Paros - Przewodnik

<a href="https://www.travelplanet.pl/wakacje/grecja/" target="_blank">Grecja</a> jest państwem, które dysponuje wieloma wyspami, na których można wypocząć, pozwiedzać i spędzić wakacje w iście wakacyjnym raju. Warto podkreślić, że spokój i ciszę można znaleźć w szczególności na mniej znanych wyspach, takich jak <strong>Paros</strong>, która w minionych latach urosła do rangi poważnego centrum turystycznego. Niewielkie wzgórza otaczają centralną część wyspy, gdzie znajduje się większość upraw winorośli. Paros słynie z <strong>marmurów</strong>, które służyły między innymi do budowy Akropolu.

Pogoda na Paros

Dzisiaj, 18.7 28°C
Grecja jest państwem, które dysponuje wieloma wyspami, na których można wypocząć, pozwiedzać i spędzić wakacje w iście wakacyjnym raju. Warto podkreślić, że spokój i ciszę można znaleźć w szczególności na mniej znanych wyspach, takich jak Paros, która w minionych latach urosła do rangi poważnego centrum turystycznego. Niewielkie wzgórza otaczają centralną część wyspy, gdzie znajduje się większość upraw winorośli. Paros słynie z marmurów, które służyły między innymi do budowy Akropolu. Położenie wyspy
Paros jest stosunkowo dużą wyspą, o powierzchni 186 km2, w archipelagu Cyklad. To trzecia co do wielkości wyspa tego archipelagu. Wbrew pozorom, jest także jedną z najpopularniejszych wysp w Grecji, jeśli chodzi o turystykę. Choć Polacy częściej jeżdżą na Korfu, Kretę, Zakynthos czy Rodos, na Paros również kwitnie życie turystyczne.
Dawniej wyspa Paros była znana z wydobycia cennego, półprzezroczystego marmuru, ale dziś przyjeżdżają na nią turyści z całego świata. Oferuje im ona szerokie, piaszczyste plaże i lazurową wodę. Paros dysponuje aż 120 km linii brzegowej. Najwyższym szczytem wyspy jest góra Profitis Ilias, mająca 771 m n.p.m. Zachwyca pięknymi krajobrazami, ciekawymi miejscami i smacznym jedzeniem w tawernach i restauracjach. Atrakcje turystyczne Paros
Na wyspie Paros największym ośrodkiem miejskim jest Parikia, która leży na zachodnim brzegu. Dysponuje ona własnym portem, od północy chronionym przylądkiem Krios. W okolicach portu znajduje się dzielnica Kastro, co po grecku oznacza „zamek”. Nazwa wzięła się od tego, że w miejscu tym istniała niegdyś twierdza wenecka, a dziś wyrosły tu domy o pobielonych ścianach, gęsto rozmieszczone wokół portu.
Niedaleko przystani w Parikii mieści się kościół Stu Drzwi, nazywany Katapoliani lub Ekatontapiliani. To jedna z najstarszych na wyspach greckich świątyń, wzniesiona za rządów cesarza Justyniana, prawdopodobnie w VI wieku. Budowla ma ponoć 99 drzwi. Legenda głosi, że jeśli Grecy odnajdą setne drzwi, Konstantynopol (dzisiejszy turecki Stambuł), wróci w ich ręce. Na wzgórzu górującym nad miastem wznosi się XVII-wieczny kościół świętych Konstantyna i Heleny z błękitną kopułą, w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się antyczny akropol ze świątynią Apollina.
Bogactwem Paros jest marmur przepuszczający światło dzienne do 3,5 cm pod powierzchnię. Starożytni określali go mianem „lychnites”, co oznacza „podświetlony”. Wykonano z niego m.in. Wenus z Milo, paryski grobowiec Napoleona czy fragmenty świątyni Heroda w Jerozolimie. Kamień był bardzo cenny i przyniósł mieszkańcom Paros dobrobyt. Dziś wspomina się o nim już raczej jako o ciekawostce.

Plaże są tym, co przyciąga do Paros turystów. Na północ od miasta Parikia znajdziemy plażę Krios, do której można dopłynąć łodzią z portu głównego wyspy. Z kolei na wschodnim wybrzeżu znajduje się plaża Piso Livadi. Dużą, piaszczystą plażą jest Logaras. Miłośników plażowania kusi wypoczynek na plażach Naoussa, Nea Chryssi Akti oraz Chryssi Akti. Naoussa jest też jedną z najpiękniejszych wiosek cykladzkich. Białe domy, wąskie uliczki, łuki, małe kapliczki tworzą niezapomniany nastrój. Tawerny w starym porcie rybackim zawsze oferują świeże owoce morza. Ponadto Naoussa oferuje wokół swojej zatoki piękne plaże.

Grecja na skróty

Hotele:
Oferty: