• Wjazd możliwy na podstawie ważnego paszportu lub dowodu osobistego.
 • Nie ma szczególnych wymagań dotyczących szczepień​​​​​​.
 • UWAGA: Zgodnie z prawem greckim od dnia 1 stycznia 2024 obowiązuje nowa taryfa podatku od noclegów, naliczanego za pokój za każdą dobę pobytu. Jego wysokość jest uzależniona od kategorii obiektu: 1* i 2* - ok. 1,50 EUR za pokój/noc, 3* - ok. 3 EUR za pokój/noc, 4* - ok. 7 EUR za pokój/noc, 5* - ok. 10 EUR za pokój/noc.
[data: 20.03.2024]
Przed wykupieniem wycieczki polecamy sprawdzić aktualne informacje na oficjalnej stronie rządowej.
https://www.gov.pl/web/grecja/informacje-dla-podrozujacych

Saloniki

Saloniki, druga co do wielkości grecka miejscowość, to idealne miejsce na wakacje w Grecji dla miłośników nadmorskich metropolii. Położone nad malowniczą zatoką, oferuje turystom nie tylko wielkomiejskie rozrywki, ale również rozłożyste, miejskie plaże.

Historyczne miasto Saloniki na wakacje

Saloniki znajdują się w regionie Macedonia, nazwanym na część Aleksandra Wielkiego. Miasto powstało na początku IV w. p.n.e. i już wówczas było ważnym ośrodkiem handlu morskiego starożytnej Grecji. Saloniki leżą bowiem nad Zatoką Salonicką, w obrębie Morza Egejskiego. 15 kilometrów od miasta znajduje się lotnisko obsługujące transfery również z Polski, dlatego Saloniki są dla wielu turystów pierwszym przystankiem w trakcie tanich wycieczek po Grecji.

Warto zatrzymać się w Salonikach chociaż na chwilę, aby poznać uroki tej historycznej metropolii. Miasto jest idealnym połączeniem nadmorskiego klimatu z wielkomiejskim szykiem, nie zaznamy tutaj nudy, w tamtejszych pubach i klubach zabawa trwa do białego rana. Mimo, że nie spotkamy tutaj starożytnych ruin, to amatorzy architektury mogą podziwiać na wakacjach w Salonikach piękne, prawosławne świątynie, średniowieczne fortyfikacje czy perły nowożytnego budownictwa.

Warto już dziś sprawdzić oferty hoteli all inclusive w Salonikach. Na miejscu zegarki przestawiamy godzinę do przodu.

Saloniki - miejsca warte zobaczenia podczas urlopu

Będąc na wczasach w Salonikach, warto zacząć zwiedzanie od dzielnicy Ladadika, najpopularniejszego miejsca w tym mieście. Na tym niewielkim terenie poznamy grecką kulturę w pigułce. Na każdym kroku znajdziemy tawerny serwujące najlepsze dania greckiej kuchni, w których wieczorami miejscowi mężczyźni tańczą Zorbę. Ladakika to także miejsce spotkań lokalnej młodzieży, w dzielnicy mieści się mnóstwo różnorodnych klubów, w których można przetańczyć całą noc.

W trakcie spaceru po nadmorskiej promenadzie, nie sposób przegapić pełnej uroku Białej Wieży, idealnie zachowanej pozostałości po średniowiecznych fortyfikacjach. Warto przespacerować się także na plac Arystotelesa, otaczające go kamienice zaprojektowano w lustrzanym odbiciu. Przebywając w Salonikach można przeznaczyć jeden dzień na wycieczkę fakultatywną do Meteorów, masywu górskiego, na szczycie którego królują wspaniałe, prawosławne klasztory.

Miłośnicy plażowania także w tej wielkiej metopolii znajdą odpowiednie miejsce na odbywanie morskich i słonecznych kąpieli. Południowa dzielnica miasta, Peirara swoim klimatem przypomina typowe, nadmorskie kurorty. Wzdłuż piaszczystej plaży zakupimy pamiątki, przespacerujemy się po promenadzie, czy wypijemy drinka, podziwiając morską panoramę.

Saloniki – jakie wycieczki fakultatywne organizowane są z Salonik?

Podczas pobytu na wakacjach w Salonikach warto wybrać się na zwiedzanie miasta, ale również można zdecydować się na rezerwację wycieczki fakultatywnej z lokalnym lub polskim biurem podroży, by lepiej poznać ten region Grecji. Mogą to być takie wycieczki jak:

 • Wergina – turyści podczas wizyty odwiedzają grobowce królów macedońskich, na czele z miejscem wiecznego spoczynku Filipa Macedońskiego. Wszystkie położone są w naturalnym kopcu w ziemi.
 • Meteorygreckie klasztory Meteory znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1987 roku. Widok zawieszonych na skałach klasztorów robi wrażenie. Turyści wybierający się na tę wycieczkę fakultatywną mają okazję zobaczyć i zwiedzić dwa klasztory znajdujące się niedaleko miasta Kalambaka. Budowle położone są na wysokości około 600 m n.p.m. Zbudowano je w XIV wieku, co sprawia, że są jednymi z najstarszych klasztorów w całej Grecji. Rozciągające się ze szczytów Meteorów widoki zapierają dech w piersiach.
 • Wąwóz Enipeas – wycieczka przeznaczona dla miłośników aktywnych form spędzania wolnego czasu. Obejmuje pieszą wędrówkę wzdłuż wąwozu Enipeas, od Litochoro. Po drodze można podziwiać wodospady Withos, wpadające do Wanien Afrodyty znanych z mitologii.
 • Rejs na Skiathos – urokliwa wyspa Skiathos gościła ekipę filmową kręcącą musical „Mamma Mia”. Jest jedną z najbardziej malowniczych w Grecji, z urokliwymi plażami – w tym z najładniejszą na wyspie plażą Koukounaries. W samym mieście Skiathos warto spacerować wąskimi uliczkami, podziwiać typowe białe domki z niebieskimi okiennicami i chłonąć grecką atmosferę wypoczynku.
 • Dion – starożytne miasto i kompleks świątynny Dion położony jest u stóp masywu. Olimp – mitologicznej siedziby bogów greckich. Niegdyś nieopodal miejscowości Dion znajdowało się sanktuarium macedońskie.
 • Dolina Tempi – krajobrazowa wycieczka, w ramach której turyści udają się do wąwozu pomiędzy Olimpem a górami Ossa. Jego dnem płynie rzeka Pinios, a legenda głosi, że dolina Tempi powstała w wyniku kłótni braci – bogów Zeusa i Posejdona.
 • Zamek Platamonas – twierdza z XI wieku, wzniesiona przez Krzyżowców i zdobyta w 1470 roku przez Wenecjan. W 1556 roku odbili ją Turkowie. Ruiny zamku są w doskonałym stanie.
 • Saloniki – wycieczka po mieście Saloniki, gdzie turyści przebywający tu na urlopie mają okazję zobaczyć antyczny amfiteatr czy zwiedzić muzeum archeologiczne. Warto zobaczyć także starożytną świątynię.

Wybierając się do Salonik, można wybrać jedną czy kilka wycieczek fakultatywnych z przedstawionej oferty albo samemu zorganizować jakąś wycieczkę. Wystarczy wynająć auto i wyruszyć w drogę. Przydatny w opracowaniu planu wyprawy będzie nasz przewodnik po Salonikach.

Hotele w Salonikach

W przypadku gdy turystom przyjeżdżającym na wakacje do Salonik najbardziej zależy, by mieć zakwaterowanie w hotelu znajdującym się w centrum miasta, w bezpośrednim sąsiedztwie sklepów i obiektów rozrywkowych czy gastronomicznych, mogą wykupić noclegi w hotelu czterogwiazdkowym Anatolia czy w pięciogwiazdkowym Excelsior.

Z dala od centrum miasta Saloniki znajduje się natomiast np. hotel czterogwiazdkowy Minerva Premier czy pięciogwiazdkowy Grand Hotel Palace.

Mniej wymagającym turystom, którzy wybierają Saloniki jako bazę wypadową do zwiedzania całego regionu, można zaproponować liczne obiekty trzygwiazdkowe.

Wakacje z dziećmi na Rodos

Saloniki to piękne, duże, kosmopolityczne miasto, gdzie na każdego czekają atrakcje. Dlatego wybór urlopu w tym mieście wraz z dziećmi także może być trafiony. Warto przy tym skupić się na rezerwacji tych hoteli w Salonikach, które oferują ciekawe udogodnienia dla najmłodszych. Począwszy od krzesełek do karmienia w restauracji, poprzez łóżeczka na życzenie w pokoju, aż po animacje dzienne i wieczorne, płytkie brodziki czy położenie w otoczeniu zieleni.

Przy wyjazdach z dziećmi być może dobrym pomysłem będzie rezerwacja wyjazdu w opcji wyżywienia all inclusive, gdzie wszystkie posiłki są w cenie imprezy turystycznej. Goście hotelu mogą korzystać także z przekąsek czy napojów zimnych i gorących. To wygodna opcja dla dużych i mniejszych turystów.

Wczasy w Salonikach – oferta cenowa

Przy planowaniu wczasów w Salonikach można zarezerwować je w opcji budżetowej, już w cenie od 1720 zł od osoby. Będzie to wycieczka na 6 dni (5 nocy) bez wyżywienia, do hotelu 3-gwiazdkowego, a termin wylotu to początek października. Podobny wyjazd z zapewnionym w cenie śniadaniem kosztuje od około 2000 zł od osoby.

Nieco więcej, bo od około 2250 zł od osoby, będzie kosztować urlop w Salonikach na 7 dni (6 nocy) bez wyżywienia, z pobytem w hotelu 3-gwiazdkowym w sierpniu, w szczycie letniego sezonu.

Dla oszczędności można spróbować zarezerwować urlop w Salonikach w opcji last minute, czyli na ostatnią chwilę. Cechą charakterystyczną takich ofert jest zwykle niższa kwota w porównaniu ze standardową oraz to, że wylot jest planowany na kilka dni po dacie publikacji oferty przez biuro podróży.

Saloniki - Najlepiej ocenione hotele

Egnatia

Egnatia

Ocena: 3/5

Grecja, Saloniki, Saloniki

od 1 095 za osobę

Anatolia

Anatolia

Ocena: 4/5

Grecja, Saloniki, Saloniki

od 429 za osobę

Abc

Abc

Ocena: 3/5

Grecja, Saloniki, Saloniki

od 1 512 za osobę

Olympia

Ocena: 3/5

Grecja, Saloniki, Saloniki

od 1 547 za osobę

Royal Hotel

Ocena: 4/5

Grecja, Saloniki, Saloniki

od 1 837 za osobę

Four Seasons

Ocena: 3/5

Grecja, Saloniki, Saloniki

od 1 551 za osobę

Zdjęcia z regionu

Saloniki - Najczęściej kupowane hotele

Anatolia

Anatolia

Ocena: 4/5

Grecja, Saloniki, Saloniki

od 429 za osobę

Egnatia

Egnatia

Ocena: 3/5

Grecja, Saloniki, Saloniki

od 1 095 za osobę

Abc

Abc

Ocena: 3/5

Grecja, Saloniki, Saloniki

od 1 512 za osobę

Olympia

Ocena: 3/5

Grecja, Saloniki, Saloniki

od 1 547 za osobę

Royal Hotel

Ocena: 4/5

Grecja, Saloniki, Saloniki

od 1 837 za osobę

Four Seasons

Ocena: 3/5

Grecja, Saloniki, Saloniki

od 1 551 za osobę

Saloniki - Ostatnio kupione hotele

Lazart

Lazart

Ocena: 5/5

Grecja, Saloniki, Saloniki

od 1 819 za osobę

Anatolia

Anatolia

Ocena: 4/5

Grecja, Saloniki, Saloniki

od 429 za osobę

Porto Palace

Porto Palace

Ocena: 5/5

Grecja, Saloniki, Saloniki

od 869 za osobę

Egnatia

Egnatia

Ocena: 3/5

Grecja, Saloniki, Saloniki

od 1 094 za osobę

El Greco

El Greco

Ocena: 3/5

Grecja, Saloniki, Saloniki

od 1 144 za osobę

Aegeon

Aegeon

Ocena: 3/5

Grecja, Saloniki, Saloniki

od 1 361 za osobę

Nie udało się znaleźć oferty Twoich marzeń?

Zadzwoń lub wyślij zapytanie, a my wyszukamy dla Ciebie wyjazd, który będziesz długo i mile wspominać!

Jesteśmy dostępni 7 dni/tyg. 8:00-23:00.

+48 71 771 76 55

Mapa Salonik

Informacje dla turystów

Dla osób wybierających się na wczasy czy nawet krótką wycieczkę do Salonik prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące lotu i transportu na miejscu, a także tradycyjnych potraw, jakich warto spróbować w Salonikach. Przedstawiamy też przykładowe ceny w sklepach w Salonikach.

Ile trwa lot do Salonik?

Do popularnego portu lotniczego Saloniki w ok. 2 godziny dolecimy z Warszawy czy z Katowic.  Loty międzynarodowe obsługuje port lotniczy Saloniki-Macedonia (SKG).

Jaka waluta obowiązuje w Salonikach?

Saloniki są greckim miastem i wszystkie transakcje dokonywane w nim są rozliczane we wspólnotowej walucie euro.

Jakich cen można się spodziewać w Salonikach?

W przypadku wyboru oferty na wczasy w Salonikach bez wyżywienia lub z niepełnym wyżywieniem turyści mogą „stołować” się w licznych restauracjach i tawernach albo samodzielnie przygotowywać posiłki. W sklepach i punktach usługowych można się spotkać z następującymi cenami:

 • feta 1 kg – 5 euro,
 • gruszki 1 kg – 1,29 euro,
 • sok pomarańczowy 1 l – 2,55 euro,
 • chleb 350 g – 0,51 euro,
 • mleko 1 l – 1,09 euro,
 • coca-cola 2 x 1,5 l – 2,92 euro,
 • piwo Heineken 6 x 330 ml – 5,56 euro,
 • pomidory 1 kg – 1,49 euro,
 • wypożyczenie samochodu osobowego (Hyundai i10) – 50 euro na dwa dni.

Jaki transport wybrać w Salonikach?

Wygodnym sposobem poruszania się po mieście jest wybór komunikacji miejskiej autobusowej obsługiwanej przez firmę KTEL. Saloniki mają też podmiejską kolej. Można dzięki niej szybko przemieszczać się po regionie.

Co oferuje lokalna kuchnia w Salonikach?

Saloniki uznawane są za kulinarną stolicę całej Grecji. Dlatego podczas pobytu na wakacjach warto skosztować typowych lokalnych potraw. Wśród nich można wymienić:

 • Bugatsa – ciasto śniadaniowe, którego można spróbować w każdej kawiarni w Salonikach. Jest ono pieczone na bazie warstw z ciasta filo. Może być to bugatsa na słodko lub słono np. z serem czy z mięsem mielonym.
 • Moussaka – spotykana właściwie w całej Grecji tradycyjna zapiekanka z bakłażanów, pomidorów, mięsa mielonego, czasem ziemniaków, z sosem beszamelowym i z serem.
 • Pasticio – zapiekanka z makaronu i mięsa mielonego.
 • Souvlaki – greckie szaszłyki z grilla.
 • Keftedes – pulpety w różnych sosach.
 • Giaourtlou – kebab wołowy lub barani w śmietanie.

Pogoda w Salonikach - kiedy na wczasy? Klimat, rozrywki

W obrębie metropolii dominuje klimat śródziemnomorski. Dlatego ciepła, słoneczna pogoda panuje tutaj nieprzerwanie od czerwca do września. Jednak najwięcej turystów rezerwujących tu tani hotel na wczasy spotkamy w lipcu i w sierpniu, wówczas trwają największe upały a na niebie nie znajdziemy żadnej chmury.

Turyści zainteresowani wydarzeniami kulturalnymi, najwięcej znajdą ich w Salonikach jesienią. Wówczas można wziąć udział w aż dwóch festiwalach filmowych, a także w Międzynarodowych Targach Książek. Jesienią w mieście trwa jedno z najważniejszych wydarzeń w kraju - Festwial Dymitra. Przez 4 tygodnie organizowanych jest blisko 50 warsztatów oraz imprez, w ich trakcie można poznać tajniki rzemiosł artystycznych, nauczyć się lokalnego tańca czy obejrzeć spektakle teatralne.

Podczas wakacyjnej wycieczki do Grecji z biurem podróży Mouzenidis Travel, wielu turystów zachwyci niezwykły ceremoniał związany ze spożywaniem posiłków. W dzielnicy Ladadika możemy podziwiać wielogodzinne biesiady, które Grecy odbywają w gronie najbliższych. Raczą się wówczas pieczystą jagnięciną, przystawkami na bazie warzyw i serów. Sączą przy tym wino stołowe, a na trawienie wypijają Ouzo, lokalną wódkę. W Salonikach popularna jest również Metaxa, napój alkoholowy o niezwykle bogatym bukiecie smaków.

Najlepszy miesiąc na wakacje

 • Najlepszy
 • Dobry
 • Niski sezon
 1. Styczeń
 2. Luty
 3. Marzec
 4. Kwiecień
 5. Maj
 6. Czerwiec
 7. Lipiec
 8. Sierpień
 9. Wrzesień
 10. Październik
 11. Listopad
 12. Grudzień

Gdzie na wakacje?

Wybierz kierunek

Przydatne informacje