• Wjazd możliwy na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego.
 • Nie ma szczególnych wymagań dotyczących szczepień​​​​​​.
 • UWAGA: Zgodnie z prawem greckim od dnia 1 stycznia 2024 obowiązuje nowa taryfa podatku od noclegów, naliczanego za pokój za każdą dobę pobytu. Jego wysokość jest uzależniona od kategorii obiektu: 1* i 2* - ok. 1,50 EUR za pokój/noc, 3* - ok. 3 EUR za pokój/noc, 4* - ok. 7 EUR za pokój/noc, 5* - ok. 10 EUR za pokój/noc.
[data: 20.03.2024]
Przed wykupieniem wycieczki polecamy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie rządowej.
https://www.gov.pl/web/grecja/informacje-dla-podrozujacych

Ateny

Ateny to przepiękne greckie miasto, które ma wiele twarzy. To kolebka cywilizacji europejskiej i miejsce, w którym narodził się system demokratyczny. Jednocześnie to także metropolia pełna kontrastów. Oprócz restauracji z pysznym jedzeniem, ciekawych miejsc i barwnych autochtonów, wciąż można tu zobaczyć wiele śladów i pozostałości po świecie antycznym. Jeśli wybierasz się na wymarzone wakacje Ateny, możesz liczyć na wiele atrakcji i ciekawych doznań, które czekają w tym niesamowitym zakątku świata.

Ateny na wakacje

Trudno jest przejść obojętnie obok Aten. Zawsze pojawiają się jakieś emocje i odczucia. Miasto można pokochać choćby ze względu na słynny Akropol, który można zacząć zwiedzać już od 8 rano. To dobra godzina, bowiem wtedy nie trzeba obawiać się tłumów ani wielkiego upału. Wzgórze sięga 150 metrów, a na jego szczycie – prawdopodobnie już w XIII wieku p.n.e. – wybudowano pałac otoczony murami. Obecnie, jedna z wież jest punktem widokowym. Piękne są tutaj nie tylko krajobrazy z samej góry, ale także zbocza, tereny zielone oraz znajdujący się na nich Teatr Dionizosa czy Odeon Heroda Attyka. 

Znaną miejscówką turystyczną jest także ateńska Agora z dobrze zachowaną świątynią Hefajstosa. Na obszarze stanowiska archeologicznego można odnaleźć muzeum, obfitujące w wiele niezwykłych przedmiotów, oraz Kościół Świętych Apostołów. Warto przeznaczyć na to miejsce przynajmniej 2-3 godziny, aby móc wczuć się w atmosferę i klimat tej części Aten. Ciekawym zabytkiem jest również Świątynia Zeusa Olimpijskiego, której budowa zakończyła się w II wieku. Budowla ta była największą spośród wszystkich świątyń starożytnej Grecji. Obecnie pozostało z niej jedynie 15 kolumn, które pięknie się prezentują o każdej porze dnia i zachęcają do spacerów wokół.

Wybierając Ateny na wakacje warto także zobaczyć centralny plac tego miasta, czyli Plac Syntagma, inaczej Plac Konstytucji. Przy nim znajduje się Pałac Królewski pochodzący z XIX wieku oraz Grób Nieznanego Żołnierza. Przy grobie można spotkać wartowników, którzy ubrani są w stroje nawiązujące do poszczególnych epok z historii Grecji. W każdą niedzielę o godzinie 11:00 można zaobserwować uroczystą zmianę warty. Ateny to także takie perełki jak Uniwersytet Ateński, Biblioteka Narodowa oraz Akademia Ateńska. Stanowią one „Ateńską Trylogię”, czyli trzy przepiękne nowożytne skarby miasta. Zwłaszcza Akademia Ateńska może zachwycić i choć nie uda się jej zwiedzić w pełni, to jednak otwarte na odwiedziny są Biblioteka oraz Sala Spotkań ozdobiona dziełami Christiana Griepenkerla. 

Najstarszą częścią miasta oraz największym symbolem Aten jest Plaka – urokliwa dzielnica z pełnymi kolorów uliczkami, małymi kościołami oraz licznymi knajpkami. Można się tutaj zrelaksować zwyczajnie spacerując oraz degustując w greckich przysmakach. Na turystów czeka tutaj także Pomnik Lizykratesa, który powstał w 335 roku p.n.e. Koniecznie trzeba dodać, że wybierając Ateny na wczasy można większość czasu spędzić w muzeach, których jest tu naprawdę sporo. 

Ateny – jakie wycieczki fakultatywne organizowane są ze stolicy Grecji?

Wakacje w Atenach stwarzają szerokie możliwości poznania stolicy Grecji – jej wielowiekowych zabytków, a także poznania kultury mieszkańców. Przebywając na urlopie w tym mieście, można wybrać się na wycieczki fakultatywne organizowane w okolicy Aten. Należą do nich:

 • Przylądek Sunion – najbardziej wysunięty na południe punkt Attyki. Wycieczka z polskim przewodnikiem pozwoli na poznanie historii znajdującej się tu Świątyni Posejdona, boga mórz i oceanów. Zanim jednak turyści dotrą do Przylądka Sunion, jadą wzdłuż wybrzeża i mają niepowtarzalną okazję do podziwiania przepięknych widoków, m.in. na plaże Glifada, Vouliagmeni i Varkiza. Natomiast podczas powrotu z Sunion do Aten oczom uczestników wycieczki ukazuje się wspaniały widok na Zatońską Sarońską. Sam przylądek ma postać skalistego cypla.
 • Argolida – plan wycieczki do Argolidy jest rozbudowany i pozwala na podziwianie w okolicy Aten wielu zabytków. Najpierw turyści przejeżdżają nadmorską drogą wiodącą wzdłuż Zatoki Sarońskiej, aż do Kanału Korynckiego, łączącego Morze Egejskie z Morzem Jońskim. Kolejnym przystankiem na drodze wycieczki z Aten są Mykeny, doskonale znane z dzieł Homera. W programie zwiedzania znajduje się Lwia Brama, Grobowce Królewskie czy mury cyklopowe. Uczestnicy wyprawy docierają do Nauplion, przez równinę Argolidy. To malownicze miasto znajdujące się u podnóża klifu. Górują nad nim potężne mury twierdzy Palamidi. Na trasie przejazdu znajduje się Epidauros i odbywa się wizyta w Teatrze z IV w p.n.e.
 • Starożytne Delfy – z mitologii greckiej można dowiedzieć się, że w Delfach w okresie antycznym istniała słynna wyrocznia. Do dnia dzisiejszego zachowały się jej ślady. Delfy były niegdyś centrum starożytnego świata. Z Aten jedzie się do nich przez równinę Beocji, mijając po drodze Teby, Levadię i Arachovą. W samych Delfach można zobaczyć stanowisko archeologiczne z ruinami Skarbca Ateńczyków, Świątyni Apolla i innych budynków. Turyści zwiedzają także Muzeum Archeologiczne w Delfach, prezentujące niezwykłe eksponaty.
 • Korynt – kolejnym starożytnym miastem, znanym z mitologii, jest Korynt. Miasto znajduje się na południowy zachód od Aten. Od niego swoją nazwę wziął Kanał Koryncki, pomiędzy Morzem Jońskim a Egejskim. Starożytny Korynt to miejsce, gdzie wedle przekazów historycznych dwa lata żył i nauczał św. Paweł. Na wycieczce turyści odwiedzają Agorę, Świątynię Apolla pochodzącą z VI w p.n.e., czy starożytny port Kechries.
 • Wycieczka morska po Wyspach Sarońskich – w niewielkiej odległości od stałego lądu i samych Aten znajdują się Wyspy Sarońskie, na które można popłynąć. Rejs wiedzie na trzy wyspy – Hydrę, Poros i Eginę. To połączenie zwiedzania z wycieczką krajobrazową i z relaksem na pokładzie statku. Podczas wycieczki organizowany jest na nim pokaz greckiego tańca ludowego, z muzyką na żywo.

Przy organizowaniu na własną rękę wycieczek fakultatywnych w Atenach przydatny może okazać nasz przewodnik po Atenach. Wystarczy wypożyczyć auto lub skorzystać z komunikacji miejskiej, by móc poznawać najpiękniejsze miejsca w stolicy Grecji i w jej najbliższym otoczeniu.

W samych Atenach jest tyle pięknych rzeczy do zobaczenia, że nie trzeba się wybierać dużo dalej, by móc wypełnić swoje wakacje licznymi atrakcjami. Inaczej jest podczas pędzania wakacji na niewielkich wyspach, choć i one oczywiście mają swój niepowtarzalny urok. Wycieczka na Lesbos na przykład będzie okazją do poznania tego miejsca, ale i stwarzać będzie szanse zobaczenia niewielkiej części innego kraju – Turcji, u wybrzeży którego się znajduje.

Hotele w Atenach

Przy rezerwacji wyjazdów do Aten warto z uwagą wybrać odpowiedni hotel, który spełni oczekiwania danej osoby czy rodziny. W ścisłym centrum miasta znajdują się takie obiekty jak trzygwiazdkowy Achillion czy dwugwiazdkowy Cosmpolit Athens. W niewielkiej odległości od największych atrakcji turystycznych położony jest hotel pięciogwiazdkowy Wyndham Grand Athens. Jego atut stanowi to, że z górnych pięter roztacza się przepiękny widok na okolicę. Bardziej na uboczu znajduje się pięciogwiazdkowy hotel Divani Palace Acropolis.

Wakacje z dziećmi w Atenach

Wakacje z dziećmi wymagają innego planowania, chociażby opcji wyżywienia czy lokalizacji hotelu niż w momencie, gdy jadą na nie wyłącznie dorośli. Przy organizowaniu urlopu w Atenach rodziców z pociechami, warto zwrócić uwagę, czy wybrany obiekt oferuje udogodnienia dla najmłodszych gości, np. brodzik, łóżeczka niemowlęce w pokojach, czy krzesełka do karmienia w restauracji. Wiele hoteli, w tym również tych zlokalizowanych w stolicy Grecji, zapewnia rozrywki w postaci kids clubu, animacji dziennych i wieczornych, a nawet przygotowuje specjalne menu dla maluszków.

Warto rozważyć zdecydowanie się na opcję all inclusive w Atenach, by mieć zapewnione wszystkie główne posiłki, a także przekąski i napoje w cenie wycieczki.

Wczasy w Atenach - oferta cenowa

Ile kosztuje urlop w Atenach, w samej stolicy Grecji? Czy będzie droższy niż wczasy na Skiathos lub wczasy na Rodos? Krótka wycieczka do Aten na 4 dni, czyli 3 noce na miejscu w hotelu dwugwiazdkowym, miejskim, bez wyżywienia, organizowana z początkiem października, będzie kosztowała od 860 zł od osoby. Do tego trzeba jednak doliczyć wydatki na wyżywienie na miejscu. Być może lepszym wyborem byłoby dopłacenie około 150 zł od osoby do wyjazdu w listopadzie do obiektu 3-gwiazdkowego, by w cenie mieć zapewnione śniadanie. Niewiele więcej będzie kosztować pobyt w Atenach przez 4 dni w apartamentach 4-gwiazdkowych w szczycie sezonu letniego, pod koniec lipca. Wyjazd ze śniadaniem to koszt rzędu od 1110 zł od osoby.

Z większym wydatkiem trzeba się liczyć, jeśli turysta planuje 8-dniowy pobyt w Atenach, w hotelu 4-gwiazdkowym, zapewniającym dwa posiłki (opcja HB). Przy wylocie na koniec sierpnia trzeba za takie wczasy zapłacić od 4320 zł od osoby.

Dla wypracowania pewnych oszczędności można zainteresować się ofertą last minute. To opcja na ostatnią chwilę, z wylotem w ciągu kilku dni od daty rezerwacji. Jeśli ktoś ma możliwość elastycznego kształtowania terminu urlopu, taka opcja może pozwolić mu zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Uwaga: podane ceny są orientacyjne.

Czemu Ateny

miejsce zatłoczone restauracja nurkowanie z rurką plaża żwirowa odpowiedni dla dzieci plażowanie

Ateny - Najlepiej ocenione hotele

Athens One Smart

Grecja, Ateny, Ateny

Ocena 4,4 / 5

od 1 090 za osobę

Achillion

Achillion

Ocena: 3/5

Grecja, Ateny, Ateny

Ocena 2,6 / 5

od 439 za osobę

Chic

Chic

Ocena: 4/5

Grecja, Ateny, Ateny

od 1 383 za osobę

Exarchion

Ocena: 2/5

Grecja, Ateny, Ateny

od 1 541 za osobę

Zdjęcia z regionu

Atrakcje i ciekawe miejsca

Partenon

Partenon

Partenon znajduje się na Akropolu - górze górującej nad Atenami. Budowla została wzniesiona na cześć bogini Ateny, patronki miasta, aby wyrazić wdzięczność Greków za ochronę Aten przed wojnami perskimi. Partenon został zaprojektowany przez słynnego rzeźbiarza Fidiasza, posiadał różne ciekawe elementy, ale największą ozdobą był ogromny posąg Ateny z kości słoniowej i złota. Partenon został zbudowany w 447 roku p.n.e. na szczycie innej świątyni, zwanej przedpartenonową.

Budynki historyczne
Muzeum Akropolu

Muzeum Akropolu

Obowiązkowym punktem każdej wycieczki do Aten jest wizyta w nowym Muzeum Akropolu. Muzeum znajduje się u stóp wzgórza z widokiem na miasto. Posiada największą kolekcję greckiej architektury i starożytnych rzeźb, w tym posąg bogini Ateny. Ma ono pięć pięter, na których znajduje się ponad 4 tysiące artefaktów.

Muzea / Galerie
Łuk Hadriana

Łuk Hadriana

Monumentalna budowla jest bardzo popularnym greckim zabytkiem, który od wieków przyciąga uwagę naukowców i turystów z całego świata. Rzymski cesarz Hadrian darzył Ateny wielkim zamiłowaniem, dlatego ozdobił miasto wieloma pięknymi zabytkami, na które wpływ miała architektura klasyczna. Jego łuk jest wspaniałym pomnikiem z marmuru, znajdującym się po wschodniej stronie Aten w pobliżu świątyni Zeusa.

Statuy / Pomniki Budynki historyczne
Plaka

Plaka

Jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Atenach jest dzielnica Plaka, położona pod Akropolem w kierunku Syntagmy. Ta miejscowość jest niemal jak wyspa w środku miasta. To świetny sposób, aby doświadczyć prawdziwej ateńskiej kultury greckiej.

Plaka jest dość kameralna, szczyci się naprawdę wyjątkową scenerią z kilkoma kawiarniami, starymi drzewami i kamiennymi chodnikami. Innym powodem do odwiedzenia Plaki jest oczywiście doskonałe jedzenie, butiki i tawerny.

Budynki historyczne Miasta / Place / Ulice

Ateny - Najczęściej kupowane hotele

Athens One Smart

Grecja, Ateny, Ateny

Ocena 4,4 / 5

od 1 430 za osobę

Achillion

Achillion

Ocena: 3/5

Grecja, Ateny, Ateny

Ocena 2,6 / 5

od 1 228 za osobę

Chic

Chic

Ocena: 4/5

Grecja, Ateny, Ateny

od 1 383 za osobę

Exarchion

Ocena: 2/5

Grecja, Ateny, Ateny

od 1 541 za osobę

Ateny – hotele z najlepszymi opiniami

Karol M.

Ocena 5,0 / 5

Zweryfikowana opinia (Travelplanet.pl) Data pobytu 11.7. - 15.7.2022 Oceniono: Lipiec 2022

Ambrosia Suites Ocena: 4/5 Grecja, Ateny

brak opinii opisowej

brak opinii opisowej

Zakwaterowanie 4,8 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 5,0 / 5

Cena 5,0 / 5

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Dana K.

Ocena 4,7 / 5

Zweryfikowana opinia (Invia.cz) Data pobytu 7.2. - 11.2.2024 Oceniono: Luty 2024

Athens One Smart Ocena: 4/5 Grecja, Ateny

Zakwaterowanie najwyższej jakości, codzienne sprzątanie, czysta pościel po 2 dniach, codziennie czyste ręczniki. Śniadanie składało się z szerokiego wyboru dań słodkich i pikantnych.

Zakwaterowanie najwyższej jakości, codzienne sprzątanie, czysta pościel po 2 dniach, codziennie czyste ręczniki. Śniadanie składało się z szerokiego wyboru dań słodkich i pikantnych.

Zakwaterowanie 5,0 / 5

Wyżywienie 5,0 / 5

Okolica 3,5 / 5

Cena 5,0 / 5

Ta recenzja została automatycznie przetłumaczona za pomocą Google Translate

Czy ta recenzja była pomocna? (0) (0)

Ateny – Hotele z opiniami

Ateny - Ostatnio kupione hotele

Delphi Art

Delphi Art

Ocena: 4/5

Grecja, Ateny, Ateny

od 266 za osobę

Hermes

Hermes

Ocena: 3/5

Grecja, Ateny, Ateny

od 332 za osobę

Delice

Delice

Ocena: 4/5

Grecja, Ateny, Ateny

od 407 za osobę

Titania

Titania

Ocena: 4/5

Grecja, Ateny, Ateny

od 409 za osobę

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Ateny - mapa

Pogoda w Atenach - kiedy najlepiej tu przyjechać?

Bezpośredni lot do Aten z Katowic czy z Warszawy trwa około 2 godziny 15 minut – 2,5 godziny. Loty czarterowe i rejsowe obsługuje międzynarodowy port lotniczy im. Elefteriosa Wenizelosa znajdujący się w odległości 25 km na wschód od centrum Aten, w Spacie.

Jaka waluta obowiązuje w Atenach? 

Ateny to stolica Grecji. Obowiązuje tu euro.

Jakich cen można się spodziewać w Atenach?

Ceny w Atenach nie odbiegają za bardzo od tych, jakie polscy turyści widzą w sklepach w większych miastach w Polsce. Podczas robienia zakupów czy korzystaniu z punktów usługowych należy liczyć się z takimi kosztami jak:

 • ser żółty Gouda 500 g – 2,95 euro,
 • lody w pudełku 2 l – 2,98 euro,
 • sok pomarańczowy 1 l – 2,20 euro,
 • deser jogurtowy czekoladowy 190 g – 0,75 euro,
 • piwo w butelce szklanej 500 g – 1,25 euro,
 • napój gazowany 1,5 l – 0,94 euro,
 • wynajem samochodu osobowego Fiat Panda – około 18 euro za 1 dzień.

Jaki transport wybrać w Atenach?

Poruszanie się wynajętym samochodem po Atenach może sprawiać nie lada kłopot. Choć stan dróg jest doskonały, to znalezienie miejsca do parkowania w centrum stolicy jest co najmniej kłopotliwe. Dlatego lepszym pomysłem będzie wybór poruszania się środkami komunikacji miejskiej – metrem lub autobusami czy tramwajami. Można kupić bilet turystyczny, np. 3-dniowy i przesiadać się do woli pomiędzy różnymi środkami miejskiego transportu.

Co oferuje lokalna kuchnia w Atenach?

Grecka kuchnia opiera się na najlepszych, świeżych produktach – mięsie, warzywach, owocach i oczywiście serach. Podczas wizyty w Atenach, na wakacjach czy krótkim urlopie, warto spróbować takich potraw jak:

 • Koulouri – przypomina polski obwarzanek i zwykle jest jedzony na śniadanie, wraz z filiżanką kawy;
 • Horiatiki – sałatka grecka, z pomidorów, ogórków, cebuli, oliwek, z dodatkiem sera feta, przyprawiona oregano i oliwą z oliwek;
 • Tzatziki – sztandarowy sos grecki, a właściwie jogurtowy dip z ogórkami, czosnkiem i jogurtem greckim;
 • Moussaka – zapiekanka na bazie pieczonych bakłażanów, mięsa mielonego, pomidorów, z sosem beszamelowym;
 • Revithada – wolno gotowana zupa z grochu włoskiego.

Pogoda w Atenach - kiedy najlepiej tu przyjechać?

Ateny zachwycają tym, że jest tu niemal zawsze ciepło i słonecznie. Latem jednak upał może okazać się nie do zniesienia. Najlepszym okresem na odwiedzenie tego miasta jest niewątpliwie okres końca kwietnia, a także maj i wrzesień. Warto dodać, że nieco taniej będzie w tej części świata od listopada aż do marca, kiedy bilety kosztują mniej, a temperatura oscylują wciąż w granicach 16 stopni Celsjusza. Warto sprawdzić oferty, np. biura podróży TUI.

Najlepszy miesiąc na wakacje

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 1. Styczeń
 2. Luty
 3. Marzec
 4. Kwiecień
 5. Maj
 6. Czerwiec
 7. Lipiec
 8. Sierpień
 9. Wrzesień
 10. Październik
 11. Listopad
 12. Grudzień

Pogoda teraz

 • Temperatura 30 °C w nocy 19 °C

 • Temperatura wody 19 °C

Temperatura w kolejnych dniach

 • Poniedziałek 30 °C w nocy 19 °C

 • Wtorek 29 °C w nocy 19 °C

 • Środa 29 °C w nocy 19 °C

 • Czwartek 29 °C w nocy 19 °C

Pogoda

 • Styczeń Sty 13 °C woda 16 °C

 • Luty Lut 14 °C woda 15 °C

 • Marzec Mar 16 °C woda 15 °C

 • Kwiecień Kwi 20 °C woda 16 °C

 • Maj Maj 25 °C woda 19 °C

 • Czerwiec Cze 30 °C woda 22 °C

 • Lipiec Lip 33 °C woda 24 °C

 • Sierpień Sie 33 °C woda 25 °C

 • Wrzesień Wrz 29 °C woda 24 °C

 • Październik Paź 24 °C woda 22 °C

 • Listopad Lis 18 °C woda 20 °C

 • Grudzień Gru 14 °C woda 17 °C

Gdzie na wakacje?

Wybierz kierunek

Przydatne informacje