• Wjazd możliwy na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego.
 • Nie ma szczególnych wymagań dotyczących szczepień​​​​​​.
 • UWAGA: Zgodnie z prawem greckim od dnia 1 stycznia 2024 obowiązuje nowa taryfa podatku od noclegów, naliczanego za pokój za każdą dobę pobytu. Jego wysokość jest uzależniona od kategorii obiektu: 1* i 2* - ok. 1,50 EUR za pokój/noc, 3* - ok. 3 EUR za pokój/noc, 4* - ok. 7 EUR za pokój/noc, 5* - ok. 10 EUR za pokój/noc.
[data: 20.03.2024]
Przed wykupieniem wycieczki polecamy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie rządowej.
https://www.gov.pl/web/grecja/informacje-dla-podrozujacych

Lesbos

Lesbos, grecka wyspa kojarząca się wszystkim z poetką Safoną, która zamieszkiwała ją w Starożytności. Jednak jest to również miejsce idealne dla osób, które chcą spędzić niezapomniane wakacje wśród ciekawych zabytków i malowniczych krajobrazów.

Grecka wyspa Lesbos na wakacje

Mimo że położone w północno-wschodniej części Morza Egejskiego Lesbos jest grecką wyspą, formalnie znajduje się już na terytorium Azji, przy zachodnim wybrzeżu Turcji. Po całym obszarze wyspy rozsiane są liczne wzgórza i pagórki, które sprawiają, że krajobraz Lesbos jest niezwykle malowniczy. W trakcie swojej długiej historii wyspa była miejscem spotkań licznych kultur, co nadal dostrzec można w tamtejszej kuchni oraz architekturze.

Największym miastem, a zarazem stolicą wyspy Lesbos jest Mitylena. Ten malowniczy kurort jest jedną z najstarszych kolebek cywilizacji europejskiej, o czym świadczą wspaniałe zabytki architektoniczne, które można podziwiać tu na tanich wczasach. W trakcie wakacji na wyspie turyści mają też możliwość obcować z pięknem przyrody, która urzeka niemalże na każdym kroku. Warto wybrać się do Skamieniałego Lasu, położonego pośród gór malowniczego geoparku, pełnego pokrytych kamieniem pni drzew, o różnej wysokości.

Zwiedzanie Lesbos - Mitylena, Molivos, Petra i inne atrakcje

W czasie wycieczki do Mityleny trzeba udać się na spacer pośród wąskich, brukowanych uliczek, przy których usytuowane są typowe greckie tawerny, karmiące turystów lokalną kuchnią. W samym mieście znajdziemy najwięcej zabytków sakralnych, zarówno prawosławnych, jak i muzułmańskich. Godną uwagi jest cerkiew św. Szymona, w jej wnętrzu podziwiać można piękne zdobienia, charakterystyczne dla prawosławnych świątyń.

Kolejną, urokliwą miejscowością na Lesbos jest Molivos. Większość zabudowań kurortu piętrzy się na wzgórzu, nad którym górują ruiny średniowiecznego zamku Molyvos. Na zwiedzanie budowli warto wybrać się, chociażby dla spektakularnej panoramy na miasto i port, którą można tam podziwiać.

Niedaleko na południe od Molivos leży Petra, jeden z najpopularniejszych ośrodków turystycznych na Lesbos. Mimo iż miejscowość jest niewielka, wzdłuż całego jej wybrzeża piętrzą się tanie i przytulne hotele, a na tamtejszej promenadzie mieści się mnóstwo lokalnych tawern.

Najwspanialsze plaże znajdziemy w zachodniej części Lesbos, m.in. w Skala Erossos, Vaterze czy Sigri. Nadbrzeża w tych kurortach są rozłożyste, piasek delikatny, a wejście do morza niezbyt strome, dlatego również małe dzieci mogą bawić się tam bezpiecznie. Wypocząć możemy również w gorących źródłach, a warto wiedzieć, że wody termalne na Lesbos mają najwyższą temperaturę w Europie (od 48 do 91 stopni)

Lesbos – jakie wycieczki fakultatywne organizowane są na wyspie?

Na greckich wyspach czas płynie wolniej, a sałatka ze świeżych warzyw i fety smakuje niebiańsko. Na Lesbos można spędzić wymarzone wakacje, koncentrując się na lenistwie, spokojnych spacerach albo zupełnie inaczej – aktywnie, zwiedzając i podziwiając najpiękniejsze zakątki. Sprzyja temu bogata oferta wycieczek fakultatywnych organizowanych przez polskie biura podróży i przez lokalnych touroperatorów. Należą do nich:

 • Tradycyjne wioski na Lesbos – wycieczka do miasteczka Sikaminia pozwala na poznanie pięknego, urokliwego miasteczka. Turyści udają się na niespieszny spacer brukowanymi, wąskimi uliczkami, a czas wolny mogą przeznaczyć na kawę w jednej z restauracji. To także doskonała okazja, by skosztować lokalnego przysmaku Lesbos, jakim jest amigdaloto. Dalsza część wycieczki obejmuje wizytę w miejscowym muzeum oraz przejazd do siostrzanej wioski – Skala Sikaminia, gdzie można podziwiać jeden z najpiękniejszych portów i słynny kościółek na skale.
 • Południowa część wyspy – podczas wycieczki można zobaczyć zatokę w wiosce Kalloni, gdzie znajdują się solanki pozwalające na pozyskiwanie soli z morskiej wody. W miejscu tym często zobaczyć można stada flamingów. W naturalnym środowisku wyglądają one majestatycznie i zachwycająco. Następnie wycieczka zmierza na zachód, do miejscowości Petra, w której mieści się kościół Panagia Glukofilousa, zbudowany na skale, do którego prowadzi 114 schodów. Rozciąga się z niego piękny widok na całą okolicę. Kolejnym punktem zwiedzania jest Molyvos, uznawana za najpiękniejszą miejscowość na Lesbos. Położona na szczycie wzgórza, zapewnia oszałamiające widoki na okolicę i morze. Znajduje się tu również zamek. Turyści pojadą w trakcie wycieczki po południowej stronie Lesbos do dwóch bliźniaczych wiosek – Sikaminia i Skala Sikaminia. Zachód słońca będą z kolei oglądać nad Morzem Egejskim i tureckim wybrzeżem, które jest tu doskonale widoczne. Mogą przejść do maleńkiego kościółka Mermaid Virgin, który znajduje się u wylotu portu.
 • Wieczór grecki z Sirtaki – kolacja w typowo greckiej atmosferze, z muzyką na żywo i ze znakomitymi potrawami.
 • Zachodnie wybrzeże Lesbos – zachodnia część wyspy Lesbos jest częścią wulkaniczną, co samo w sobie jest atrakcyjne dla przyjeżdżających tu turystów. Podczas wyprawy uczestnicy zwiedzają klasztor Limonos – jeden z największych na wyspie Lesbos, położony tuż obok wygasłego wulkanu Moni Ipsilou, skąd z kolei można podziwiać krajobraz zachodniej części wyspy. Następnym przystankiem jest miejscowość Sigri i wizyta w Muzeum skamieniałego lasu, gdzie ekspozycję tworzą skamieliny sprzed nawet 20 mln lat. Miejsce to wpisane jest na listę UNESCO Global Geoparks. Uczestnicy wycieczki fakultatywnej po zachodniej części Lesbos odwiedzają także miejscowość Skala Eressos, gdzie można zjeść obiad i plażować, a w drodze powrotnej przejeżdżają jeszcze obok miejscowości Apothika, gdzie można zrobić przepiękne zdjęcia.
 • Rejs statkiem – grecki klimat sprzyja wypoczynkowi, a co nadaje się do tego lepiej niż pokład statku łagodnie unoszącego się po spokojnych wodach Morza Egejskiego? Statek wypływa z portu w Lesbos, a następnie zawija do wioski rybackiej Skala Sikamina, położonej na północy wyspy. Tam też można zobaczyć 130-letnie drzewo morwy czy kapliczkę Matki Boskiej Syreny z ikoną Matki Boskiej z rybim ogonem, która trzyma w rękach statek i trójząb boga mórz Posejdona. Jest to unikatowa ikona w skali światowej. Podobne wycieczki są organizowane przez biura podróży również np. podczas wakacji na Zakynthos.
 • Kuchnia Lesbos – greckie potrawy mają wielu miłośników, a turyści przyjeżdżający na urlop na Lesbos mają okazję poznać znakomite produkty greckie tam, skąd one pochodzą. Wycieczka wiedzie do idyllicznej wioski Stipsi, gdzie podróżni odwiedzają tłoczarnię oliwy oraz pszczelarza, który prezentuje domowe wyroby miodowe. Następnie uczestnicy wycieczki przejeżdżają do Molivos (Mithymna), gdzie znajduje się zamek pamiętający czasy Bizancjum.

Zwiedzanie Lesbos można zaplanować również na własną rękę, samodzielnie przygotowując plan wycieczki fakultatywnej, idealnie dopasowanej do preferencji turystów. Można przy tym skorzystać z transportu publicznego czy z wynajętego auta. Przy planowaniu przyda się z pewnością nasz przewodnik po Lesbos.

Hotele na Lesbos

Chcąc jechać na Lesbos na urlop, trzeba zarezerwować sobie odpowiednie miejsce noclegowe. Oferta wyspy jest zróżnicowana. Między innymi są to hotele położone bezpośrednio przy plaży, jak na przykład Nikos w Anaxos Skoutarou (dwugwiazdkowy hotel) czy czterogwiazdkowy Vivamare w Molyvos. Bliskość miasta – centrów kurortów nadmorskich na Lesbos – zapewni trzygwiazdkowy Aegeon w Skala Kallonis czy Michaelia w Petrze. Luksusowe wakacje na Lesbos gwarantuje pięciogwiazdkowy Sunrise Resort w Molyvos.

Wakacje z dziećmi na Lesbos

Rodziny z dziećmi mogą zaplanować wymarzone greckie wakacje na Lesbos. Sprzyjać będą im piękne zatoki z płytką wodą czy plaże, na których pociecha może bawić się w piasku albo zbierać drobne kamyczki, zaś rodzice odpoczywać na leżakach pod parasolem. Warto wybrać na wakacje na Lesbos hotele, które znajdują się tuż przy plaży i łatwo będzie dotrzeć nad morze nawet z wózkiem dziecięcym. Wiele obiektów zapewnia udogodnienia dla najmłodszych gości, na przykład krzesełka do karmienia, łóżeczka niemowlęce w pokojach na życzenie klienta czy też dzienne i wieczorne animacje.

Można zastanowić się również, czy dobrą decyzją będzie wybór hotelu z dwoma posiłkami lub zapewniającego wyżywienie na urlopie w formule all inclusive, co jest dużą wygodą, jeśli na wakacje na Lesbos wybiera się cała rodzina. W tym drugim przypadku cena wycieczki obejmuje pełne wyżywienie, przekąski i napoje.

Wczasy na Lesbos – oferta cenowa

Ile kosztuje pobyt na Lesbos? Uzależnione jest to od wielu parametrów imprezy turystycznej – wybranego standardu hotelu, opcji wyżywienia czy też terminu wyjazdu i długości wczasów. Najtaniej na Lesbos można jechać z początkiem września, na 8 dni, w cenie od 1587 zł od osoby. Wyjazd będzie bez wyżywienia z zakwaterowaniem w apartamentach. Przy wyborze wylotu w pierwszej połowie czerwca, hotelu trzygwiazdkowego ze śniadaniem i przy pobycie trwającym 8 dni zapłacić trzeba będzie już od 1622 zł za osobę. Najtańszy wyjazd na Lesbos w formule all inclusive przy wypoczynku tygodniowym kosztuje od 2266 zł od osoby. W podobnej cenie można spędzić urlop na Krecie.

Można spróbować „zapolować” na okazje cenowe, czyli last minute na Lesbos, gdzie tylko kilka dni dzieli rezerwację od planowanego wylotu.

Uwaga: podane ceny są orientacyjne.

Lesbos - Najlepiej ocenione hotele

Mytilana Village

Grecja, Lesbos, Mitylena

Ocena 4,3 / 5

od 2 347 za osobę

Kalloni Bay

Kalloni Bay

Ocena: 3/5

Grecja, Lesbos, Skala Kallonis

Ocena 4,2 / 5

od 2 397 za osobę

Clara

Clara

Ocena: 3/5

Grecja, Lesbos, Petra

Ocena 3,9 / 5

od 2 406 za osobę

Michaelia

Michaelia

Ocena: 3/5

Grecja, Lesbos, Petra

od 1 625 za osobę

Studia Armonia

Studia Armonia

Ocena: 3/5

Grecja, Lesbos, Anaxos Skoutarou

od 1 505 za osobę

Pasiphae

Pasiphae

Ocena: 3/5

Grecja, Lesbos, Skala Kallonis

od 1 983 za osobę

Lesbos - Najczęściej kupowane hotele

Mytilana Village

Grecja, Lesbos, Mitylena

Ocena 4,3 / 5

od 2 347 za osobę

Michaelia

Michaelia

Ocena: 3/5

Grecja, Lesbos, Petra

od 1 625 za osobę

Studia Armonia

Studia Armonia

Ocena: 3/5

Grecja, Lesbos, Anaxos Skoutarou

od 1 505 za osobę

Kalloni Bay

Kalloni Bay

Ocena: 3/5

Grecja, Lesbos, Skala Kallonis

Ocena 4,2 / 5

od 2 397 za osobę

Clara

Clara

Ocena: 3/5

Grecja, Lesbos, Petra

Ocena 3,9 / 5

od 2 406 za osobę

Pasiphae

Pasiphae

Ocena: 3/5

Grecja, Lesbos, Skala Kallonis

od 1 983 za osobę

Lesbos – hotele z najlepszymi opiniami

Małgorzata K.

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Travelplanet.pl) Data pobytu 3.7. - 10.7.2024 Oceniono: Lipiec 2024

Mytilana Village Ocena: 3/5 Grecja, Lesbos

brak opinii opisowej

brak opinii opisowej

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Melanie C.

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.cz) Data pobytu 18.6. - 25.6.2024 Oceniono: Czerwiec 2024

Delfinia Hotel & Bungalows Ocena: 4/5 Grecja, Lesbos

. Nieszczelne informacje z Twojego biura podróży. Kompletna porażka delegata KC

. Nieszczelne informacje z Twojego biura podróży. Kompletna porażka delegata KC

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Zakwaterowanie
Świetnie, czysto

Wyżywienie
Znakomicie, wspaniałe śniadania, obiady, kolacje

Obsługa w hotelu
Pełna satysfakcja, codzienna czystość, zmiana pościeli i ręczników, ręczników

Plaża
Kamenita, Rim i ja pojechaliśmy tam, dobry pomysł

Ta recenzja została automatycznie przetłumaczona za pomocą Google Translate

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Lesbos – Hotele z opiniami

Lesbos - Ostatnio kupione hotele

Aegeon

Aegeon

Ocena: 3/5

Grecja, Lesbos, Skala Kallonis

od 1 446 za osobę

Studia Armonia

Studia Armonia

Ocena: 3/5

Grecja, Lesbos, Anaxos Skoutarou

od 1 505 za osobę

Anaxos Bay

Grecja, Lesbos, Anaxos Skoutarou

od 1 551 za osobę

Nikos

Nikos

Ocena: 2/5

Grecja, Lesbos, Anaxos Skoutarou

od 1 584 za osobę

Michaelia

Michaelia

Ocena: 3/5

Grecja, Lesbos, Petra

od 1 595 za osobę

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Mapa Lesbos

Pogoda na Lesbos, aktywne wakacje

Przed wylotem warto odpowiednio się przygotować. Poniżej zamieściliśmy najbardziej przydatne informacje dotyczące średniej długości lotu, waluty (wraz z przykładowymi cenami), transportu czy najpopularniejszych lokalnych potraw.

Ile trwa lot na Lesbos?

Lot na Lesbos z jednego z polskich lotnisk, np. w Katowicach czy w Warszawie, trwa około 2,5-3 h. Loty międzynarodowe są obsługiwane przez port lotniczy Mitylena, położony w stolicy wyspy. Jeśli turyści zależy na krótszym locie, może wybrać podróż na Korfu, znajdujące się przy zachodnich wybrzeżach Grecji.

Jaka waluta obowiązuje na Lesbos?

Lesbos jest grecką wyspą i podobnie jak w całej Grecji obowiązuje tu waluta euro.

Jakich cen można się spodziewać na Lesbos?

Podczas wakacji na Lesbos w hotelu zapewniającym opcje wyżywienia all inclusive nie ma potrzeby wizyt w sklepach, ponieważ wszystkie posiłki, przekąski i napoje zapewnia hotel w cenie wyjazdu. Jednak na wycieczkach fakultatywnych oraz w ramach pobytu na wyspie bez wyżywienia można spotkać się z takimi cenami jak:

 • ser gouda 250 g – 1,48 euro,
 • jaja 6 sztuk – 1,74 euro,
 • ser feta 1 kg – 10,25 euro,
 • mleko 1 l – 1,13 euro,
 • chleb 500 g – 1,68 euro,
 • woda mineralna 6 x 1,5 l – 1,60 euro,
 • Coca Cola 2 x 1,5 l – 3,56 euro,
 • piwo 4 x 500 ml – 5,80 euro,
 • wypożyczenie samochodu osobowego (Toyota Aygo) na 1 dzień – 30 euro,
 • wypożyczenie quada (Kymco MXU 450i) na 1 dzień – 40 euro.

Jaki transport wybrać na Lesbos?

Jak poruszać się po Lesbos? Można wynająć auto lub skuter, podróżować taksówką lub skorzystać z sieci komunikacji publicznej, jaka zapewniona jest busami i autobusami sieci KTEL. Jeżdżą one pomiędzy poszczególnymi miejscowościami na Lesbos. Jednak nie należy ich mylić z autobusami miejskimi, które poruszają się po Mitylenie – Astika.

Co oferuje lokalna kuchnia na Lesbos?

Kuchnia na Lesbos jest typowo grecka, do której jednak włączono produkty występujące prawie wyłącznie na Lesbos. Warto polecić przy tym:

 • kalloni – sardynki marynowane w soli;
 • meze – typowo greckie przystawki, które są proste, a i tak urzekają wyjątkowym smakiem;
 • dolmades – greckie gołąbki z mięsem mielonym z ryżem, szczypiorkiem, cukinią oraz ziołami, zawijane w liście winorośli;
 • guislemedes – smażone placki serowe z ziołami;
 • melitzanosalata – pasta z bakłażanów, rodzaj przystawki;
 • amigdaloto – migdałowe ciasteczka biszkoptowe.

Pogoda na Lesbos, aktywne wakacje

Dni w sezonie wakacyjnym na Lesbos są długie i słoneczne, dlatego nic dziwnego, że w starożytności patronem wyspy był Apollo, bóg słońca. Na całym terenie dominuje klimat śródziemnomorski, najwyższe temperatury notowane są w okresie od czerwca do września. Podróżni nieprzepadający za upałami lepiej będą czuli się na wczasach w Lesbos w maju i październiku, wówczas w kurortach jest również znacznie mniej turystów.

Wybierając się na wakacje na wyspę, możemy liczyć również na atrakcje dla amatorów aktywnego wypoczynku. Morze wzdłuż linii brzegowej wyspy jest przejrzyste i czyste, dlatego warto wypożyczyć sprzęt do snorkelingu, aby móc podziwiać podwodną faunę i florę. Z tamtejszych portów codziennie odpływają statki wycieczkowe, kursujące wzdłuż brzegu. W czasie rejsu serwowane są drinki i lokalne potrawy, a z głośników wydobywa się muzyka.

Zaledwie 4 kilometry od Mityleny znajdują się gorące źródła w Eftalou, kąpiel w nich będzie prawdziwym ukojeniem dla ciała, jest to idealny sposób na relaks po dłuższym spacerze. To właśnie w Mitylenie znajduje się port lotniczy na który w ponad 2 godziny przylecimy m.in z Katowic.

Wycieczka z Polski na tą piękną wyspę nie musi być droga, wystarczy skorzystać z tanich ofert na wczasy all inclusive na Lesbos, proponowanych przez np. biuro podróży Rainbow. Na miejscu warto pamiętać o zmianie strefy czasowej - ten lokalny na Chalkidiki to godzina do przodu w stosunku do czasu w Polsce

Najlepszy miesiąc na wakacje

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 1. Styczeń
 2. Luty
 3. Marzec
 4. Kwiecień
 5. Maj
 6. Czerwiec
 7. Lipiec
 8. Sierpień
 9. Wrzesień
 10. Październik
 11. Listopad
 12. Grudzień

Pogoda teraz

 • Temperatura 38 °C w nocy 24 °C

 • Temperatura wody 23 °C

Temperatura w kolejnych dniach

 • Sobota 38 °C w nocy 24 °C

 • Niedziela 39 °C w nocy 24 °C

 • Poniedziałek 39 °C w nocy 25 °C

 • Wtorek 38 °C w nocy 25 °C

Pogoda

 • Styczeń Sty 12 °C woda 15 °C

 • Luty Lut 12 °C woda 15 °C

 • Marzec Mar 15 °C woda 15 °C

 • Kwiecień Kwi 19 °C woda 16 °C

 • Maj Maj 23 °C woda 18 °C

 • Czerwiec Cze 28 °C woda 22 °C

 • Lipiec Lip 30 °C woda 23 °C

 • Sierpień Sie 30 °C woda 24 °C

 • Wrzesień Wrz 27 °C woda 23 °C

 • Październik Paź 21 °C woda 20 °C

 • Listopad Lis 16 °C woda 18 °C

 • Grudzień Gru 13 °C woda 16 °C

Przydatne informacje