Lesbos - Przewodnik

<p><strong>Lesbos </strong>nazywane jest krainą słońca, z uwagi na wysoką liczbę słonecznych dni w ciągu roku. Notuje się tu nawet ponad 3000 godzin ze słońcem rocznie. Miano słonecznej krainy może być związane także i z tym, że Lesbos była wyspą poświęconą Apollonowi, bóstwu słońca, patronowi sztuki i przewodnikowi Muz. Często można spotkać się z alternatywnym określeniem "Egejski Ogród", ponieważ wyspę porównuje się z idylliczną krainą - Rajem z bujną roślinnością.  Jest wyspą grecką, zlokalizowaną <strong>w północno-wschodniej części Morza Egejskiego, u wybrzeży Turcji</strong>. Leży w regionie Wyspy Egejskie Północne, tworząc jednostkę i gminę Lesbos. Od Azji Mniejszej Lesbos oddziela cieśnina Mitilini na wschodzie oraz cieśnina Muzelim na północy. Właściwie wyspa ta leży na azjatyckim szelfie kontynentalnym. Ma świetnie rozwiniętą linię brzegową i górzyste ukształtowanie terenu. Najwyższym punktem jest góra Olimp o wysokości 968 m n.p.m.

Pogoda w Lesbos

Dzisiaj, 24.2 17°C

Lesbos nazywane jest krainą słońca, z uwagi na wysoką liczbę słonecznych dni w ciągu roku. Notuje się tu nawet ponad 3000 godzin ze słońcem rocznie. Miano słonecznej krainy może być związane także i z tym, że Lesbos była wyspą poświęconą Apollonowi, bóstwu słońca, patronowi sztuki i przewodnikowi Muz. Często można spotkać się z alternatywnym określeniem "Egejski Ogród", ponieważ wyspę porównuje się z idylliczną krainą - Rajem z bujną roślinnością.  Jest wyspą grecką, zlokalizowaną w północno-wschodniej części Morza Egejskiego, u wybrzeży Turcji. Leży w regionie Wyspy Egejskie Północne, tworząc jednostkę i gminę Lesbos. Od Azji Mniejszej Lesbos oddziela cieśnina Mitilini na wschodzie oraz cieśnina Muzelim na północy. Właściwie wyspa ta leży na azjatyckim szelfie kontynentalnym. Ma świetnie rozwiniętą linię brzegową i górzyste ukształtowanie terenu. Najwyższym punktem jest góra Olimp o wysokości 968 m n.p.m.

Stolicą wyspy jest położone na jej wschodnim wybrzeżu miasto Mitylena, do którego najchętniej przyjeżdżają turyści na krótką wycieczkę lub wczasy. Pełni funkcję głównego ośrodka przemysłowego i kulturalnego regionu. W mieście zachowały się w dobrym stanie zabytki stanowiące połączenie architektury typowo europejskiej i orientalnej. Warto zobaczyć ruiny teatru, antyczne mury upamiętniające wojnę peloponeską czy twierdzę genueńską pochodzącą z XIII wieku. Innymi kurortami, które warto zobaczyć będąc na wakacjach w Lesbos, są Molivos, Vatera, Petra i Pirgi Thermis. Największą atrakcją w Molivos jest port i średniowieczny zamek z kamienia. Petra  zapewnia spokój i ciszę dla turystów chcących wypoczywać na malowniczych plażach. W środku miasta wybudowano kościół Najświętszej Marii Panny. Z kolei Vatera jest małym miasteczkiem, z aż 7-kilometrową plażą. W poszukiwaniu źródeł termalnych podróżni powinni udać się do Pirgi Thermis. Mieszkańcy wyspy są gościnni i chętnie podejmują turystów. Ci mogą zaś spędzać na Lesbos czas na błogim wypoczynku na wakacjach lub zakosztować aktywności, próbując swoich sił w różnych dyscyplinach sportowych.

Do najbardziej znanych i najpiękniejszych plaż Lesbos zalicza się Karavoilia, Tsipouri, Molyvos, Skala Kalloni, (piaszczysta, wyróżniona certyfikatem Błękitnej Flagi), Anaxos (piaszczysta), Skala Eressos (ze złotym piaskiem), Vatera (piaszczysto-kamienista, najdłuższa na wyspie, wyróżniona certyfikatem Błękitna Flaga), Petra (najpiękniejsza na Lesbos, piaszczysta i szeroka).

Pod względem geologicznym, Lesbos jest wyspą powulkaniczną, na której występują zarówno piaszczyste plaże z czarnym piaskiem, jak i plaże kamieniste. Wyspę pokrywają w większości gaje oliwne. Panuje tu przyjemny klimat, sprzyjający wypoczynkowi. Chcąc zakosztować kąpieli słonecznych i ciepłej wody w morzu, najlepiej na Lesbos udać się w lipcu lub sierpniu, kiedy temperatury sięgają 35 stopni Celsjusza. Wakacje na wyspie można spędzać z powodzeniem od kwietnia do października.

Lesbos jest poświęcona Apollowi i wyróżnia się na tle innych, podobnych wysp należących do Grecji unikalną kulturą i historią. Tutaj urodziła się Safona, najbardziej znana grecka poetka starożytności, która wsławiła się również prowadzeniem szkoły dla dziewcząt. Była przedstawicielką liryki eolskiej. Na Lesbos urodził się także twórca greckich bajek wierszowanych o zwierzętach - Ezop. Najbardziej znane zatoki na Lesbos to Jeras na południowym wschodzie oraz zatoka Kaloni, która wcina się mocno w wybrzeże na południowo-zachodnim krańcu wyspy. W wielu miejscach znajdują się wręcz dzikie, urokliwe plaże. Atrakcją turystyczną przyciągającą do Lesbos turystów z całego świata jest Skamieniały Las. Zalicza się go do światowej i europejskiej sieci geoparków. Został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury. Oprócz niego warto zobaczyć i zwiedzić dostępne, naturalne jaskinie. Na wyspie znajdują się gorące źródła, w których obrębie powstały naturalnie łaźnie, zapewniające prywatność dzięki bujnej roślinności, jaką są otoczone.

Mieszkańcy Lesbos nie utrzymują się w większości przypadków z turystyki, ale z połowu ryb, hodowli zwierząt, uprawy oliwek i produkcji greckiego, narodowego trunku - Ouzo.


Opinie : w Lesbos

4,1
Anaxos Andrzej
Bardzo fajne miasteczko z bardzo dogodną komunikacją

Grecja na skróty

Oferty:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY