Methoni - Przewodnik

W przeciwieństwie do niepozornej fortecy w Koroni, <strong>cytadela</strong> w <strong>Methoni</strong> wygląda imponująco i groźnie, tak jak przystało na twierdzę. Bronią jej masywne bastiony, z trzech stron otacza morze, a z czwartej dostępu broni szeroka fosa. W rękach Wenecjan zamek spełniał po części funkcje militarne, a po części służył pielgrzymom zdążającym przez <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/grecja/kreta/" target="_blank">Kretę</a> i <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/cypr/" target="_blank">Cypr</a> do Ziemi Świętej. Od XIII do XIX w. Methoni było niemal osobnym miastem. W 1825 r. właśnie stąd wyruszył Ibrahim Pasza, by triumfalnie odzyskać dla Turków ziemie <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/grecja/peloponez/" target="_blank"><strong>Peloponezu</strong></a>, zanim został powstrzymany w 1827 r. pod <a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/grecja/peloponez/costa-navarino/" target="_blank">Navarino</a>.

Pogoda w Methoni

Dzisiaj, 18.4 19°C
W przeciwieństwie do niepozornej fortecy w Koroni, cytadela w Methoni wygląda imponująco i groźnie, tak jak przystało na twierdzę. Bronią jej masywne bastiony, z trzech stron otacza morze, a z czwartej dostępu broni szeroka fosa. W rękach Wenecjan zamek spełniał po części funkcje militarne, a po części służył pielgrzymom zdążającym przez Kretę i Cypr do Ziemi Świętej. Od XIII do XIX w. Methoni było niemal osobnym miastem. W 1825 r. właśnie stąd wyruszył Ibrahim Pasza, by triumfalnie odzyskać dla Turków ziemie Peloponezu, zanim został powstrzymany w 1827 r. pod Navarino.

W obrębie murów fortecy, do której wchodzi się przez kamienny most przerzucony ponad fosą, zachowały się pozostałości weneckiej katedry z wszechobecnym Lwem Świętego Marka, a także turecka łaźnia, fundamenty kilkunastu domów mieszkalnych i parę groźnie wyglądających podziemnych przejść, przeważnie zagrodzonych. Wodna brama przy południowym krańcu murów prowadzi przez groblę ku ufortyfikowanej wysepce Bourtzi, służącej przez wieki za więzienie i miejsce straceń. Ośmiokątna wieża została postawiona przez Turków w XVI w. na miejscu wcześniejszych weneckich fortyfikacji.

Grecja na skróty