Ateny - Przewodnik

<p>Mówi się, że <strong><a href="https://www.travelplanet.pl/wczasy/oferty/grecja/" target="_blank">Grecja</a></strong> to starożytna kraina bogów olimpijskich, kolebka cywilizacji, której mieszkańcy wpłynęli na wszystkie dziedziny życia społecznego Europejczyków. Ośrodkiem nauki, kultury, sztuki, polityki i gospodarki od wieków są dla Grecji <strong>Ateny</strong> - stolica kraju, która oferuje turystom pochodzące nawet z czasów antycznych zabytki.

Pogoda w Atenach

Dzisiaj, 12.12 19°C

Mówi się, że Grecja to starożytna kraina bogów olimpijskich, kolebka cywilizacji, której mieszkańcy wpłynęli na wszystkie dziedziny życia społecznego Europejczyków. Ośrodkiem nauki, kultury, sztuki, polityki i gospodarki od wieków są dla Grecji Ateny - stolica kraju, która oferuje turystom pochodzące nawet z czasów antycznych zabytki.

Położenie i historia Aten
Miasto Ateny znajduje się w regionie Attyka, w południowo-wschodniej części kontynentalnej Grecji, nad Morzem Egejskim. Stolica współczesnej Grecji powstała na miejscu warowni z okresu mykeńskiego, datowanej na połowę II tysiąclecia p.n.e., która istniała na wzgórzu Akropolis. W okresie starożytnym Ateny miały silną pozycję w Europie. Było to państwo-miasto, nazywane polis i pełniły one funkcję centrum umysłowego całej Hellady.
Nazwa miasta wzięła się od jego patronki - bogini Ateny. Według wierzeń Greków, miasto dostało się pod jej opiekę po mitycznym sporze z bogiem mórz i oceanów - Posejdonem.

Największe atrakcje Aten
Wizytówką i zarazem głównym punktem zwiedzania Aten podczas każdej wycieczki, jest górujące nad miastem wzgórze Akropol. Znajduje się tam zespół architektoniczny z Partenonem, Erechtejonem, Świątynią Nike - Apterosem, Propylejami i Muzeum Akropolu. Warto zobaczyć i inne starożytne budowle, które zachowały się w różnym stanie do czasów współczesnych. M.in. będzie to Teatr Dionizosa, starożytna Agora Grecka i Forum Rzymskie z Wieżą Wiatrów, pozostałościami biblioteki cesarza Hadriana oraz dawnym Meczetem Zdobywców.
Ateny to także kolebka Igrzysk Olimpijskich. Znajduje się tu marmurowy stadion Kalimarmaro, który został wybudowany około 330 roku p.n.e. i odrestaurowany pod koniec XIX wieku. To właśnie tutaj odbyły się pierwsze Igrzyska Olimpijskie ery nowożytnej.
Niezapomniane wrażenia dla turystów zapewni spacer po popularnej dzielnicy artystów - Place, skąd można wybrać się na Plac Syntagma, gdzie co godzinę odbywa się honorowa zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, obok gmachu Parlamentu.


Opinie : w Atenach

4,3
Ateny Agnieszka
Przepiękne antyczne miasto z zapierającymi dech w piersiach widokami.

Grecja na skróty

Przewodnik:
ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY