Patras - Przewodnik

<strong>Patras - Informacje podstawowe: </strong>

Pogoda w Patras

Dzisiaj, 28.2 11°C
Patras - Informacje podstawowe: Liczba mieszkanców: 500 tys.
Numer kierunkowy telefonu: 0030/61
Wazniejsze numery telefonu:
Policja: 100
Pierwsza pomoc: 166
Czas lokalny: Warszawa: 12.00, Patras 13.00
Komunikacja miejska:
Autobus: stanowi podstawowy srodek komunikacji miejskiej; niektóre autobusy dojezdzaja do malych, cichych, okolicznych miejscowosci, np. nr.5 Vrahneíki lub Monodéndri.
Adres informacji turystycznej: Grecka Narodowa Organizacja Turystyczna (Ellinikós Organismós Tourismoú) EOT, przy wejsciu do terminalu promów odplywajacych do Wloch; Albatros Travel, przy Óthonos Amalías.

Historia

Historia Patras siega czasów rzymskich. Tradycja mówi, ze miasto bylo miejscem smierci apostola Sw. Andrzeja. W IX wieku pod Patras zalamala sie inwazja Slowian, którzy nie posuneli sie juz dalej na poludnie. Pózniej miasto wraz z Pólwyspem Peloponeskim znalazlo sie we wladaniu Franków i Wenecjan. Ci pierwsi zalozyli w poblizu Patras miasto Andreville, które stalo sie stolica ksiazat Morei. Po pieciu wiekach przynaleznosci do Imperium Osmanskiego, w 1830 r. miasto znalazlo sie w granicach niepodleglego Królestwa Greckiego.

Od tego czasu zaczal sie zywszy okres rozwoju miasta i portu, które osiagnelo trzecia co do wielkosci pozycje w kraju. Dzis jest waznym portem, osrodkiem przemyslowym i uslugowym dla calego Peloponezu.

Glówne atrakcje

W miescie i najblizszej okolicy brak jest zabytków starogreckich. W samym Patras najwazniejsza budowla jest kosciól sw. Andrzeja - apostola (Ágios Andréas). Jest to najwieksza swiatynia w Grecji. Zbudowana zostal na miejscu dawnej swiatyni Demeter. Tradycja mówi, ze wlasnie tu apostol poniósl meczenska smierc. Wewnatrz przechowywane sa relikwie swietego zwrócone miastu w 1964 przez papieza Pawla VI. Obecna budowla zostala zbudowana w 1979 r., lecz swa architektura nawiazuje do najwspanialszych kosciolów bizantyjskich.

Z czasów rzymskich zachowaly sie tylko nikle pozostalosci Odeonu. Po jego odbudowie i rekonstrukcji odbywaja sie w nim czasami koncerty.

Nad Patras dominuja ruiny zamku frankijskiego, z których rozposciera sie piekny widok na miasto i morze. Zamek byl przez wiele lat w posiadaniu Wenecji, stad prezentuje typ cytadeli weneckiej.

Jednym z ciekawszych obiektów na przedmiesciach jest udostepniona do zwiedzania fabryka win Achaia Clauss. Mozna w niej przypatrzec sie dokladnie technologii wyrobu tego napoju. Szczególna uwage zwracaja beczki ze stuletnim, slodkim czerwonym winem z czasów powstania fabryki. Nazwane zostalo Mavrodafni na czesc ukochanej zalozyciela zakladu.

W poblizu rozciagaja sie plaze Olympia Beach. Jakkolwiek brak w najblizszej okolicy zabytków starogreckich, ciekawe sa ruiny zamków panujacych tu w sredniowieczu Franków. Najlepiej zachowany jest zamek 80 rycerzy Zlotej Ostrogi w Chelmutsi. Z tych czasów ocalal takze jedyny kosciól gotycki w Grecji w Andrawida (dawne Andreville).


Muzea i galerie.

Muzeum Archeologiczne, przy Odós Mésonos - mimo niewielkich rozmiarów warte jest odwiezienia Prezentuje wyposazenia grobów mykenskich oraz starogreckie rzezby i wazy, odkryte w najblizszej okolicy.
Brati Arcoudi

Brati Arcoudi

Cena za 1 osobę:
1 462 zł

Zakupy

Miasto, mimo swoich rozmiarów, z reguly nie jest odwiedzane przez turystów. Jezeli ktos szuka typowych pamiatek z Grecji kupowanych przez turystów, nie jest to najlepsze miejsce na zakupy.

W miescie jest jednak wiele sklepów z winami. Mozna tam powybierac i zaopatrzyc sie w rózne rodzaje win. Warte polecenia jest biale Cambas, Boutari, a takze Logado i Cair. W miare mozliwosci najlepiej podjechac do fabryki win Achaia Clauss. W tamtejszym sklepie mozna zakupic doskonale, znane wina, wraz z najslawniejszym Mavrodafni po cenach producenta.


Gdzie zjesc

Majestic, ul. Ágiou Nikólaou 2 - Estatorió - rodzaj restauracji z nieco bardziej wyszukanymi daniami, oczywiscie kuchni greckiej, m.in. duszonki (stifádo, kokinistó), zapiekanki (mussakás), nadziewane pomidory (gemistá).

Faros, róg ul. Óthonos Amalías i ul. Sachtouri - tawerna, która ze wzgledu na polozenie przy ulicy ciagnacej sie wzdluz wybrzeza, serwuje wysmienite dania rybne.

Krini, Pandokrátoros 57, niedaleko zamku - serwuje kuchnie grecka; mozna usiasc równiez w ogrodzie.

Hartofilakas, róg ul. Karólou i ul.Riga Feréou - restauracja - Estatorió - serwujaca dania tradycyjnej kuchni greckiej, m.in. mussakás, stifádo, kokinistó, dania miesne.

Peking, róg ul. Terpsithéas i ul. Iróon Politechniou - restauracja chinska, dosyc ekskluzywna.


Rozrywka

Ouzerí to lokale, które specjalizuja sie w oúzo (napój alkoholowy destylowany z zacieru winogronowego, pozostalego po wyrobie wina i doprawiony anyzem lub koprem) i mezédes (przystawki). Tam tez koncentruje sie glównie zycie nocne. Wiekszosc Ouzerí znajduje sie w malych miejscowosciach za miastem, do których mozna jednak dojechac autobusami miejskimi. W samym Patras kilka dosc popularnych i glosnych barów oraz tawern znajduje sie przy ulicy Ágiou Nikólaou wokól schodów, a takze przy zamku.
Brati Beach

Brati Beach

Cena za 1 osobę:
1 527 zł
Miasto niesamowicie tetni zyciem podczas karnawalu, trwajacego trzy tygodnie. W ostatni dzien, przed pierwszym poniedzialkiem Wielkiego Postu, odbywa sie wielka parada w centrum miasta.

Od czerwca do polowy wrzesnia natomiast to czas letniego festiwalu. Wtedy to odbywaja sie przedstawienia klasycznych dramatów greckich. Organizowane sa równiez wystawy fotograficzne, a od czasu do czasu koncerty rockowe w rzymskim Odeonie.

Okazje Last Minute: Patras

7 dni 29.08 - 05.09 Inne terminy Katowice HB - Dwa posiłki TUI
1 714 zł/os.
cena za 2 os.: 3 428 zł
7 dni 19.09 - 26.09 Inne terminy Katowice RO - Bez wyżywienia TUI
1 734 zł/os.
cena za 2 os.: 3 468 zł
7 dni 30.05 - 06.06 Inne terminy Katowice BB - Śniadania TUI
1 768 zł/os.
cena za 2 os.: 3 536 zł

Grecja na skróty

ZGŁOŚ UWAGI DO STRONY