Ateny - Przewodnik

<p>Mówi sie, ze <strong><a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/grecja/" target="_blank">Grecja</a></strong> to starozytna kraina bogów olimpijskich, kolebka cywilizacji, której mieszkancy wplyneli na wszystkie dziedziny zycia spolecznego Europejczyków. Osrodkiem nauki, kultury, sztuki, polityki i gospodarki od wieków sa dla Grecji <strong>Ateny</strong> - stolica kraju, która oferuje turystom pochodzace nawet z czasów antycznych zabytki.

Pogoda w Atenach

Dzisiaj, 30.7 38°C

Mówi sie, ze Grecja to starozytna kraina bogów olimpijskich, kolebka cywilizacji, której mieszkancy wplyneli na wszystkie dziedziny zycia spolecznego Europejczyków. Osrodkiem nauki, kultury, sztuki, polityki i gospodarki od wieków sa dla Grecji Ateny - stolica kraju, która oferuje turystom pochodzace nawet z czasów antycznych zabytki.

Polozenie i historia Aten
Miasto Ateny znajduje sie w regionie Attyka, w poludniowo-wschodniej czesci kontynentalnej Grecji, nad Morzem Egejskim. Stolica wspólczesnej Grecji powstala na miejscu warowni z okresu mykenskiego, datowanej na polowe II tysiaclecia p.n.e., która istniala na wzgórzu Akropolis. W okresie starozytnym Ateny mialy silna pozycje w Europie. Bylo to panstwo-miasto, nazywane polis i pelnily one funkcje centrum umyslowego calej Hellady.
Nazwa miasta wziela sie od jego patronki - bogini Ateny. Wedlug wierzen Greków, miasto dostalo sie pod jej opieke po mitycznym sporze z bogiem mórz i oceanów - Posejdonem. Najwieksze atrakcje Aten
Wizytówka i zarazem glównym punktem zwiedzania Aten podczas kazdej wycieczki, jest górujace nad miastem wzgórze Akropol. Znajduje sie tam zespól architektoniczny z Partenonem, Erechtejonem, Swiatynia Nike - Apterosem, Propylejami i Muzeum Akropolu. Warto zobaczyc i inne starozytne budowle, które zachowaly sie w róznym stanie do czasów wspólczesnych m.in. Teatr Dionizosa,  Forum Rzymskie z Wieza Wiatrów, pozostalosciami biblioteki cesarza Hadriana oraz dawnym Meczetem Zdobywców.

Kolejnym punktem zwiedzania Aten powinna byc tamtejsza Agora, czyli miejsce, gdzie w starozytnosci koncentrowalo sie zycie miejscowej ludnosci. Znajdowaly sie tu budynki uzytecznosci publicznej, biblioteki i swiatynie. Do dzis zachowala sie pozostalosc swiatyni Hefajstosa i Ateny - Hefajstejon oraz Biblioteka Hadriana. Milosnicy sportu powinni zobaczyc w Atenach Stadion Kalimarmaro w ksztalcie podkowy zbudowany wybudowany okolo 330 roku p.n.e. i odrestaurowany pod koniec XIX wieku, który byl arena igrzysk panatenajskich, odbywajacych sie ku czci bogini Ateny. To wlasnie tutaj odbyly sie pierwsze Igrzyska Olimpijskie ery nowozytnej.

Niezapomniane wrazenia dla turystów zapewni spacer po popularnej dzielnicy artystów - Place, skad mozna wybrac sie na Plac Syntagma, gdzie co godzine odbywa sie honorowa zmiana warty przy Grobie Nieznanego Zolnierza, obok gmachu Parlamentu.


Opinie : w Atenach

4,6
Ateny Justyna
Ateny powalają na kolana. Zwiedzaliśmy je na własna reke i mimo żaru z nieba, nie żałowaliśmy wyruszenia na wycieczke. Akropol to czesc obowiązkowa ale polecam inne atrakcje z przewodnika.

Grecja na skróty

Miejsca: