późnych godzin nocnych. Warto zwiedzić zabytki wyspy a zwłaszcza pozostałości starożytnego miasta Plaktatos oraz ruin weneckiego zamku w Agios Theodotis. Jednym z ładniejszych miejsc jest plaża Maganari położona na południowym krańcu wyspy. Nieco dalej znajduje się bizantyjski klasztoru Agios Ioannis zwany również Kalamos. 28 sierpnia odbywa się tu najważniejsze święto religijne. Na wschodnim wybrzeżu poniżej Agia Theodoti i Paleokastro położona jest z kolei malownicza zatoka Psathi. Jest ona ulubionym miejscem windsurfingowców, dzięki silnemu, północnemu wiatrowi od morza.

Kolejne miejsce warte odwiedzenia to Paleokastro - bizantyjski zamek usytuowany 16 km na wschód od wioski Ios. Położony jest na wzniesieniu o wysokości 300 m, z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na morze Egejskie. Dolina Pano Kabos, to z kolei najżyźniejszy teren na wyspie. Winnice drzewa oliwne, małe wiejskie domki i wszechobecne małe, białe kapliczki tworzą niepowtarzalny krajobraz. Kręta droga wspina się na szczyt góry Agia Marina. Można z niej podziwiać położoną w dole piękną zatokę Agia Theodoti i rozciągające się od stóp góry aż po horyzont morze.

Wszystkim chcącym odwiedzić wyspę Ios polecamy poszukać wczasów wśród propozycji ofert last minute do Grecji.


Grecja na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY