Skiathos - Przewodnik

<p><strong>Skiathos</strong> to niewielka <strong>wyspa grecka</strong>, położona<strong> w archipelagu Sporadów Północnych</strong>, w zachodniej części Morza Egejskiego. Słynie z wyspiarskiego klimatu, urokliwych widoków i gościnnych Greków, serwujących przyjeżdżającym tu na wakacje i wycieczki turystom smakowite, tradycyjne potrawy. Nazwa wyspy wzięła się najprawdopodobniej z tego, że leży ona w cieniu góry Athos, a z greckiego „skia” oznacza cień. Cała ma 48 km2 powierzchni.

Pogoda na Skiathos

Dzisiaj, 27.5 20°C

Skiathos to niewielka wyspa grecka, położona w archipelagu Sporadów Północnych, w zachodniej części Morza Egejskiego. Słynie z wyspiarskiego klimatu, urokliwych widoków i gościnnych Greków, serwujących przyjeżdżającym tu na wakacje i wycieczki turystom smakowite, tradycyjne potrawy. Nazwa wyspy wzięła się najprawdopodobniej z tego, że leży ona w cieniu góry Athos, a z greckiego „skia” oznacza cień. Cała ma 48 km2 powierzchni.

Stolicą wyspy jest portowe miasteczko pod tą samą nazwą - Skiathos, nazywane również Chora. Cumują w nim przez cały rok małe łodzie rybackie, prywatne jachty czy duże statki wycieczkowe. Miasto położone jest na dwóch wzgórzach, na których znajdują się małe kościółki. Na jednym z nich wybudowano również wieżę zegarową z punktem widokowym, zapewniającym zapierające dech w piersiach krajobrazy. Będąc na wyspie, koniecznie trzeba odwiedzić i zobaczyć zabytkowe klasztory: Evangelistria, Agios Charalambos, Panagia tis Kechrias i Kounistria. Poza klasztorami, na Skiathos nie ma zbyt wiele zabytków, ale za to wyspa oferuje możliwość poznania unikalnej, greckiej tradycji i życia tutejszych, rdzennych mieszkańców. To idealna wyspa do błogiego wypoczynku na plaży. Naturyści powinni wybrać się na plażę Banana Beach, nazywaną również Krassa, która znajduje się przy trzeciej zatoce cypla Pounda. Niektóre plaże są położone w tak niedostępnych miejscach, że aby się do nich dostać, trzeba wynająć tzw. taksówkę wodną. Jedną z nich jest Lalaria w północnej części wyspy, pokryta gładkimi, białymi kamykami. Z tyłu plażę ogranicza stromy klif. Stwarza ona znakomite warunki do pływania.

Warto również wybrać się na zwiedzanie naturalnych grot na wyspie - Glazia, Skotini i Chalkini. Można tu spędzić miło czas na plaży, chadzając wąskimi uliczkami czy popijając ouzo w klimatycznych knajpkach nadmorskich.  Zabudowa na wyspie ma charakter orientalny. Większość budynków wybudowano w czasie tureckiej okupacji. Na Skiathos charakterystyczne jest to, że domy mają biały kolor i niebieskie okiennice oraz dach pokryty niebieską dachówką. Kolory te jednoznacznie nawiązują do greckiej flagi.

Na Skiathos urodził się słynny grecki poeta, tłumacz i pisarz - Aleksandros Papadiamantis. W swoich dziełach m.in. pisał o obyczajowości wyspiarzy i o morzu. Co ciekawe, na Skiathos kręcono niektóre sceny do popularnego musicalu „Mamma Mia!”.
Wyspa pokryta jest bujną roślinnością - podczas wycieczki w głąb lądu można zobaczyć kwiaty mieniące się kolorami tęczy, zielone drzewa i pnącza, a także greckie gaje oliwne.

Ulubionym miejscem turystów przybywających na wakacje na Skiathos jest plaża Koukounaries z przepięknym, złotym piaskiem, położona w odległości około 15 km na południowy zachód od miasta Skiathos. Oferuje ona błękitne laguny, gorący, drobny piasek, zalesione okolice i restauracje serwujące tradycyjne dania kuchni greckiej.  Przy plaży wznosi się Skiathos Palace, pięciogwiazdkowy hotel, stanowiący jedną z atrakcji turystycznych wyspy. Plaża Koukounaries to tylko jedna z ponad 60 świetnie położonych plaż na wyspie, z piaszczystym brzegiem i płytką, ciepłą wodą zachęcającą do kąpieli.

Na wyspie znajduje się lotnisko pasażerskie im. Aleksandrosa Papadiamantisa. Można tu dotrzeć także promem lub statkiem wycieczkowym.


Opinie : na Skiathos

4,3
Skiathos Ad&Ag
Miejsce bardzo malownicze. Ma swój urok

Grecja na skróty

Oferty:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY