Peloponez - Przewodnik

Żaden inny rejon Grecji nie jest tak zróżnicowany krajobrazowo jak <strong><a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/grecja/peloponez/" target="_blank">Peloponez</a></strong>. Ten największy półwysep Grecji mierzy w swym najszerszym miejscu około 160 km, na długość rozciąga się natomiast do 190 km. Region posiada bardzo bogata historię, która pozostawiła bogactwo starożytnych pomników i ruin. Wiąże się z nią już sama nazwa wyspy, która pochodzi od mitycznego króla Pelopsa, pierwszego władcy Myken.

Pogoda na Peloponezie

Dzisiaj, 20.4 16°C
Żaden inny rejon Grecji nie jest tak zróżnicowany krajobrazowo jak Peloponez. Ten największy półwysep Grecji mierzy w swym najszerszym miejscu około 160 km, na długość rozciąga się natomiast do 190 km. Region posiada bardzo bogata historię, która pozostawiła bogactwo starożytnych pomników i ruin. Wiąże się z nią już sama nazwa wyspy, która pochodzi od mitycznego króla Pelopsa, pierwszego władcy Myken. Peloponez połączony jest z resztą kraju jedynie wąskim Przesmykiem Korynckim. Przecina go otwarty w 1863 r. Kanał Koryncki. Jego 60-metrowe ściany można podziwiać z widokowego mostu. Kanał ma 6,3 km długości, 8 m głębokości i 23 km szerokości.

Peloponez - atrakcje, co zwiedzić

Półwysep kryje większość najwspanialszych zabytków archeologicznych Grecji. To tu znajduje się Olimpia, Mykeny, Messene, Mistra, Epidauros i starożytny Korynt. Wizyta w tych miejscach to jakby kwintesencja kultury i historii Greków. Lwia Brama i Skarbiec Arteusza w Mykenach - to budowle należące do największych osobliwości archeologicznych na świecie. To dzięki wizycie w Skarbcu, mylnie nazywanym Grobem Agamemnona, Juliusz Słowacki napisał swój słynny wiersz. Nie mniejszym ewenementem jest pochodzący z II w p.n.e. teatr w Epidauros. Henry Miller napisał, że bije w nim "wielkie serce świata". Teatr ma niesamowitą akustykę. Z najwyższego rzędu słychać brzęk upuszczonej na scenę monety. Olimpia to z kolei słynne miejsce starożytnych igrzysk. To tu mieszkańcy greckich państw - miast zrzucali zbroje i co cztery lata ścigali się, by oddać cześć Zeusowi. Ze średniowiecza pochodzą natomiast bizantyjskie ruiny Mistra. Niegdyś było to wspaniałe miasto rozwijające się pod rządami namiestników noszących tytuły Despotów. W kościele Metropolis, był koronowany ostatni cesarz Bizancjum, zaledwie cztery lata przed jego ostatecznym upadkiem. Peloponez to także wyspa licznych kąpielisk oraz uzdrowisk, wśród których najbardziej znane to Loutraki i Loutra Kilinia.

Zobacz również:

Grecja na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY